Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 27 Απρ 2024, 07:31 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Δεκ 2023, 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Χρήστο πολύχρονος. Να περνάς ωραία με τις Citroen-Romeo σου!!!
Εγω μετακινήθηκα σε γιορτινά τραπέζια μέσα στο λεκανοπέδιο με το νέο C3 Aircross της αδερφής μου. Εχω μείνει άναυδος με την αθόρυβη λειτουργία της ανάρτησης , τον στιβαρο ηχο των πορτών και την ευρυχωρία του μικρού SUV. Η αναρτηση του δουλευει οπως ακριβώς θελω. Ουτε φρεατια ουτε χαντακια δημιουργουν προβλημα, αφου η αποσβεση ειναι οπως πρεπει χωρις θορυβους και τριγμους και με ελαχιστο rebound. Φοραει βεβαια και ψηλα λαστιχα με 16άρηδες τροχούς. Μετα μπήκα στο δικο μου και σιχτιριζω την ωρα και τη στιγμή....τι να κανουμε ομως...οι λάθος επιλογές πληρώνονται...Καλές γιορτές σε όλους με υγεία! Σερνεται και covid πάλι..προσοχη οσο γινεται...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Δεκ 2023, 11:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2142
Εικόνες: 3
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Χρήστο πολύχρονος. Να περνάς ωραία με τις Citroen-Romeo σου!!!
Εγω μετακινήθηκα σε γιορτινά τραπέζια μέσα στο λεκανοπέδιο με το νέο C3 Aircross της αδερφής μου. Εχω μείνει άναυδος με την αθόρυβη λειτουργία της ανάρτησης , τον στιβαρο ηχο των πορτών και την ευρυχωρία του μικρού SUV. Η αναρτηση του δουλευει οπως ακριβώς θελω. Ουτε φρεατια ουτε χαντακια δημιουργουν προβλημα, αφου η αποσβεση ειναι οπως πρεπει χωρις θορυβους και τριγμους και με ελαχιστο rebound. Φοραει βεβαια και ψηλα λαστιχα με 16άρηδες τροχούς. Μετα μπήκα στο δικο μου και σιχτιριζω την ωρα και τη στιγμή....τι να κανουμε ομως...οι λάθος επιλογές πληρώνονται...Καλές γιορτές σε όλους με υγεία! Σερνεται και covid πάλι..προσοχη οσο γινεται...

:laugh :laugh :laugh :laugh
Νίκο είσαι απίστευτος, καλά να είσαι να μας φτιάχνεις το κέφι :D :D
Σου διαφεύγει όμως κάτι..όλα έχουν ένα τίμημα..με όλη αυτή την άνεση που φαινομενικά έχει το c3 πιστεύεις ότι μπορεί να ανταγωνιστεί τη c4/ds4 σε κρατήματα και ειδικά σε πιεστικές καταστάσεις με πολλά χλμ και κλειστές στροφές;;ΟΥΤΕ ΚΑΝ!!
Βάλε την απόσταση από το δρόμο, βάλε και τα λάστιχα με το ψηλό προφίλ...
Αρα μιλάμε για κάτι εντελώς διαφορετικό, δε χρειάζεται καν να μπαίνεις σε διαδικασία σύγκρισης γιατί είναι ανόμοια πράγματα!Δεν έχει νόημα!
ΥΓ1: Υπομονή με τα πλαστικά, θα έρθει πάλι το καλοκαίρι, θα στρώσουν!! :laugh
Μέχρι τότε τσίτωσε λίγο τη φωνή στο ράδιο, και σένα θα σου φτιάξει το κέφι και δε θα ακούς και τους τριγμούς!!! :laugh
ΥΓ2: Πήρες αμάξι που έχει πίσω πόρτα αλλά δεν ανοίγει το παράθυρο..τι περίμενες;; :laugh
Πάντα φιλικά.. χρόνια πολλά και καλές γιορτές..με λιγότερη γκρίνια!!! :laugh :laugh :laugh

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Δεκ 2023, 13:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2223
To AIRCROSS είναι ένα πολύ πετυχημένο αυτοκίνητο, για αυτό που είναι όμως.

Απίστευτοι χώροι για 4,15 μ. μήκος. Ανετο στο ταξίδι, σχετικά σκληρό, για άνετες διαδρομές. Οχι σπορ βέβαια σε καμία περίπτωση.

Δεν έχει και νόημα για ένα ψηλό αμάξι.

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Δεκ 2023, 14:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16608
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ευτυχώς που γράφεις που και που Γιώργο να μη τα γράφω εγώ... :D

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Δεκ 2023, 19:14 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Bασίλη , έτσι όπως τα λες . Εχω παθει πλάκα με την αναρτηση του! Εξαιρετικο μικρο οικογενειακο.
Γιώργο και Χρήστο, καμμια παρεξήγηση...ούτε γκρίνια ...απλά διαπιστώσεις και συγκρίσεις κάνω...Δεν ειμαι γρηγορος οδηγος και δεν κυνηγάω στροφιλικια με ψηλες ταχυτητες. Ναι το εχω δοκιμασει το DS4 σε τετοιες διαδρομες και τους βγάζω το καπέλο. Το αμαξι στριβει με μηδενικες κλισεις, εχει βαρυ τιμονι στην εθνική, με υψηλή ακρίβεια, φρεναρες και σε καλο οδοστρωμα ταξιδευει σαν τρενο. Ελα ομως που εφτιαξαν ενα αυτοκινητο ειδικης χρήσης και εμενα μου σπαει τα νευρα καθως διαβαζει τα παντα στο δρομο και τα μεταφερει μεσα σε καμπινα, ταμπλώ, τιμονι. Σιγουρα ειναι αυτοκινητο για νεοτερους απο εμενα...Εγω πλέον ειμαι για Β-SUV μαλακό...Βαζω πλέον σε απολυτη προτεραιοτητα την ανετη, ασφαλή και πολιτισμενη μετακινηση. Αυτο ομως που μου τι δινει περισσοτερο ειναι η απροθυμια και η αγνοια των συνεργειων να ψαξουν , να βρουν τι φταιει, τι μπορει να βελτιωθεί και να μου προτεινουν λυσεις. Ουτε η μαμα εταιρεια ασχολειται πλέον . Θα μπορουσαν να εχουν ψαξει ενα λιγο διαφορετικο setup αναρτησης για τους παλιους ιδιοκτητες που θα ηθελαν να κρατησουν το αυτοκινητο για χρονια και να το κανουν πιο πολιτισμενο στις καθημερινες μετακινησεις.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Δεκ 2023, 08:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2223
Οπως και το πρώτο 4 έχουν θέματα με την πίσω ανάρτηση. Σκληρή που ενοχλεί στους απαράδεκτους δρόμους που έχουμε.

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Δεκ 2023, 08:57 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
cruiser έγραψε:
Οπως και το πρώτο 4 έχουν θέματα με την πίσω ανάρτηση. Σκληρή που ενοχλεί στους απαράδεκτους δρόμους που έχουμε.


Βασίλη, δεν είναι μονο η πίσω ανάρτηση. Ειναι ολη η αναρτηση μπροστά και πίσω δυστυχώς. Εχει χοντρές και σκληρές αντιστρεπτικές (γι'αυτο δεν γέρνει) και πιθανον σκληρά και ακαμπτα σινεμπλόκ. Δεν δικαιολογειται με νεα αμορτισέρ (την ανοιξη που μας περασε τα αλλαξα) αυτο το κοπανημα οχι μονο σε εντονες κακοτεχνιες αλλα στο παραμικρο εγκάρσιο. Ασε που πλεον η καμπινα εχει γινει κουδουνιστρα...Μεσα στην πολη οδηγω με σλαλομ για να αποφευγω οσο μπορω τα παντα. Μετα βλέπω ποσο καλοσυντηρημενο το εχω και ποσο φρεσκια ειναι ακομα η σχεδιαση του και λυπαμαι να το δωσω...Θα ζησουμε έτσι...υγεια να εχουμε...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Δεκ 2023, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 647
Αλλαγή καθρέφτη συνοδηγού σήμερα (και κάλυμμα και κρύσταλλο δηλαδή) καθότι ενας χάρος γείτονας θέρισε 5 παρκαρισμενα σερί πριν καιρό. Κατά τα άλλα επίκειται αλλαγή ζαντολάστιχων με το νέο έτος.

Sent from my moto g32 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Δεκ 2023, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
...Δεν ειμαι γρηγορος οδηγος και δεν κυνηγάω στροφιλικια με ψηλες ταχυτητες....Σιγουρα ειναι αυτοκινητο για νεοτερους απο εμενα...Εγω πλέον ειμαι για Β-SUV μαλακό....


Άρα έχεις ένα αυτοκίνητο που δεν είναι για σένα, όσο πιο γρήγορα το πάρεις απόφαση να το αλλάξεις με ένα που να σου ταιριάζει, τόσο το καλύτερο για σένα :thumb

Έτσι έκανα και εγώ με το C5, όταν είδα ότι έχω κάνει λάθος, το άλλαξα όσο πιο γρήγορα μου επέτρεψαν τα οικονομικά μου...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Δεκ 2023, 08:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2223
Ετσι είναι. Οταν μας παίρνει οικονομικά κάνουμε την αλλαγή. Γιατί πρέπει να μας αρέσει αυτό που οδηγούμε. Και επειδή έχει και κάτι προσφορές τώρα, αν μπορείς δεν του ρίχνεις μια ματιά ?

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Δεκ 2023, 09:30 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Το μόνιμο κόλλημά μου είναι η σχεδίαση μεσα-εξω και τα υλικά της καμπίνας. Το θέμα είναι ότι σαν σχεδίαση, ούτε το C3 Aircross , ούτε η νεα C4 με τρελαίνουν σε σχέση με το DS4. Εχω την αίσθηση ότι επιλέγοντας κάποιο από αυτά (που είναι βέβαια εξω απο τις οικονομικές μου δυνατότητες πλέον...) θα πήγαινα σε υποδεέστερες ποιοτικά προτάσεις (αυτή την αίσθηση εχω αποκομίσει μπαινοβγαίνοντας αρκετές φορες στην έκθεση και στα δυο , μπορεί να κανω και λάθος) , με μόνο πλεονέκτημα την ποιοτικότερη κύλιση και περισσότερη άνεση. Με φοβίζουν και τα συχνά προβλήματα που βγάζουν με ιμάντες βουτηγμένους στο λάδι και οθόνες που δυσλειτουργούνΑς πουμε για παραδειγμα, κανενα απο αυτά δεν εχει το βαθος χρώματος της DS4, ουτε τα μαλακα πλαστικα του ταμπλώ της, ουτε βεβαια την σχεδιαση μεσα - εξω. Τονιζω και παλι , οτι το αμαξι στον ανοιχτο δρομο ειναι απολαυστικο. Μεσα στην πολη μου τα χαλαει... Ομως κρατάω στα θετικά οτι εμενα μου εχει βγει αρκετά αξιοπιστο μεχρι τωρα. Επισης μου εδιναν καλή τιμή για ανταλλαγή με τη νεα C4, που ειχα πάρει προσφορά , αλλά απο την άλλη έμπιστος μηχανικος μεσα απο το συνεργειο, φιλικα με απετρεψε απο την αγορά. "Γιατι , θα αφησεις την ομορφια που εχεις για να παρεις την ασχημια και να εισαι καθε μηνα εδω να μας πρήζεις με τα προβλήματα?"...Σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Αν υπήρχαν χρήματα μπορει να αλλαζα μαρκα και να δοκιμαζα κατι σε BMW, η σαν πιο ηπια επιλογή , κάτι σε Renault. Βεβαια αν φυγεις απο τη φιρμα υπάρχουν σχεδον παντού αξιολογες προτάσεις , με το value for money να στοχευει προς Κορεα μερια. Αλλα ειπαμε, πρεπει να σου αρεσει κιολας αυτο που θα παρεις...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Δεκ 2023, 12:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Δεν ξέρω τι παίζει με προσφορές και C3/C4 (και τα Aircross) αλλά σίγουρα τα BMW δεν είναι μαλακά και άνετα (όπως το σκέφτεσαι). Και φυσικά όχι τα M-pack, γιατί αυτά όσο πιο στημένα γίνεται (όχι σκληρά αλλά όχι αυτό που θες).

Για άνετο-μαλακό θα πας σε γάλλο ή σε κορεάτη, όχι BMW, Honda, Alfa και Audi. Ο μοναδικός γερμανός που θα σου ταίριαζε είναι ΜΒ, οπότε ίσως να κοίταγες κάποιο παλιότερο GLA (όχι AMG) ? Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι πολύ μικρή και σίγουρα δεν θα σε ζορίσει, θα είναι πιο φρέσκο από το DS4, ενώ σαν ποιότητα και υλικά είναι άμεσα συγκρίσιμο

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Δεκ 2023, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
The Ace έγραψε:
Δεν ξέρω τι παίζει με προσφορές και C3/C4 (και τα Aircross) αλλά σίγουρα τα BMW δεν είναι μαλακά και άνετα (όπως το σκέφτεσαι). Και φυσικά όχι τα M-pack, γιατί αυτά όσο πιο στημένα γίνεται (όχι σκληρά αλλά όχι αυτό που θες).

Για άνετο-μαλακό θα πας σε γάλλο ή σε κορεάτη, όχι BMW, Honda, Alfa και Audi. Ο μοναδικός γερμανός που θα σου ταίριαζε είναι ΜΒ, οπότε ίσως να κοίταγες κάποιο παλιότερο GLA (όχι AMG) ? Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι πολύ μικρή και σίγουρα δεν θα σε ζορίσει, θα είναι πιο φρέσκο από το DS4, ενώ σαν ποιότητα και υλικά είναι άμεσα συγκρίσιμο


Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αντε και συνηθίζεις το κοπανημα και το απότομο rebound. Δεν θα με χάλαγε ούτε σφιχτος γερμανος αν ηξερα οτι δεν παραγει θορυβους και τριγμους...Αλλα ισως και εγω ζηταω πολλά πλέον απο τη δεκάχρονη Γαλλίδα μου...Χθες αλλαξα εμπρος δισκοπλακες στα 125400km γιατι οι εργοστασιακες πλέον ειχαν κάνει εντονη πατούρα. Κοστος 186 ευρω με τακακια (eurorepar οι δισκοι) Οι original εχουν διαφορα πάνω απο 150 ευρω...Oδηγηθηκε απο τον υπευθυνο του συνεργειου (Omega) με εμενα συνοδηγο σε λακουβες και τα βρηκε ολα ο.κ. Η αληθεια ειναι οτι σαν συνοδηγος αντιλαμβανεσαι λιγοτερο κοπανημα και θορυβους...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Δεκ 2023, 10:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγώ έχω φτάσει πλέον σε απόσταση 50 χλμ από τα 60000 χλμ. Εχω κάνει επέκταση εγγύησης μέχρι τα 100000 χλμ, παραμένει βέβαια η 5ετία που λήγει τον 02/2025. Με τα χλμ που κάνω θα είμαι κοντά στα 90000 χλμ τότε.

Μέχρι τώρα έχω ένα δοχείο αντμπλού που μου άλλαξαν στα 27000 χλμ και τώρα έκανα το μεγάλο σέρβις, που άλλαξα τακάκια μπροστά και πίσω και δίσκους μπροστά και μία βάση κινητήρα. Να θυμίσω ότι το αμάξι είναι αυτόματο, οπότε δεν φρενάρω με ταχύτητες.

Τα χλμ του έχουν γίνει κατά 80 % στην πόλη, όχι όμως σε μεγάλα μποτιλιαρίσματα.

Το αμάξι με έχει βολέψει σε χώρο, άνεση και ευκολία παρκαρίσματος. Στα ταξίδια είναι άνετο, βέβαια είναι κάπως σκληρό και ο ημιάκαμπτος στα εγκάρσια κοψίματα ενοχλεί.

Εχω και 17άρες ζάντες που δεν βοηθάνε σε αυτό. Οχι όμως κάτι διαφορετικό από άλλα αμάξια, αλλά σε σχέση με την υδροπνευματική καμία σχέση βέβαια.

Από την άλλη ο πλούσιος εξοπλισμός και η χαμηλή κατανάλωση του πετρελαίου, μιλάμε για μέση κατανάλωση γύρω στα 5,8 λ/100, που μεταφράζεται σε 8-10 ευρώ τα 100 χλμ, σε κάνουν να θέλεις να ταξιδέψεις και όντως όποτε μπορώ το κάνω.

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tι κάνατε στο Citroen σας σήμερα?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Δεκ 2023, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5581
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Σήμερα είχε διαδρομές μεσα στην πόλη. Λαμπρινή-Κυψέλη και πίσω απο Αγίας Γλυκεριας, Επτανήσου, επιστροφή απο Γκράβα, Αγιας Λαύρας κλπ. Σκετα νταμαρια οι καροδρομοι...Σταματησα σε βενζιναδικο και κατεβασα τις πιεσεις Απο 33.5 στα 31.5 εμπρος και 31 πίσω. Εγινε δουλεια φαινεται, καθως το εντονο εγκαρσιο κοπανημα εγινε αρκετα πιο ηπιο και υποφερτο. Με λιγοτερο αερα μαλακωσαν τα σκληρα πλαινα των Kleber. Αντε να δουμε, να ηρεμησουμε λιγο με αυτη τη βλακεια. Εχουμε σοβαροτερα θεματα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2015 από 2017 [ 30247 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017  Επόμενο



Συναφή θέματα

Andre Citroen
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
5μπουλονη citroen sport
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: KarlBarks
Απαντήσεις: 2
Ραδιο cd citroen xsara picasso
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: NIKOVIAS
Απαντήσεις: 3
Citroen Xantia coupe
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
ΝΕΟ CITROËN C3 AIRCROSS
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron