Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Νέα  »  Auto Sport  »  Διεθνείς Αγώνες


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:10 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ράλι Καταλονίας (8 - 11/11)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Νοέμ 2012, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Εικόνα

ΙΔΑΝΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ LOEB – ELENA ΚΑΙ ΤΗ CITROËN!

Η απόλυτη κυριαρχία των Sébastien Loeb – Daniel Elena και της Citroën Total World Rally Team, επιβεβαιώθηκε για ακόμα μια φορά. Στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, το Ράλι Καταλονίας, το Γαλλο-Μονεγάσκικο πλήρωμα κατέκτησε την 76η νίκη τους στο WRC και την 90η για τη Citroën. Παράλληλα οι Mikko Hirvonen – Jarmo Lehtinen ακολουθώντας έναν ταχύ όσο και σταθερό ρυθμό ανέβηκαν στην 3η θέση του βάθρου. Ιδανικό φινάλε για τη Citroën που κατακτά* τον 8ο τίτλο κατασκευαστών, ενώ για πρώτη φορά πετυχαίνει το 1-2 στο πρωτάθλημα οδηγών.

Έχοντας χτίσει διαφορά μισού λεπτού από τον Jari-Matti Latvala τη δεύτερη ημέρα του αγώνα, οι Loeb-Elena έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα με στόχο να κλείσουν με τον καλύτερο τρόπο μια ακόμα απόλυτα επιτυχημένη χρονιά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι. Από την πλευρά του, μπροστά στο κοινό της πατρίδας του, ο Dani Sordo απέδειξε την ταχύτητα του κερδίζοντας σειρά ειδικών διαδρομών. «Ο Dani πιέζει πολύ. Πιθανότητα θέλει να αποδείξει ότι είναι πιο γρήγορος από ποτέ. Εγώ από την πλευρά μου προσπάθησα να κρατήσω ένα καλό ρυθμό και να αποφύγω να κάνω κάποιο λάθος. Όλα πήγαν καλά, αλλά δεν μου αρέσει να οδηγώ έτσι. Τελικά είχα περισσότερες στιγμές που τρόμαξα τώρα, παρά από όταν πιέζω», δήλωσε ο Seb.

Αντίστοιχα ο Mikko Hirvonen έλεγξε το ρυθμό του ώστε να κρατήσει πίσω του τους Ott Tänak και Mads Østberg στη μάχη για την τρίτη θέση. «Έχουμε τον έλεγχο της κατάστασης και διατηρούμε έναν σχετικά σταθερό ρυθμό. Δεν παίρνουμε αδικαιολόγητα ρίσκα και παραμένουμε συγκεντρωμένοι.

Παρά ένα μικρό κλατάρισμα του Loeb δύο ειδικές πριν το τέλος και τη βροχή που δεν ευνοούσε την επιλογή σκληρής γόμας που είχαν κάνει, οι οδηγοί της Citroën Total World Rally Team διατήρησαν τις θέσεις τους. «Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους. Είμαι πολύ χαρούμενος που τερματίζω τη χρονιά και πάνω κάτω και την καριέρα μου στους αγώνες ράλι με μια ακόμα νίκη», δήλωσε ο Loeb μέσω του ασυρμάτου. «Πάλι έπρεπε να αγωνιστούμε σκληρά για αυτό το αποτέλεσμα, αφού ο άστατος καιρός δεν μας βοήθησε. Σας ευχαριστώ, σας ευχαριστώ για όλα όσα περάσαμε μαζί. Κλείνει ένα κεφάλαιο, αλλά μπροστά μας ένα καινούργιο είναι έτοιμο να ανοίξει».

Έχοντας τερματίσει σε όλους τους αγώνες και με 10 παρουσίες στο βάθρο, ο Mikko Hirvonen ήταν επίσης ευχαριστημένος. «Βελτιωθήκαμε περαιτέρω στην άσφαλτο, το οποίο ήταν και ο βασικός μας στόχος για αυτόν τον αγώνα. Η πρώτη χρονιά με την Citroën Total World Rally Team ολοκληρώθηκε και νομίζω ότι μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι με όσα πετύχαμε. Πολύ γρήγορα θα στρέψουμε την προσοχή μας στο 2013».

«Αυτός ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα πολύπλοκος, με μια ημέρα σε χωμάτινες επιφάνειες και σε συνθήκες που μπορούν να χαρακτηριστούν ως απρόβλεπτες», δήλωσε από την πλευρά του ο επικεφαλής της Citroën Racing, Yves Matton. «Πολλά πληρώματα έκαναν μοιραία λάθη, αλλά ο Seb και ο Mikko έδειξαν την κλάση τους αποφεύγοντας τα προβλήματα. Γνώριζαν πως θα ήταν πολύ γρήγοροι στις ασφάλτινες ειδικές και χειρίστηκαν ανάλογα την κατάσταση. Επίσης είμαστε ευτυχείς που κατακτήσαμε για τη Michelin την 250η νίκη της στο WRC και μάλιστα σε τόσο ποικίλες συνθήκες, χώμα και άσφαλτο, στεγνές και βρεγμένες επιφάνειες».


Καλύτερες επιδόσεις : Sordo, 6 – Loeb & Latvala, από 4 – Hirvonen & Novikov, από 1 – Τänak, 2, Østberg, 1.

Αθήνα, 12 Νοεμβρίου 2012 ΔΤ: 24 / 2012

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 1 Δημοσίευση ] 



Συναφή θέματα

Ράλι Γερμανίας (24 - 26/08)
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Ο Σόρντο νικητής στο ράλι Αρκτικής
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 4
Ράλι Ιταλίας
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 1
81ο Ράλι Μόντε Κάρλο (15-20/01)
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 1
Ράλι Ακρόπολις
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ