Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 27 Απρ 2024, 08:58 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Άποψη για αυτόματα υβριδικά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Ιαν 2023, 00:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 173
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους φίλους του φόρουμ,

Σκέφτομαι πλέον σοβαρά να προχωρήσω σε αγορά καθαρά υβριδικού ιχ. Ένας από τους ενδοιασμούς μου όμως είναι ότι δεν αισθάνομαι ακόμα ιδιαίτερα άνετα με την ιδέα απόκτησης αυτόματου αυτοκινήτου. Μοντέλο που οδήγησα - όχι citroen - ενώ καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος των απαιτήσεων μου, δεν μπόρεσα να καταλάβω τα πραγματικά - (πλην) της αυτόματης οδήγησης καθώς δεν είχα τη δυνατότητα να βγω σε εθνικό δρόμο, να μπορέσω να κάνω μια δύσκολη προσπέραση κοκ. Φυσικά το βρήκα πολύ καλύτερο και ασφαλέστερο απ ότι περίμενα αλλά καθολική άποψη με ένα τεστ ντραιβ δεν γίνεται να σχηματίσεις.

Θα ήθελα την άποψη σας, καθώς γνωρίζω ότι ο εδώ κόσμος είναι ιδιαίτερα καταρτισμένος να δώσει χρήσιμες πληροφορίες.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει αξιόλογη εναλλακτική επιλογή πώλησης ΙΧ, πέραν του car.gr, δεδομένου ότι αντιπροσωπίες, μάντρες κλπ το δικό μου ΙΧ θα το σφάζανε δεδομένης της ηλικίας του (2006) κλπ. Δεν μου πάει να σκοτώσω το συγκεκριμένο αμάξι καθώς ξέρω ότι ο κινητήρας του έχει ακόμα πολλά χλμ να βγάλει.

Φιλικά,

Π.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άποψη για αυτόματα υβριδικά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Ιαν 2023, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Ρωτάς για αυτόματο κιβώτιο ή αυτόματη (αυτόνομη) οδήγηση ?

Για το δεύτερο, δεν έχει πολύ νόημα στην Ελλάδα, οπότε με ένα adaptive cruise είσαι κατά ~75% καλυμμένος. Το υπόλοιπο 25% είναι τα -καλά- συστήματα αυτόνομης οδήγησης, που κυρίως έχουν νόημα στην Εθνική και γενικά σε καλοσημασμένους δρόμους.

Για το πρώτο (αυτόματο κιβώτιο), αν μιλάμε για καλό αυτόματο, τότε πρακτικά δεν υπάρχει μειονέκτημα, ειδικά αν μπορεί να λειτουργήσει και με paddles.
Αν όμως είναι μέτριο ή κακό κιβώτιο, τότε τα αρνητικά είναι μειωμένες επιδόσεις, αργή ανταπόκριση στο γκάζι, νωχελικότητα και μια γενικότερη απάθεια, ειδικά σε καταστάσεις πάτα-άσε.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άποψη για αυτόματα υβριδικά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιαν 2023, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 173
Καλησπέρα,

Ναι, αναφέρομαι σε αυτόματο κιβώτιο. Αν μπορεί να λειτουργήσει με paddles εννοείς;
Για να βοηθήσω όσο μπορώ, το μοντέλο που οδήγησα ήταν το yaris cross και σκοπεύω να δω το kona και άλλα αντίστοιχα μοντέλα - αντίστοιχου κόστους.

Αυτά που υπογραμμίζεις είναι όσα θέλω οπωσδήποτε να αποφύγω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άποψη για αυτόματα υβριδικά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Ιαν 2023, 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Υπάρχουν 20 διαφορετικά είδη αυτόματων κιβωτίων οπότε δεν μπορείς να τα κρίνεις όλα το ίδιο. Πρέπει να δεις τι είδους είναι αυτό που έχει το αυτοκίνητο που σε ενδιαφέρει. π.χ. το Yaris βγαίνει και με CVT που είναι μια κατηγορία μόνο του. Σε πολύ γενικές γραμμές το αυτόματο/σειριακό κιβώτιο είναι παρα πολύ βολικό αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ενα επιπλέον σύστημα που μπορεί κάποια στιγμή να χαλάσει. Εγώ είμαι 100% υπερ και γι αυτό πήρα C2 με σειριακό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άποψη για αυτόματα υβριδικά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Ιαν 2023, 20:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Pan_81 έγραψε:
Καλησπέρα,

Ναι, αναφέρομαι σε αυτόματο κιβώτιο. Αν μπορεί να λειτουργήσει με paddles εννοείς;
Για να βοηθήσω όσο μπορώ, το μοντέλο που οδήγησα ήταν το yaris cross και σκοπεύω να δω το kona και άλλα αντίστοιχα μοντέλα - αντίστοιχου κόστους.

Αυτά που υπογραμμίζεις είναι όσα θέλω οπωσδήποτε να αποφύγω.


Λέγοντας καλό αυτόματο εννοώ ότι δουλεύει στρωτά, είναι γρήγορο, κάνει ομαλές αλλαγές (πάνω-κάτω) και γενικά σε διευκολύνει παρά σου σπάει τα νεύρα. Αν μάλιστα μπορεί να λειτουργήσει και με paddles (εν είδει manual σειριακού δηλαδή) -και αρκετά μπορούν να λειτουργήσουν έτσι- τότε ακόμα καλύτερα, γιατί σου δίνει -και- την αίσθηση του χειροκίνητου ελέγχου.

Πλέον τα κλασσικά αυτόματα (με μετατροπέα) έχουν βελτιωθεί αρκετά, οπότε δεν είναι πλέον ανέκδοτα για τον τρόπο λειτουργίας τους (όπως ήταν πριν 15-20 χρόνια). Βέβαια τα διπλοσύμπλεκτα έχουν το πλεονέκτημα σε χρόνους απόκρισης, ενώ τα ρομποτικά ημι-αυτόματα (όπως τα παλιά της Citroen ή της BMW) έχουν τα θεματάκια τους. Αυτά που προσωπικά δεν μπορώ και δεν αντέχω είναι τα CVT, τα οποία είναι -για μένα- σπαστικά, αντικειμενικά αργά και πρακτικά δεν προσφέρουν τίποτα πέραν από *κάποια* οικονομία καυσίμου.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Άποψη για αυτόματα υβριδικά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιαν 2023, 08:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 173
Καλημέρα,

Οφείλω να ομολογήσω πως είμαι προβληματισμένος, δεδομένου ότι το μοντέλο που συζητάω είναι όντως cvt, όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω.

Λόγω του ότι είμαι ήδη προβληματισμένος με το αυτόματο, τώρα έχω έξτρα λόγο να διστάζω, αλλά το συγκεκριμένο ιχ παρ' όλα αυτά με ικανοποιεί σε όλα..


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Συνεργασία Mitsubishi - PSA σε μπαταρίες για υβριδικά
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: aiolos
Απαντήσεις: 2
Η αποψη σας...
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 57
Πειραματική επίστρωση επουλώνει αυτόματα τις γρατζουνιές στα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: aiolos
Απαντήσεις: 4
Aποκαλύπτοντας το 'AIDS', Μια άλλη άποψη για το ΑΙDS
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: SoCrazy
Απαντήσεις: 11
ποια η αποψη σας για τα maxxis?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: smpokos
Απαντήσεις: 22
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron