Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 08:20 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
https://youtu.be/oBI8iBOWwHQ

Σύγκριση του παλιού με το καινούργιο για όποιον έχει χρόνο να δει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Πράκτορας έγραψε:
Αλλάξανε κινητηριο άξονα.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Και κράτησαν το ίδιο στήσιμο; Δεν έχει λογική. Το αυτοκίνητο δεν στρίβει. Τέτοια μούτρα ούτε η γυναίκα μου αν σκουπιστώ από τις κουρτίνες στο σαλόνι.

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 15:48 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Αχαχαχαχα....... αχαχαχαχα.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 16:14 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
billys έγραψε:
Πράκτορας έγραψε:
Αλλάξανε κινητηριο άξονα.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Και κράτησαν το ίδιο στήσιμο; Δεν έχει λογική. Το αυτοκίνητο δεν στρίβει. Τέτοια μούτρα ούτε η γυναίκα μου αν σκουπιστώ από τις κουρτίνες στο σαλόνι.
Χαχαχα


Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Τελικα φαινεται πως τα λεφτα δεν φτανουν αν δεν υπαρχει η σωστη ομαδα απο πισω για να εξελιξει οπως πρεπει ενα αυτοκινητο. Αρχιζω και αναθεωρω το 'οτι πληρωσεις παιρνεις' στα αυτοκινητα. Πως μια ακριβη και μοντερνα BMW με αψογη συναρμολογηση και σημασια στη λεπτομερεια στριβει χειροτερα απο το ταπεινο C3? Tελικα οι εθνικες σχολες φαινεται πως δεν εξαφανιστηκαν ακομα. Ο Γάλλος κομψος και με κρατηματα, ο Ιταλος μοντελο πασαρέλας με σπορτιβ κρατηματα και ο Γερμανος αυστηρος με τευτονικες κατασκευες. Οι Ασιάτες προσπαθουν με τον δικο τους τροπο...



AΝ εχουμε ως σημειο αναφοράς τον όγκο πωλήσεων ενος οχήματος,τοτε τα κριτήρια μαζικότητας, δεν ειναι το ποιο στρίβει καλυτερα αλλα η γενικότερη ποιότητα κατασκευής που αποπνέει μια μαρκα σε συνδιαςμο με την αξιοπιστία του στο χρονο.Και σε αυτα οι Γάλλοι (καλώς η κακώς δεν το εξετάζω )χάνουν


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5578
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Συμφωνώ Ορέστη. Η μαζικότητα καθορίζει τα πάντα. Η μάζα όμως είναι απλοί χρήστες και όχι οδηγοί. Την μάζα δεν την ενδιαφέρει το πως στρίβει η το πως φρενάρει ένα όχημα (ενεργητική ασφάλεια) γιατί δεν μπορεί να το κουμαντάρει σε μια έκτακτη ανάγκη.Την ενδιαφέρει η παθητική ασφάλεια, να μην σπάει, να μην χαλάει πόσα χρόνια έχει εγγύηση και να μην πηγαίνει συνεργείο. Τίποτα κατακριτέο από όλα αυτά.Η μάζα θέλει γερμανικό και γιαπωνέζικο. Εμείς οι λίγοι υπόλοιποι επιλέγουμε γαλλικά και ιταλικά. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Η παλιά 1 μου άρεσε γιατί ήταν ιδιαίτερο, πισωκινητο και το φόραγες. Η νέα 1 ειναι κοντοχοντρη και θελει να ειναι ενα Golf με σημα την ελικα. Ας το παρουν τα απανταχου στελεχη εταιρειων και ας μην στριβει...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Πολυ σωςτα..
Παντως ενώ κάποτε προ 10ετιας και πλεον η απόκτηση μιας μπέμπας ηταν το..σκοτεινό αντικείμενο του πόθου .. του κάθε νεοέλληνα ,αυτο στις μερες μας φαινεται να εχει αλλαξει με αποτέλεσμα , εαν εξαιρέσει κανεις τα suvουρο.ειδη Χ1-2 ,ολο και λιγοστεύουν τα νεα μοντέλα στους ελληνικούς δρόμους...της εταιρείας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 00:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Επαγγελματικοί λόγοι στον Aγιο Νικόλαο Κρήτης με ενα νοικιαρικο απο το αεροδρόμιο Ηρακλείου, sKoda fabia βενζίνη με start and stop,/30 κχ στο κοντέρ του.
Οι εμτυπωπισεις ως προς την οδηγική συμπεριφορα του δεν με ενθουσίασαν θα ελεγα καλυτερα με χάλασαν .Αργο σε επιτάχυνση,που ιδίως στην ανηφορια ηταν προβληματική( με τρία ατομα),η ανάρτηση σου έδινε εντυπωση πως πλέει σαν να εχουν φθαρεί τα αμορτισερ,καθίσματα σχετικα σκληρά ,τα δε φρένα ειχαν ασάφεια .Ολα αυτα σε σχεςη με το δικο μου C4gp που ειναι και βαρύτερο.Ουτε τα φώτα του συγκρίνονται καν ...αλλα απο ήχο πόρτας...κλασική γερμανική συνταγή..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 01:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
Orestis έγραψε:
...αλλα απο ήχο πόρτας...κλασική γερμανική συνταγή..

:laugh Μου θύμησες ενα παλιό ανέκδοτο .....μπορεί να μην γ@μ..... αλλά απο εξυπηρέτηση σκίζουμε!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Κι εγώ είχα μια επαφή με ένα νοικιαρικο Auris 1.4 did. Ήταν μια άσχημη επαφή. Χοντρικά θα πω, ότι συγκρίνοντας το με την C4 μου, δεν υπάρχει καμία επαφή. Θα ξεκινήσω από το εσωτερικό. Τα υλικά του ταμπλώ μου θύμισαν hilux. Μια εντελώς απρόσωπη και άσχημη αισθητική με το κλασσικό ρολόι εποχής 80s να είναι το κερασάκι στην τούρτα. Γενικά το εσωτερικό θα το χαρακτήριζα, απλά αθλιο. Τα καθίσματα άβολα και στενά (δεν θα κρίνω την έλλειψη διπλών ρυθμισεων, καθώς είναι θέμα έκδοσης εξοπλισμού). Δεν λέω άλλα γιατί θα το θάψω το αμάξι. Σε καμία περίπτωση δεν έχει το αρχοντικό βαδισμα της Citroen, όντας κουραστικό και θορυβώδες, με ασαφές τιμόνι και ένα λεβιέ ταχυτήτων που ένιωθα ότι είναι από τιμονιέρα της Logitech. Και συνεχίζω να είμαι αυστηρός, γιατί αυτό το αμάξι κόστιζε +2000-3000€ παραπάνω από τη C4 και δεν μπόρεσα να βρω εναν, έστω έναν λόγο. Κινητήρας; Ετη πίσω, οντας θορυβώδης, αδύναμος και ενεργοβορος (6.0/100 σε ρυθμούς που εγώ ήμουν με 4.7-5.2). Αναρτηση; Καμία επαφή. Χώροι; Μικρότεροι. Αίσθηση; Άθλια. Μάλλον υπερτερεί σε αυτό που έλεγαν οι συνάδελφοι μου' "ναι ρε φίλε, αλλά παίρνεις toyota, αξιοπιστία". Κι εκεί η συζήτηση μας τελείωσε.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5578
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Παιρνοντας αφορμή απο το παραπάνω ποστ αναφέρω το εξής: Σήμερα πηγα για το Service των 80000km στην Citroen-Peugeot Μενεξέδων, στον κομβο Καλυφτάκι. Καποια στιγμη μπαινει μεσα ενας νεαρος και ρωτάει αν ειναι εκθεση Πεζώ εκει. Αφου τον κατατοπιζουμε που πρεπει να παει για εκθεση, μας λεει οτι θελει να παει να δει το 2008 που πιστευει οτι θα εχει καποιες προσφορές λογω black friday. Κουβεντουλα με τους μηχανικους για τυχον προβληματα αξιοπιστιας κλπ. Πιάνουμε και μαζι κουβεντα...Ειναι λεει χοντάκιας πολλά χρονια και γιαπωνεζοφιλος αλλα θελει η γυναικα του γαλλικο και τι να κανει. Με τα πολλά του λεω, φιλε μου αφου εισαι της νοοτροπιας "δεν σπάει-δεν χαλάει" μη φευγεις απο τον γιαπωνεζο γιατι ο γαλλος μπορει να ειναι ντιζαινατος και σικάτος αλλα θελει τη φροντιδα του εστω μια φορα το χρονο. Αλλα το Πεζω να πας να το δεις, μπορει να σε κερδισει...Αλλιώς πάρε ενα Yaris να κανει η κυρά τη δουλεια της να μην σε ζαλιζει κιολας. Οχι θα τον αφηνα να παρει γαλλικο , να μας βρει και να μπαινει εδω μεσα μετα να βριζει γαλλικα... :laugh :laugh :laugh
Οχι καλέ μου, αν δεν εισαι ετοιμος για υψηλη κουλτουρα κατσε στα αυγα σου, που μου θες και γαλλικο σαλονι luis quinze. Aντε μπράβο... :laugh :laugh :laugh

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 18:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Έκανες μια φιλότιμη προσπάθεια να τον σώσεις τον ανθρωπο, πιστεύω όμως στο τέλος θα το πάρει το Γαλλικό, και θα μπει εδώ μέσα μετα βρίζοντας χαχα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 18:53 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16604
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Δε μπορώ να καταλάβω το νόημα των παραπάνω ποστ και την όλη ελαφρότητα μόνιμα Μ αυτό θέμα. Λες και ο Τζινοπουλος ταλαιπωρήθηκε ποτέ από κανένα Σιτροέν του που κάνει και σχολια. :D Βαρυμαγκα που θα πάει θα το πουλήσεις να ησυχάσεις κι εσύ κι εμείς κι ας είναι απροβληματιστο :D
Φυσικά και δεν ισχύουν όλα αυτά ιδίως όταν περνάνε και τα χρόνια. Όλα σπανε όλα χαλάνε. Ήμουν πολύ μακρινό ταξίδι μέχρι χθες με το αυτοκίνητο και χαράμισα μισό απόγευμα στου διαόλου τη μάνα να βοηθήσω με οτι είχα στο πορτμπαγκάζ δύο ζευγάρια που έτυχε και συνάντησα μ ένα avensis mk1 το οποιο πέταξε όλα τα νερά εν κινήσει και όσο το τσεκαρα ήταν εμφανώς φλατζαρισμενο...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 151.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 20:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Κάνουμε και λίγη πλάκα να περάσει η ώρα Νονέ, τρεις ώρες περιμένω στο λιοτριβι να βγει το λάδι... εργαλεια τα citroen δεν νιώθουνε...και όμορφα τα άτιμα χαχα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενικές αυτοκινητιστικές συζητήσεις.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Νοέμ 2019, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5578
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
To νοημα ολων των παραπανω Χρηστο ειναι το χιουμορ. :) Να εχεις χιουμορ στη ζωη σου. :) Σιγα μην κανουμε φιλοσοφικες βαρυγδουπες συζητησεις εδω μεσα αν ειναι τα Citroen εργαλεια η οχι... Στην τελικη ολα παλιοσιδερα ειναι, αλλα γαλλικα , άλλα ιταλικα, άλλα γιαπωνεζικα,άλλα γερμανικα... Και ναι δεν σε πιστευουμε οτι βοηθησες τογιοτα που εμεινε...Αφου ειναι σκυλια τα γιαπωνεζικα, δεν σπανε , δεν χαλανε!!! Ολος ο κοσμος αυτο ξερει, δεν μπορει να κανουν λαθος...Φυσικα και δεν ταλαιπωρηθηκα ποτε απο καποιο Citroen, ουτε και προκειται. Ουτε απο Alfa, θα ταλαιπωρηθω ποτε αν ποτε αποκτησω γιατι πολυ απλα ο θαυμασμος μου και η εκτιμηση της φιλοσοφιας του καθε ξεχωριστου κατασκευαστη για μενα ειναι πολυ πιο ψηλα απο την οποιαδηποτε βλαβη αν και οταν προκυψει... :love :laugh :laugh :laugh :laugh :D :D :D :D

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 733 από 780 [ 11690 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 730, 731, 732, 733, 734, 735, 736 ... 780  Επόμενο



Συναφή θέματα

''γενικες'' ερωτησεις!
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: c2vtsssss
Απαντήσεις: 102
Γενικές συζητήσεις γύρω απο τον Κ.Ο.Κ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: GS75
Απαντήσεις: 40
Γενικές Απορίες
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 924
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια