Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 02:13 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σε τι αυτοκίνητο μεγαλώσαμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 09:27 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
εδω ας γραψουμε τις αναμνησεις μας απο το αμαξι που μεγαλωσαμε εγω μεγαλωσα μεσα σε ενα τετιο και ηταν και το πρωτο αμαξι που οδηγισα το ειχαμε απο το 81 μεχρι και το 96 απιστευτο πραγματικα


_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 10:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 26 Νοέμ 2010, 11:35
Δημοσιεύσεις: 20
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ
Εικόνες: 0
Εγώ όταν γεννήθηκα ήρθε και το πρώτο αμάξι στην οικογένεια. το όνομα αυτού citroen 2cv. αυτό που θυμάμαι είναι τις πόρτες ότι άνοιγαν ανάποδα, ήταν γκρι και κάποια στιγμή σαν παιδί και γω είχα λύση το χειρόφρενο και με σταματήσαν άνθρωποι τις γειτονιάς μας φωνάζοντας <<, το παιδιιιιιιιιιιι το παιδιιιιιιιιι>> χαχαχαχαχαχα
πραγματικά ωραίες αναμνήσεις.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 11:26 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Εγω επαιξα,μεγαλωσα και εμαθα να οδηγω σε ενα datsun 120Y(για τους νεοτερους ετσι λεγοτανε τοτε η nissan)!!To κρατησαμε απο το 1978 εως 1992!!Την μυρωδια της καμπινας ακομα την εχω στο μυαλο μου ααααχχχ :s

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 11:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
Όταν γεννήθηκα ο πατέρας μου είχε ένα Datsun 120Y, αλλά δεν θυμάμαι και πολλά από αυτό. Αργότερα αποκτήσαμε μια Citroen GSA με την οποία κάναμε πολλά χλμ. Βέβαια μετά την εκατοστή φορά που ρώτησα τον πατέρα μου τι δείχνουν το πορτοκαλί και κίτρινο λαμπάκι στο ταμπλό, άρχισαν να ανάβουν τα δικά του λαμπάκια, αλλά it's OK. Ωραία χρόνια.

_________________
Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε όλοι λίγο καλύτεροι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 11:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
zxpanos έγραψε:
εδω ας γραψουμε τις αναμνησεις μας απο το αμαξι που μεγαλωσαμε εγω μεγαλωσα μεσα σε ενα τετιο και ηταν και το πρωτο αμαξι που οδηγισα το ειχαμε απο το 81 μεχρι και το 96 απιστευτο πραγματικα
http://www.youtube.com/watch?v=LW9oC4ZJ ... re=related


Το συγκεκριμένο που έδειξες είναι πραγματικά πανέμορφο, με τον γερμανικό V6.

Αν συνέχιζα να μένω Αγγλία, σίγουρα θα είχα ένα τέτοιο, μαζί με κάποια Jaaaaaag.

Νομίζω οτι είναι ενδεικτικά αυτοκίνητα των 70's.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Να εκθέσω τους γονείς μου τώρα?
Δημιουργήθηκα σε ένα 2πορτο kadett B, μεγάλωσα με ένα Simca 1100 GL, το οποίο είναι και το πρώτο αυτοκίνητο που έκλεψα. Έμαθα να οδηγώ -οδηγώ με ένα Autobianchi A112 Abarth και την πρώτη μου τούμπα την πήρα με Fiat 131 Abarth. Πάντα όμως ήμουν ερωτευμένος με τις alfa romeo και από το 89 μέχρι το 1999 πάντα υπήρχαν μία με δύο στην ζωή μου, όλες 105 και 116.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Τελευταία επεξεργασία από Brujo και Κυρ 05 Δεκ 2010, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 11:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Θα γελασετε.Ο πατερας αγορασε καινουργιο αυτο http://farm5.static.flickr.com/4010/445 ... 85af83.jpg
το ετος 1975 και το κρατησε εως το 1998 .Εως σημερα αναπαυεται σε οικοπεδο.Λογω χαρακτηρα (τσιφουτακος),και λογω της δουλειας του δεν αγορασε ποτε του ιχ.Καναμε τα παντα με αυτο.Το οδηγησα πρωτη μου φορα στα 9 χρονια και στα 14 το επερνα στα κρυφα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 12:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 29 Ιουν 2009, 13:18
Δημοσιεύσεις: 327
Ο πατερας μου οταν γεννηθηκα (1982) , ειχε μια bmw 318 E21. (που ηταν κ το πρωτο αυτοκινητο που επιασα τιμονι).
Ωραιες αναμνησεις... , ενω η μητερα μου εκεινη την εποχη ειχε ενα Fiat 126!!
Συντομα ομως αντικατασταθηκε απο Autobianchi A112 Abarth , το οποιο κ λατρεψα.
Απο τα 6-7 μου εφτανα να κανω τα παντα (με καποια δυσκολια) , οποτε το εκανα βολτες στο εξοχικο μας :mrgreen
Μετα απο καμποσα χρονακια εφτανα κ στην bmw , αλλα ειχα κολλησει απο πολυ πριν με τα πισωκινητα , οταν ακομα ημουν στο σταδιο (τιμονι/γκαζι , στα ποδια του πατερα μου). :lol

_________________
Εικόνα etuned


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 12:24 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Από προτού γεννηθώ οι γονείς μου είχαν την GS 1220 club, με αυτήν μεγάλωσα μέχρι που ενηλικιώθηκα. Πόσα και πόσα ταξίδια είχαμε κάνει με αυτό το αμάξι... Είχα μάθει ότι οπότε μπαίναμε μέσα και προτού ξεκινήσουμε έπρεπε να περιμένουμε να ''σηκωθεί'' με ψιλομαρσαρίσματα του πατέρα... Ααααχ ο ήχος του boxer του αεροψυκτου ακόμα ηχεί στα αυτιά μου... Το χειρόφρενο που ήταν σαν χειρολαβή στο ταμπλό με σκανδάλη ήταν ότι πιο φυσικό, πάντα απορούσα γιατί τα αλλά αυτοκίνητα που έμπαινα δεν το είχαν έτσι αλλά είχαν ένα ξενέρωτο ματσουκι χαμηλά... Επίσης πάντα θυμάμαι που μας άφηνε για λίγο ο πατέρας μου στο αυτοκίνητο με τον αδερφό μου για να πεταχτεί να πάρει κάτι και μας έλεγε '' Μην πειράξετε τίποτα και ΚΥΡΊΩΣ το χειρόφρενο'' και κάθε μα κάθε φορά εγώ πείραζα το μοχλουδάκι της ανάρτησης και την σήκωνα τέρμα πάνω σαν τζιπ και χαχανίζαμε με τον αδερφό μου βλέποντας τα βλέμματα απορίας των περαστικών, γέλια που έσβηναν ακόμα και το θυμό του πατέρα που γύρναγε κι έβλεπε για ακόμα μια φορά την GS σαν κατσίκι... Την θέλω πίσω,αν δει κάνεις πουθενά πράσινη λαχανί GS σε αξιοπρεπή κατάσταση παρακαλώ να με ενημερώσει...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 12:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Οταν γεννηθηκα και μεχρι τα 6 μου χρονια, ο πατερας μου ειχε ενα Golf I, απο αυτο δε θυμαμαι παρα πολλα πραγματα, ημουν αρκετα μικρος για να ασχολουμαι ακομα με αυτοκινητα και ετσι οποιες αναμνησεις εχω, τις εχω απο φωτογραφιες και μονο.
Το '94 λοιπον αποκτησαμε τη ΖΧ, η επιλογη της εγινε μετα απο παροτρυνση του αφεντικου του πατερα μου, καθως ειχε αγορασει μια Aura εκεινος για τη γυναικα του. Την ειδε, του αρεσε, την οδηγησε και τελικα την αγορασε, στην εκδοση Avantage ομως και 1.4L.
Πραγματικο μουλαρι αυτο το αυτοκινητο, μας πηγαινε παντου, ανετα, γρηγορα, και με A/C τοτε, που ηταν οσο και να το κανεις καπως σαν "πολυτελεια".
Στη ΖΧ λοιπον εμαθα κατα κυριο λογο να οδηγω και ταυτοχρονα να αρχιζω να αγαπω αυτη τη μαρκα και το συγκεκριμενο μοντελο μεγαλωνοντας μεσα σε αυτο. Φοιτητης πλεον και με συντοφευει ακομα απροβληματιστα η γαλλιδα, με την οποια ειμαι απιστευτα δεμενος!
Ναι ειναι αυτη που βρισκεται στο αβαταρ μου...ακομα νεα και γεματη ορεξη να συνεχισει το εργο της, να υπηρετει εμενα και την οικογενεια μου! :bsmile

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Οταν γενιθηκα ο πατερας ειχε ηδη το 2ο 2cv του. Κατα τα επομενα χρονια περασανε αλλα 3 απο τα χερια του, και ενα dyane, το οποιο εχουμε ακομα... Μετα αγωρασε το ΒΧ (γρια), και ενα ΑΧ 1.4, το οποιο πουλισε κατευθειαν γιατι τον τρομαζε... Το ΒΧ ηταν και το πρωτο αμαξι μου. Το οδηγαω απο τα 14 (12 χρωνια τωρα...), και μου εινια πολυ βαρι που πρεπει να το αποχωριστω... Το πρωτο πραγματικα δικο μου αμαξι ειναι το ΒΧ που εχω τωρα, με κινητηρα απο saxo vts.

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Οταν γεννηθηκα(1965),ο πατερας μου δεν ειχε αυτοκινητο....
Το πρωτο αυτοκινητο παρθηκε οταν ημουν 9 ετων και ηταν ενα Fiat 124 T Special.Για την εποχη του "το βρωμογκαζο".
Στα 11 χρονια μου,καθε 6 μηνες,του βαζαμε οπωσδηποτε 2 λαστιχα πισω,γιατι το ειχα πεθανει στις παντες.
Εζησε αλλα δυο χρονια,γιατι μετα απο ενα Ραλλυ Ακροπολις που ειχα παρακολουθησει(το πρωτο μου),προσπαθωντας να κανω αυτα που ειχα δει,γυρισα στο σπιτι ενα μεσημερι Κυριακης,μονο με τον εσωτερικο καθρεφτη στα χερια μου.........

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
zx lover έγραψε:
Από προτού γεννηθώ οι γονείς μου είχαν την GS 1220 club, με αυτήν μεγάλωσα μέχρι που ενηλικιώθηκα. Πόσα και πόσα ταξίδια είχαμε κάνει με αυτό το αμάξι... Είχα μάθει ότι οπότε μπαίναμε μέσα και προτού ξεκινήσουμε έπρεπε να περιμένουμε να ''σηκωθεί'' με ψιλομαρσαρίσματα του πατέρα... Ααααχ ο ήχος του boxer του αεροψυκτου ακόμα ηχεί στα αυτιά μου... Το χειρόφρενο που ήταν σαν χειρολαβή στο ταμπλό με σκανδάλη ήταν ότι πιο φυσικό, πάντα απορούσα γιατί τα αλλά αυτοκίνητα που έμπαινα δεν το είχαν έτσι αλλά είχαν ένα ξενέρωτο ματσουκι χαμηλά... Επίσης πάντα θυμάμαι που μας άφηνε για λίγο ο πατέρας μου στο αυτοκίνητο με τον αδερφό μου για να πεταχτεί να πάρει κάτι και μας έλεγε '' Μην πειράξετε τίποτα και ΚΥΡΊΩΣ το χειρόφρενο'' και κάθε μα κάθε φορά εγώ πείραζα το μοχλουδάκι της ανάρτησης και την σήκωνα τέρμα πάνω σαν τζιπ και χαχανίζαμε με τον αδερφό μου βλέποντας τα βλέμματα απορίας των περαστικών, γέλια που έσβηναν ακόμα και το θυμό του πατέρα που γύρναγε κι έβλεπε για ακόμα μια φορά την GS σαν κατσίκι... Την θέλω πίσω,αν δει κάνεις πουθενά πράσινη λαχανί GS σε αξιοπρεπή κατάσταση παρακαλώ να με ενημερώσει...


Τι ωραία περιγραφή, σαν να ήμουν εκεί και το έβλεπα. Αυτή δεν ήταν η έκδοση με τα κανονικά αναλογικά όργανα? Θυμάμαι πολύ τα γούσταρα αυτά μικρός.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 14:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
GS 1220 Club semiauto

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΕ ΤΙ ΑΜΑΞΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Δεκ 2010, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
NEKTARIOS C5 έγραψε:
Την μυρωδια της καμπινας ακομα την εχω στο μυαλο μου ααααχχχ :s



Νααααιιιιιιι ρε συ, τότε τα αυτοκίνητα είχαν το καθένα υην δική του ξεχωριστή μυρωδιά. Αλλιώς μύριζε το simca αλλιώς το a112 κλπ κλπ.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 18 [ 267 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αυτοκίνητο : Το ίδιο ή καινουργιο ?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: tzanetosg
Απαντήσεις: 30
Αυτοκινητο του Μηνα Μαιου
Δ. Συζήτηση: Διαγωνισμοί - Δημοσκοπήσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 28
Τι σημαινει τελικα ΚΑΛΟ αυτοκινητο?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: axakis
Απαντήσεις: 39
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ