Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:38 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: 81ο Ράλι Μόντε Κάρλο (15-20/01)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Ιαν 2013, 14:04 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Εικόνα

ΟΙ LOEB-ELENA ΚΑΤΑΚΤΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΡΑΛΙ ΜΟΝΤΕ-ΚΑΡΛΟ ΓΙΑ 7η ΧΡΟΝΙΑ

Για 7η φορά στην καριέρα τους οι Sébastien Loeb – Daniel Elena επικράτησαν στο θρυλικό Ράλι Μόντε Κάρλο. Στο βάθρο βρέθηκε ακόμα ένα DS3 WRC με τους Dani Sordo – Carlo del Barrio, ενώ η κατάκτηση της 4ης θέσης από τους Hirvonen – Lehtinen προσέφερε ένα ιδιαίτερα θετικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα κατασκευαστών για την Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team.

Όντας ένα από τα δυσκολότερα ράλι που έχουν διεξαχθεί στο Πριγκιπάτο, το 81ο Ράλι του Μόντε Κάρλο χαρακτηρίστηκε από τις εξαιρετικά αντίξοες καιρικές συνθήκες οι οποίες οδήγησαν και στην ακύρωση των δύο τελευταίων ειδικών διαδρομών του αγώνα. Οι Sébastien Loeb – Daniel Elena έχοντας βρεθεί επικεφαλής του αγώνα από την πρώτη ημέρα, διατήρησαν μια σημαντικά διαφορά από τους διώκτες τους μέχρι το τέλος του αγώνα.

Παρά τη μεγάλη εμπειρία του ο 9 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής παραδέχθηκε ότι οι συνθήκες -ειδικά στην 14η ειδική διαδρομή- ήταν απίστευτα δύσκολες. «Απλά δεν μπορούσαμε να οδηγήσουμε. Προσπαθούσα να ανοίξω δρόμο πάνω σε ένα παχύ στρώμα παγωμένης γλίτσας και γλιστράγαμε συνέχεια. Πηγαίναμε με έως 30χλμ./ώρα στην ευθεία γιατί με μεγαλύτερη ταχύτητα απλά θα χάναμε τον έλεγχο του αυτοκινήτου!».

Η αρχική έκπληξη στο στρατόπεδο της Citroën για την απότομη λήξη του αγώνα γρήγορα αντικαταστάθηκε από συναισθήματα χαράς για την κατάκτηση της 1ης νίκης για το 2013. «Είναι λίγο περίεργο το φινάλε του αγώνα, όμως αν λάβουμε υπόψη μας τις εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες καταλαβαίνουμε απόλυτα την απόφαση», δήλωσε ο επικεφαλής της Citroën Racing, Yves Matton. «Ο στόχος που είχαμε θέσει ήταν να έχουμε τουλάχιστον 2 αυτοκίνητα στο βάθρο και αυτό ακριβώς κάναμε. Παράλληλα είναι πολύ ικανοποιητικό να βλέπουμε 4 DS3 WRC στις 5 πρώτες θέσεις του αγώνα».

Αυτή η 7η νίκη στο Μόντε Κάρλο για τον Loeb ισοφάρισε το ρεκόρ των 4 συνεχόμενων νικών του Tommi Mäkinen. «Νιώθω λίγο περίεργα, όχι για το πώς εξελίχθηκε ο αγώνας, αλλά για το ότι αντιμετωπίσαμε όλων των ειδών τις συνθήκες, εκτός από στεγνή άσφαλτο. Νομίζω πως είναι το πρώτο Ράλι του Μόντε Κάρλο στο οποίο συμμετείχαμε και δεν χρησιμοποιήσαμε καθόλου ελαστικά slick. Βρεθήκαμε στην πρωτοπορία από την αρχή και είμαι πολύ χαρούμενος που μπορώ να απολαύσω αυτή τη νίκη, η οποία το πιθανότερο είναι και η τελευταία μου εδώ».

«Φυσικά είμαι ευχαριστημένος που η επιστροφή μου στη Citroën συνοδεύεται με μια θέση στο βάθρο», δήλωσε ο Dani Sordo. «Σε συνθήκες που κάθε άλλο παρά μου ταιριάζουν είναι ένα πραγματικά καλό αποτέλεσμα. Αναμφίβολα ήμουν αρκετά πίσω από τους δύο Sébastien, όμως ήταν ένας ιδιαίτερος αγώνας. Ανυπομονώ για το επόμενο ράλι!».

Τέλος, η 4η θέση του Mikko Hirvonen επέτρεψε στην Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team να ολοκληρώσει τον πρώτο αγώνα διασφαλίζοντας διαφορά 19 βαθμών στο Πρωτάθλημα των Κατασκευαστών. «Ήμουν πιθανά λίγο τυχερός στο τέλος του αγώνα, αλλά είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα», δήλωσε ο Φινλανδός. «Ήταν πολύ δύσκολος αγώνας και είναι θετικό το ότι ολοκληρώσαμε την προσπάθεια με ένα καλό αποτέλεσμα που θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Καλύτερες επιδόσεις : Loeb, 8 ταχύτεροι χρόνοι – Novikov, 3 - Ogier, 2 – Østberg, Bouffier & Sordo, από 1.

Επόμενος αγώνας του WRC το ράλι Σουηδίας που θα πραγματοποιηθεί στις 7-10 Φεβρουαρίου.

Αθήνα, 21 Ιανουαρίου 2013 ΔΤ: 02 / 2013

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: 81ο Ράλι Μόντε Κάρλο (15-20/01)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Ιαν 2013, 14:35 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:no1 :no1 :no1 Γειά σου Λεμπ-άρα!!!!! :clap :clap :clap


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ο Ράικονεν στρέφεται στα Ράλι
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Ράλι Ισπανίας
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 15
Ράλι Φινλανδίας
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 6
Ράλι του Μεξικό (7-10/03)
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 11
Ράλι Ιταλίας
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ