Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 09:08 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Μάιος 2010, 20:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Επειδή βγήκα offtopic γκρινιάζοντας αλλού, είπα να ανοίξω αυτό το θέμα όπου, θα μπορούμε να βρίζουμε, αλλά και να αναφέρουμε τους προβληματισμούς μας, από την συμβίωση μας με τους υπόλοιπους χρήστες των δρόμων μας. Επίσης ας λέμε και πως νιώθουμε ή τι φανταζόμαστε για αυτούς που κατά την γνώμη μας τουλάχιστον, σφαλουν με την συμπεριφορά τους.

Ξεκινάω λοιπόν!

1) Η Παραβίαση κόκκινου σηματοδότη
είναι έγκλημα

2) Ο εξυπνάκιας που πηδάει την ουρά, που περιμένει να στρίψει στον σηματοδότη Είναι ΜΕΓΙΣΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ. Ανακατεύει την κίνηση, παρενοχλεί αυτός που θέλουν να πάνε ευθεία, θέτει σε κίνδυνο τους πεζούς και τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου και εντέλει αποδεικνύει α) ότι είναι ηλιθιότερος κι από το χαλασμένο κουνουπίδι, που πέταξα το μεσημέρι και β) ότι έχει λιγότερη καλλιέργεια κι από ένα κουβά σ_ατά.

3) Αυτοί που όταν σταματούν στο σηματοδότη, ψιλοκατρακυλούν σιγάααα-σιγά και πατάνε στην διάβαση πεζών, όπως επίσης ξεκινούν λίγο (ή πολύ) πριν ανάψει πράσινο.
Μου είναι αδύνατο να δω τέτοια περίπτωση και να μην σκεφτώ ότι ο οδηγός έχει σοβαρό σεξουαλικό πρόβλημα πρόωρης εκσπερμάτισης
Σας έχω νέα μάγκες, αυτη η λωρίδα χρώματος στον δρόμο δεν είναι εικαστική παρέμβαση του Δήμαρχου. Όοοοχι δεν είναι. Ξόδεψαν λίγο χρήμα παραπάνω και μπήκαν στον κόπο να την ζωγραφίσουν, για να δηλώσουν ότι όση ώρα είναι αναμένος ο κόκκινος σηματοδότης, αυτή τη λωρίδα δεν την περνάμε, είναι το όριο.

4)Αυτός που σταματάει όπου να 'ναι προκειμένου να κάνει την δουλειά του Αλλά φυσικά όλοι εμείς οι άλλοι εκείνη την ώρα, πάμε για καφέ, σινεμά, για ύπνο, οπότε τι μας ενοχλεί ο άνθρωπος που κάνει την δουλειά του? Άλλωτε αναρωτιέμαι γιατί δεν είμαι με το leopard ώστε να περάσω από πάνω του κι άλλωτε (στις καλές μου) να κατεβώ να στέψω, την αυτού μεγαλειότητα, τον Βασιλιά του δρόμου.

5)Αυτοί που παρκάρουν οπουδήποτε.
- Και που να το βάλω ρε φίλε?
- Θες ειλικρινά να σου απαντήσω που να το βάλεις?
Δεν με πειράζει να σου απαντήσω, όπως επίσης δεν με πειράζει, να φέρω και την βαζελίνη, ώστε να σε βοηθήσω να το βάλεις εκεί που νομίζω ότι πρέπει να το βάλεις.


Σταματάω εδώ (για σήμερα τουλάχιστον) Δεν είμαι ο τέλειος χρήστης του δρόμου και σίγουρα κάνω κι εγώ πράγματα που ίσως είναι επικίνδυνα και σίγουρα εκνευρίζουν εσάς.
Αν τα δώ γραμμένα εδώ και ντραπώ :shy , ίσως την επόμενη φορά να το σκεφτώ καλύτερα και να βελτιωθώ. Αυτός είναι ο στόχος, να βελτιωθούμε.
Άντε συνεχίστε!!

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Μάιος 2010, 08:50 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
"Υπεραυτοκινητα" σε αυτοκινητοδρομο.
Το θεμα ειναι πολυ must, το χουν κανει παρα πολλοι "γρηγοροι" οδηγοι και επισης ειναι πολυ επικινδυνο!
Η ιστορια εχεις ως εξης: Ξεκινας προσπεραση, εχεις αρχησει και επιταχυνεις και αποχεραιτας τη μεσαια λοριδα με σκοπο να περασεις την μπροστινη νταλικα...ελεγχεις, αναβεις φλας και ξεκινας την προσπεραση!
Δεν υπολογισες ομως οτι 3χλμ πισω σου ειναι μια "Porsche" η οποια πηγαινει του σκοτωμου και συμφωνα με απλα μαθηματικα θα ειναι στο σημειο σου σε λιγοτερο απο κατι δευτερολεπτα!
Το "υπεραυτοκινητο" βρισκεται ηδη απο πισω σου, σε κανει να νοιωθεις ασχημα με τα 130km/h που εχεις πιασει και βρισκεσαι ακομα στη διαδικασια προσπερασης, πως? Σου "παιζει" τα φωτα ακαταπαυστα και η μουρη της ειναι στο πορτμπαγκαζ σου...
Πως το αντιμετοπιζεις?
Η ταχυτητα σου παραμενει η ιδια και εισαι τελειως στα @@@δια σου!!!!
Κανεις σαν κυριος την προσπεραση και μολις "καταπιεις" την τεραστια νταλικα...ξανα αλλαζεις λωριδα (μια προς τα δεξια) και ανταμιβεσαι με την θεα του να επιταχυνει το "υπερ-αμαξο" εν κινησει! :shift

Αφιερωμενο σε ολα τα ζωα που αγορασαν τιμονι και "βαθυ" γκαζι, ενω ξεχασαν τον ΚΟΚ!!!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Μάιος 2010, 21:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
1. Ελάχιστη απόσταση από τον μπροστά:
Πηγαίνεις με 120 σε πηγμένο δρόμο, αφήνεις μία απόσταση 5-10μέτρα από το μπροστά αυτοκίνητο (που πάλι λίγη είναι!), και σε ελάχιστο χρόνο έχει χωθεί ένα άλλο αυτοκίνητο μπροστά σου, λές κ τον καθυστερείς εσύ!
Για να δέσει το γλυκό, βρίσκεται διαρκώς κολημένο πίσω σου κάποιο άλλο αυτοκίνητο, σε απόσταση μικρότερη του ενός μέτρου!
Όσο πιό μάπα το πίσω αυτοκίνητο, τόσο μικρότερη η απόσταση μεταξύ σας! Δεν χρειάζεται να έχεις 4πίστονα brembo για να συμβεί το κακό, αρκεί ένα άφημα του γκαζιού...
Το παραπάνω έχει παραγίνει ειδικά στο δρόμο προς Χαλκιδική, όπου ο μέσος Σαλλλονικιός πηγαίνει με 130 αφήνοντας ένα μέτρο απόσταση από τον μπροστά του. Έχω τρομάξει τόσο με το σκηνικό, που αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι να μετακινούμαι σε ώρες αιχμής (Παρασκευή απόγευμα/βράδυ κ Κυριακή απόγευμα/βράδυ) και οδηγώ κάτι αντικοινωνικές ώρες 3-4 το πρωί.
Βεβαίως βεβαίως, εισπράττω και τα καλύτερα σχόλια από την αρραβωνιαστικιά μου για την αφύπνιση!

2. Στροφή χρησιμοποιώντας 2 (ή παραπάνω) λωρίδες του δρόμου:
Κινείται κάποιος στη δεξιά λωρίδα του δρόμου, κ πετυχαίνει αριστερή στροφή. Θα πιάσει αριστερή λωρίδα στο μέσον της στροφής για να επιστρέψει στη δεξιά στο τέλος της στροφής.
Το απόλυτα εκνευριστικό είναι όταν ο παίχτης κάνει ότι κάνει κινούμενος με γελοίες ταχύτητες!
Όλα τα λ7, αυτό που συμβαίνει στο εσάκι της παραλιακής λίγο μετά το λευκό πύργο!
Βλέπεις ουρές αυτοκινήτων να αλλάζουν 1-2-3 λωρίδες ταυτόχρονα για να πάρουν με 50χαω μιά στροφή που μπαίνεις άνετα με 90χαω.
Αν τύχει κ περνάς ανυποψίαστος και μείνεις στη λωρίδα σου, το έχεις σίγουρο το χουνέρι!

3. Αυτοκτονικές τάσεις σε παπιά κ πεζούς:
Για να έχει μεγαλύτερο σασπένς, αυξάνονται όσο μειώνεται η πρόσφυση (βλ. βροχή)

4. Διπλοπαρκάρισμα σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης ακριβώς απέναντι από άλλο διπλοπαρκαρισμένο του άλλου ρεύματος!
No comment!

5. Αναποφάσιστοι:
Κινείσαι στην Εγνατία με cruise control και προσπερνάς αυτοκίνητο που πηγαίνει με μείον 20χαω από τη δική σου -σταθερή- ταχύτητα, Κάτι άγνωστο συμβαίνει στο μυαλουδάκι του οδηγού, ξυπνάει από τη νιρβάνα του, επιταχύνει, και λίγα δευτερόλεπτα μετά σε έχει προσπεράσει με συν 20χαω.
Για ανεξήγητους λόγους, 10-20 δευτερόλεπτα μετά, επιβραδύνει στην αρχική του ταχύτητα (μέιον 20χαω).
Επαναλαμβάνεις την αλλαγή λωρίδας κ προσπέραση, για να επαναλάβει στη συνέχεια ο παίχτης το ίδιο ακριβώς πράγμα!

6. Μουσική στην παραμόρφωση:
Ένας από τους λόγους που ξεφορτώθηκα το ΖΧ. Δεν είχε air condition=>το καλοκαίρι είχα αναγκαστικά ανοιχτά παράθυρα=> άκουγα ταυτόχρονα 2-3 είδη μουσικής πηγμένος μέσα στην κίνηση.

7. Συνοδηγός/επιβάτες με άποψη:
Άποψη για τα πάντα!
- Πέρνα τον!
- Χώσου!
- Προλαβαίνεις το φανάρι!
- Γιατί πάς με 110; Εδώ τούμπαρε ο ξάδερφός μου!
- Πρόσεχε παιδί μου τις λακούβες, επίτηδες το κάνεις;
- Κόψεεεεεεεε!
- Ορίστε! Έτσι όπως πας μας προσπερνάνε κ τα λεοφωρεία των ΚΤΕΛ!
- Στρίψε από εκεί για να πάμε πιό γρήγορα!

Αυτά για αρχή!
Να σημειώσω ακόμα πως μετά από 1,2 εκατ. χιλιόμετρα έχω πάψει να εκνευρίζομαι με αυτά που βλέπω γύρω μου.
Προσπαθώ να μην αφήσω κανέναν καραγκιόζη να χαλάσει τη διάθεσή μου.
Χαλλλαρά! :shift

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Μάιος 2010, 23:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
kobulis έγραψε:
2. Στροφή χρησιμοποιώντας 2 (ή παραπάνω) λωρίδες του δρόμου:[/u]
Κινείται κάποιος στη δεξιά λωρίδα του δρόμου, κ πετυχαίνει αριστερή στροφή. Θα πιάσει αριστερή λωρίδα στο μέσον της στροφής για να επιστρέψει στη δεξιά στο τέλος της στροφής.


οκ αυτο είναι τραβηγμένο μόνο κ μόνο για λόγους ΧΑΜΗΛΗΣ ταχύτητας, αλλα το ανάποδο είναι φυσιολογικό (εφόσον δεν ακολουθεί κανείς έτσι?). Δλδ κινούμενος στην αριστερή λωρίδα με 120+, σε μια δεξιά στροφή να μπείς στο μέσον, και μετά το πέρας της στροφής (στην ευθεία) να ξαναμπείς δεξιά. Είναι λογικό α) λόγω της φυγόκεντρου, και β) λόγω του σχεδίου που ακολουθεί

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
MeddlingMageGR έγραψε:
kobulis έγραψε:
2. Στροφή χρησιμοποιώντας 2 (ή παραπάνω) λωρίδες του δρόμου:[/u]
Κινείται κάποιος στη δεξιά λωρίδα του δρόμου, κ πετυχαίνει αριστερή στροφή. Θα πιάσει αριστερή λωρίδα στο μέσον της στροφής για να επιστρέψει στη δεξιά στο τέλος της στροφής.


οκ αυτο είναι τραβηγμένο μόνο κ μόνο για λόγους ΧΑΜΗΛΗΣ ταχύτητας, αλλα το ανάποδο είναι φυσιολογικό (εφόσον δεν ακολουθεί κανείς έτσι?).
Εικόνα


Φίλε MeddlingMageGR Ο kobulis ξέρει τι λέει, στο συγκεκριμένο θέμα και στο εν λόγω εσάκι που αναφέρει, μόνο εμείς οι Θεσσαλονικείς μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα, επειδή είμαστε προετοιμασμένοι, για την βλακεία που θα αντιμετωπίσουμε. Όλοι μου οι φίλοι, εκτός Θεσσαλονίκης έχουν πρόβλημα εκεί κι εγώ μαλώνω 3 στις 4 φορές που περνάω από εκεί. Αλλάζουν 2-3 λωρίδες, χωρίς προειδοποίηση και δεν είναι λόγω των δυνάμεων, αλλά της τεμπελιάς που τους δέρνει.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Λογικο δεν ειναι οταν απο το χωριο με τη μια λωριδα, πας στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη για πρωτη φορα? Μπαχαλο θα τα κανεις! Εκτος και αν εισαι προετοιμασμενος! ;)

Δε θα ξεχασω τη βραδυα που ειχα παει Αθηνα παραλιακη στα μπουζουκια...μεχρι να φτασω ειχα γινει παπι απο το αγχος μου! Παρακολουθουσα πιο πολυ τους καθρεπτες παρα το δρομο!
Οι σφηνες ηταν συνηθες φαινομενο γι αυτους! :angry

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Blanc Ange έγραψε:
Λογικο δεν ειναι οταν απο το χωριο με τη μια λωριδα, πας στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη για πρωτη φορα? Μπαχαλο θα τα κανεις! Εκτος και αν εισαι προετοιμασμενος! ;)

Δε θα ξεχασω τη βραδυα που ειχα παει Αθηνα παραλιακη στα μπουζουκια...μεχρι να φτασω ειχα γινει παπι απο το αγχος μου! Παρακολουθουσα πιο πολυ τους καθρεπτες παρα το δρομο!
Οι σφηνες ηταν συνηθες φαινομενο γι αυτους! :angry


Μεγάλη και ανυπόστατη κακία αυτή. Και λίγοι θα καταλάβουν την φορά της ειρωνείας σου. Οι Αθηναίοι πάντως οδηγούν πιο νοικοκυρεμένα, από εμάς τους Θεσσαλονικιούς. Η παραλιακή είναι εξαίρεση νομίζω. Όπως επίσης οι συν TDMάδες. Τόση καγκουριά που είδα στην Αθήνα με τα TDM ντρεπόμουν να πω ότι έχω TDM.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Brujo έγραψε:

Φίλε MeddlingMageGR Ο kobulis ξέρει τι λέει, στο συγκεκριμένο θέμα και στο εν λόγω εσάκι που αναφέρει, μόνο εμείς οι Θεσσαλονικείς μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα, επειδή είμαστε προετοιμασμένοι, για την βλακεία που θα αντιμετωπίσουμε. Όλοι μου οι φίλοι, εκτός Θεσσαλονίκης έχουν πρόβλημα εκεί κι εγώ μαλώνω 3 στις 4 φορές που περνάω από εκεί. Αλλάζουν 2-3 λωρίδες, χωρίς προειδοποίηση και δεν είναι λόγω των δυνάμεων, αλλά της τεμπελιάς που τους δέρνει.


ενταξει κ εγω δε λεω για το εσακι εκει στη θεσσαλονίκη... Ειχα στο μυαλό μου μια παρατεταμένη δεξια ανοιχτή στροφή, στην Αθηνών Λαμίας, με ρεύμα προς το ΣΕΦ. Λίγο πριν την μεγάλη ευθεία για τις γέφυρες. Εκεί και ο δρόμος είναι χάλια, και κλίση δεν έχει αρκετή. Οπότε αν έρχεσαι γκαζομένος στο αριστερο ρεύμα ή μειώνεις ταχύτητα αν έχεις κόσμο δεξιά σου ή μπαίνεις δεξιά αν είσαι μόνος σου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ποιο ελαβες ως κακια Brujo?

(υποψην οτι και γω απο χωριο ειμαι και οταν ειχα παει πρωτη φορα Αθηνα τα χασα! Βεβαια τον ΚΟΚ τον ξερω, οπως και να οδηγω!!! Απλα θελει εξεικιωση η οδηγηση σε μια μεγαλη πολη οταν εισαι απο επαρχια. Δεν ειναι παιξε γελασε μια λεωφορος! Εκει κινησε με τουλαχιστον 80km/h και οχι με 40, οπως στο κεντρο μιας μικρης πολης)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Blanc Ange έγραψε:
Ποιο ελαβες ως κακια Brujo?

(υποψην οτι και γω απο χωριο ειμαι και οταν ειχα παει πρωτη φορα Αθηνα τα χασα! Βεβαια τον ΚΟΚ τον ξερω, οπως και να οδηγω!!! Απλα θελει εξεικιωση η οδηγηση σε μια μεγαλη πολη οταν εισαι απο επαρχια. Δεν ειναι παιξε γελασε μια λεωφορος! Εκει κινησε με τουλαχιστον 80km/h και οχι με 40, οπως στο κεντρο μιας μικρης πολης)


Εξέλαβα ως κακία την απάντηση του ανεπίδεκτου μαθήσεως Θεσσαλονικιού ή Αθηναίου, που θα απαντήσει " άντε ρε πήγαινε πίσω στο χωριό σου", όταν αντιδράσεις στην ηλίθια οδική συμπεριφορά του. Γι αυτό και μίλησα για "φορά" ειρωνείας.
Εγώ πάλι ήμουν γέννημα θρέμμα Σαλονικιός και μετακόμισα σε χωριό όταν γεννήθηκε ο γιός μου και τώρα είμαστε όοοολοι Πλαγιαρινοί. Και όταν λέω χωριό, εννοώ χωριό, με τα τρακτεράκια του, τις κοτούλες του, τις κατσίκες του κλπ κλπ. Πάνε να μας το χαλάσουν τώρα και να το κάνουν προάστιο, αλλά η παγκόσμια οικονομική κρίση τους σταμάτησε. χιχιχι ;)

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Μιλας λοιπον για τις σφηνες που ανεφερα!
Οντως, ετσι ειναι τα πραγματα, 1km σε Αθηνα και Θεσσαλονικη αν κανεις θα καταλαβεις πολυ καλα (οχι εσυ συγκεκριμενα) οτι η παιδεια στην οδηγηση ειναι σε μηδενικο επιπεδο!
Και αυτο φαινεται ακομα πιο πολυ στις μεγαλες πολης...εκει που συμβιωνεις στον ιδιο δρομο, διπλα διπλα με αλλους δυο οδηγους ταυτοχρονα και κινηστε με πανω απο 60km/h!
Εκει λοιπον θελει παιδεια!!!
Οχι οκ βιαζομαι, καθε μερα γενναει η γυναικα μου και κανω σφηνες με 100km/h! :guns
Πιστεψε με, παιδια απο χωριο οδηγουν πολυ πιο ομορφα, ομαλα και με συνεση!
Καγκουρια οκ υπαρχουν παντου, αλλα αυτοι που οδηγουν "καλα" (σχετικο ειναι και αυτο) εχουν μαθει στο χωριο, στο hilux του μπαμπα, στο τρακτερ του θειου και στο αμαξι με περιφημες διαδρομες επαρχιοτικου δρομου!

Στη λεωφορο δε βγαινεις απο τα 18! ;)

Οι περισσοτεροι απο τους οποιους ξερω οτι ξεκινησαν σε μια μεγαλη πολη να οδηγουν, ειναι πολυ νευρικοι οδηγοι! Γκαζι, φρενο και τιμονι ολα στην υπερβολη!
Κανεις δε τους εμαθε τι παει να πει ομαλοτητα?

(αχ θειε Νικο αχ τι ειπα παλι για σενα)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Τελευταία επεξεργασία από Blanc και Δευτ 24 Μάιος 2010, 15:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Brujo έγραψε:
Blanc Ange έγραψε:
Ποιο ελαβες ως κακια Brujo?

(υποψην οτι και γω απο χωριο ειμαι και οταν ειχα παει πρωτη φορα Αθηνα τα χασα! Βεβαια τον ΚΟΚ τον ξερω, οπως και να οδηγω!!! Απλα θελει εξεικιωση η οδηγηση σε μια μεγαλη πολη οταν εισαι απο επαρχια. Δεν ειναι παιξε γελασε μια λεωφορος! Εκει κινησε με τουλαχιστον 80km/h και οχι με 40, οπως στο κεντρο μιας μικρης πολης)


Εξέλαβα ως κακία την απάντηση του ανεπίδεκτου μαθήσεως Θεσσαλονικιού ή Αθηναίου, που θα απαντήσει " άντε ρε πήγαινε πίσω στο χωριό σου", όταν αντιδράσεις στην ηλίθια οδική συμπεριφορά του. Γι αυτό και μίλησα για "φορά" ειρωνείας.
Εγώ πάλι ήμουν γέννημα θρέμμα Σαλονικιός και μετακόμισα σε χωριό όταν γεννήθηκε ο γιός μου και τώρα είμαστε όοοολοι Πλαγιαρινοί. Και όταν λέω χωριό, εννοώ χωριό, με τα τρακτεράκια του, τις κοτούλες του, τις κατσίκες του κλπ κλπ. Πάνε να μας το χαλάσουν τώρα και να το κάνουν προάστιο, αλλά η παγκόσμια οικονομική κρίση τους σταμάτησε. χιχιχι ;)


Μερικά πράγματα που λέω, ακόμα κι εγώ δυσκολεύομαι να τα καταλάβω μερικές φορές. :D
Λοιπόν εννοούσα :
Εξέλαβα ως κακία σου, αγαπητέ Blanc Ange την κριτική σου, στον ανεπίδεκτο μαθήσεως Θεσσαλονικιό ή Αθηναίο, που θα απαντήσει " άντε ρε πήγαινε πίσω στο χωριό σου", όταν αντιδράσεις στην ηλίθια οδική συμπεριφορά του. Κι αυτό διότι λίγοι άνθρωποι είναι τόσο αγενείς και άξεστοι, που να σου απαντήσουν με αυτό τον τρόπο. Γι αυτό και μίλησα για "φορά" ειρωνείας.

Ρε τα κατάφερα, έγραψα αυτό που είχα στο μυαλό μου τελικά. Και να φανταστεί κανείς ότι πριν 20+/- χρόνια είχα γράψει 158 έκθεση με άριστα το 160. Πως χαλάει ο άνθρωπος όταν μεγαλώνει τελικά. :shy

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
Εμένα ξέρετε τι με νευριάζει; Πολύ όμως; Σε βαθμό... κακουργήματος :D ;
Δεν ξέρω αν είναι λεπτομέρεια αλλά είναι σοβαρό για μένα:
Καλοκαίρι, ώρα μετά τις 2, νύχτα. Ψήνεται ο τόπος 28 βαθμοί και πάνω, και φυσικά προσπαθείς να κοιμηθείς με ανοιχτά παράθυρα. Φυσικά έχεις να "αντιμετωπίσεις" ένα σωρό θορύβους. (Μένω στον 1ο όροφο). Περίεργες εξατμίσεις αυτοκινήτων-μηχανακίων, μουσική στο φουλ σε βαθμό που τρίζει ακόμα και το αυτοκίνητο που την παίζει, και διάφορα άλλα που τα ξέρετε καλύτερα (μη σας πρήζω κι όλας).
Εκείνο που μου τη δίνει περισσότερο: Είναι κάτι τύποι που ενώ πηγαίνουν κανονικά σε δρόμο με προτεραιότητα, ΚΟΡΝΑΡΟΥΝ σε κάθε διασταύρωση για να τους ακούσει ο "άλλος". Ok μπορεί να σε ακούσει. Τέτοια ώρα όμως το πιο πιθανό ο "άλλος" να μη σε προσέξει. Ή για ποτό θα πηγαίνει ή θα είναι ταύλα στην κούραση... Τι σου φταίω εγώ, ο ηλικιωμένος ή το μωράκι που προσπαθεί να κοιμηθεί κι εσύ μας ξυπνάς με την αγριοκορνάρα σου μέσα στα άγρια μεσάνυχτα... :guns
Τι είπατε; να ανοίξω a/c και να κλείσω τα παράθυρα; ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 21:38 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αυτο ειναι το φαινομενο, "τσαφ τσουφ το τρενο περνα"!!!
Δεν υπαρχει πιο ηλιθια τακτικη για μενα. Προτιμω να "παιξω" λιγο τα φωτα ή να κοψω τελειως!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οδική συμπεριφορά.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 23:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
Blanc Ange έγραψε:
Αυτο ειναι το φαινομενο, "τσαφ τσουφ το τρενο περνα"!!!
Δεν υπαρχει πιο ηλιθια τακτικη για μενα. Προτιμω να "παιξω" λιγο τα φωτα ή να κοψω τελειως!

Ένας γνωστός μου, μου είχε πει ότι το έκανε αυτό συνέχεια. Από συνήθειο μετά κορνάριζε και σε διασταυρώσεις τρένων !!! Σοβαρά το λέω έκανε προσπάθεια μετά για να το κόψει. Πάντως θα το είχα μάθει αν του είχε συμβεί κάτι, από τις ειδήσεις :mrgreen


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 25 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Oδική Συμπεριφορα Νew C5
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: gio
Απαντήσεις: 26
Περίεργη (?) συμπεριφορά κυκλώματος ψύξης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: The Ace
Απαντήσεις: 12
περιεργη συμπεριφορα θερμοκρασιας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: gerolikos282
Απαντήσεις: 22
οδική βοήθεια
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: mesastou
Απαντήσεις: 20
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ