Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:01 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τεκμήριο διαβίωσης για όλα τα ΙΧ αυτοκίνητα από το 2009
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 12:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
Τεκμήριο διαβίωσης για όλα τα ΙΧ αυτοκίνητα από το 2009


Μολονότι το 2003 είχε καταργηθεί ως αναποτελεσματικό μέτρο κατά της φοροδιαφυγής, η κυβέρνηση επαναφέρει από το 2009 το τεκμήριο διαβίωσης για όλα τα ΙΧ αυτοκίνητα, προσθέτοντας νέα φορολογικά βάρη στους πολίτες.

Όπως επισημαίνει η εφημερίδα Τα Νέα, το τεκμήριο κατοχής ΙΧ καταργήθηκε τον Σεπτέμβριο του 2003 και διατηρήθηκε μόνο για κατοχή και χρήση ΙΧ που η εργοστασιακή τους αξία ξεπερνά τα 50.000 ευρώ (η λιανική τιμή τους συνήθως ξεπερνά τα 80.000 ευρώ).

Το τεκμήριο επιβαρύνει με πρόσθετο φόρο μέσω επιβολής τεκμαρτού εισοδήματος φορολογουμένους, ακόμη και μισθωτούς, οι οποίοι θέλουν να έχουν στην κατοχή τους ένα δεύτερο ΙΧ.

Λειτουργεί παράλληλα ως αντικίνητρο για την αγορά μεγαλύτερου κυβισμού ΙΧ, ενώ απαγορεύει ουσιαστικά και την αγορά ΙΧ από νέους (φοιτητές κ.λπ.), οι οποίοι δεν εργάζονται, και για την κατοχή και χρήση ενός αυτοκινήτου θα πρέπει κάθε χρόνο να καταβάλουν φόρο για τεκμαρτό εισόδημα, το οποίο όμως δεν αποκτούν.

Μετά την ουσιαστική κατάργηση του τεκμηρίου, όμως, το 2003, η αγορά αυτοκινήτου και κυρίως το καταναλωτικό πρότυπο της οικογένειας αναφορικά με το ΙΧ άλλαξε άρδην.

Την τελευταία πενταετία πολλές οικογένειες, απαλλαγμένες από την παγίδα του τεκμηρίου, απέκτησαν και δεύτερο ΙΧ, εκατοντάδες χιλιάδες νοικοκυριά αντικατέστησαν το ΙΧ τους με υψηλότερου κυβισμού αυτοκίνητα (τζιπ κ.λπ.) και πολλοί φορολογούμενοι που δεν έχουν εισόδημα διότι δεν εργάζονται, απέκτησαν ΙΧ με δωρεές χρηματικών ποσών από συγγενικά πρόσωπα.

Με την επαναφορά του τεκμηρίου διαβίωσης, όλοι αυτοί οι φορολογούμενοι κινδυνεύουν να βρεθούν αντιμέτωποι με ένα φόρο που το ύψος του θα εξαρτηθεί από τον τρόπο που θα εφαρμοστεί το τεκμήριο.

Για την εφαρμογή του τεκμηρίου κατοχής και χρήσης ΙΧ μπορεί να εφαρμοστεί ως κριτήριο είτε η αξία του είτε ο κυβισμός του είτε ένας συνδυασμός και των δύο.

Για παράδειγμα, για την κατοχή και χρήση ενός Ι.Χ. κυβισμού 2.000 κ.εκ., το τεκμαρτό εισόδημα μπορεί να ορισθεί στα 20.000 ευρώ. Στον μισθωτό που θα δηλώσει το 2009 εισόδημα 18.000 ευρώ αντιστοιχεί φόρος εισοδήματος 1.500 ευρώ.

Ωστόσο, ο συγκεκριμένος φορολογούμενος, λόγω του τεκμηρίου διαβίωσης, θα φορολογηθεί για τεκμαρτό εισόδημα 20.000 ευρώ και θα καταβάλει φόρο εισοδήματος 2.000 ευρώ, δηλαδή 500 ευρώ περισσότερα από αυτά που πραγματικά του αναλογούν.

*************************************************************

ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ???? ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΊ??? ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΝΑ ΦΤΆΣΟΥΝ??? ΈΧΟΥΝ ΞΕΣΚΙΣΤΕΊ ΣΤΟΥΣ ΦΌΡΟΥΣ!!! ΤΑ έξυπνα» εισιτήρια ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΑΝΕ ΤΡΟΜΆΡΑ ΤΟΥΣ!!!! :rant :rant :rant :rant :rant :rant :rant ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑ....ΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ!!!! :rant :rant :rant :rant :rant

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εσυ τι λες οτι ολα αυτα εγιναν στην τυχη?Το κρατος ηξερε το 2003 οτι αν καταργησει το τεκμηριο θα γεμισουν ολοι με 2-3 αυτοκινητα οπως επεισης και με μεγαλο κυβισμο οποτε το αφησε free 5 χρονια για να ερθει τωρα και να τα τσεπωσει κανονικα...

Θα κλαψει κοσμος...

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 14:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 31 Δεκ 2007, 00:22
Δημοσιεύσεις: 348
Τοποθεσία: Καλλιθέα
Μας έχουνε γ@μήσει κανονικά...

_________________
C4 THP BlackTop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
SoCrazy έγραψε:
Εσυ τι λες οτι ολα αυτα εγιναν στην τυχη?Το κρατος ηξερε το 2003 οτι αν καταργησει το τεκμηριο θα γεμισουν ολοι με 2-3 αυτοκινητα οπως επεισης και με μεγαλο κυβισμο οποτε το αφησε free 5 χρονια για να ερθει τωρα και να τα τσεπωσει κανονικα...

Θα κλαψει κοσμος...


+1 βλεπω το εποιασες το νοημα...

ειναι δυνατον να χασει το κρατος; :fsss

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2007, 16:58
Δημοσιεύσεις: 269
Τοποθεσία: Κορινθος
εγω που ειμαι φοιττης κ δουλευω αλλα δεν ειμαι γραμμενος σε ικα κτλ κ μολις πηρα αυτοκινητο στο ονομα μου με πιανει ε? καλα πλακα κανουν.. τι λες τωρα..??

_________________
Twilightwingo


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 21:49
Δημοσιεύσεις: 601
Τοποθεσία: Athens
Γαμώ την κυβέρνηση και την κάθε κυβέρνηση που κάνει τέτοιες μ@λ@κίες. Και ο κόσμος σαν ζώα, τους βγάζει πρώτους στις δημοσκοπήσεις. Ας τους βγάλουν στην πρόθεση ψήφου 5% πίσω από το Πασοκ να δούμε πως θα πάρουν πίσω τα "μέτρα" και θα τα βάλουν στον κώλο τους.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 15:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
:thumbup

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 15:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Τουλάχιστον αν είναι να το κάνουν ας το κάνουν με βάση την αξία αγοράς. Δεν είναι δυνατόν να φορολογούν με βάση τα κυβικά είναι απαράδεκτο.
Εγω έχω κρατήσει το alfa romeo, με βλέπω μέχρι τέλος του χρόνου να το πουλάω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
τώρα αρχίζουν τα γλέντια!θα μας ξεσκίσουν! :rant

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Το θεμα ειναι... τι μπορουμε να κανουμε? Αλληθεια σαν club αυτοκινητων θα μπορουσαμε να κανουμε κατι... :evil: ?

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Και μόνο που την επόμενη τετραετία θα είναι πάλι αυτοί οι ίδιοι κυβέρνηση δίχνει τι κάνουμε για να αντιμετωπίσουμε αυτά τα καραγκιοζιλίκια.


ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ! Γιατί τέτοια ζώα είμαστε!

Τελικά η μόνη διαφορά μεταξύ μονοκρατίας και δημοκρατίας είναι οτι στο μεν μας τα παίρνει χοντρά ένας ενώ στο δε μας τα παίρνουν χοντρά πολλοί. Πάμε να φύγουμε ρε, εμείς φταίμε που καθόμαστε... Κανείς για Road Trip (ανευ επιστροφής) για Ελβετία;;; :iconcool

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
πια ελβετία ρε κωστάκη αν πάμε στην βουλγαρία τώρα που ανθίζουν οι δουλειές σε 5 χρόνια θα είμαστε βασιλιάδες :iconcool

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εγω πάλι το βλεπω πολυ απλο..
Οποιος εχεις τα φραγκα να συντηρει να και στηριζει το cayenne το παιρνει
Οποιος δν εχει περνει αυτοκινητο που να μπορει να το στηριξει και να του επιτρεπει να πηγαινει στην δουλεια του και οχι με λεωφορειακι

Σκαφη αυτοκινητα και λοιπες μαλακι@ς εχουν αποκτησει και η κουτση μαρια.Καλα κανουν και τα βαζουν...Υπαρχει ατομο που εχει CSL και μου δηλωνει 10.000 το χρονο..Οπως επισης αν δειτε στις μαντρες σκαφων..δν ξερουν π να τα βαλουν..Ενας ακομη τροπος φοροδιαφυγης ειναι αυτος..
Και μη λεμε απο κει να ξεκινουσε? Απο καπου πρεπει να ξεκινησει

Η παροιμια λεει ...ΨΩΜΙ ΤΥΡΙ ΔΝ ΕΧΟΥΜΕ ΡΕΠΑΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΟΜΩΣ...

_________________
Εικόνα
Δεν πατάω γκάζι,για να έχω φίλους :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 21:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Το cayenne είναι και τώρα τεκμήριο. Το ίδιο και τα σκάφη. Αυτά δεν καταργήθηκαν και πολύ σωστά. Αλλά να βάζεις τεκμήριο πχ στο C2 είναι καραγκιοζιλίκι. Εμένα ο πρώτος χρόνος μου κόστισε τη βενζίνη + 50Ε για service. Αυτό αποδυκνείει οτι είμαι πλούσιος; Πιο πολλά έδωσα για 2-3 ταξίδια που πήγα παρά για το αμάξι.

Να βάλουν ενα ποθεν έσχες είναι επίσης κατανοητό. Πως ρε φίλε παίρνεις αμάξι 50.000 με εισόδημα 10.000; Αλλά οχι να σε φορολογούν αν το εισόδημα σου καλύπτει την αγορά του αυτοκινήτου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεκμήριο διαβίωσης για όλα τα ΙΧ αυτοκίνητα από το 2009
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Σεπ 2008, 22:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Someone έγραψε:
κατοχή και χρήση ΙΧ που η εργοστασιακή τους αξία ξεπερνά τα 50.000 ευρώ (η λιανική τιμή τους συνήθως ξεπερνά τα 80.000 ευρώ).

Για παράδειγμα, για την κατοχή και χρήση ενός Ι.Χ. κυβισμού 2.000 κ.εκ., το τεκμαρτό εισόδημα μπορεί να ορισθεί στα 20.000 ευρώ. Στον μισθωτό που θα δηλώσει το 2009 εισόδημα 18.000 ευρώ αντιστοιχεί φόρος εισοδήματος 1.500 ευρώ.


Κατ'αρχήν, κανένας νέος φόρος δεν είναι κοινωνικά αποδεκτός, ειδικά εάν είναι κοινωνικά άδικός...
Εν προκειμένω όμως ας περιμένουμε να δούμε. Το νομοσχέδιο κατατέθηκε στις γενικές αρχές του αλλά χωρίς συγκεκριμένες παραμέτρους ειδικά για το ζήτημα του τεκμηρίου διαβίωσης.Τα μπορεί είναι εύκολα και κυρίως κατάλληλα για να διασπείρουν πανικό ή να προδιαμορφώσουν άποψη. Εγώ προσωπικά συμφωνώ απολύτως με την φορολόγηση οχημάτων όχι με τον κυβισμό τους αλλά με την λιανική τιμή αγοράς τους. Ξεχνάτε τα συχνά δημοσιεύματα για την υπερχρέωση των ελλήνων με δόσεις που δεν μπορούν να αποπληρώσουν, τις συνεχείς κατασχέσεις οχημάτων που δεν πληρώθηκαν οι δόσεις τους κλπ κλπ...Δεν είναι λογικό να δηλώνεις εισόδημα 15000 και να είσαι σε θέση να αγοράσεις έστω με δόσεις για 5 χρόνια αυτοκίνητο 25000, 30000 και 35000 και να το συντηρείς (κάντε λίγο τα μαθηματικά). Οποιαδήποτε φορολογική επιδρομή στο σύνολο των εισοδημάτων επαναλαμβάνω ισοδυναμεί με casus belli, ας δούμε όμως τις λεπτομέρειες της πρότασης, γιατί έχω την αίσθηση ότι μάλλον δεν θα αλλάξει τίποτα για τους κατόχους 1 ή 2 οχημάτων κάτω από 1800 κυβικά και με λιανικές τιμές έως 25000. Το ζητούμενο είναι για τα παραπάνω.
Πάντα η γνώμη μου...

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 9 [ 132 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προβλέψτε τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή του 2009-2010
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 7
Αναβάθμιση Χαρτών C5 2009
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Εκδρομή στην Πάτρα 5/7/2009
Δ. Συζήτηση: Road Trips
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 116
προβλημα ηλεκτρικών σε c4 1600 toy 2009
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
C2 - VTS - 2009
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: Octane
Απαντήσεις: 66
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια