Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:32 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 06:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
με οσο πιο απλα λογια μπορω,

εχω μια citroen c4 του 2005,την οποια για 2 βδομαδες την ειχα στο συνεργειο οπου μου αλλαξανε φλατζα μηχανης , μια συντηρηση στο σασμαν γιατι ακουγοταν κατι περιεργα τριξιματα και το σερβις για τα 150,000κλμ...(2 βδομαδες λογο του οτι δεν ειχαν καποια ανταλλακτικα και τα ειχαν παραγγειλει απεξω) ...

αφου λοιπον παρελαβα το αυτοκινητο το σαβαττο , οδηγησα απο το συνεργειο εως το σπιτι χωρις προβλημα...ολα καλα..

χτες πηγαινοντας στη δουλεια μου (βραδυνος) , μετα απο 1-2 κλμ εμφανιστηκαν στο κοντερ τα λαμπακια για service ,ESP ,ABS,αεροσακου,και το σηματακι για τη μηχανη.το αμαξι δεν εσβησε (ευτυχως ημουν σταματημενος σε φαναρι) αλλα οταν εβαλα 1η για να προχωρησω , το γκαζι δεν εδινε καθολου , για την ακριβεια τσουλουσε οριακα αλλα κρατωντας το πατημενο εδειχνε οτι κολλαει και ξαναρχιζε να δινει απο το 0. σαν να μαρσαρεις ενα πραμα , αλλα εχωντας ταχυτητα μεσα.

αφου εκανα στην ακρη δοκιμασα καμια 10αρια φορες να σβησω και να ξαναβαλω μπρος , και καθε φορα εκανε και κατι διαφορετικο
επαιρνε μπροστα αναβαν τα λαμπακια που προανεφερα, μετα απο καποια δευτερολεπτα σβηναν μονα τους , και οταν εδινα γκαζι (στο νεκρο) ξαναναβαν ολα και το γκαζι κολλουσε.

για να μην αφησω το αμαξι στη μεση του πουθενα αποφασισα να το βαλω μπρος και να το παω σπιτι μου κουτσα κουτσα (μιας και οπως ειπα εστω και με 10κλμ το αμαξι τσουλουσε)
αλλα ολως τυχαιως μετα απο τις 10-15 φορες αναψε σβησε το γκαζι ξεκολλησε και το αμαξι κινουταν κανονικα...με το μονο καταλοιπο : η ενδειξη SERVICE και το σηματακι της μηχανης αναμμενα.

την επομενη μερα το πρωι (δηλαδη πριν απο 1 ωρα :P :P) δοκιμασα το αμαξι ξανα και εκανε ακριβως την ιδια συμπεριφορα,και στο τελος μετα απο περιπου 20 λεπτα δουλεψε κανονικα (επειδη ζεσταθηκε? , επειδη φορτισε η μπαταρια?)

2 τινα σκεφτομαι ή οτι ο εγκεφαλος εχει παθει κοκομπλοκο μετα απο το service , ή οτι η μπαταρια μου τα φτυνει και θα με αφησει /

οπως και να χει περιμενω να παει 9 για το παω στο συνεργειο που μου το "φτιαξανε" και να κανω φασαρια...

μεχρι τοτε οποιος εχει καμια ιδεα ευπροσδεκτη.

ειναι η πρωτη φορα που μου κανει τετοιο και πραγματικα με αφησε αφωνο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 06:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Πολλά μπορεί να είναι. Αν σου καθάρισαν την πεταλούδα και δε σου έκαναν αρχικοποίηση μέσω lexia, έχεις αυτά τα συμπτώματα. Επίσης άμα μείνεις από πολλαπλασιαστή έχεις αυτά τα συμπτώματα. Όλα αυτά με δεδομένο ότι την φλάντζα στην εγκατέστησαν σωστά, και δε χάνεις πίεση στους κυλίνδρους.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε MeddlingMageGR για την δημοσίευση του/της: gerant
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 07:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
αν ηταν η η αρχικοποιηση δεν θα επρεπε να το κανει με το που το εβαλα μπροστα οταν το πηρα στο συνεργειο ? το προβλημα μου το εμφανισε εν κινησει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
μολις επεστρεψα απτο συνεργειο , τελικη τους γνωματευση αφου το περασαν απο το lexia , ειναι πως το δυναμο προκαλει υπερφορτιση με αποτελεσμα να μπλοκαρει ο εγκεφαλος και για αυτο μου αναβουν ολα αυτα στην οθονη...

310 ευρω γιατι θα ερθει απεξω (αν θελω να μπει καινουριο)
και περιμενω να μου πει τιμη απο μαγαζι που συνεργαζονται για aftermarket δυναμο

ω μεγαλες διανοιες του forum η απαντηση τους στεκει ? ? ? ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 11:46 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Στέκει. 150€ μεταχειρισμένο, κάτω από 300€ ολοκαίνουριο του κουτιού.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 18:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
gerant έγραψε:
μολις επεστρεψα απτο συνεργειο , τελικη τους γνωματευση αφου το περασαν απο το lexia , ειναι πως το δυναμο προκαλει υπερφορτιση με αποτελεσμα να μπλοκαρει ο εγκεφαλος και για αυτο μου αναβουν ολα αυτα στην οθονη...

310 ευρω γιατι θα ερθει απεξω (αν θελω να μπει καινουριο)
και περιμενω να μου πει τιμη απο μαγαζι που συνεργαζονται για aftermarket δυναμο

ω μεγαλες διανοιες του forum η απαντηση τους στεκει ? ? ? ?


Εγώ νομίζω οτι δεν στέκει.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
το αν στεκει αφορουσε το προβλημα οχι την τιμη :p


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 14 Οκτ 2013, 22:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Κι εγώ σε αυτό αναφέρομαι.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 01:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
και σε περιπτωση που κατα τη γνωμη σου δεν φταιει το δυναμο , τοτε τι ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 08:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Και εγω λιγο κουλο το βλεπω για δυναμο και υπερφορτισεις ....... Και εντελος τυχαιαο οτι μετα απο μια μεγαλη δουλεια στο στο μηχανοστασιο του αυτοκινητου ξαφνικα τρελαθικαν τα ηλεκτρο-ηλεκτρονικα......... Μαλλον καμια γειωση (-) ειναι στον αερα ή ψιλοπαταεικαι θελει σφηξιμο ή καμια φυσα απο αυτες που αποσηνδεσαν για να κανουν την φλατζα (και ειναι σχεδον ολες οι φυσες του κινητηρα δεν ειναι καλα κουμπομενη .........
Αλλα για εμενα αστους να αλλξουν το δυναμο με την συμφωνια οτι αν σου κανει τα ιδια θα το χρεωθουν αυτοι και θα σου βαλουν το παλιο
χωρις να χρεωθεις εσυ τιποτα!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 10:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ 2013, 16:07
Δημοσιεύσεις: 63
Θα συμφωνήσω με τον tzako και με τον vil, κάνε εξήγηση ότι αν δεν φταίει τελικά το Δυναμό να ξαναμπεί το παλιό χωρίς χρέωση και βλέπεις.

Sent from my C1605 using Tapatalk 4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 11:13 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Αν το δυναμό υπερφορτώνει εδώ και καιρό, μπορεί να έχει προκαλέσει και άλλες ζημιές. Οπότε, σε περίπτωση που όντως φταίει, αν το αλλάξει θα συνεχιστεί το πρόβλημα.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 13:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Μήτσο αν το δυναμό υπερφόρτωνε εδώ και καιρό θα είχε κάνει την μπαταρία μπαλόνι, και δεύτερον θα είχε τα ίδια προβλήματα και πριν πάει για φλάντζα στα μαστόρια .....
Επίσης αν κάνει υπέρταση το δυναμό αυτό το μετράς και με ένα απλό βολτόμετρο -πολυμετρο, ενω το αυτοκίνητο δουλεύει συνδεεις το πολυμετρο πανω στην μπαταρια και μαρσάρεις λιγο....... αν η τάση δεν ξεπερνάει τα 14,2-14,5 βολτ τότε είναι ok........ αν η ταση ειναι υψηλότερη τότε, ναι, έχει θέμα το δυναμό.......και συγκεκριμένα ο σταθεροποιητης του που είναι ανταλλακτικό του δυναμό.....
Κοίταξε λίγο τα καλώδια που πάνε στο δυναμό αν είναι καλά συνδεδεμένα -σφιγμένα !!!!!
το χοντρο ξεκιναει απο το δυναμο παει στη μιζα και απο εκει φευγει και παει στην μπαταρια....δες αν ειναι καλα σφηγμενο στο δυναμο και στη μιζα!!!
Ψαξιμο θελει φιλε μου και οχι δυναμο γιατι ολα αυτα -μιζα-δυναμο-και ολα τα αξεσουαρ τα βγαλανε για να κανουν σασμαν και φλαντα.....
ακομη τα φις του εγκεφαλου και της πλεξουδας της μηχανης ειναι ολα καλα κουμπωμένα?????

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 15:00 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Αν όντως τα βγάλανε για τη φλάτζα (την οποία ξέχασα πως την ανέφερε στο αρχικό ποστ :s ), πάω πάσο και λέω βλακείες τόσα ποστ.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα στην εκκινηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Οκτ 2013, 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Φλαντζα και σασμαν Μητσο ...... μενει μονο ο κορμος στο μηχανοστασιο

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 21 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Το ραδιο cd μας γίνεται mp3 στην Αντιπροσωπεία της citroen
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: billc2vts
Απαντήσεις: 13
air conditioner-ανεμηστιρας ,προβλημα help
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: myrmidon1986
Απαντήσεις: 7
Πρόβλημα εμπρός φώτων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: M_C2
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα με εβαπορέτα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: dimitrisc4vts
Απαντήσεις: 21
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΑΣΜΑΝ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: firegkan1
Απαντήσεις: 26
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια