Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:40 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιούλ 2013, 12:14 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας!!
Νέο μέλος στο φόρουμ και ίσως μελλοντικός κάτοχος του πρώτου μου Citroen! :)

Βρίσκομαι σε μία φάση άπειρης διαδικτυακής μελέτης περί αυτοκινήτων. Βρίσκομαι να καταλήγω μεταξύ
C4 e-HDI MCP STT ή Ford Focus 1,6 TDi ή Renault Megane 1,5 DCi.

Για να μην μακρηγορώ, "θέλω" και σχεδόν έχω καταλήξει στην C4, όμως θα ήθελα κάποιες επιπλέον πληροφορίες - βοήθεια. :) Ξέρω ότι το θέμα έχει χιλιοσυζητηθεί, απλά θα ήθελα τις απόψεις κυρίως αυτών που έχουν το εν λόγω αυτοκίνητο και τα γνωρίζουν από πρώτο χέρι!
Ξεκινάω λοιπόν...

1. Η μεγάλη μου απορία. Το ημιαυτόματο κιβώτιο, που τελικά το βρίσκω να λέγεται ηλεκτρονικό κιβώτιο EGS (Electronic Gearbox System). ΟΚ οι μισοί λένε να είναι αργό στις αλλαγές, οι άλλοι μισοί λένε ότι είναι μια χαρά, από 1η σε 2η αντιλαμβάνεσαι την αλλαγή κτλ κτλ. Για μένα λοιπόν που είμαι ο απλός οικογενειάρχης, δεν θέλω σπορ επιδόσεις και οδήγηση, αλλά ασφάλεια και άνεση, το συγκεκριμένο κιβώτιο είναι κάτι που θα με ξενερώσει στην χρήση του? Έχω μόνο μία φορά αυτοκίνητο με αυτόματο (το NISSAN X-TRAIL) και δεν ξενέρωσα με κάτι! Το αν από 1η σε 2η μουρώνει κάπως το αυτοκίνητο, πια η τεράστια διαφορά από μία χειροκίνητη αλλαγή? Λέω εγώ τώρα! Τελικά εγώ σαν απλός μέσος χρήστης, θα αντιμετωπίσω ιδιαίτερα "λειτουργικά" προβλήματα ή απλά μιλάμε για να μιλάμε? (sorry το ύφος δεν είναι ειρωνικό προφανώς) :)

2. Όταν λένε έκδοση 1,6 e-HDΙ 115 MCP STT Attraction (Έτσι έχω την προσφορά εγώ) προφανώς και αναφερόμαστε ότι έχει AERO PACK?? Είναι σίγουρα χωρίς τέλη η έκδοση που συζητάω, αλλά τα υπόλοιπα δεν τα ξεκαθαρίζει κάποιος / κάπου!

3. Το ηλεκτρικό χειρόφρενο είναι και αυτόματο? Δεν αναφέρεται κάπου. Ο πωλητής στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι πατάς το κουμπί για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση... τα λέει σωστά? :hmm

4. Τα λίτρα στον χώρο αποσκευών είναι 408 ή 378?? Η έκδοση που συζητάω έχει ρεζέρβα αλλά δεν θυμάμαι αν είναι κανονικών διαστάσεων (ίσως όχι...δε θυμάμαι). Αν εν τέλει έχει ρεζέρβα, μπορώ εγώ να αφαιρέσω την ρεζέρβα και την βάση που την συγκρατεί (με όφελος τον επιπλέον χώρο) και να τοποθετήσω kit? Εννοώ αφαιρείται ο χώρος (θόλος) που τοποθετείται η ρόδα?

5. Last question. :) Εδώ είναι η προσωπική γνώμη του καθενός, αλλά κουβέντα να γίνεται ας την ακούσω! Σκέφτομαι να διαθέσω ίσως ένα επιπλέον ποσό από αυτό της αγοράς για κάτι extra (μιας και είναι το πρώτο καινούργιο αυτοκίνητο που αγοράζω και θέλω να είναι σούπερ) :)
Ας πούμε μεταξύ, ζάντες αλουμινίου - ηλιοροφή - ηχοσύστημα/σύστημα πλοήγησης 7''. Τι θα βάζατε, τι θεωρείτε ότι λείπει, τι μπορεί να είναι πιο απαραίτητο! :)

Σας κούρασα, το ξέρω...ήθελα να γράψω λίγα αλλά δε μπόρεσα...αυτό το θέμα σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό και θέλω να πάρω την πιο σωστή απόφαση για την αγορά μου!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και πάλι συγνώμη αν σας ζάλισα...

ΥΓ. Σταύρος από Ηράκλειο Κρήτης! ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιούλ 2013, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
1. Το κιβωτιο ειναι πιο γρηγορο απο την average χειροκινητη αλλαγη. Εμενα δεν με ενθουσιαζει αλλα μου εχει λυσει ολα τα προβληματα και το αγχος και στο ταξιδι και κυριοτερα στην πολη. Αν ρωτας εμενα ειναι μια χαρα και παλι αυτο θα έπαιρνα. Τωρα για να ειμαστε σωστοι και αντικειμενικοί, ολοι λενε ότι το EDC της Renault ειναι πολυ καλυτερο. Στα συν του κιβωτιου η αποδεδειγμενη αξιοπιστια του καθως ειναι πολυ απλο μηχανο-ηλεκτρολογικά. Εχω κανει 20 χιλιαδες χιλιομετρα χωρις προβλημα. Για το Focus νομιζω το powershift δεν εισαγετε αρα δεν εχει νοημα η συζήτηση.
2. Την Aero Pack την πληρωσα +200 ευρω και επι της ουσιας απ οτι καταλαβα ειναι η ποδια και τα energy saver plus ελαστικά. Εκανε αποσβεση με την τιμη αγορας!
3.Το ηλεκτρονικο χειρόφρενο ειναι τρελο γκατζετακι και τα κανει ολα μονο του, παραλληλα ειναι και το hill assistant , ερχεται πακετο με κιβωτιο και ωραια κονσόλα! Σβηνεις το αμαξι ενεργοποιείται, ξεκινας και λυνει μονο του, ολατα λεφτά!
4. 408 λιτρα και φοβερο πορτμπαγκαζ με ρεζερβα ανάγκης.
5.Ζαντες Boston στην Κρητη η οροφη μαλλον ειναι κακη ιδέα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Ιούλ 2013, 14:31 
Άβαταρ μέλους
Κατατοπιστική απάντηση dasimo! Ευχαριστώ!! ;)

Όσον αφορά το EDC της Renault, ίσως λένε ότι είναι καλύτερο επειδή είναι διπλού συμπλέκτη και προφανώς (??) είναι πιο ομαλές οι αλλαγές! Παρόλα αυτά, όπως είπα και στο αρχικό μου ποστ, με ενδιαφέρει η άνεση, η ασφάλεια, η οικονομία και φυσικά η αξιοπιστία και πολύ λιγότερο έως καθόλου η ταχύτητα, η σπορ οδήγηση και ίσως η κάποια "απώλεια" ισχύος/ορμής κατά την αλλαγή στις ταχύτητες!

Αρχίζω να πιστεύω ότι όλα τα προηγούμενα καλύπτονται από το ημιαυτόματο κιβώτιο του C4...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Ιούλ 2013, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 09 Ιούλ 2013, 22:56
Δημοσιεύσεις: 45
Πως το ηλεκτρικο χειροφρενο λυνει μονο του εμενα δεν το κανει που εχω το ιδιο αμαξι...το οτι γυρνας το κλειδι ναι το ειδα το χειροφρενο μπαινει μονο του αλλα οταν βαζω ταχυτητα δεν λυνει πρεπει να το πατησω εγω...κατι μαλλον δεν ξερω ή δεν διαβασα σωστα...

_________________
1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 20 Ιούλ 2013, 08:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Τοτε το δικο σου ειναι παραγωγη του 2011 και πρεπει να σου το κανουν update. Ψαξε στο μενου καπου θα πρεπει να εχει επιλογη αυτοματου δεσιματος. Οταν φευγεις δεν κανεις τιποτα , πατας μαλακα γκαζι και φευγεις.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 20 Ιούλ 2013, 09:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 09 Ιούλ 2013, 22:56
Δημοσιεύσεις: 45
Το βρήκα σήμερα το πρωί εχεις δικιο οταν πατησεις το γκαζι κανει απεμπλοκη το χειροφρενο....το δικο μου ειναι c4 e-hdi 115 mcp stt attraction...τωρα τι παραγωγης ειναι δεν ξερω...

_________________
1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Ιούλ 2013, 08:46 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
dasimo έγραψε:
1. Το κιβωτιο ειναι πιο γρηγορο απο την average χειροκινητη αλλαγη. Εμενα δεν με ενθουσιαζει αλλα μου εχει λυσει ολα τα προβληματα και το αγχος και στο ταξιδι και κυριοτερα στην πολη. Αν ρωτας εμενα ειναι μια χαρα και παλι αυτο θα έπαιρνα. Τωρα για να ειμαστε σωστοι και αντικειμενικοί, ολοι λενε ότι το EDC της Renault ειναι πολυ καλυτερο. Στα συν του κιβωτιου η αποδεδειγμενη αξιοπιστια του καθως ειναι πολυ απλο μηχανο-ηλεκτρολογικά. Εχω κανει 20 χιλιαδες χιλιομετρα χωρις προβλημα. Για το Focus νομιζω το powershift δεν εισαγετε αρα δεν εχει νοημα η συζήτηση.
2. Την Aero Pack την πληρωσα +200 ευρω και επι της ουσιας απ οτι καταλαβα ειναι η ποδια και τα energy saver plus ελαστικά. Εκανε αποσβεση με την τιμη αγορας!
3.Το ηλεκτρονικο χειρόφρενο ειναι τρελο γκατζετακι και τα κανει ολα μονο του, παραλληλα ειναι και το hill assistant , ερχεται πακετο με κιβωτιο και ωραια κονσόλα! Σβηνεις το αμαξι ενεργοποιείται, ξεκινας και λυνει μονο του, ολατα λεφτά!
4. 408 λιτρα και φοβερο πορτμπαγκαζ με ρεζερβα ανάγκης.
5.Ζαντες Boston στην Κρητη η οροφη μαλλον ειναι κακη ιδέα.

:agree :salute

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Ιούλ 2013, 09:00 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ 2012, 10:45
Δημοσιεύσεις: 793
Τοποθεσία: Εδεσσα
Εχω την εντυπωση πως το Aero εχει και 1cm χαμηλότερη ανάρτηση.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2

_________________
C4 1.6 112ps e-Hdi STT attraction grey shark

Γιάννης

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Ιούλ 2013, 09:13 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
azzazel έγραψε:
Εχω την εντυπωση πως το Aero εχει και 1cm χαμηλότερη ανάρτηση.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2

:agree νομίζω και λίγο περισσότερο

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Αύγ 2013, 12:37 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Στον χώρο τοΥ πορτμπαγκαζ ειναΙ η Ρεζέρβα. Κάτω απο την ρεζέρβα είναι το μαύρο το φελιζολ. Κάτω απο το μαύρο το φελιζολ αυτό που έχει τι είναι...??? :hmm

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Αύγ 2013, 17:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
vpafi έγραψε:
Στον χώρο τοΥ πορτμπαγκαζ ειναΙ η Ρεζέρβα. Κάτω απο την ρεζέρβα είναι το μαύρο το φελιζολ. Κάτω απο το μαύρο το φελιζολ αυτό που έχει τι είναι...??? :hmm

Anyboby.. :scratch :scratch Θα σας βάλω να πάτε να βγάλετε ρεζέρβα... :P :P καλέ..!! δεν είστε περίεργοι...??? :rop

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Αύγ 2013, 17:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
κατω απο το μαυρο φελιζόλ, κρυβεται η λευκη λαμαρινα! Αν δεν υπήρχε το φελιζολ θα χωραγε φουλ σαιζ 16αρα 205/55 , παίρνει μεχρι 18αρα!!!!

Ακυροοοοοο!!!!! Σε ενα μαυρο κουτακι ειναι το ηλεκτρικο χειρόφρενο!!! Με το συστημα για να το λυνεις μανιουαλ!!!

Βεβαια ισχυουν αυτα που εγραψα για τις ρεζερβες!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Αύγ 2013, 19:47 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Μαύρο κουτάκι...??? Αυτό είναι ένα τετράγωνο αφρολεξένιο ΚΟΥΤΙ δεμένο με υμάντα μαύρο και tyrap στο κούμπομα για να μην ανοίγει και αν το ψυλοανοίξεις απο το πλάι έχει σαν κάτι ασπρα μπουκαλάκια με πράσινο καπάκι. Μπαίνει μεγάλη σχετικά πλεξούδα και βγαίνει ένα ασπρο βαρελακι σαν τα φίλτρα βενζίνης που βάζαμε στα παπάκια αλλά ποιο μεγάλο.. Λες να είναι τελικά για το χειρόφρενο...??? :hmm :hmm

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Αύγ 2013, 21:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
exactly!!!!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ερωτήσεις περί C4 e-HDΙ MCP STT Attraction
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Αύγ 2013, 22:17 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Μωρέ μπράβο..!!! :surprised :surprised :salute :salute :thumb

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 586
2Din Οθόνη - Ερωτησεις!
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: ifrankie614
Απαντήσεις: 22
Ερωτηση περι ice bucket challenge
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 4
ερωτησεις για c6
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C6
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ C2 ΜΟΥ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: kostasmag92
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ