Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:18 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Λεμπ: "Προτιμώ το C4 από τη Φόρμουλα 1"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Νοέμ 2009, 16:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Εικόνα

Μία ομολογουμένως ιδιαίτερη συνέντευξη παραχώρησε ο έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Σεμπαστιάν Λεμπ στην εφημερίδα "L'Equipe". Ο Αλσατός οδηγός της Citroen απάντησε σε ερωτήσεις που του υπέβαλλαν μέλη της ομάδας του και αντίπαλοι του.

Ο Λεμπ πήρε την πρώτη νίκη του και κατέκτησε τρεις τίτλους με το Xsara World Rally Car, αλλά το αυτοκίνητο της καρδιάς του είναι το C4 WRC. "Είναι δύσκολο να συγκρίνουμε αγωνιστικά αυτοκίνητα, κανένα δεν είναι ίδιο με το άλλο. Το να οδηγείς ένα μονοθέσιο της Φόρμουλας 1 είναι συγκλονιστικό, αλλά και πάλι θα έλεγα ότι το C4 είναι το αγαπημένο αυτοκίνητο μου. Έχω κάνει τόσα χιλιόμετρα με αυτό το αυτοκίνητο, μπορώ να κάνω εκπληκτικά πράγματα πίσω από το τιμόνι του. Ναι, θα έλεγα με σιγουριά ότι το C4 έχει γίνει κομμάτι μου. Είμαι ένα με αυτό".

Ο νικητής 54 αγώνων μοιράζεται το C4 WRC με το Ντανιέλ Ελενά. Ο Μονεγάσκος συνοδηγός του υπήρξε και εκείνος οδηγός στην αρχή της καριέρας του. Από ότι φαίνεται το... μικρόβιο δεν τον έχει εγκαταλείψει, για αυτό και ρώτησε τον καλύτερο φίλο του, αν θα ενδιαφερόταν να αλλάξουν θέσεις έστω για έναν αγώνα.

"Όχι, αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει", απάντησε ο Λεμπ και συμπλήρωσε, απευθυνόμενος στο συμπαθή Ελενά, "έχω κάνει πολλούς αγώνες μαζί σου. Με εσένα να βρίσκεσαι στη θέση σου και εμένα να οδηγώ! Όχι, δεν θα σου κάνω το χατίρι. Μιλώντας γενικά, δεν μου αρέσει να βρίσκομαι σε ένα αυτοκίνητο, να κινείται γρήγορα και να οδηγεί άλλος! Ο Ντάνι (σ.σ. Σόρδο) με έχει ρωτήσει ήδη 30.000 φορές, αλλά δεν θέλω. Εμπιστεύομαι τις οδηγικές ικανότητες του, αλλα δεν θέλω να το κάνω. Όταν ξεκίνησα την καριέρα μου, έκανα το συνοδηγό στον Φιλίπ Μπουγκάλσκι και τον Τόμας Ράντστρομ. Το έκανα με βαριά καρδιά, όμως έπρεπε να μάθω. Στο δρόμο δεν με ενοχλεί να είμαι επιβάτης σε ένα αυτοκίνητο που οδηγεί άλλος, αρκεί να μηνκάνει... φιγούρα!".

Ο επικεφαλής της Ford, Μάλκολμ Γουίλσον τον ρώτησε πότε θα αποφασίσει να... κόψει ταχύτητα και απάντησε χαμογελώντας "όταν οδηγήσω ένα Ford!". Όσο για τον Μίκο Χίρβονεν ο καημός του ήταν να μάθει αν ο Λεμπ επιθυμεί έναν έβδομο συνεχόμενο τίτλο: "Ναι, αυτό είναι το σχέδιο μου, αλλά με δυσκολεύεις αρκετά", ήταν η απάντηση του στη όχι ιδιαίτερα εμπνευσμένη ερώτηση.

Πηγή: sport24.gr

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λεμπ: "Προτιμώ το C4 από τη Φόρμουλα 1"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Νοέμ 2009, 16:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ 2008, 01:58
Δημοσιεύσεις: 1037
Τοποθεσία: Salonica
Νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι σε άλλο επίπεδο... Πολύ ωραίες δηλώσεις....


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΒΧ ..χρόνος ανάμεσα στα "τικ" και φρένα
Δ. Συζήτηση: BX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Ερώτηση σχετικά με "ατύχημα"
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 22
Οδήγηση "Ότι νάναι"
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: vasim
Απαντήσεις: 39
"Μαγυονέζα" στο Ψυγείο Νερού
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 71
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ