Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:45 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ 2010, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Καταρχας δε νομιζω να τιθεται θεμα οτι η Michelin δεν παραγει καλα λαστιχα! Δε λεει κατι τετοιο ο ger_zoym, απλα το ποστ του ειναι και λιγο συναισθηματικα φορτησμενο μιας και ο ανθρωπος με το δικιο του τα χει παρει!
Ουτε παιζει καποιο ρολο αν οι υπολοιποι εχετε μεινει ευχαριστημενοι απο τη Michelin!

Oπως ειπε καποιος, αυτα ειναι και λιγο τυχη!

Ισως η Michelin απλα να χει μεγαλυτερο ποσοστο..."αποτυχιας" να πω και ετσι, απο καποιες αλλες εταιριες! Michelin Pilot ειχα και γω, ΟΧΙ δε μου παρουσιασαν κατι...ειχαν ομως και αλλοι γνωστοι και φιλοι και ειχαν προβληματα με αυτο ακριβως που ειπατε, δηλαδη "βυζι"! Δεν ξερω γιατι το βγαζουν αυτο και αν ειναι ευαισθητα ή οχι σε πεζοδρομια...αλλα το ποσοστο "αποτυχιας" υπαρχει και ειναι "βροντερο"!

Γι αυτο και αυτη η αγανακτηση απο τον φιλο μας...το τιμολογιο της Michelin ειναι καπως πιο τσιμπημενο, λογικο να ζητα και ο αλλος, εκτος απο την καλυτερη προσφηση ΚΑΙ την αξιοπιστια!!!

Φιλε ger_zoym δες και αυτο: viewtopic.php?f=6&t=7257 ωστε να καταλαβεις ακριβως για τι πραγμα σου μιλησε ο Πανος παραπανω.
Υπομονη και περαστικα :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ 2010, 19:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Τα michelin είναι σχετικά μαλακά λάστιχα και γι αυτό μπορεί να πάθουν κάτι απο λακούβα πιο εύκολα απο κάποια σκληρότερα.
Αν πέσεις σε μια μεγάλη λακούβα μπορεί να το πάθεις χωρίς να μείνει άλλο σημάδι κάπου. Η μπορεί απλά να ήταν κάπως προβληματικό το συγκεκριμένο λάστιχο. Πες μας πάντως και την ημερομηνία γιατί μπορεί πράγματι να ήταν λίγο παλιά. Αλλά όπως και να έχει αναλώσιμα είναι και δυστυχώς συμβαίνουν αυτά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ 2010, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Γεια σας.Η χρονολογια τωρα που το κοιταξα ειναι 1508 δηλαδη 15 βδομαδα του 2008.Απριλης 2008 πανω κατω.Το αμαξη αγοραστηκε καινουργιο τελη του οκτωμβρη 2008.Δηλαδη 6 μηνες μετα.Δεν ξερω εαν αυτο εχει σημασια η οχι και παιζει ρολο.
Πανο δυστηχως εκανα τη βλακεια και δεν εβγαλα φωτο απο μεσα απο το λαστιχο.Η χαραμαδα απο μεσα ηταν ακομα ποιο εμφανης παρα απεξω.
Το λαστιχο οπως ειχα αναφερει και στο πρωτο ποστ επισκευαστηκε
(με επιφυλαξη απο τον μαστορα και απο εμενα) τριβωντας την εσωτερικη επιφανια για να φυγει η αρχικη στρωση λαστιχου,περαστικε μια κολα,ενα ελαστικο χοντρο πλαστικο (σαν μπαλωμα με κολα) και ξανα μια κολα.Οι δοκιμες εδειξαν οτι δεν εχανε αερα αλλα παρολαυτα τα παιδια στο λαστιχαδικο μου ειπαν οτι καποια στιγμη πρεπει να το αλλαξω.
Θελω να πω κατι για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις.Σαν λαστιχα τα michelin δοξα το θεο δεν με προβληματισαν στον δρομο και πραγματικα,ειχαν κρατηματα δεν γλυστρουσαν με τπτ σε βρεγμενο κτλ και ειχα σκοπο να ξαναβαλω τα ιδια οταν χρειαζοταν αντικατασταση.Απλα πλεον με αυτο το γεγονος νιωθω απογοητευμενος.

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Αύγ 2010, 23:31 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Γενικα ειναι δυσκολο να μπορεσει καποιος να κατασκευασει ελαστικα τα οποια να ειναι και ανετα στον δρομο (αρα μαλακα) και ανθεκτικα πολυ στις καταπονησεις (αρα περισσοτερο πλεγμα ατσαλινο στο πελμα, σκληρα πλα'ι'να κτλ κτλ). Δυστυχως για πολλα πραγματα, ισχυει το εξης: οταν θες να κερδισεις σε καποιον τομεα κατι, σε καποιον αλλο θα χασεις. Αρα οταν θες ενα ελαστικο να ειναι μαλακο (αρα θα "διπλωνει" περισσοτερο στην τοπικη πιεση απο καποιον εξωγενη παραγοντα, αρα σε εκεινο το σημειο ειναι επιφοβο για καρουμπαλο) δεν μπορεις να το θες και σκληρο οταν κατι το χτυπα απο το εξωτερικο μερος του. Εσυ ΟΚ μπορει να μην τα ζοριζες, να μην τα ταλαιπορουσες, αλλα οι δρομοι μας δεν ειναι και οι καλυτεροι... Ολο και καπου θα επεσες και θα κοπανησε. Δεν υπαρχει περιπτωση. Αρα ειναι κατι σχεδον φυσιολογικο.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ακριβώς και γι'αυτό το λόγο υπάρχουν και τόσοι τύποι ελαστικών. Ο καθένας έχει τα συν και τα πλην του. Εγώ προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος απο αυτά.
Και σκέψου το και αλλιώς, το δικό μου είχε energy οπότε αναγκάστηκα να τα αλλάξω στα 2 χρόνια γιατί ήταν χάλια (απο τον πρώτο χρόνο ήθελα να τα αλλάξω αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Τουλάχιστον εσύ είχες καλό λάστιχο στα πρώτα 2 χρόνια.
Καλύτερα άλλαξε τα πάντως. Αν παίξεις και λίγο με το προφιλ μπορείς να τα βρείς σε καλή τιμή. Εγώ νομίζω 190 τα πήρα για 15αρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 17:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Μου προτειναι στις ιδιες διαστασεις continental γυρω στα 190ευρο το ζευγος (δεν θυμαμε ποια διοτι ημουν σε αναμπουμπουλα εκεινη την ωρα)

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 19:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 18 Απρ 2010, 17:13
Δημοσιεύσεις: 723
Νομίζω ότι τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης (καινούργια εργοστασιακά αυτοκίνητα) είναι υποδεέστερα από αυτά των αντιπροσωπιών ελαστικών. Προσωπικά τα michelen pilot sport τα φοράω στο ford εδώ κ 2 χρόνια κ συμπεριφέρονται άψογα. Τα πέρασα μετά λίγους μήνες αφού όταν το πήρα επειδή τα εργοστασιακά continental prenium που φορούσε από μαμά γλιστρούσαν επικίνδυνα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 05:57 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
εγω θα σου ελεγα να ξαναβαλεις τα ηδια.το συζητισα την michelin και μου ειπαν φωτο αλα δηστιχος.......

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 14:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Ξαναβαζω michelin μονο στην περιπτωση που μου κανουν καλη τιμη στο ζευγαρι το οποιο δεν θα κανει πανω απο 200(και οχι 500+ που βγαινει η 4δα)ευρο και εγω θα τους κανω δωρο το σκισμενο.

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 15:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Το δικό μου παίρνει 185/55/15 και αυτά κάνουν 340 (τα 4). Του έβαλα 195/50/15 και τα πλήρωσα 190. Η διαφορά είναι τεράστια (στην τιμή) και ελάχιστη (στην ουσία). Δες και εσύ κάτι αντίστοιχο, συμφέρει. Φυσικά μιλάω για αλλαγή και στα 4 γιατί δεν γίνεται να έχεις διαφορετικες διαστάσεις μπρος πίσω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2010, 22:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
εμενα ρε αιολε ειναι 16ρα η ζαντα.Διαστασεις τις ιδιες θα βαλω.Λαστιχα ακομα δεν ξερω.....(για μαρκα)

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 15:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ναι το ξέρω οτι είναι 16αρα, αλλά τα 45 και 55 προφίλ είναι γενικά ακριβότερα απο τα 40 και 50 οπότε πάλι μπορείς να πας σε άλλη διάσταση και να γλιτώσεις λεφτα. Τέλοσπαντων επιλογή σου είναι αν θες. Πάντως αν αλλάξεις μάρκα καλύτερα άλλαξε και τα 4 μαζί.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Αύγ 2010, 16:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Θα καταθεσω την εμπειρια μου ξαρα 1400 2003 μοντελο φοραει εκεινα 15αρια τα 195 που ειχαν 120 ευρω το κοματι με 60000 χλμ το αυτοκινητο παει πιο αργα και απο τις χελωνες εθνικη το πολυ μεχρι 120 οχι λακουβες πεζοδρομια εχω γκαραζ και η πρεβεζα εχει απεραντα παρκινγκ λοιπον στον δρομο τριπολης αθηνας με σωστη πιεση το ελαστικο εσκασε εν πορεια και εγινε σα το εχουν δαγκωσει 4 σκυλια ειδικα στο πλαι εν τελει μπηκε η ρεζερβα και αλλαχτηκαν στην πρεβεζα και τα 4 εχει κανει αλλα 65000 και 4 χρονια ποριεας ολα καλα αλλα τα συγκεκριμενα λαστιχα παει λακουβα και πεταμα πραγματι εχουν αμπαθεια τα μισελεν στο πλαι αλλα ειναι το καλυτερο ελαστικο...............

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Michelin Pilot Απαράδεκτο Σκίσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Αύγ 2010, 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Δυστηχως η τσεπη μου αυτη την περιοδο δεν ειναι για πολλα εξοδα.Ταυτοχρονα με τα λαστιχα εχω την ασφαλεια του αυτοκινητου,της μηχανης κτλ κτλ κτλ.Βγηκα εκτος προγραμματος (συν οτι τελειωνη τον οκτωμβριο η συμβαση εργασιας που εχω).Οποτε μενω ετσι οπως εχω και βλεπω....

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 29 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Απαράδεκτο ! Ανταλλακτικα ΑΦΟΙ ΠΑΡΑΟΓΛΟΥ Ο.Ε
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Πωλούνται μτχ Michelin Pilot Sport 3
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Lohias^
Απαντήσεις: 3
PEUGEOT 308 II ΕΛΑΣΤΙΚΑ MICHELIN PRIMACY 4?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: isi
Απαντήσεις: 4
!!ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΧΑΛΙΑ 1,6 VTRS!!
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 109
Είμαι σε δίλημμα!Pilot exalto vs OZ Ultraleggera!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια