Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:06 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αισιόδοξα μηνύματα για Solberg και Kimi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Νοέμ 2010, 23:15 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Εικόνα

Ο Olivier Quesnel υποστήριξε με δηλώσεις του στο βρετανικό Autosport, ότι στόχος του είναι να έχει στη διάθεση τη δεύτερης ομάδας της Citroen τους Petter Solberg και Kimi Raikkonen για το 2011. Ο Γάλλος μάνατζερ, εξύμνησε τις επιδόσεις του Παγκόσμιου Πρωταθλητή του 2003, αλλά και το γεγονός ότι κατάφερε να τερματίσει στην 3η θέση του Πρωταθλήματος, υποστηρίζοντας ότι θα τον ήθελε να τον δει σε ένα από τα DS3 WRC τη νέα χρονιά. Βέβαια, τόσο ο Νορβηγός, όσο και ο πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Formula 1, αρνήθηκαν ότι έχουν έρθει σε συμφωνία με τη γαλλική ομάδα.

Σχετικά με τον Petter Solberg, ο Quesnel δήλωσε χαρακτηριστικά: «Με τον Petter η υπόθεση δεν είναι τόσο απλή, ώστε να πεις: ΟΚ, είσαι γρήγορος, έλα να οδηγήσεις για εμάς. Είναι αρκετά πιο περίπλοκο από αυτό, αλλά στο τέλος θεωρώ ότι όλα θα πάνε καλά. Μετά από όσα κατάφεραν κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς, ο Kimi και ο Petter αποτελούν την πρώτη μας προτεραιότητα. Ίσως να πρέπει να αλλάξουμε το όνομα της δεύτερης ομάδας, και να μην λέγεται Junior Team από εδώ και στο εξής. Ο Sebastien Ogier βρίσκεται πλέον στην πρώτη ομάδα της χρονιάς και για τα επόμενα δύο χρόνια τουλάχιστον, μπορώ να πω ότι δεν ψάχνουμε κάποιον νέο οδηγό».

Στη συνέχεια, ο Quesnel μίλησε με μεγάλο σεβασμό για τον Solberg και όσα κατάφερε τα δύο τελευταία χρόνια, και ειδικότερα φέτος. «Τρέφω μεγάλο σεβασμό για όσα κατάφερε φέτος. Ξέρω ότι είναι περίπλοκο να βρει τους χορηγούς, να στήσει την ομάδα και μετά να οδηγήσει κιόλας. Ειλικρινά, αυτό που κατάφερε είναι σπουδαίο και του βγάζω το καπέλο». Όπως όλα δείχνουν, το σημείο κλειδί στην προσπάθεια του Solberg, είναι η ομάδα στην οποία αγωνίζεται, αφού αν μετακομίσει στην δεύτερη ομάδα της Citroen, θα χάσει μερική υποστήριξη από τους χορηγούς που έχει τώρα στην Petter Solberg WRT. Όμως, η Citroen δεν είναι διατεθειμένη να δώσει σε ιδιωτικές ομάδες DS3 για το 2011.

Ο Solberg από την πλευρά τουμ ,εξακολουθεί να δηλώνει εξουθενωμένος από την προσπάθεια των τελευταίων ετών: «Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα. Το μόνο που υπάρχει είναι ένας χορηγός, ο οποίος και θα με ακολουθήσει. Έχω κουραστεί να κάνω τα πάντα μόνος μου, την ώρα που είναι αδύνατο να διεκδικήσω τον τίτλο του Πρωταθλητή με μία ιδιωτική ομάδα. Συζητάμε αυτή τη στιγμή και θα δούμε τι θα γίνει. Βέβαια, αξίζει να τονίσουμε ότι ο Solberg μιλάει και με την ομάδα της Ford, αλλά δεν έχει διαρρεύσει τίποτα σχετικά με τις διαπραγματεύσεις των δύο πλευρών. Ο Raikkonen, επανέλαβε για ακόμα μία φορά την επιθυμία του να συνεχίσει το 2011 στο WRC. «Ακόμα, δεν υπάρχει κάτι που μπορούμε να σας πούμε. Έχω και μία διαφορετική επιλογή, αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλω να παραμείνω στους αγώνες Ράλλυ και να χτίσω επάνω σε όσα έμαθα τη χρονιά που πέρασε».

Πηγή: rally.gr

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



Συναφή θέματα

Μηνύματα....
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Someone
Απαντήσεις: 12
Αύξηση του budget χρειάζεται ο Solberg
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 2
Ίδια η C4 του Solberg με αυτή του Loeb;
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 4
Αλλαγή αυτοκινήτου σκέφτεται πάλι ο Solberg
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Κανονικά με την Xsara ο Solberg
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια