Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 14:15 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Σεπ 2013, 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Επειδη θελω να κανω εναν καλο καθαρισμο στην πεταλουδα μου,οχι επιφανειακα, αλλα να βγει κανονικα, κατι που δεν εχω κανει ποτε, ειναι αναγκαιο να γινει μετα και αρχικοποιηση? Το λεω γιατι η πιο κοντινη μου αντιπροσωπεια - εξουσιοδοτημενο καταστημα citroen το κανει με 40 ευρω,τα θεωρω πολλα, οταν μπορω να το κανω με 10-15 ευρω σε εναν γνωστο μου με συνεργειο,αλλα μονο καθαρισμος,χωρις περαιτερω ρυθμισεις.Εχω ακουσει διαφορες εκδοχες,αλλες πως χωρις αρχικοποιηση ισως να εχεις κακο ρελαντι κτλ,στην ουσια δλδ σαν να μην την καθαρισες και να δημιουργεις και προβλημα δλδ κιολλας, αλλες οτι ολα αυτα ειναι λιγο μυθος :thumb Γνωμες παιδια? Ευχαριστω πολυ.....................

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Τελευταία επεξεργασία από Haris_c4_1.4 και Πέμ 12 Σεπ 2013, 19:31, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχειοθέτηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Σεπ 2013, 19:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Χάρη μου"αρχικοποίηση"λέγεται και δεν χρειάζεται να κάνεις.
Ακόμη και μόνος σου μπορείς να το κάνεις είναι πανεύκολο.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Σεπ 2013, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Το σκοτωσα εντελως Μανθο μου! :lol Τέλεια,οποτε μια χαρα. Απλα ακουω διαφορα κ ηθελα την γνωμη σας :thumb

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Σεπ 2013, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ 2010, 17:30
Δημοσιεύσεις: 112
Αν δεν πειραξεις / στρεψεις το προκαθορισμενο ανοιγμα της πεταλουδας δεν χρειαζεται τιποτα. Προσωπικα σε 1,6 THP εχει αποσυνδεσει μπαταρια, εβγαλα τη φισα της πεταλουδας και την πηρα στο χερι. Μετα απο προσεκτικο καθαρισμα ακολουθησα αντιστροφη διαδικασια και δεν υπηρξε κανενα προβλημα/διαφορα επειτα.

Το προβλημα ξεκινα αν αλλαξει γωνια η πεταλουδα, οποτε μετα θα πρεπει να γινει εκμαθηση των οριων της καθως και καθορισμος της αρχικης της γωνιας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Σεπ 2013, 23:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
:thumb Oποτε παμε για καθαρισμα εκτος αντιπροσωπειας..!

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2013, 12:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Tzakos έγραψε:
Χάρη μου"αρχικοποίηση"λέγεται και δεν χρειάζεται να κάνεις.
Ακόμη και μόνος σου μπορείς να το κάνεις είναι πανεύκολο.


Φυσικά και χρειάζεται. Έχω καεί και εχω μαθει...
Εξηγούμαι : Η πεταλούδα ευθύνεται για τον πόσο αέρα ρουφάει το αμάξι. Μέσω της πεταλούδας δηλαδή το αμάξι ρουφάει αέρα για να γίνει η καύση. Αν η πεταλούδα είναι βρώμικη, δηλαδή φραγμένη, το αμάξι δεν ρουφάει τον απαραίτητο αέρα με αποτέλεσμα να έχουμε πτώση απόδοσης. Με τον καιρό βέβαια αυτό δε γίνεται αντιληπτό από τον οδηγό... Αντιληπτό γίνεται όταν η πεταλούδα καθαριστεί. Τότε αλλάζει και η χροιά της μηχανής, και αρπάζει πιο εύκολα στο δρόμο.
Έχουμε τώρα 2 ενδεχόμενα. Το πρώτο είναι να μην έχει τίποτα σοβαρό η πεταλούδα και να καθαριστεί προληπτικά στα πλαίσια ενός σέρβις. Τότε το αυτοκίνητο δε ζητάει επαναπρογραμματισμό. Το άλλο ενδεχόμενο είναι να έχεις να καθαρισεις την πεταλούδα σου 60.000 χλμ, οπότε έχει επάνω της τη Σάρα και τη Μάρα. Σε αυτήν την περίπτωση, εφόσον καθαριστεί, το αυτοκίνητο θα αναπνεύσει ελεύθερα πιά. Όμως ο εγκέφαλος του θα αντιληφθεί ότι εισήλθε περισσότερος αερας από όσο είχε συνηθίσει. Άρα κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Άρα το αυτοκίνητο ανάβει λαμπάκι σέρβις, και βγαίνει η ένδειξη safe mode. Το λέω γιατί μου έχει τύχει και τράβαγα τα μαλλιά μου.
Άμα του κάνεις αρχικοποίηση, μηδενίζεις τα logs που κρατάει και έτσι μπορεί να δεχτεί τον περισσότερο αέρα. Προσοχή όμως γιατί μετά την αρχικοποίηση στα πρώτα 10 χλμ πρέπει να το πηγαίνεις στρωτά.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2013, 15:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Δημητρη εχει να καθαριστει πολυ καιρο, επιφανειακα στο σερβις ναι,αλλα δεν την εχω βγαλει με την γνωστη μεθοδο ποτε!

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2013, 16:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
MeddlingMageGR έγραψε:
Tzakos έγραψε:
Χάρη μου"αρχικοποίηση"λέγεται και δεν χρειάζεται να κάνεις.
Ακόμη και μόνος σου μπορείς να το κάνεις είναι πανεύκολο.


Φυσικά και χρειάζεται. Έχω καεί και εχω μαθει...
Εξηγούμαι : Η πεταλούδα ευθύνεται για τον πόσο αέρα ρουφάει το αμάξι. Μέσω της πεταλούδας δηλαδή το αμάξι ρουφάει αέρα για να γίνει η καύση. Αν η πεταλούδα είναι βρώμικη, δηλαδή φραγμένη, το αμάξι δεν ρουφάει τον απαραίτητο αέρα με αποτέλεσμα να έχουμε πτώση απόδοσης. Με τον καιρό βέβαια αυτό δε γίνεται αντιληπτό από τον οδηγό... Αντιληπτό γίνεται όταν η πεταλούδα καθαριστεί. Τότε αλλάζει και η χροιά της μηχανής, και αρπάζει πιο εύκολα στο δρόμο.
Έχουμε τώρα 2 ενδεχόμενα. Το πρώτο είναι να μην έχει τίποτα σοβαρό η πεταλούδα και να καθαριστεί προληπτικά στα πλαίσια ενός σέρβις. Τότε το αυτοκίνητο δε ζητάει επαναπρογραμματισμό. Το άλλο ενδεχόμενο είναι να έχεις να καθαρισεις την πεταλούδα σου 60.000 χλμ, οπότε έχει επάνω της τη Σάρα και τη Μάρα. Σε αυτήν την περίπτωση, εφόσον καθαριστεί, το αυτοκίνητο θα αναπνεύσει ελεύθερα πιά. Όμως ο εγκέφαλος του θα αντιληφθεί ότι εισήλθε περισσότερος αερας από όσο είχε συνηθίσει. Άρα κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Άρα το αυτοκίνητο ανάβει λαμπάκι σέρβις, και βγαίνει η ένδειξη safe mode. Το λέω γιατί μου έχει τύχει και τράβαγα τα μαλλιά μου.
Άμα του κάνεις αρχικοποίηση, μηδενίζεις τα logs που κρατάει και έτσι μπορεί να δεχτεί τον περισσότερο αέρα. Προσοχή όμως γιατί μετά την αρχικοποίηση στα πρώτα 10 χλμ πρέπει να το πηγαίνεις στρωτά.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου

βρε δημητρη ερωτηση εαν βγαλεις τον πολο της μπαταριας.....κραταει παλια δεδομενα ο εγκεφαλος η επανερχετε στις αρχικες του ρυθμισεις? οποτε εαν γινετε αυτο δεν υπαρχει λογος αρχικοποιησης.....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2013, 17:39 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Μανώλη απ'ότι μου έχουν πεί, ο εγκέφαλος κρατάει τα πάντα. Αυτό που λές με τον πόλο, το χρησιμοποιούμε σε ελαφρά... ηλεκτρικά μικροπροβλήματα. (...κάτι δείκτες βενζίνης κολλημένους, κάτι υαλοκαθαριστήρες ...κλπ)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Σεπ 2013, 17:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Έχω καθαρίσει άπειρες φορές Δημήτρη,τίς πεταλούδες και στο χέρι μου καί επι τόπου.
Ποτέ,μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Σεπ 2013, 10:24 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Επίσης να αναφέρω ότι η πεταλούδα δεν κουνιέται τόσο εύκολα. Για να μην πω ότι δεν κουνιέται και καθόλου με κανονικη δύναμη χεριών!

Την πρώτη φορά που την είχα βγάλει προσπαθούσα επίτηδες να ανοίξω την πεταλούδα με τα χέρια και στο τέλος το παράτησα από φόβο μην το σπάσω.
Η λύση ήταν: συνδεσα πάλι το καλώδιο της πεταλούδας, άνοιξα διακόπτη, έβαλα ένα κοντάρι στο πεταλ γκαζιού ώστε να την κρατάει ανοιχτή, και την καθάρισα!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Σεπ 2013, 10:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Tzakos έγραψε:
Έχω καθαρίσει άπειρες φορές Δημήτρη,τίς πεταλούδες και στο χέρι μου καί επι τόπου.
Ποτέ,μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα.


Φυσικά και δεν είχε πρόβλημα αφού τις έχεις καθαρίσει άπειρες φορές... Εγώ όπως έγραψα όμως, αναφέρω και τη δεύτερη περίπτωση κάποιος να μην την έχει καθαρίσει ποτέ. Και όταν λέω ποτέ εννοώ ΠΟΤΕ.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Σεπ 2013, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
agiorgitis έγραψε:
Επίσης να αναφέρω ότι η πεταλούδα δεν κουνιέται τόσο εύκολα. Για να μην πω ότι δεν κουνιέται και καθόλου με κανονικη δύναμη χεριών!

Την πρώτη φορά που την είχα βγάλει προσπαθούσα επίτηδες να ανοίξω την πεταλούδα με τα χέρια και στο τέλος το παράτησα από φόβο μην το σπάσω.
Η λύση ήταν: συνδεσα πάλι το καλώδιο της πεταλούδας, άνοιξα διακόπτη, έβαλα ένα κοντάρι στο πεταλ γκαζιού ώστε να την κρατάει ανοιχτή, και την καθάρισα!

:clap :clap :clap :clap :clap :clap πολυ εξυπνο....και πρακτικο οταν θες να την καθαρισεις αλλα οχι τελεια........αλλα καλυτερα δεν θα ηταν να βγει και να καθαριστει ολο το σωμα και ισως και λιγο η εισαγωγη?

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Σεπ 2013, 22:31 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Μα την βγάζεις από την εισαγωγή. Την παίρνεις στο χέρι...

Απλά αφήνεις το καλώδιο κουμπωμενο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: καθαρισμός πεταλούδας και αρχικοποιηση (απαραίτητο ή μύθος?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Σεπ 2013, 23:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
agiorgitis έγραψε:
Μα την βγάζεις από την εισαγωγή. Την παίρνεις στο χέρι...

Απλά αφήνεις το καλώδιο κουμπωμενο.

πολυ εξυπνα HOW TO ακους δεν το ειχα φανταστει ποτε......

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Καθαρισμος ψυγειο νερου και αερα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: nauxa
Απαντήσεις: 14
Καθαρισμός ψυγείου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: micras
Απαντήσεις: 0
ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ Ή ΑΛΛΟ;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 8
ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΕΡΩΜΑ
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: GEORGIO1980
Απαντήσεις: 22
Εσωτερικός καθαρισμός: κάθε πότε και γιατί;
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: Πράκτορας
Απαντήσεις: 31
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια