Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:50 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 11:50 
Άβαταρ μέλους
Πώς μπορώ να φτάσω τα 100hp από 80hp που βγάζει τώρα το μοτέρ και με τι κοστος;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
με κανα 8αρι με 10χιλιαρικακια ισως τα φτασεις ατμοσφαιρικα.. θες ροικες, εκκεντροφορους, εξατμιση, εισαγωγη, προγραμμα, καπακι να ανεβασεις συμπιεση, βολαν ελαφρωμα και δε ξερω κ εγω τι αλλο κ ολα αυτα αν δεν προκυψουν αλλα και αν δουλεψουν σωστα..................


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 13:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Xαλαρωσε!κοψε κατι....

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
και πολυ αισιοδοξος ειμαι... ετσι ευκολα παιρνεις 20 αλογα νομιζεις απο ενα 1400αρι? οσοι εχουν ασχοληθει με βελτιωσεις πιθανων με αυτα που ανεφερα να πιστευουν οτι δε θα παρεις 20 αλογα... η νομιζετε με ενα προγραμμα παιρνεις 10 αλογα που λενε μερικοι? ουτε για πλακα.........

δηλαδη νομιζει κανεις οτι ενα μοτερ που βγαζει 80 αλογα μπορει να παρει 1/4 της δυναμης του πανω με λιγοτερα πραγματα??

γνωστος μου εχει χαλασει 15000 για να κανει ενα Punto απο 95 αλογα 135... και ειναι και προγραμματιστης.. και σε μοτερ πιο ευκολα βελτιωσιμο και πιο δυνατο... τι νομιζετε ειναι τα αλογα.. στραγαλια? :guns


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 17:53 
Άβαταρ μέλους
τότε σόρρυ που το λέω...αλλά έκανε μεγάλη βλακεία που χάλασε τέτοιο ποσό για να πάρει ελάχιστα άλογα (καλύτερα να έπαιρνε άλλο αυτοκίνητο)...

αλλά κ πάλι δεν νομίζω πως χρειάζετε να χαλάσεις τόσα λεφτά για να βγάλεις λίγη ροπή κ μερικά παραπάνω άλογα...

όπως είπε κ ο Νεκτάριος...χαλάρωσε κ κόψε κάτι γιατί με τις μετατροπές που προανάφερες με σωστό tuning άνετα βγάζεις 50 άλογα...αρκεί να ξέρεις τι σου γίνετε...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Επειδη σιγουρα 19 ετων δεν εχεις ασχοληθει εσυ,μαθε οτι το μοτερ TU 1400 8v απλα δεν βελτιωνεται σε τετοιο επιπεδο πλην του 1 σταδιου και αυτο παλι θα δωσει 3-4 hp!Δεν τα παιρνει 20 αλογα με atm μονο με τουρπινα αν και δεν το συνιστω!verde δεν εχω κατι μαζι σου αλλα δεν γινεται να απαντας ετσι αυθαιρετα να δωσει 10000 για ενα μοτερ τεχνολογιας 20 ετων και βαλε.... Μια λυση ειναι αλλαγη μοτερ με καποιο 16V.

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 18:17 
Άβαταρ μέλους
μήπως είναι καλύτερα να βάλω το μοτέρ απο vts;ξέρει κανείς το κόστος;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Μαρ 2009, 19:42 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Γιωργο δες καλητερα στο forum βελτιωσεις xsara εχει εκει καποιες αποψεις και προβληματισμους για το ιδιο θεμα! :read

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Μαρ 2009, 03:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
φιλε kid D αν εκανε βλακεια η οχι δε με απασχολει. δικα του λεφτα ειναι και εδω δεν συζηταμε αυτο.

δευτερον δε μιιλαμε για λιγη ροπη παραπανω και μερικα αλογα. μιλαμε για 30 αλογα απο 1400αρι ατμοσφαιρα.. πρεπει να φτυσεις αιμα να τα βγαλεις αν εχεις υποψην σου απο βελτιωσεις.. εκτος και αν πιστευεις τα "10 αλογα σε 14αρια με ενα προγραμμα"

τριτον αυτα που αναφερεις για 50 αλογα ειναι αστεια.. 50 αλογα δε βγαζεις απο κανενα 1400αρι του κοσμου οσα λεφτα και να ριξεις.. για βελτιωση atm παντα.... προφανως αν πιστευεις οτι μπορεις να βγαλεις 50 αλογα παραπανω απο 1400αρι σιγουρα δε θα ξερεις τι σου γινεται... (επειδη ανεφερες οτι αν καποιος ξερει τι του γινεται θα βγαλει 50 αλογα.)



φιλε Nektarios C5 νομιζω δεν καταλαβες τι ειπα αρα μαλλον δε φταιει η ηλικια μου και η εμπειρια μου στις βελτιωσεις αλλα το οτι δεν καταλαβες τι θελω να πω. δεν εχω να μαθω κατι το ξερω πολυ καλα οτι ειναι εντςλως αδυναμο το μοτερ αυτο και γνωριζω καποια λιγα πραγματα θελω να πιστευω απο βελτιωσεις..

αυτο ακριβως ειπα οτι αυτο το μοτερ δε βελτιωνεται και ποτε δε θα παρει 20 αλογα εκτος και αν χαλασεις πανω απο 10.000 ευρωπουλα πανω αλλα τοτε θα εισαι απλα ΤΡΕΛΟΣ...

δευτερον που ειδες να του προτεινω να το κανει? εγω του το ειπα αυτο για να καταλαβει οτι δεν εχει νοημα να βελτιωσει σε καμια περιπτωση αυτο το μοτερ..... ειναι παρανοικο το κοστος...

το παραδειγμα του φιλου μου που ανεφερα αφορα κινητηρα FIRE 1400 16v των Punto sporting ο οποιος ειναι πολυ πιο ευκολα βελτιωσημος αλλα και παλι μιλαμε για προγραμματιστη και για το μοναδικο ατμοσφαιρικο stage 3 Punto στην Ελλαδα..



φιλτατε giorgosvtr εννοειται οτι η μονη λυση να αποκτισεις ενα μοτερ δυνατο το οποιο ειναι παραλληλα και ακρως βελτιωσημο ειναι να βρεις μεταχειρησμενο τον NFU (1600 110hp) τον οποιο εχει ο κολλητος μου στο 206 του και ειναι εξαιρετικος... κοστος τροπετο κανα 1000ρικο αλλα πρεπει να υπολογιζεις και τα εργατικα για να τοποθετηθει...


ολα τα παραπανω με ακρως φιλικη (και καρναβαλικη διαθεση αν θελετε) αλλα μερικα πραγματα δε τα ειπα και μερικα δεν ισχυουν απο αυτα που λετε...... :thumb :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Μαρ 2009, 08:42 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
πεδακια ειρηνη μην!εινε δησκολα τα 20 αλογα απο αυτο το μοτερ ατμοσφερα θα φιαξεις ενα κοριφεο προγραμμα εχεισ 4 αλογακια μια κορηφεα εξατμιση που θα σου περνει τα αυτια αλα 2 αντε και μια ροικη και εκκεντροφορους κανιβαλους να παρεια αλα 8 και με κοστος 2 με 2.500 ευρεως.αξιζει να εχεις ενα αμαξι που δεν θα οδηγιτε στο σταματα ξεκινα θα καιει σαν δηλιτρο και θα πηγενει σαν rallye 1.3 μαμα?με τα ηδια βαζεις μοτερ vts 1.6 110ps μαματα ανετα και ροπατα η με λιγοτερα καποιο rallye 1.3 η πουλας το δικο σου και περνεις ενα μαμα vts face lift καπου στα 5-6 πεζουν.και τελος αν θες γνωστος μου πουλαει μετατροπη εμπρος τροπετο ολοκληρο vts 2.0 με 2.500 και πας και στον κωστακη στα κουμπονει ολα πανο με 3.500 εχεις καθαρισει και εχεις 167 αλογατα.σκεψουτο

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Μαρ 2009, 13:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Λοιπον...Κατ' αρχας γραφουμε σε λαθος τοπικ...Ολα αυτα υπαρχουν στο θεμα για Xsara...Δευτερον..Σε 1400 η οποια βελτιωση θα ειναι αποκλειστικα σε εμφανιση..Αλλιως το δινεις και απο 7000 πουλιουνται Xsara VTS διλιτρα μαματα και εισαι ΟΚ...Τελος!

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση κινητήρα σε xsara vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 03 Μαρ 2009, 21:39 
Άβαταρ μέλους
ας μιλάτε τότε για συγκεκριμένα μοτέρ κ όχι ήταν ενα 1.4 που τόσα άλογα κλπ...πείτε 8βάλβιδο να καταλάβουμε...δεν είμαστε όλοι σαϊνια..


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 12 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

αναβάθμιση εγκεφάλου VALEO J34P
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: alexk
Απαντήσεις: 0
Picasso Xsara 1600cc 110hp
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Jethro Tull
Απαντήσεις: 1
Χαμηλή θερμοκρασία κινητήρα c3 1.1 2009->
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: tasos_vl
Απαντήσεις: 7
Αντικατάσταση βάσεων κινητήρα (προτάσεις σε after market)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Θάνος
Απαντήσεις: 4
Αλλα μουαγιε στο xsara?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: JIMBoy1
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ