Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 26 Απρ 2024, 00:58 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 11:54 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
Καλημέρα σε όλους,

Θα σας πω μια ιστορία, είναι η δευτερη φορά που γράφω για κάποιον σε αυτο το topic, δεν σκοπεύω να κατηγορήσω καννεναν απλα θα πω την ιστορια μου και τα συμπεράσματα θα τα αφήσω για εσας...

Στις 95000 χλμ περίπου ο δίσκος μου άρχισε να τα φτύνει, κανόνισα με τον μηχανικό μου να του το παω να μου το φτιαξει και για να με διευκολυνει μου ειπε οτι θα στειλει ανθρωπο να το παρει απο τη δουλεια μου θα μου το φτιαξει και θα μου το ξαναφερει, όντως έτσι εγινε μου έκανε μια σχετικα καλη τιμη περίπου 50 ευρω κατω απο αυτο που θα μου επαιρνε καποιος άλλος και μου αλλαξε και τη ντιζα του συμπλεκτη. Για 5000 χλμ όλα καλα όλα ωραια τότε ξαφνικα μεσα σε μια μερα αρχισε να μου κανει θόρυβο το σασμαν, το ξαναπήγα στον ίδιο, γνωστό και υποτίθεται εμπιστο άνθρωπο να μου το φτιάξει... με έστειλε μια βόλτα με ενα πιτσιρικα (μηχανικο λογικα) που είχε εκει, το ακουσε και οντως επιβεβαιωσε οτι εχει προβλημα, γυρίσαμε συνεργειο το σηκωσε σε γρύλους και το άκουσε και αυτος, μου λεει εχει προβλημα και πρεπει να το αλλαξω τάχιστα γιατι θα με αφήσει, επισκευή δεν επαιρνε απ’οτι μου είπε, τελως παντων αν και δεν μου εκατσε καλα η όλη αντιμετώπιση επειδή του ειχα εμπιστοσύνη του ειπα οκ ρε Κώστα να το αλλαξουμε, πόσο θα παει αυτο? Και μου απάντησε ΟΧΙ παραπανω απο 450 ευρω... – μαλιστα, οκ αλλαξε το του ειπα. Μετά από 1 ή 2 μέρες (δεν θυμάμαι) μου ειπε να παω να το πάρω και μου ζητάει 550 ευρώ! τον πληρώνω μου δίνει ενα χαρτι και καλα εγγυηση για 6 μηνες και μου ειπε να προσέξω λίγο γιατι μαγγώνει το πενταλ του συμπλεκτη στο πατάκι, ομολογώ οτι μου έκανε εντύπωση γιατι μεχρι τότε ποτε δεν ειχα τετοιο πρόβλημα. Παω να το παρω απο εκει που το ειχε παρκαρισμένο και ο συμπλεκτης ηταν κατω... τον φωναξα και μου ειπε οτι ειναι αυτο που μου ειπε... τον σηκωσε και εφυγα.. γυρίζω απο τη Λ. Μαραθώνως και παω απο Μεσογειων προς κέντρο... το πεντάλ του συμπλεκτη ανα τακτα χρονικα διαστήματα εμενα κατω... αναρωτήθηκα, τι τρεχει ρε γαμώτω... βγάζω εντελως το πατάκι και συνεχίζω... βλεπω όμως οτι οσο περναγε η ώρα σε καθε φαναρι κόλλαγε παλι το πεταλι... τον πήρα τηλ, το σήκωσε ενας αλλος πιτσιρικας και μου ειπε οτι ο Κωστας εχει παει στο φανοποιειο οποτε του ειπα να με παρει τηλ οταν γυρίσει, φτάνω κοντα στη Ν. Σμύρνη λίγο μετα την πλατεια της Αγ. Φωτεινής ο συμπλεκτης ξανα κατω και αυτη τη φορα εμεινε εκει... τα πηρα... μου γυρισαν τα μυαλα... τον ξαναπηρα τηλ και το σήκωσε παλι ο ιδιος πιτσιρικας που μου εκανε και το χαζο... ακολούθησε ενας διαλογος που πραγματικα με εκανε να πιστεψω οτι μιλαγα με καθυστερημενο... τελος παντων του ειπα να ψάξει βρει τον Κώστα και να με παρει τηλέφωνο αμεσως... ακολουθησαν και αλλα τηλεφωνα αλλα ο Κος Κώστας εξαφανισμένος!!! Τοτε παίρνω τον Πάνο (Zx Panos) με ακουσε φρικαρισμενο και μου ειπε που εισαι να ερθω, χωρις δευτερη κουβέντα... (σε αυτο το σημείο να πω ενα τεράστιο ευχαριστώ ακομα μία φορα γιατι ειχε φτάσει σπιτι του στον Ασπροπυργο και γυρισε πισω Ν.Σμυρνη για μενα) ενω τον περιμενα πηρα και αλλες φορες τον Κο Κώστα, αδικος κοπος ομως ο ιδιος πιτσιρικας απαντουσε συνεχεια και ελεγε οτι δήθεν ειναι ακομα στο φανοποιειο, του ειπα να παρει τηλεφωνο εκει να παει απο εκει δεν με νοιαζει να τον βρει... (σημειωτέον ειχαν περάσει περιπου 3 ώρες απο την πρωτη φορα που τον πηρα τηλεφωνο και ηταν ακομα στο φανοποιειο!!!) μετα πολλα ήρθε ο Πανος και ειδε οτι ηταν κομμενη η ντιζα του συμπλεκτη, τον ρώτησα πόσο ευαισθητη ειναι και μου ειπε οτι δεν κοβετε ευκολα εκτος και αν γινει μ.......κια κατα την τοποθετηση, που και παλι δεν ειναι απλο να κανεις μ......κια... πρέπει να το προσπαθησεις, δυστηχως αν και ειναι κινητο συνεργειο δεν ειχε μαζι του, μου το έφτιαξε όπως όπως για να παω σπιτι μου και να μπορέσω να το παω την επομενη μέρα στον Κο Κώστα, να προσθεσω οτι όταν ανοιξαμε το καπό και ειδα το σασμαν επαθα ενα ακομα σοκ που το ειδα μεσα στη σκουρια και γενικα σε μαυρο χαλι αλλα με καθυσηχασε ο Πανος οτι δεν παθαινει τιποτα γιατι ειναι απο αλουμινιο και να μην ανυσηχω.

η ώρα εντωμεταξυ ειχε παει 10 + και ο Κος Κώστας ουτε φωνη ουτε ακρόαση από τις 17:30 που ειχα κανει το πρώτο τηλεφώνημα ηθελα να ηξερα ηταν ακομα στο φανοποιείο???? Μου ειπε ο Πανος οτι θα προσπαθησει να τον παρει και αυτος και οντως μετα απο λίγο με πήρε ο και μου ειπε οτι τον βρήκε και αν με πήρε αλλα όχι ο Κος Κωστας δεν με ειχε παρει ακόμα!! Κλεινω με τον Πάνο και μετα απο λίγο τσουπ τηλεφωνακι ο Κος Κώστας και καλα λαχανιασμένος!

-Έίχα μπλέξει Αντώνη ασε.... πές μου που εισαι να έρθω αμέσως!!!!
-Ασε ρε Κώστα ήρθε ο Πανος και μου το έφτιαξε προσωρινα παω σπίτι και θα ερθω αυριο το μεσημερι απο εκει., Μίλησες μήπως εσύ με τον Πανο? Σε πηρε τηλέφωνο πριν λίγο?
-Οχι δεν του εχω μιλήσει γιατι?
-Οκ τιποτα θα τα πουμε αυριο.

Σε αυτο το σημειο θα κανω ενα διαλειμμα απο την ιστορία και θα πω, να μη λεει ψέμματα γιατι μαθαινονται.... ο κοσμος, οι πελατες του, δεν ειναι ουτε χαζοι ουτε ηλίθιοι.... και να μη μας αντιμετωπιζει σαν τέτοιους...

Συνεχίζωντας.... πήγα την επόμενη μερα και για να διασκεδάσει τις εντυπωσεις εβαλε τις φωνες στον πιτσιρικα που απαντουσε την προηγουμενη στο τηλεφωνο και υποτιθετε εφτιαξε το αμαξι μου. Μου αλλαξε τη ντιζα εφυγα.... στο σασμαν κατι δεν μου καθοτανε καλα... μου φαινοτανε σκληρο ισως ημουν και επηρεασμενος, ξαναπήγα μετα απο μερικες μερες, μου αλλαξε ξανα βαλβολίνες και εστρωσε ελάχιστα...

πλεον εχω 112000 χλμ εχει περασει κοντα ενας χρόνος και μια ωραια πρωια που λετε παω να παρω το αυτοκινητο και πάλι ξαφνικα! Ο ιδιος ανατριχιαστικος θόρυβος.... φρικαρα.... λεω ρε γαμωτω δεν μπορει να ειμαι εγω τόσο σηδιροφάγος.... τον Κο Κώστα ουτε που τον πηρα τηλεφωνω γιατι δεν θελω ουτε να τον βλεπω... βρήκα ενα συνεργειο και πλεον εχω παει εκει το αμαξι μου ο ανθρωπος το ακουσε και μου ειπε οτι δυστηχως ειναι σασμαν.. αλλα θα το ανοιξουμε να δουμε τι εχει μηπως επισκευάζεται... τελικα με φώναξε χτες να το δω που το ειχε ανοιξει..... ακομα και εγω που ειμαι ασχετος ειδα οτι το σασμαν ειχε πρόβλημα, τα μισα γραναζια που ειχε μεσα ειχαν ειτε σπασμενα ειτε φαγωμενα δόντια και ηταν γεματο γρεζια, για να μην πω για τις βαλβολινες που ηταν καταμαυρες, τον ρώτησα μπορει αυτη τη ζημια να την εκανα εγω μεσα σε 12000 χλμ?? Ηταν κατηγορηματικος ΟΧΙ!

Συμπερασμα, το σασμαν ειχε προβλημα και ο Κος Κώστας ουτε που το ειχε ανοιξει να το ελεγξει πριν το βάλει...

Εν κατακλειδι, πλέον πάω πάλι για αλλαγη σασμαν, μου ειπε ο ανθρωπος οτι εχει παραγγειλει και θα του πανε σήμερα ενα, θα το ανοιξει θα το δει και αν ειναι καλο μονο τοτε θα μου το βάλει.

Συμπερασματα – απορίες - ερωτήσεις!

1) ο Κος Κώστας πως καταλαβε χωρις να το ανοιξει οτι ειναι κατεστραμενο το σασμαν μου και δεν παιρνει επισκευη?? Μήπως άπλα ηθελε να μου το φαει για να το μοσχοπουλησει αλλου????

2)αυτο που μου έβαλε δεν θα επρεπε να το ανοιξει να δει σε τι κατασταση βρίσκεται??

3) και ποιο σημαντικό!!! Ειναι τυχαιο οτι μετα απο 5000 χλμ που αλλαξα δισκο παρουσιαστηκε το προβλημα???

Δυστηχως εχω και αλλα θεματα να πω απλα αυτο ηταν το ποιο τρανταχτο... αναφέρομαι σε τσαπατσοδουλειες σε φανοποιεία, ανταλακτικα που ενω σου λεει οτι θα βαλει original βάζει ιμιταστιον κινέζικα κ.τ.λ. καθώς επίσης και πολλα ακόμα που τα εχω ακουσει απο άλλους που ομως δεν ειμαι εγώ αρμόδιος να μιλήσω....

Y.Γ.1. ζητώ συγνώμη για το μακροσκελες ποστ αλλα ξεκίνησα να γράφω και πραγματικα δεν μπορουσα να σταματησω καθως επίσης και για οποιαδήποτε συντακτικα λάθη

Υ.Γ.2 ειμαι στη διαθεση οποιουδηποτε για περισσοτερες λεπτομερειες η για τυχον απορίες

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 12:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αντωνη μου περαστικα...ομολογω οτι διαβαζοντας ολο το ποστ, μου αφησε μια λυπη...περασες τρελα σκηνικα φιλαρακι. Σου εφυγαν σοβαρα χρηματα, ειδικα σε τετοιους καιρους...

Κριμα και παλι κριμα...απροβληματιστο να ναι απο δω και περα...και μη τα σκεφτεσαι αυτα, πανε περασαν, με το αζημιωτο βεβαια, αλλα οκ.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Περαστικά κι από μένα...Είσαι ένας από τους πολλούς που την πάτησε από έναν ακόμη άσχετο μηχανικό.Μακάρι να μην σου ξανατύχει.

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 12:46 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Αντωνη καλα εκανε και τα εγραψες.....ενα πραγμα εχω να πω ΚΡΙΜΑ :! :!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16608
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Εγω απλα να παροτρυνω τον Αλεξανδρο να μπει να τα χωσει λιγο κι αυτος.. Το ξαναλεω ο μηχανικος κανει την αξιοπιστια οχι το ιδιο το αμαξι..
Αντωνη καλα κανεις και τα γραφεις και ευχομαι να ξεμπερδευεις.. :thumb

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 151.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 13:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
και εγω το ελπίζω να ξεμπερδεψω.... και οχι μονο ο Αλεξανδρος αλλα και αλλοι.... ξερουν αυτοι


nonos έγραψε:
Το ξαναλεω ο μηχανικος κανει την αξιοπιστια οχι το ιδιο το αμαξι..


εχεις δικαιο Χρήστο και δυστηχως αυτος ο ανθρωπος ειναι ενας απο αυτους που βγαζουν κακο ονομα στα citroen...

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 14:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 22:31
Δημοσιεύσεις: 7777
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Εικόνες: 3
Περαστικά Αντώνη μου...Τετοιοι Μ.......Σ μηχανικοι πρεπει να εξαφανιστουν απο το συγκεκριμενο επαγγελμα την εχουμε πατησει κι εμεις απο συνεργειο αλλα ευτυχως μονο στο οικονομικο...(ηταν και εξουσιοδοτημενο... :guns :guns :guns )


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 15:11 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
σε ευχαριστώ Ζηση, διορθωσα λιγο το επίθετο στο ποστ σου :thumb

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 15:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Μάιος 2010, 22:31
Δημοσιεύσεις: 7777
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Εικόνες: 3
Someone έγραψε:
σε ευχαριστώ Ζηση, διορθωσα λιγο το επίθετο στο ποστ σου :thumb


Καλα εκανες...Απλα μου τη δινουν τετοιοι ανθρωποι... :guns :angry


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Φάνηκε οτι κάτι δεν πάει καλά όταν σου είπε οτι δεν παίρνει επισκευή χωρίς να δει τι έχει. Αλλά όταν είναι γνωστός κάποια πράγματα που σου λέει τα δέχεσαι. Τουλάχιστον βρήκες μηχανικό της προκοπής.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 16:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Αντώνη μια ερώτηση.
550 ευρω είναι πολλά λεφτά για να θεωρηθούν φιλική τιμή, ή τιμή εκτός επισήμου αντιπροσώπου Citroen. Γιατι δε ρώτησες και στην περιοχή μας, στην Traction του Παλαιου Φαλήρου καποια τιμή ?
Σημειωτέον, η Traction είναι υποδειγματική αντιπροσωπεια. Οσες φορές έχω πάει, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, και σε λογικές τιμές.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 16:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
τι να σου πω ρε δημητρη.... πες το βλακεια, χαζομαρα, τον εμπιστευομουν.... εκανα λαθος....

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 16:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16608
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
MeddlingMageGR έγραψε:
Αντώνη μια ερώτηση.
550 ευρω είναι πολλά λεφτά για να θεωρηθούν φιλική τιμή, ή τιμή εκτός επισήμου αντιπροσώπου Citroen. Γιατι δε ρώτησες και στην περιοχή μας, στην Traction του Παλαιου Φαλήρου καποια τιμή ?
Σημειωτέον, η Traction είναι υποδειγματική αντιπροσωπεια. Οσες φορές έχω πάει, έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, και σε λογικές τιμές.

Την εμπιστοσυνη την πληρωνεις ορισμενες φορες Δημητρη.. Δε μου κανει καμια εντυπωση το οτι απαζαρευτα δεχεται ο πελατης την τιμη οταν υπαρχει σοβαρη ζημια και σχεση εμπιστοσυνης στη μεση..
Αυτο ειναι και το ασχημο της ιστοριας.. :cry

edit με προλαβε ο Αντωνης.. ;)

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 151.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Με τον συγκεκριμένο άνθρωπο την εχω πάθει και εγω πολλές φορές, και εχω πληρώσει ΟΛΕΣ τις μαστοριές εις διπλούν.

Το κακό άρχισε όταν με ειχανε τρακάρει το ΄08, στο ΒΧ του πατερά, και αφου μολλις ειχε ανοιξει το συνεργειο του ειπα να παω σε καποιον «γνωστο» και «εμπειστο», να το φτιαξω. Αποτελεσμα… Περισι για να περασει ΚΤΕΟ, το εβαφα με σπρεϊ από κατω γιατι ειχε σκουριάσει. Επισπεύτηκα 15 φορες τον φανοποιό του για να το φερει σε μια αποδεκτη ευθεια, ακουγωντας ατακες του τυπου «τοτε τα citroen βγαιναν λιγο στραβα από την μανα τους!!!».
Τελος παντον, όταν πηρα το νέο ΒΧ, επρεπε να κανω ένα ραψιμο στο πατωμα (αυτό είναι το μονο που δεν εχω ξαναπληρωσει), και να αλλαξω ημαντα χρονισμού. Απλο λογικα… Φεύγοντας μου λεει «σου καναμε ελεγχο, ολο το αμαξι είναι στην πενα. Αλλαξαμε μονο κατι βίδες με ποιο σωστες στην βαση του μοτερ, γιατι ειχαν βαλει μικρες οι βλακες, και θα στην εκοβε» (σημειωση με τις βηδες αυτές εκανε 60.000 χλμ το αμαξι). Αφου το παραλαμβανω φτανω σπιτι, και ακουω κατι μεταλικο να σπαει στην οπισθεν. Επειτα αφου ανοιγω το καπο, και βλεπω (μα τι άλλο) την βαση κομμενη. Παω την επομενη στο εν λογο σημεργειο, με το μοτερ να κρεμεται, και μου αλλαζει την βαση με μια από το 305 που ειχε για αυτοκινητο αντικαταστασης για 120 ευρω… Τελος παντον παω να φυγω… κραδασμός. Τι είναι? τι είναι?, τιποτα λεει ο μαστορας. Θα εχεις πολλους κραδασμούς με το μοτερ αυτό. Μετα από 2 χλμ, πέφτει η πιεση της ανάρτησης… Πισω, για κόλλημα της βάσης της αντλίας υψηλής. Αυτή για την ιστορια εσπασε άλλες 2 φορες μεχρι που της εβαλε «χερι» ο gez και δεν εχει κουνηθεί από τοτε… Τελος παντον, παω σε καποια φαση, αλλάζω τα πισω σωληνάκια βετζινας που τρεχανε(και καλα με κατεβασμα ντεπόζιτου (70ευρω)), αποτέλεσμα κομμένο το σωληνάκι και μάτισμα με νέο ώστε να μην κατέβει το ντεπόζιτο, και αλλαγή τους ξανα από μένα μετα από ένα χρόνο από την αλλαγη τους.
Συνεχίζουμε… οι παλιες ζαντες ηταν στραβες, ηταν να αλλαξω και λαστοιχα, και μου βρήκε κατι φτηνά ο Πανος. Οποτε παω στο συνεργείο, και του λεω ποσο θα παει το ισιωμα? (ειχα ρωτήσει παλιότερα, 16 η μια μου ειχε πει…) 20 μου απατάει… Ωραια μάστορα, αλλα θα μου περάσεις πανω και τα νεα λάστιχα και ζυγοστάθμιση… Οκ? Οκ… Βαζουμε κατι άλλες ζαντες στο αμαξι και φευγω. Περνω τηλ, απαντά μια κοπελιτσα… Ποσο παει της λεω? 150!! Απατάει… Ωραια της λεω δωσε μου τον μάστορα… Δεν είναι εδώ, θα σε παρει αυτος… Γιατι πηγε τοσο της λεω? Τοσο μου γραφει, με τους ελεγχους που κανουν στο αυτοκίνητο!!!! Α!! λεω… Δηλ είναι ετοιμο? Ναι Ναι μου απανταει, το βλεπω κατω που του φοράμε τις ζάντες!!!!!!
Αφου περναει κανα 2ωρο με περνει ο μαστορας και μου λεει σου χρεωσε και το ΦΠΑ(!) (δεν εχει δωσει ποτε απόδειξη ο ανθρωπος…) είναι 100 το σύνολο… Παω να του βαλω τις ζαντες, και μου βαζουν τα λάστιχα ανάποδα!! Τελος παντον με τα πολλα βγαινω εθνικη και στα 120 το αμαξι μονο στην απέναντι κυκλοφορία δεν πιδαγε… Παω στον Παυληδη, και μου λεει φιλαράκι οι ζαντες θεόστραβες… είναι για πεταμα!
Μετα από 500χλμ καιω φλατζα. Λεω θα παω στον μαστορα του πατερα μου στην Αμφιθεας, γιατι είναι ποιο κοντα, και ας το δει και κανενας άλλος το αμαξι. Με περνει τηλ το μεσιμερι, και μου λεει « ο ιμάντας χρονισμού σου είναι νεκρος! Αμα δεν τον αλλαξουμε θα σπασει, γιατι τον εχει φαει τον μισο το καπάκι του!!!!» Μα του λεω δεν εχει 500 χλμ. Μου λεει αν και είναι φρεσκος, η βυδα για την οποια εχει βγει εντολη να αλλαζει με την πρωτη αλλαγη (από το εργοστασιο αυτό) δεν εχει αλλαχτει, και 99% θα σπασει!» Αφου τα αλλαζουμε όλα, παω στο συνεργειο του κυριου, και απλα του δειχνω τον ημαντα… Του λεω αυτό πως θα το εξηγουσες? Και μου απαντά!!! «καλα σε ποιον ασχετο το πηγες για αλλαγη!!! Γιατι δεν μου το εφερες?»
Τα σχολια δικα σας.

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβληματα με αντιπροσωπους-επισημα συνεργεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Δεκ 2010, 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Αντώνη, - crazywolf.... όταν λέτε Κώστα και Λ. Μαραθώνος ποιόν εννοείτε; Το post είναι στους αντιπρόσωπους - επίσημους... μήπως λέτε για αυτό που είναι απέναντι από την Shell;

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 55 από 80 [ 1196 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 ... 80  Επόμενο



Συναφή θέματα

Γνωστά προβλήματα σε C4 picasso 2ης γενιάς
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Βγάζει προβλήματα το C4;
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: LEINAD
Απαντήσεις: 26
προβλήματα - προτάσεις SOS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ C5
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 71
GM- PSA Επισημα μαζι
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: ds3_ncl
Απαντήσεις: 32
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ