Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:58 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ίδια η C4 του Solberg με αυτή του Loeb;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Νοέμ 2010, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Εικόνα
΄
Ο Sebastien Loeb, έδωσε τη δική του απάντηση στον Petter Solberg, αναφορικά με τις διαφορές που έχουν οι δύο C4 WRC που οδήγησαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ το 2010, λέγοντας ότι απλά δεν υπάρχουν! Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2003, υποστήριζε στο μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς που ολοκληρώθηκε πριν από μερικές εβδομάδες, ότι δεν είχε στη διάθεση του το ίδιο αυτοκίνητο με του Γάλλου επτά φορές Πρωταθλητή, κάτι που ο ίδιος ο Loeb δηλώνει ότι δεν υφίσταται. «Πολλές φορές ο Petter είπε ότι το αυτοκίνητο μου είναι διαφορετικό και καλύτερο από το δικό του. Για αυτό πήγα και ρώτησα τον αρχιμηχανικό μου ποιες είναι οι διαφορές που έχουν τα δύο αυτοκίνητα. Και αυτό που μου είπε, είναι ότι δεν υπάρχει καμία! Σίγουρα, για μένα τα πράγματα είναι πιο εύκολα όταν επιστρέφω στο σέρβις και μία εργοστασιακή ομάδα όπως η Citroen αλλάζει προληπτικά και μόνο τα πάντα, σε αντίθεση με τον ίδιο που αν θέλει να αλλάξει κάτι θα πρέπει να το πληρώσει. Ίσως από την άλλη πλευρά να κρατάει κάποια μηχανικά μέρη επάνω στο αυτοκίνητο περισσότερο διάστημα για μείωση του κόστους, αλλά διαφορές αναφορικά με τις επιδόσεις μεταξύ των δύο αυτοκινήτων δεν υπάρχουν».

Ο Solberg, βέβαια, δεν παρέλειψε αρκετές φορές να παρουσιάσει την πραγματική διάσταση του προβλήματος με απλά λόγια: «Ότι προσπαθώ να κάνω, το κάνω ως ιδιώτης και αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να είσαι κάτω από τη σκέπη μίας εργοστασιακής ομάδας». Πηγές από την Citroen Racing, ανέφεραν μάλιστα ότι η C4 του Solberg, ήταν καλύτερη και νεότερων προδιαγραφών σε σχέση με αυτή που οδηγούσαν οι Dani Sordo και Kimi Raikkonen στην Citroen Junior Team. Μάλιστα, αξίζει να σημειώσουμε ότι η ομάδα του Petter Solberg είχε πρόσβαση σε όλες τις πληροφορίες της εργοστασιακής ομάδας, ακόμα και μετά από τις δοκιμές εξέλιξης που έκαναν κατά τη διάρκεια του 2010!

Ο Loeb, πάντως, δεν δίστασε να συμπληρώσει ότι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να οδηγήσει ο Solberg το ίδιο αυτοκίνητο με τον ίδιο τη νέα χρονιά: «Είδατε τι κατάφερε φέτος; Σίγουρα, θα απειλή για μένα το να έχει ο Petter το ίδιο αυτοκίνητο, αλλά είναι μέρος το παιχνιδιού και φυσικά θα το δεχθώ».

Πηγή: rally.gr

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ίδια η C4 του Solberg με αυτή του Loeb;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Νοέμ 2010, 00:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ 2008, 01:58
Δημοσιεύσεις: 1037
Τοποθεσία: Salonica
Θεωρώ λίγο σαν μαμόθρεφτο παιδάκι που πάει στη μάνα του και λέει οτι εκείνο το παιδάκι έχει μεγαλύτερο γλειφιτζούρι τη κίνηση αυτή. Νομίζω ότι η απάντησ του Loeb ήταν απλή και κατατοπιστική... Έλα και στα ίσια αν σου πάει....Είναι φυσικό μιά εργοστασιακή ομάδα να έχει καλύτερο προγραμματισμό και οργάνωση στο θέμα των ανταλλακτικών και του σέρβις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ίδια η C4 του Solberg με αυτή του Loeb;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Νοέμ 2010, 08:50 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
απλα δεν ξερουμε τι πεζει και ειπε οτι ειπε.το γεγονος οτι ο ιδιωτης ειχε τοσα βαθρα μεσα στην χρονια λαιει σαφως οτι το αμαξι του ηταν τουλαχιστον ηδιο με αυτο του σεμπ.παντος του χρονου τους βλεπς να κοβοβντε ασχημα...

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ίδια η C4 του Solberg με αυτή του Loeb;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Νοέμ 2010, 11:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 18:51
Δημοσιεύσεις: 4799
Τοποθεσία: Aristides Apostolou (στο facebook)
Εικόνες: 3
Τους έχω και τους δύο μες την καρδιά μου. Και νομίζω ότι αποκλείεται να είναι το ίδιο τα αυτοκίνητά τους, ακριβώς λόγω μεγέθους ομάδας.
Μηχανολογικά μπορεί να ήταν ίδια, αλλά από ρυθμίσεις, τηλεμετρία, τα παράγωγα αυτής και η χρήση τους, σε κάθε αγώνα, συν το ότι η μηχανική κόπωση, όπως και να έχει, αναγκάζει τον ιδιώτη να το "κρατάει" είναι οι παράγοντες που σε αυτό το επίπεδο κάνουν την διαφορά.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ο Λέμπ κερδίζει επειδή έχει αυτοκίνητο.

_________________
sent from my helicopter while flying for pizza to Italy.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ίδια η C4 του Solberg με αυτή του Loeb;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 28 Νοέμ 2010, 01:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
:agree :agree :agree

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ο Loeb οδήγησε το DS3 WRC
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 3
Σύμφωνος με τα S2000+ o Sebastien Loeb
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Loeb: Θα πετύχει ο Raikkonen στο WRC
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 2
Και πάλι στις πίστες ο Loeb
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Αντίπαλοι οι Loeb – Elena
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ