Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:05 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Μαρ 2012, 23:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Με αφορμή κάποιες συζητήσεις που είχαμε σχετικά με το αν η τεχνολογία με την οποία εξοπλίζει τα αυτοκίνητά της η Citroen είναι επαρκής ή όχι, και το εάν είναι μπροστά ή πίσω απο τον ανταγωνισμό, ανοίγω αυτό το θέμα ωστε ο καθένας να γράψει τί θα ήθελε να δει σε αυτοκίνητα απο τη Citroen στο μέλλον.

Προσωπικά δηλώνω οτι επειδή είμαι απαιτητικός πελάτης, gadgetάκιας, λάτρης των νέων τεχνολογιών, και προσέχω πολύ τις λεπτομέριες, ναι μεν είμαι ικανοποιημένος απο τα όσα προσφέρει η Citroen -σε σχέση με τον ανταγωνισμό-, αλλά δεν έχει φτάσει ακόμη το επίπεδο που απαιτώ να έχει μια φίρμα.


Μπορείτε απλά να αναφέρετε τις τεχνολογίες που θέλετε να δείτε στο μέλλον, ή να γράψετε σε παρένθεση το ποιά αυτοκίνητα ενδεικτικά (ή γενικά μάρκες) του ανταγωνισμού ενσωματώνουν ήδη την αντίστοιχη τεχνολογία.
Μην ξεχνάτε οτι η Citroen είναι εν μέρη "συναρμολογητής" και όχι "κατασκευαστής", που σημαίνει οτι πολλές τεχνολογίες είναι ήδη έτοιμες, και λείπει μόνο η βούληση απο τη Citroen για το εάν θα τις αγοράσει ή όχι...

Τέλος, να πώ οτι μπορεί κάποιες τεχνολογίες να είναι πολύ ακριβές για την τσέπη του μέσου αγοραστή citroen, αλλά θα μπορούσε να τις φτιάξει σε ενα αυτοκίνητο μόνο και μόνο για "επίδειξη δύναμης και τεχνολογίας", κάτι το οποίο μέχρι στιγμής δεν συμβαίνει.

Ξεκινώ τη λίστα:
1)Σύστημα εισόδου και εκκίνησης χωρίς κλειδί - keyless entry/go. (BMW, Ford, Mercedes, Toyota, και γενικά όλες οι εταιρίες εκτός της citroen. -Θα μπεί όμως στο DS5)
2)Αυτόματο παρκάρισμα (π.χ. VW, BMW...)
3)Πολλαπλοί σύνδεσμοι πίσω
4)Αυτόματη ρύθμιση προβολέων, με αναγνώριση των διερχόμενων αυτοκινήτων και αλλαγή της δέσμης (π.χ. Opel - θα μπεί στο DS5)
5)Τετραδιεύθυνση (BMW)
6)Ανάγνωση του αναγλύφου του δρόμου μπροστά με laser, και αυτόματη προ-ρύθμιση της ανάρτησης για την μέγιστη απόσβεση/άνεση (Mercedes - σύστημα Pre-Scan)
7)Ηλεκτρομαγνητικές αναρτήσεις (ΒΟSE)
8)Προβολείς πορείας LED (Prius)
9)Active Noise Cancellation Technology, τεχνολογία για μείωση του θορύβου μέσα στην καμπίνα (GM, Toyota, Honda)
10)Active Cruise Control, με αυτόματη ρύθμιση της ταχύτητας του cruise control ανάλογα με το μπροστά αυτοκίνητο.
11)Υβριδικά μοντέλα μεγάλης απόστασης/απόδοσης (Opel Ampera)
12)Θερμαινόμενο τιμόνι
13)Θερμαινόμενο μπροστά παρμπρίζ, με αόρατα σύρματα/αντιστάσεις, και θερμαινόμενη επιφάνεια κάτω απο τους υαλοκαθαριστήρες (Jaguar, Toyota)
14)Θερμαινόμενα πιτσιλιστίρια και δοχείο νερού
15)Active Lane Keeping Assist, που σε κρατάει αυτόματα στην λωρίδα σου
16)Κάμερα οπισθοπορείας
17)Night Vision (BMW, Mercedes)
18)7τάχυτο αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη
19)Πίσω θερμαινόμενα/κλιματιζόμενα καθίσματα


Μπορεί όλα τα παραπάνω να φαίνονται εξωπραγματικά, αλλά είναι τεχνολογίες που η citroen δεν έχει στο ενεργητικό της, ενώ κάποιες άλλες τα έχουν έστω και σαν προαιρετικές επιλογές στα μοντέλα τους.
Ίσως η Citroen να λέει "Έλω μωρέ δεν χρειάζονται ολα αυτά", αλλά υπάρχει και η παροιμία που λέει οτι "Όσα δε φτάνει η αλεπού....."


Εσείς τι θα θέλατε να δείτε;

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 00:01 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Εγω μια ερωτηση θελω να κανω: Αν εχει τοσα πραγματα πανω, εμεις σαν "οδηγοι" τι θα κανουμε; Θα διαβαζουμε Derby ή 4τροχους την ωρα που κινειται με 150km/h στην εθνικη;

Εσυ ξεχασες την Activa, αν και εβαλες ενεργες αναρτησεις.

Επισης για τα πιτσιλιστηρια, εδω ειχαν οι Xantia. Τα ειχαν βεβαια σαν εξοπλισμο στις βορειες χωρες μαζι με τα πιτσιλιστηρια των εμπρος φωτων. Μηπως εχουν και εξτρα οι C4; Για ψαξε το. :P

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 00:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 12:29
Δημοσιεύσεις: 1252
α) 20τάχυτο κιβώτιο
β) Υδροενεργητική ανάρτηση που να ρυθμίζει-παρασκευάζει και το αέριο άζωτο μέσα στις σφαίρες και να αλλάζουν μόνο οι μεμβράνες αυτών.
γ) Φρενάρισμα στα 5 μέτρα από τα 140 χαω
δ) Θερμαινόμενα-ψυχόμενα εμπρός-πίσω καθίσματα και 4 ζωνικό κλιματισμό με ξεχωριστή ρύθμιση αέρα και κομπρέσορα και θερμοκρασία (δηλαδή να έχει 4 διαφορετικά βεντιλατέρ και 4 διαφορετικούς κομπρέσορες)
ε) Να μπορεί να πηγαίνει με 3 ρόδες σε όλες τις ταχύτητες (160-280 χαω)
στ) Να μην επηρεάζετε από πλαγιομετωπικούς ανέμους 60 μποφόρ
ζ) Να μπορεί να δέχεται χτυπήματα στις ρόδες άνω των 3000 G/milisec χωρίς την παραμικρή δόνηση στο εσωτερικό και φυσικά χωρίς την παραμικρή φθορά
η) Τετρακίνηση με αργό διαφορικό (caro)
Αυτάάάάάάά :shift :shift :shift


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 00:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Ιουν 2011, 11:43
Δημοσιεύσεις: 325
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα
agiorgitis έγραψε:
18)7τάχυτο αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη



αυτο και μονο και θα παιζει η σιτροεν γερα...μιλαμε για τεχνολογια που υπαρχει και μειωνει τη καταναλωση απιστευτα σε σχεση με συμβατικο αυτοματο....

κατα τ αλλα ειμαι εναντιον σε οτιδηποτε αχρηστο που μπορει να χαλασει

επισης χρειαζεται και downsizing...

_________________
XANTIA 1 1994 1.6 170000ΧΛΜ

http://venzinigr.mobistuff.net/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 10 Αύγ 2010, 11:56
Δημοσιεύσεις: 6179
Τοποθεσία: Newcastle-Athens
Εικόνες: 6
ενα που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι αυτο που εχει η ford, με το αυτοματο φρεναρισμα οταν πλησιασεις το προπορευομενο αυτοκινητο! πραγματικα πολυ χρησιμο

_________________
White and Black ,anti-retro.. powered by e-tuners and J&P-PRORACE(AUTOFIT ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ)
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα 120 000 km tuned!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 01:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 31 Δεκ 2007, 00:22
Δημοσιεύσεις: 348
Τοποθεσία: Καλλιθέα
MAKRY...MALLIS έγραψε:
α) 20τάχυτο κιβώτιο
β) Υδροενεργητική ανάρτηση που να ρυθμίζει-παρασκευάζει και το αέριο άζωτο μέσα στις σφαίρες και να αλλάζουν μόνο οι μεμβράνες αυτών.
γ) Φρενάρισμα στα 5 μέτρα από τα 140 χαω
δ) Θερμαινόμενα-ψυχόμενα εμπρός-πίσω καθίσματα και 4 ζωνικό κλιματισμό με ξεχωριστή ρύθμιση αέρα και κομπρέσορα και θερμοκρασία (δηλαδή να έχει 4 διαφορετικά βεντιλατέρ και 4 διαφορετικούς κομπρέσορες)
ε) Να μπορεί να πηγαίνει με 3 ρόδες σε όλες τις ταχύτητες (160-280 χαω)
στ) Να μην επηρεάζετε από πλαγιομετωπικούς ανέμους 60 μποφόρ
ζ) Να μπορεί να δέχεται χτυπήματα στις ρόδες άνω των 3000 G/milisec χωρίς την παραμικρή δόνηση στο εσωτερικό και φυσικά χωρίς την παραμικρή φθορά
η) Τετρακίνηση με αργό διαφορικό (caro)
Αυτάάάάάάά :shift :shift :shift



Από τη μια φθείρεις τη συζήτηση, από την άλλη έχω λιώσει. :laugh

_________________
C4 THP BlackTop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 01:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Παρα πολυ ωραιο θεμα Γιαννη! :thumb

billaras έγραψε:
Εγω μια ερωτηση θελω να κανω: Αν εχει τοσα πραγματα πανω, εμεις σαν "οδηγοι" τι θα κανουμε; Θα διαβαζουμε Derby ή 4τροχους την ωρα που κινειται με 150km/h στην εθνικη;

Ενστερνιζομενος κι εγω την παραπανω αποψη απαντω.

1) Εξελιξη του συστηματος της xantia activa και εφαγμογη του στις μεγαλες citroen.
2) Αναπτυξη αναρτησεων ενεργητικης τετραδιευθυνσης.
3) Υδροπνευματικη και στη c4 ή εφαρμογη πολλαπλων συνδεσμων.
4) Κιβωτιο διπλου συμπλεκτη.
5) Ενα μικροτερο και εναν μεγαλυτερο απο τον thp ,σε κυβικα και δυναμη υπερτροφοδοτουμενο κινητηρα.
6) Μελλοντικα αναπτυξη και εφαρμογη κινητηρων μεταβλητης συμπιεσης πριν απο τον ανταγωνισμο.
7) KERS απο τη citroen μελλοντικοτερα
8) Aπογονους με χαμηλοτερο βαρος απο τους προκατοχους και γενικοτερη προσπαθεια για εξοικονομηση βαρους
9) Ενα πραγματικα σπορ μοντελο κατηγοριας gt με μπολικη τεχνολογια πανω του
10)Ενεργα xenon πιο προσιτα και σε μικροτερα αυτοκινητα.
11)Συστημα αυτοματης επιβραδυνσης τυπου volvo σε περιπτωση αφηρημαδας κτλπ
12) Πιο "λεπτη" και καλαισθητη σχεδιαση στη σειρα "C" (οκ αυτο ξεφευγει απο την τεχνολογια τωρα που το σκεφτομαι)

keyless entry,start&stop,μασαζ,τοστιερες,ψηστιερες και λοιπες ευκολιες τα θεωρω αναγκαιο κακο στην αυξηση του βαρους και πληγη στην τσεπη μετα απο χρονια...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 11:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
agiorgitis έγραψε:
1)Σύστημα εισόδου και εκκίνησης χωρίς κλειδί - keyless entry/go. (BMW, Ford, Mercedes, Toyota, και γενικά όλες οι εταιρίες εκτός της citroen. -Θα μπεί όμως στο DS5)2)Αυτόματο παρκάρισμα (π.χ. VW, BMW...)3)Πολλαπλοί σύνδεσμοι πίσω4)Αυτόματη ρύθμιση προβολέων, με αναγνώριση των διερχόμενων αυτοκινήτων και αλλαγή της δέσμης (π.χ. Opel - θα μπεί στο DS5)5)Τετραδιεύθυνση (BMW)6)Ανάγνωση του αναγλύφου του δρόμου μπροστά με laser, και αυτόματη προ-ρύθμιση της ανάρτησης για την μέγιστη απόσβεση/άνεση (Mercedes - σύστημα Pre-Scan)7)Ηλεκτρομαγνητικές αναρτήσεις (ΒΟSE)8)Προβολείς πορείας LED (Prius)9)Active Noise Cancellation Technology, τεχνολογία για μείωση του θορύβου μέσα στην καμπίνα (GM, Toyota, Honda)10)Active Cruise Control, με αυτόματη ρύθμιση της ταχύτητας του cruise control ανάλογα με το μπροστά αυτοκίνητο.11)Υβριδικά μοντέλα μεγάλης απόστασης/απόδοσης (Opel Ampera)12)Θερμαινόμενο τιμόνι13)Θερμαινόμενο μπροστά παρμπρίζ, με αόρατα σύρματα/αντιστάσεις, και θερμαινόμενη επιφάνεια κάτω απο τους υαλοκαθαριστήρες (Jaguar, Toyota)14)Θερμαινόμενα πιτσιλιστίρια και δοχείο νερού 15)Active Lane Keeping Assist, που σε κρατάει αυτόματα στην λωρίδα σου16)Κάμερα οπισθοπορείας17)Night Vision (BMW, Mercedes)18)7τάχυτο αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη19)Πίσω θερμαινόμενα/κλιματιζόμενα καθίσματα


To 1 δεν το συμπαθώ , αλλά νομίζω ότι είναι καί εύκολο . Το 2 έχει τόν έλεγχο επαρκούς χώρου μόνο . Λείπει το άλλο . 3. Εχω πολλαπλούς στις φτωχές εκδόσεις και στα πεζό . 5 . Τεραδιεύθυνση έχει η ρενό . Είχα παθητική στο ΖΧ πριν 21 χρόνια . 6. Δεν έχει . 7. Εχω υδροπνευματική . Δεν ξέρω την διαφορά . 8. Εχω περιστρεφόμενους , ξένον και ξεχωριστά φώτα στροφής και όχι την μαλακία της μερτσέντες που ανάβει το ένα φώς ομίχλης .
9. Εχω πολλαπλής επίστρωσης τζάμια . 10. Μάλλον δεν έχω . 11. Εχω τον εξαιρετικό δίλιτρο με πίσω ηλεκτροκινητήρα και τετρακίνηση . 12 . Δεν έχω . 13. Δεν έχω . 14 . ΕΧΩ - ΕΧΩ . ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΤΥΧΑΙΑ . 15. ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΩ 16. Βάζεις μόνος σου . 17. Δεν έχω . 18 . Καλό ήτανε στο ML που είχα , αλλά την υστέρηση την είχε , οπότε γιά στροφές δεν κάνει . 19 . Δεν είμαι κρυόκωλος αλλά νομίζω ότι υπάρχουν σαν έξτρα στις βόρειες χώρες .

Θα γράψω και άλλο γιά τους επόμενους , αλλά ήθελα να μου πείς ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΚΑΝΕ , ένα αμάξι που θα είχε αυτά .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 12:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Εχω όμως στην exclusive μου των 29000 € .

Ανάρτηση υδροενεργητική Hydractive 3+ κλειστού συστήματος μηδενικής συντήρησης γιά 5 χρόνια η 200.000 χλμ με αυτόματο κατέβασμα του αυτοκινήτου πάνω από 110 χαω η αυτόματο ανέβασμα σε άσχημους δρόμους , αλλά και επιπλέον άλλες δύο θέσεις γιά χωματόδρομους . Επίσης η ανάρτηση διαθέτει δύο θέσεις σκληρότητας ανάλογα με την διάθεση οδήγησης , την άνετη και την σπορ . 18άρες ζάντες atlantique , αισθητήρες πίεσης ελαστικών , φώτα xenon προσαρμοζόμενα και περιστρεφόμενα ανάλογα με τις στροφές του δρόμου , πλυστικά φανών , φώτα γωνίας γιά εύκολες στροφές στις χαμηλές ταχύτητες στραμένα στις 45 μοίρες , αυτόματα φώτα ανάλογα με τον εξωτερικό φωτισμό , ηλεκτροχρωμικός καθρέφτης , ατμοσφαιρικός εσωτερικός φωτισμός στάσης και διαφορετικός πορείας , φωτιζόμενες θήκες στις πόρτες με αισθητήρα κίνησης , ηλεκτρικά καθίσματα 9 ρυθμίσεων με ξεχωριστή ρύθμιση του άνω μέρους της πλάτης από το κάτω και ξεχωριστή της μέσης με 4 διευθύνσεις με μνήμες και θέση εισόδου-εξόδου , αναδιπλούμενοι θερμαινόμενοι καθρέφτες , θερμαινόμενο νερό πλύσης παρμπρίζ , φώτα ημέρας , ηλεκτρικό χειρόφρενο με hill assist , εμπρός και πίσω υποβραχιόνια με θήκες και άνοιγμα γιά σκι , αυτόματος κλιματισμός εμπρός και πίσω 3 ζωνών που δεν έχω μπορέσει ακόμα να μάθω τις 10+ ρυθμίσεις του , αυτόματο κλείδωμα , λειτουργία check , σκιάδια στο πίσω παράθυρο και στις πίσω πόρτες , λειτουργία black panel .
Aυτόματο άναμμα των φλάς σε περίπτωση φρεναρίσματος πανικού , ηχοσύστημα , bluetooth , navi , camera κλπ option . Εχει και άλλα όπως αυτόματο κλείσιμο της πίσω πόρτας στο station , έναν εξαιρετικό κινητήρα στα 2.1 λίτρα ντίζελ και ίσως και κάτι άλλο .

Πεεριμένω κάτι άλλο που τα έχει όλα αυτά και άλλα και κάνει μέχρι 60.000 .
Α και στις πριμιές κάντε configuration πρώτα γιατί αν τα βάλετε αυτά , μπορεί η τιμή να ξεκινάει από 40 και να φτάνει 70.000 .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Μια υδρό για τη μικρομεσαία κατηγορία, ως μια γνήσιο απόγονο της GS με σχεδιασμό Citroen και όχι Kia ή Hyundai, ενεργά φώτα ξένον πιο προσιτά και σε χαμηλότερες εκδόσεις.
Όσο για τα υπόλοιπα, ναι μεν καλά αλλά "λούσα" και μόνο "λούσα".

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 12:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Στο site της Mercedes εκανα ενα configuration μια τετρακυλινδρη E coupe με ολα τα κοκοψωψαρα και μου εφτασε σχεδον 100.000. Αυξηση της τιμης σχεδον κατα 100%. Λοιπον, για να ειμαστε λογικοι, κι εγω θα ηθελα ενα αμαξι που να εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ απο εξοπλισμο αλλα επειδη η τσεπη μου δεν το βασταει δεν ζηταω να εχω τα παντα για φραγκοδιφραγκα αλλα ζηταω να ειχα τα απαιτουμενα για να μπορουσα να τα αγοραζα. Οχι βεβαια οτι θα εδινα πχ 80-100.000€ για Citroen κι ας τα ειχε ολα αυτα πανω.

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 15:03 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Ρε συ cruiser δεν κάνουμε σύγκριση με το C5... Τεχνολογίες λέμε που θα θέλαμε να δούμε να βάζει η citroen στα αυτοκίνητά της...

Τώρα για τα φώτα, μιας και το αναφέρατε, η τεχνολογία πάει ως εξής: Αλογόνου -> Xenon -> LED -> Laser.
Η Citroen είναι ακόμη στα Xenon, κάποιες άλλες εχουν πάει στα LED, και κάποιες άλλες (BMW) έχουν ξεκινήσει τα Laser http://wot.motortrend.com/bmw-shows-us- ... 26103.html

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 17:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ 2011, 09:33
Δημοσιεύσεις: 198
MAKRY...MALLIS έγραψε:
α) 20τάχυτο κιβώτιο
β) Υδροενεργητική ανάρτηση που να ρυθμίζει-παρασκευάζει και το αέριο άζωτο μέσα στις σφαίρες και να αλλάζουν μόνο οι μεμβράνες αυτών.
γ) Φρενάρισμα στα 5 μέτρα από τα 140 χαω
δ) Θερμαινόμενα-ψυχόμενα εμπρός-πίσω καθίσματα και 4 ζωνικό κλιματισμό με ξεχωριστή ρύθμιση αέρα και κομπρέσορα και θερμοκρασία (δηλαδή να έχει 4 διαφορετικά βεντιλατέρ και 4 διαφορετικούς κομπρέσορες)
ε) Να μπορεί να πηγαίνει με 3 ρόδες σε όλες τις ταχύτητες (160-280 χαω)
στ) Να μην επηρεάζετε από πλαγιομετωπικούς ανέμους 60 μποφόρ
ζ) Να μπορεί να δέχεται χτυπήματα στις ρόδες άνω των 3000 G/milisec χωρίς την παραμικρή δόνηση στο εσωτερικό και φυσικά χωρίς την παραμικρή φθορά
η) Τετρακίνηση με αργό διαφορικό (caro)
Αυτάάάάάάά :shift :shift :shift


Μου θυμίζεις το ανέκδοτο:
Πελάτης : Θέλω να μου βάλεις στο αυτοκίνητο μου όλα τα παραπάνω και να το κανείς και turbo κλπ., πότε να περάσω να το πάρω?
Κατάστημά : Πέρνα σε μια ωρίτσα.
Πελάτης : Πλάκα μου κάνεις?
Κατάστημα : Εγώ, εσύ το ξεκίνησες.

_________________
2CV - SAXO 1,4 VTS - XSARA 1400 VTR[/color]
Παρών αυτοκίνητο: Citroen C5 Exclusive 2000 cc - mod 2005


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 17:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Εγώ όμως την συζήτηση σαν σύγκριση της δικής μου exclusive με κάτι άλλο μέχρι 60.000 € την ξεκίνησα . Και σε αυτό τοποθετήθηκα .

Τώρα ότι κάθε εταιρεία επενδύει κάπου είναι λογικό . Και η psa δουλεύει τους μεταβλητής συμπίεσης κινητήρες 15 χρόνια τώρα και θέλει άλλα 5 εξέλιξη .

Και τα ξένον δεν είναι στάνταρ παντού . Και η μερσεντές τα χρέωνε 2000 € και είχε μόνο τα μεσαία το 2005 , την στιγμή που το C4 είχε μεσαία μεγάλα .

Εγώ μιλάω γιά καθημερινά αμάξια .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνολογίες που θα θέλαμε να δούμε σε αυτοκίνητα της Citroen
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Μαρ 2012, 17:26 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Cruiser το εχεις πιασει απο την αρχη pfftopic κατα την αποψη μου :) Το θεμα ειναι πολυ πιο γενικο.. Σιγουρα η c5 exclusive κοιταει πολυ ακριβοτερα μοντελα με τον εξοπλισμο που εχει.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 54 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

C_42 at Champs Εlysees - Το κόσμημα της Citroen
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Nio
Απαντήσεις: 13
ΝΕΟ CITROEN BERLINGO
Δ. Συζήτηση: Επαγγελματικά μοντέλα
Συγγραφέας: Petran
Απαντήσεις: 9
Τεχνολογια Κλιματισμου citroen
Δ. Συζήτηση: Τεχνολογικές πρωτοτυπίες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
CITROEN XSARA 1 ΘΟΛΩΜΑ ΤΖΑΜΙΩΝ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: johnkou
Απαντήσεις: 18
Σκαρα 3 ποδηλατων για Citroen Xantia με αεροτομη
Δ. Συζήτηση: Γενικές Συζητήσεις
Συγγραφέας: xantiamanolis
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια