Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:48 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Σεπ 2009, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Αύγ 2009, 16:15
Δημοσιεύσεις: 59
Εικόνες: 0
ειναι μια λυση στο φαινομενο του θερμοκηπιου?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχεται για τα ιβριδικα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Σεπ 2009, 17:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
επειδή είμαι από χωριό κ δεν κατέχω καλά τα περί τεχνολογίας θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει τι ζημιά κάνει μια μπαταρία στο περιβάλον ? :scratch :scratch

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχεται για τα ιβριδικα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Σεπ 2009, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Μικρή εφ'σόσον ανακυκλωθεί.
Τα υβριδικά είναι μια ενδιάμεση λύση μέχρι να μπορέσουμε να πάμε σε υδρογόνο ή ηλεκτροκίνηση. Προς το παρόν όμως είναι αρκετά ακριβότερα και δεν βγαίνουν αρκετά μικρά (αν και αυτό σύντομα αλλάζει) οπότε δεν έχουν μεγάλο μερίδιο αγοράς.
Τα prius πάντως δεν προλαβαίνει να τα βγάλει η toyota και έχουν πουληθεί. Άλλη μια απόδειξη οτι οι Γιαπωνέζοι είναι πολύ μπροστά σε σκέψη. Μέχρι οι υπόλοιποι να βγάλουν το πρώτο η toyota είναι ήδη στο τρίτης γενιάς και έχει και ισχυρό brand name.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχεται για τα ιβριδικα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 00:21 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
aiolos έγραψε:
Μικρή εφ'σόσον ανακυκλωθεί.


Αυτο ρε παιδια με την ανακυκλωσημη το χουμε σαν πιπιλα. Σπουδαζω επιστημη των υλικων και ξερω πολυ καλα, οτι για να παρεις κατι, ενα αντικειμενο, το οτιδηποτε και να το μετατρεψεις σε κατι αλλο, θες παλι ενεργεια...σε περιπτωση μπαταριων, παλι θα εχουμε ρυπους...
Οχι οτι θα εκπεμπει ρυπους το αυτοκινητο, αλλα για να κατασκευασεις "οικολογικο" αυτοκινητο, παλι θα εκπεμψεις ρυπους και τεραστιους μαλιστα απο τα εργοστασια παραγωγης.
Το υδρογονο ειναι μια πολυ καλη λυση...δεν το ετιολογο γτ θα μου παρει ωρα...σκεφτειτε μονο οτι ειναι σαν νερακι και υπαρχει αφθονο. Προβληματα ομως εχουν με τροφοδοσια και τη διατυρηση του στο ρεζερβουαρ.
Η ηλεκτρικη ενεργεια ειναι παλι παγιδα μπαταριων, οποτε ας το αφησουμε καλυτερα, διαφορα χημικα υγρα και πυκνωτες σε ολο το αμαξι...μπιαααχ

Η βενζινη και το πετρελαιο θα κυριαρχουν για αλλα 100 χρονια κατα τη γνωμη μου...και χωραει ακομα τεραστια εξελιξη σε τυπου ΜΕΚ κινητηρες!!!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 01:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Θα υπαρχει βεντζινα για 100 χρονια? Με τους ρυθμους που πανε προς την μειωση της καταναλωσης... μαλλον οχι....

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχεται για τα ιβριδικα αυτοκινητα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 01:17 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Blanc Ange έγραψε:
aiolos έγραψε:
Μικρή εφ'σόσον ανακυκλωθεί.


Αυτο ρε παιδια με την ανακυκλωσημη το χουμε σαν πιπιλα. Σπουδαζω επιστημη των υλικων και ξερω πολυ καλα, οτι για να παρεις κατι, ενα αντικειμενο, το οτιδηποτε και να το μετατρεψεις σε κατι αλλο, θες παλι ενεργεια...σε περιπτωση μπαταριων, παλι θα εχουμε ρυπους...
Οχι οτι θα εκπεμπει ρυπους το αυτοκινητο, αλλα για να κατασκευασεις "οικολογικο" αυτοκινητο, παλι θα εκπεμψεις ρυπους και τεραστιους μαλιστα απο τα εργοστασια παραγωγης.

Το υδρογονο ειναι μια πολυ καλη λυση...δεν το ετιολογο γτ θα μου παρει ωρα...σκεφτειτε μονο οτι ειναι σαν νερακι και υπαρχει αφθονο. Προβληματα ομως εχουν με τροφοδοσια και τη διατυρηση του στο ρεζερβουαρ.
Η ηλεκτρικη ενεργεια ειναι παλι παγιδα μπαταριων, οποτε ας το αφησουμε καλυτερα, διαφορα χημικα υγρα και πυκνωτες σε ολο το αμαξι...μπιαααχ

Η βενζινη και το πετρελαιο θα κυριαρχουν για αλλα 100 χρονια κατα τη γνωμη μου...και χωραει ακομα τεραστια εξελιξη σε τυπου ΜΕΚ κινητηρες!!!

Ρε βασιλη εισαι πολυ προχω σα σκεψη τελικα.. :lol Αυτο που λες προσπαθουσα να το εξηγησω στον κολλητο μου, υπερ της προστασιας του περιβαλλοντος και υπερ των πανακριβων υβριδικων αυτοκινητων και δεν επαιρνε πρεφα καν τι προσπαθουσα να του πω...Προς θεου δεν ειμαι κατα της ανακυκλωσης μαλιστα εδω στη πατρα σα φοιτητης για μια σακουλα σκουπιδιων βγαινει μια ανακυκλωσης..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 02:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
εγώ πάντως υβριδικό αυτοκίνητο αν έπερνα(που δεν πιστεύω)θα έπερνα μόνο και μόνο για να μήν πληρώνω τα κέρατά μου στις βενζίνες. αυτό που λέει πιο πάνω ο βασίλης είναι μεγάλης σημασίας πραγματικότητα και επίσης αν κι εγώ προσέχω γενικά το περιβάλλον πιστεύω ότι όλα αυτα τα υβριδικά αυτοκίνητα και φιλικά προς το περιβάλλον αντικείμενα που βγάζουν είναι μόνο και μονο για να μας πέρνουν τα λ7 μας. ένα σοβαρό ντοκιμαντέρ του νασιοναλ τζεογκράφικ (που το δείχνει συχνά το σκάι) και που δείχνει έρευνες χιλιάδων ετών απο τους καλύτερους επιστήμονες του κόσμου δείχνει πρώτα απόλα ότι δέν είναι το μονοξείδιο/διοξείδιο του άνθρακα κλπ που ανεβάζουν την θερμοκρασία αλλα εντελώς το αντίθετο πρώτα αυξάνεται η θερμοκρασία και μετά απο χρόνια αυξάνεται και το μονοξείδιο κλπ . και όλο αυτό οφείλεται στον ήλιο που όσο αυξάνονται οι ηλιακές του κυλίδες τόσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. εξάλου οι ρύποι που παράγουμε εμείς οι ανθρώποι είναι απειροελάχιστοι μπροστά σε αυτους του ήλιου. αυτός κάνει κουμάντο. σε παλαιότερες εποχές επικρατούσαν πολυ πιο υψηλές θερμοκρασίες και πιο "έξαλα" καιρικά φαινόμενα. όλα αυτά τα έχει αποδεκτεί και η γκρήν πις. απλα συμφέρει παρα πολλούς όλο αυτό το θέμα περι υπαιτιότητας του ανθρώπου για φαινομενο θερμοκηπιου κλπ κλπ για να βγάζουν τα ανάλογα προιόντα και φυσικά να πλουτίζουν αυτοί κι εμείς να καταχρεωνόμαστε. όσο για την μπαταρία γιάννη για να αποσυνθεθεί θέχει πάρα πολλά χρόνια και μολύνει παρα πολυ τον υδροφόρο ορίζοντα αποσο ξέρω. αντί να κάθουντε να βγάζουνε τόσα φιλικά προς το περιβάλλον καλούδια δέν κάθουντε να σκεφτούνε πώς δέν θα μολύνουμε τον υδροφόρο ορίζοντα...δέν λέω περισσότερα γιατί θα καταλήξω βαρετός.

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Γιάννης Αγγελιδάκης για την δημοσίευση του/της: Blanc
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 13:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Κατ αρχην ο ήλιος δεν παράγει ρύπους...

Και μια και συγκρίνουμε σπουδες, έχω σπουδάσει αστροφυσική οπότε κάτι ξέρω για τον ήλιο.

Δεύτερον οι ηλιακες κηλίδες είναι σε πρώτη φάση συνδεδεμένες με τον 11ετη ηλιακό κύκλο. Ο κύκλος αυτός έχει μικρή διαφορά στην ηλιακή δραστηριότητα ανάμεσα στο μέγιστο και το ελάχιστον και δεν ευθύνεται για αλλαγές στη θερμοκρασία της Γης. Πολλά έχουν γραφτεί για άλλους κύκλους μεγαλύτερης περιόδου και διαφοράς στην μεταβολή της δραστηριότητας, αλλά (αν και έχουμε παρατηρήσεις των κηλίδων του ήλιο για αιώνες) δεν έχει βρεθεί κάποια άλλη περιοδικότητα. Μεταβολές ναι, περιοδικότητα οχι.

Μια υπόθεση είναι οτι η ηλιακή δραστηριότητα ευθύνεται για την μίνι εποχή παγετώνων στην Ευρώπη το μεσαίωνα, αλλά και πάλι η έλλειψη παρατηρήσεων δεν μας επιτρέπει να είμαστε σίγουροι.

Για να μην μακρυγορώ, ο ήλιος ενδεχομένως να είναι υπεύθυνος για μακροχρόνιες αλλαγές στη μέση θερμοκρασία της γης. Σε καμία όμως περίπτωση δεν μπορεί να είναι υπεύθυνος για τις αλλαγές που παρατηρούμε τα τελευταία 50 χρόνια. Οι αλλαγές αυτές είναι εξαιρετικά γρήγορες και δεν σχετίζονται με κανέναν απο τους γνωστούς (ή υποθετικούς) κύκλους ηλιακής δραστηριότητας, αφού ο κύκλος με τη μικρότερη περίοδο (ο 11ετής) δεν έχει σημαντική διαφορά στην θερμότητα που τελικά φτάνει στη γή.

Η εύκολη λύση είναι να κλείσουμε τα μάτια και να πούμε, δεν φταίμε εμείς, φταίει ο ήλιος, οι πλανήτες, τα άστρα, οι γαλαξίες... Δεν είναι έτσι. Εμείς φταίμε και εμείς πρέπει να κάνουμε κάτι άμεσα.

Τέλος για τον φίλο Blanc Ange που αναφέρει οτι η ανακύκλωση ξοδεύει ενέργεια, ξεχνάει όμως να αναφέρει οτι η παραγωγή υδρογόνου απο ηλεκτρολυση νερού ξοδεύει τεράστιες ποσότητες ηλεκτρικής ενέργειας. Πολύ μεγαλύτερες απο αυτές που χρειάζεται για την κατασκευή μιας μπαταρίας.
Ασε που τα υβριδικά είναι διαθέσιμα σήμερα ενώ το υδρογόνο (που σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον) είναι ακόμα πολύ μακριά.
Επίσης σήμερα η παραγωγή υδρογόνου γίνεται απο φυσικό αέριο και ΟΧΙ απο νερό λόγω ακριβώς της τεράστιας ποσότητας ηλεκτρικής ενέργειας που χρειάζεται η ηλεκτρόλυση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 13:59 
Άβαταρ μέλους
Εμένα πάντως όλο αυτό το θέατρο με τα οικολογικά αυτοκίνητα μου την έχει δώσει στα νεύρα. Όλοι κόπτωνται για οικολογικά προϊόντα και ότι και να αγοράσεις από κολοκυθάκι μέχρι αυτοκινητάκι είναι πανάκριβο. Η μικρή τυρόπιτα σε γνωστό οικομάγαζο της Αθήνας έχει 2,30 ευρο!!! Εγώ μόνο ένα θα πω και περιμένω σχόλια. το ΑΧ10RE το 1988 "έκαιγε" 6,5 λίτρα στα 100χλμ αλλά ζύγιζε 680 κιλά αν θυμάμαι καλά. Το αντίστοιχο c2 1.1 καίει 4,8 λίτρα αλλά ζυγίζει 960 κιλά. Σκευτείτε πόσο θα "έκαιγε" αν ήταν 300 κιλά ελαφρύτερο, έστω 250. Και μην μου πείτε ότι η διαφορά είναι σε θέματα ασφαλέιας, σε θέματα πολυτέλειας είναι. Σύνφωνα με έρευες μόνο το 30% της αύξησης είναι για λόγους ασφαλείας. Η διαφορά δε που παρατηρείτε στα μοντέλα μεγαλύτερων κατηγοριών φτάνει ως και το 100%!!! Σκεφτείτε μόνο πόσο λιγότερο καύσιμο θα κατανάλωναν τα όχηματά μας αν ήταν ελαφρύτερα. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεί κάποιος, που να έχει κάνει μετατροπή με τελευταίας γενιάς κινητήρα, την κατανάλωση. Όσον αφορά τα υβριδικά θα συμφωνήσω με το nonos. Υπερβολικό ενεργειακό κόστος ακόμη. Σε λίγα χρόνια ίσως. Πάντως όχι τώρα που και αμφίβολο είναι το κατά πόσο είναι ¨οικολογικά", αλλά και υπερβολικά ακριβά είναι λόγω μόδας. Αγαπητέ aiolos το πρόβλημα δεν είναι τόσο η κατασκευή της μπαταρίας αλλά η φόρτιση και η αντικατάσταση σε πολύ σύντομα χρονικά διαστήματα. Μην ξεχνάς ότι όσο πιο πολλές μετατροπές-μεταφορές ενέργειας κάνουμε τόσο περισότερες απώλειες έχουμε. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
aiolos έγραψε:
Τέλος για τον φίλο Blanc Ange που αναφέρει οτι η ανακύκλωση ξοδεύει ενέργεια, ξεχνάει όμως να αναφέρει οτι η παραγωγή υδρογόνου απο ηλεκτρολυση νερού ξοδεύει τεράστιες ποσότητες ηλεκτρικής ενέργειας. Πολύ μεγαλύτερες απο αυτές που χρειάζεται για την κατασκευή μιας μπαταρίας.
Ασε που τα υβριδικά είναι διαθέσιμα σήμερα ενώ το υδρογόνο (που σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον) είναι ακόμα πολύ μακριά.
Επίσης σήμερα η παραγωγή υδρογόνου γίνεται απο φυσικό αέριο και ΟΧΙ απο νερό λόγω ακριβώς της τεράστιας ποσότητας ηλεκτρικής ενέργειας που χρειάζεται η ηλεκτρόλυση.


:agree :agree :agree
Εχεις απολυτο δικιο αγαπητε...ξεχνας ομως οτι αυτη η ενεργεια (ηλεκτρισμος) αν θες το παραγεις σχεδον τζαμπα!!! Ας μετατρεψουν την αιολικη αφθονη ενεργεια σε ηλεκτρικη...ας φτιαξουν υδροηλεκτρικους σταθμους...
Ηλεκτρικη ενεργεια παραγεις πολυ ευκολα...αρκει να ξερεις πως να επενδισεις και να μην εχεις και 15 χωριατες που λενε οτι μου χαλαει την εικονα να βλεπω ενα βραχοδες βουνο που στα 1.000μετρα εβαλαν ανεμογεννητρια!!! Δλδ ελεος.
Το υδρογονο εχει αλλα προβληματα λοιπον αγαπητε συμφορουμιτη και οχι παραγωγης...αλλα διατηρησης του και κολληματα σε θεματα ασφαλειας.

Ενα σας λεω...φανταστητε πως κανει οταν σκαει μια μπουκαλα οξυγονου!!! Ε, καμια σχεση...το υδρογονο θα κανει τη διπλασια ζημια!!! ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας απο ανανεώσιμες πηγές είναι αυτή τη στιγμή κάτω απο 5% στην ΕΕ. Δεν υπολογίζεται να ξεπεράσει το 20% μέσα στην επόμενη δεκαετία και αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο. Αν εσύ θέλεις να μιλάς για ενα ουτοπικό κόσμο όπου το ρεύμα παράγεται απο την ήλιο δικαίωμα σου. Αλλά προς το παρόν αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Ξέρεις πως παράγεται το ρεύμα στην Ελλάδα; Απο λιγνίτη και πετρέλαιο. Ξέρεις οτι το 50% των αερίων του θερμοκηπίου που εκπέμπει ολη η Ελλάδα το εκπέμπει η ΔΕΗ;

Καλό είναι να μιλάμε για το μέλλον, αλλά να ξέρουμε και τι γίνεται στην πραγματικότητα. Η παραγωγή υδρογόνου απο νερο αυτή τη στιγμή απλά δεν γίνεται είναι οικονομικά και περιβαλλοντικά ασύμφορη. Και ούτε στο άμεσο μέλλον θα γίνει, γιατί οι υποδομές παραγωγής ενέργειας χρειάζονται δεκαετίες για να αλλάξουν.

Όσο για το δευτερο που λες (αποθήκευση υδρογόνου) πάλι λάθος κάνεις. Δεν έχεις παρακολουθήσει τις εξελίξεις. Το πρόβλημα βρίσκεται στην αποθήκευση του υδρογόνου με τρόπο έτσι ώστε να έχεις αρκετή ενεργειακή πυκνότητα και να μην χρειάζεσαι 3 κυβικά μέτρα ρεζερβουαρ για αυτονομία 400 χιλιόμετρα. Εκεί είναι σήμερα το πρόβλημα.
Τα θέματα ασφαλείας έχουν ήδη λυθεί χρησιμοποιώντας συνθετικά υλικά. Εξ άλλου το υδρογόνο σε ΚΣ είναι αέριο και σε μια πιθανή διαρροή είναι λιγότερο επικίνδυνο απο τη βενζίνη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 15:28 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
aiolos έγραψε:
Η παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας απο ανανεώσιμες πηγές είναι αυτή τη στιγμή κάτω απο 5% στην ΕΕ. Δεν υπολογίζεται να ξεπεράσει το 20% μέσα στην επόμενη δεκαετία και αυτό είναι το αισιόδοξο σενάριο. Αν εσύ θέλεις να μιλάς για ενα ουτοπικό κόσμο όπου το ρεύμα παράγεται απο την ήλιο δικαίωμα σου. Αλλά προς το παρόν αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Ξέρεις πως παράγεται το ρεύμα στην Ελλάδα; Απο λιγνίτη και πετρέλαιο. Ξέρεις οτι το 50% των αερίων του θερμοκηπίου που εκπέμπει ολη η Ελλάδα το εκπέμπει η ΔΕΗ;


Ξερω πολυ καλα με τι παραγεται το ηλεκτρικο ρευμα...δε νομιζω να εδειξα απορια σε αυτο το θεμα. Εγω αναφερθηκα σε αλλο τροπο παραγωγης του, πιο οικονομικο και πιο οικολογικο!!! Οι ανεμογεννητριες ειναι πυνια και μαγνητες...δε νομιζω να εχουν το ιδιο κοστος με την εγωρηξη ολοκληρου λυγνιτη και δεν εχουν ρυπους οπως βλεπουμε το ντουμανι της Πτολεμαιδας!!!


aiolos έγραψε:
Όσο για το δευτερο που λες (αποθήκευση υδρογόνου) πάλι λάθος κάνεις. Δεν έχεις παρακολουθήσει τις εξελίξεις. Το πρόβλημα βρίσκεται στην αποθήκευση του υδρογόνου με τρόπο έτσι ώστε να έχεις αρκετή ενεργειακή πυκνότητα και να μην χρειάζεσαι 3 κυβικά μέτρα ρεζερβουαρ για αυτονομία 400 χιλιόμετρα. Εκεί είναι σήμερα το πρόβλημα.


Μα εδω και γω γι αυτο το θεμα μιλαω, οταν αναφερω τον ορο αποθηκευση...οτι εχει να κανει με την τεχνολογια του ρεζερβουαρ του και την αυτονομια του αμαξιου!!! Το σχολιο σου (ειρωνικο) περι 3 κυβικων μετρων ρεζερβουαρ ειναι παλι σχετικο φιλε μου!!! Αυτο εξαρταται απο το ποσο καταναλωση θα εχει η συγκεκριμενη μηχανη...αν χρειαζεται η μηχανη συνεχως υδρογονο τοτε ειναι προβλημα...αν χρειαζεται εστω και μια σταγονα για 20 χιλιομετρα τοτε ειναι αλλο θεμα. Αυτο λοιπον ανηκει στον τομεα της εξελιξης της εκαστοτε μηχανης, στον τομεα των μηχανολογων και των χημικων μηχανικων που ξερουν την ενεργειακη αποδοση του υδρογονου.


aiolos έγραψε:
Τα θέματα ασφαλείας έχουν ήδη λυθεί χρησιμοποιώντας συνθετικά υλικά. Εξ άλλου το υδρογόνο σε ΚΣ είναι αέριο και σε μια πιθανή διαρροή είναι λιγότερο επικίνδυνο απο τη βενζίνη.


Γι αυτο σχετικα τωρα εχω να σου πω οτι χρησιμοποιοντας συνθετα προηγμενα υλικα πας σε κοστος ισο με εκεινο ενος αεροπλανου...που ειναι εξολοκληρου κατασκευασμενο απο συνθετα νανο-υλικα και απο ινες ανθρακα!!! Δε νομιζω να εχει λυθει το θεμα ασφαλειας καθως σε προσφατο ντοκιμαντερ που ειδα, ελεγε αυτο ακριβως...Αντιμετωπιζουν προβληματα σε πιθανοτητα συγκρουσης και πυρκαγιας!!!

Τελος οσον αφορα για το υδρογονο, να σου θυμισω οτι θα βρισκεται σε υγρη μορφη και σε τρελες πιεσεις...Ψαξε να δεις στους ποσους βαθμους το υδρογονο ειναι υγρο!!! ;) ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Blanc Ange έγραψε:
Ξερω πολυ καλα με τι παραγεται το ηλεκτρικο ρευμα...δε νομιζω να εδειξα απορια σε αυτο το θεμα. Εγω αναφερθηκα σε αλλο τροπο παραγωγης του, πιο οικονομικο και πιο οικολογικο!!! Οι ανεμογεννητριες ειναι πυνια και μαγνητες...δε νομιζω να εχουν το ιδιο κοστος με την εγωρηξη ολοκληρου λυγνιτη και δεν εχουν ρυπους οπως βλεπουμε το ντουμανι της Πτολεμαιδας!!!


Δεν δείχνεις να ξέρεις όμως... Το ρεύμα στην Ελλάδα παράγεται απο λιγνίτη και πετρέλαιο. Εσύ μιλάς για ανεμογεννήτριες. Ε δεν είναι έτσι τα πράγματα στην Ελλάδα πως να το κάνουμε δηλαδή; Μακάρι να ήταν αλλά ΔΕΝ είναι.

Blanc Ange έγραψε:
Μα εδω και γω γι αυτο το θεμα μιλαω, οταν αναφερω τον ορο αποθηκευση...οτι εχει να κανει με την τεχνολογια του ρεζερβουαρ του και την αυτονομια του αμαξιου!!! Το σχολιο σου (ειρωνικο) περι 3 κυβικων μετρων ρεζερβουαρ ειναι παλι σχετικο φιλε μου!!! Αυτο εξαρταται απο το ποσο καταναλωση θα εχει η συγκεκριμενη μηχανη...αν χρειαζεται η μηχανη συνεχως υδρογονο τοτε ειναι προβλημα...αν χρειαζεται εστω και μια σταγονα για 20 χιλιομετρα τοτε ειναι αλλο θεμα. Αυτο λοιπον ανηκει στον τομεα της εξελιξης της εκαστοτε μηχανης, στον τομεα των μηχανολογων και των χημικων μηχανικων που ξερουν την ενεργειακη αποδοση του υδρογονου.


Πάλι γενικότητες και φιλοσοφίες... η κατανάλωση κινητήρων υδρογόνου είναι γνωστή (σε τάξη μεγέθους) ήδη υπάρχουν αυτοκίνητα που κινούνται με υδρογόνο (η BMW έχει ενα μικρό στόλο στη Βαυαρία) και το βασικό πρόβλημα είναι η αυτονομία. Είναι δύσκολο να αποθηκευτει το υδρογόνο σε αρκετή πυκνότητα. Εκεί είναι το πρόβλημα οχι στην ασφάλεια που αναφέρεις.

Blanc Ange έγραψε:
Γι αυτο σχετικα τωρα εχω να σου πω οτι χρησιμοποιοντας συνθετα προηγμενα υλικα πας σε κοστος ισο με εκεινο ενος αεροπλανου...που ειναι εξολοκληρου κατασκευασμενο απο συνθετα νανο-υλικα και απο ινες ανθρακα!!! Δε νομιζω να εχει λυθει το θεμα ασφαλειας καθως σε προσφατο ντοκιμαντερ που ειδα, ελεγε αυτο ακριβως...Αντιμετωπιζουν προβληματα σε πιθανοτητα συγκρουσης και πυρκαγιας!!!


Πάλι οτι θέλεις γράφεις. Τα αεροπλάνα είναι κατασκευασμένα απο αλουμίνιο. Ψάξε και λίγο ρε φίλε πριν γράψεις κάτι ήμαρτον πια !!!! Ακου νανο-υλικά. Που νομίζεις οτι βρίσκεσαι, στο Σταρ Τρεκ; Ήμαρτον ξανα...

Blanc Ange έγραψε:
Τελος οσον αφορα για το υδρογονο, να σου θυμισω οτι θα βρισκεται σε υγρη μορφη και σε τρελες πιεσεις...Ψαξε να δεις στους ποσους βαθμους το υδρογονο ειναι υγρο!!! ;) ;)


Ναι εσένα περίμενα να μου μάθεις για το υδρογόνο...
Αφού λοιπόν δεν έχεις ιδέα αλλά επιμένεις να γράφεις, μάθε οτι το υδρογόνο βράζει και εξατμίζεται ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aiolos για την δημοσίευση του/της: gregori
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 16:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Toyota Prius vs BMW M3 4.000 κυβικά 440 άλογα

Σε 10 γύρους πίστας, πιο κάει λιγότερο καύσιμο? Η απάντηση εδώ ---> http://www.youtube.com/watch?v=ydvAQ6Y49vc


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε MeddlingMageGR για την δημοσίευση του/της: gregori
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι γνωμη εχετε για τα υβριδικα αυτοκινητα;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Σεπ 2009, 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Αύγ 2009, 16:15
Δημοσιεύσεις: 59
Εικόνες: 0
φιλε χωρις να δω το βιντεο νομιζω bmw m3


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 31 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προσοχή στα Γερμανικά αυτοκίνητα!!!!!!
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: MAKRY...MALLIS
Απαντήσεις: 32
Νεο Portal για αυτοκινητα / αγγελίες
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Εχετε να μου συστησετε καποιο συνεργειο?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Μια γνώμη
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 13
Καινουργια αυτοκινητα επισκευασμενα απο χαλαζοπτωση..
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ