Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ 02 Ιουν 2024, 10:23 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Στόχος η εμπειρία για τον Ogier
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 02 Ιαν 2009, 23:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Εικόνα

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του JWRC, Sebastien Ogier, μίλησε και ανέλυσε τα σχέδια του για το 2009, υποστηρίζοντας ότι στόχος του τη νέα χρονιά είναι να καταφέρει να συγκεντρώσει όσο το δυνατό περισσότερα αγωνιστικά χιλιόμετρα και εμπειρία. Ο Γάλλος οδηγός, θα οδηγήσει μία Citroen C4 WRC για έξι αγώνες τη νέα χρονιά και μάλιστα με τα χρώματα της νεοσύστατης ομάδας Μ2 της γαλλικής εταιρίας, την Citroen Junior Team. «Ελπίζω να οδηγήσω τη C4 σεόδο το δυνατόν περισσότερους αγώνες τη νέα χρονιά. Για μένα το πιο σημαντικό θα είναι να πραγματοποιήσω όσο το δυνατό περισσότερα αγωνιστικά χιλιόμετρα και να τερματίσω σε όλους τους αγώνες. Πρέπει να αποκτήσω εμπειρία και τότε ίσως να μπορώ να είμαι ανταγωνιστικός το 2010». Μιλώντας για το μέλλον, ο νεαρός οδηγός δεν κρύβει πιο είναι το μεγάλο του όνειρο. «Ο απόλυτος στόχος μου και όνειρο, είναι να γίνω μία μέρα Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Νομίζω ότι έχω χρόνο μπροστά μου και για αυτό που πρέπει να κάνω τώρα είναι να αποκτήσω εμπειρία».

Ο στόχος αυτός, για κάποιους από τους ανθρώπους του χώρου, μόνο ανέφικτος δεν είναι. Ο Ogier είναι ένα σπουδαίο ταλέντο και το απέδειξε στον τελευταία γύρο της χρονιάς στη Μ. Βρετανία, όπου και κατάφερε στην πρώτη του εμφάνιση με αυτοκίνητο προδιαγραφών WRC, να βρεθεί μέχρι και επικεφαλής του αγώνα(!), πριν βγει από το δρόμο στο δεύτερο σκέλος. «Πιστεύω ότι ήταν σπουδαία εμπειρία για μένα ο αγώνας της Μ. Βρετανίας, τόσο για τον αγώνα, όσο και για τη συμμετοχή με ένα αυτοκίνητο WRC. Ξεκίνησα τους αγώνες μόλις πριν από τρία χρόνια και η πρόοδος μου είναι πολύ γρήγορη. Ήμουν πολύ χαρούμενος που συμμετείχα με την C4, αλλά οι συνθήκες έκαναν τον αγώνα πολύ δύσκολο. Νομίζω ότι και τα ελαστικά δεν ήταν τα καλύτερα για αυτού του είδους τις καιρικές συνθήκες. Ήταν πολύ δύσκολα. Βέβαια, στο τέλος της πρώτης ημέρας έμεινα έκπληκτος από το αποτέλεσμα. Έμοιαζε με τρέλα το γεγονός ότι στον πρώτο μου αγώνα με WRC βρισκόμουν επικεφαλής της κατάταξης. Βέβαια, πιστεύω ότι σε αυτό συνέβαλε και η σειρά εκκίνησης. Ξέρω ότι θα είναι πολύ δύσκολο για να κερδίσω τους κορυφαίους οδηγούς στο μέλλον. Πρέπει να αποκτήσω εμπειρία και αυτό είναι το πιο σημαντικό στοιχείο αυτή τη στιγμή»

Πηγή: rally.gr

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



Συναφή θέματα

Εμπειρια η οδηγηση με το νεο C5
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 5
Ο Loeb πλέκει το εγκώμιο του Ogier
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Επτά νίκες ο στόχος της Citroen για το 2010
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Και επίσημα Loeb-Ogier στη Citroen το 2011
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 3
Δεν ανησυχεί για Ogier ο Quesnel
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ