Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:27 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κανονικά με την Xsara ο Solberg
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Μάιος 2009, 19:13 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Εικόνα

Αρκετές φήμες το τελευταίο διάστημα, ήθελαν τον Petter Solberg να αλλάζει αυτοκίνητο, απογοητευμένος από τη συνεργασία του και τη βοήθεια που του παρέχει η Citroen. Μάλιστα, κάποιοι υποστηρίζουν ότι ο Νορβηγός προσπάθησε με τον τρόπο του να πιέσει τους Γάλλους, έτσι ώστε να εξασφαλίσει επιτέλους τα πολυπόθητα μηχανικά διαφορικά και ότι περιλαμβάνει η Xsara προδιαγραφών 2006. Και τελικά, όπως δήλωσε και ο ίδιος στο προσωπικό του site, στον επόμενο αγώνα θα έχει αυτοκίνητο προδιαγραφών 2006. Χαρακτηριστικά, σας αναφέρουμε τις δηλώσεις του στο επίσημο site του wrc: «Χρειάζομαι βοήθεια. Κάποιοι χρόνοι στις ειδικές διαδρομές και αποτελέσματα είναι πολύ παραπάνω από ότι περιμέναμε. Τώρα, όμως, θέλω το κάτι παραπάνω. Αν καταφέρω να αποκτήσω τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου προδιαγραφών 2006, τότε θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Με τις μεγαλύτερες εισαγωγές αέρα, το μεγαλύτερο ιντερκούλερ, θα έχουμε καλύτερη ψύξη και μεγαλύτερη ιπποδύναμη. Το παρατηρήσαμε ότι και στην Πορτογαλία, όταν οι θερμοκρασίες αυξάνονταν χάναμε σημαντικό μέρος από την ισχύ. Θέλω να προσπαθήσω να κατακτήσω κι άλλες θέσεις στο βάθρο και να παλέψω με τα Ford. Και αν το αυτοκίνητο παραμένει ως έχει δεν θα μπορέσω και αυτό είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει». Μάλιστα, ο Νορβηγός, ανέφερε και συγκεκριμένο αυτοκίνητο, το οποίο και θα τον ενδιέφερε! «Το Peugeot 307 έχει εξελιχθεί σημαντικά στην Γαλλία, όπου και κατέκτησε το Πρωτάθλημα με τον Danny Snobeck. Έχει ισχυρό κινητήρα και πιστεύω ότι με αυτόν θα μπορούσα να συναγωνιστώ τα Ford. Από εκεί και πέρα, όλα τα μηχανικά μέρη, όπως η κατανομή του βάρους και οι αναρτήσεις, έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ. Είναι πολύ καλό αυτοκίνητο τώρα».

Το παιχνίδι του Solberg, όμως, φαίνεται πως είχε αποτέλεσμα, αφού με ανακοίνωση του στ προσωπικό του site, ανέφερε ότι στη Σαρδηνία θα εκκινήσει με την Xsara προδιαγραφών 2006. Στις νέες του δηλώσεις, υποστήριξε: «Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τη συνεργασία μου με την Citroen και η αναβάθμιση του αυτοκινήτου θα μας προσφέρει ένα ακόμα πιο ανταγωνιστικό αυτοκίνητο. Θα ξεκινήσουμε στη Σαρδηνία με την Xsara και θα δούμε πως θα πάει, πριν πάρουμε κάποια απόφαση για το μέλλον. Αυτή η χρονιά είναι απίστευτη μέχρι τώρα, και μαζί με την ομάδα μου πιστεύω ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα».

Πηγή: rally.gr

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



Συναφή θέματα

Βελτίωση Xsara 1.4
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 41
Πολύ κοντά στην επίτευξη του στόχου ο Solberg
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 5
Γρυλλος παραθυρου οδηγου xsara picasso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: GEORGIO1980
Απαντήσεις: 6
4αδα ζάντες αλουμινίου xsara vts
Δ. Συζήτηση: Σχετικές με αυτοκίνητα (Προσφορά)
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 1
xsara vts 2000cc
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ