Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 14:05 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Απρ 2014, 23:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 22 Σεπ 2013, 09:35
Δημοσιεύσεις: 7
γεια σας .Σημερα και ενω προχωρουσα ειδα ασπρο ατμο στην καμπινα (citroen c4) και νερα στην μοκετα του οδηγου .αφου σταματισα ειδα να δουλευει ο ανεμιστηρας .Μαλλον ειναι το ψηγειο του καλοριφερ η καποιο σωληνακι .Εχασε αρκετα νερα και γρηγορα μπορει να το κανει αυτο το ψυγειο η σιγα σιγα? Θα θελα επισης να ρωτησω αν το ψυγειο ειναι ακριβο και αν χρειαζεται να βγει το ταμπλο για να αντικατασταθει?Το ρωταω γιατι ο μηχανικος που το πηγα δεν εχει ξαναλλαξει ψυγειο σε c4 και με εχει πιασει ενας τρομος μηπως και κανει καμμια αλλη ζημια .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Απρ 2014, 00:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Εγώ δεν έχω C4 αλλά Xsara Picasso και σε εμένα δεν χρειάστηκε να ανοιχτεί το ταμπλό. Σχετικά μ'αυτό θα σου απαντήσει κάποιος που έχει C4, αλλά έχω την υποψία πως ναι, χρειάζεται. Ναι μπορεί να τα χάσει και γρήγορα τα νερά απ'όσο γνωρίζω αλλά και αργά. Εμένα μου είχαν χαλάσει από πολυκαιρία τα O-Ring, είναι κάτι λαστιχάκια και έχανε από εκεί. Έχασα 2 λίτρα αντιψυκτικό μέσα σε 20 μέρες και χωρίς να το καταλάβω. Εγώ που είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία για αυθεντικό ψυγείο Valeo, κοστίζει (για το δικό μου μοντέλο), 101 ευρώ επομένως πιστεύω πως και το δικό σου κάπου εκεί θα κυμαίνεται. Καλύτερα να πας το αυτοκίνητό σου σε κάποιον που να γνωρίζει και να έχει ξανακάνει αυτή τη δουλειά λ.χ. στην αντιπροσωπεία για να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η δουλειά θα γίνει σωστά, ειδικά εάν απαιτείται να ξηλωθεί το ταμπλό...

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: borba
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Απρ 2014, 00:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 22 Σεπ 2013, 09:35
Δημοσιεύσεις: 7
bakevang έγραψε:
Εγώ δεν έχω C4 αλλά Xsara Picasso και σε εμένα δεν χρειάστηκε να ανοιχτεί το ταμπλό. Σχετικά μ'αυτό θα σου απαντήσει κάποιος που έχει C4, αλλά έχω την υποψία πως ναι, χρειάζεται. Ναι μπορεί να τα χάσει και γρήγορα τα νερά απ'όσο γνωρίζω αλλά και αργά. Εμένα μου είχαν χαλάσει από πολυκαιρία τα O-Ring, είναι κάτι λαστιχάκια και έχανε από εκεί. Έχασα 2 λίτρα αντιψυκτικό μέσα σε 20 μέρες και χωρίς να το καταλάβω. Εγώ που είχα ρωτήσει στην αντιπροσωπεία για αυθεντικό ψυγείο Valeo, κοστίζει (για το δικό μου μοντέλο), 101 ευρώ επομένως πιστεύω πως και το δικό σου κάπου εκεί θα κυμαίνεται. Καλύτερα να πας το αυτοκίνητό σου σε κάποιον που να γνωρίζει και να έχει ξανακάνει αυτή τη δουλειά λ.χ. στην αντιπροσωπεία για να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η δουλειά θα γίνει σωστά, ειδικά εάν απαιτείται να ξηλωθεί το ταμπλό...
υπαρχει πιθανοτητα να ειναι καποιο σωληνακι? .Ο συγκεκριμενος ειναι και ξαδερφος πρωτος μαλιστα .τωρα το εχω στο συνεργειο του .πιστευω θα το κανει.Που μπορω να βρω καποιες οδηγιες η ακομη και ενα pdf με repair manual ,ισως τον βοηθησει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Απρ 2014, 07:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Άμα είναι συγγενής, τότε καλώς!! Είχα πάρει τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία πριν πάω το αυτοκίνητο να το δουν και μου είπαν πως κατά 90% η διαρροή είναι από αυτά τα λαστιχάκια. Το άλλο 10% είναι είτε από τους πλαστικούς σωλήνες που συνδέουν το ψυγείο καλοριφέρ με το όλο υπόλοιπο σύστημα ή το ίδιο το ψυγείο. Μόλις πήγα στο συνεργείο, το άνοιξαν, και μετά έβαλαν το ψυγείο σε μία λεκάνη γεμάτη με νερό και με πιεστικό αέρα φύσηξαν προσεκτικά στην είσοδο του ψυγείου για να ελέγξουν για διαρροές. Ευτυχώς δεν είχα.. Πες τον ξάδερφό σου να κάνει κάτι ανάλογο ώστε να καταλάβει από πού είναι η διαρροή. Αν και για να έχεις χάσει τόσα πολλά νερά μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα πιστεύω πως είναι τρύπιο το ψυγείο σου. Τέλος, εάν έχεις να αλλάξεις αντιψυκτικά πάνω από 120.000 χλμ. ή 2 χρόνια, κάνε και αυτή την αλλαγή για να ξανανιώσει το σύστημά σου! ;)
Όσο για το pdf, προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου από πού μπορούμε να βρούμε κάτι.. Ίσως κάποιος πιο σχετικός..!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Απρ 2014, 09:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 22 Σεπ 2013, 09:35
Δημοσιεύσεις: 7
bakevang έγραψε:
Άμα είναι συγγενής, τότε καλώς!! Είχα πάρει τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία πριν πάω το αυτοκίνητο να το δουν και μου είπαν πως κατά 90% η διαρροή είναι από αυτά τα λαστιχάκια. Το άλλο 10% είναι είτε από τους πλαστικούς σωλήνες που συνδέουν το ψυγείο καλοριφέρ με το όλο υπόλοιπο σύστημα ή το ίδιο το ψυγείο. Μόλις πήγα στο συνεργείο, το άνοιξαν, και μετά έβαλαν το ψυγείο σε μία λεκάνη γεμάτη με νερό και με πιεστικό αέρα φύσηξαν προσεκτικά στην είσοδο του ψυγείου για να ελέγξουν για διαρροές. Ευτυχώς δεν είχα.. Πες τον ξάδερφό σου να κάνει κάτι ανάλογο ώστε να καταλάβει από πού είναι η διαρροή. Αν και για να έχεις χάσει τόσα πολλά νερά μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα πιστεύω πως είναι τρύπιο το ψυγείο σου. Τέλος, εάν έχεις να αλλάξεις αντιψυκτικά πάνω από 120.000 χλμ. ή 2 χρόνια, κάνε και αυτή την αλλαγή για να ξανανιώσει το σύστημά σου! ;)
Όσο για το pdf, προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου από πού μπορούμε να βρούμε κάτι.. Ίσως κάποιος πιο σχετικός..!
Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις απαντησεις σου.Αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι πως θα φτασει στο ψυγειο και τα σωληνακια .Αν ειναι να βγει το ταμπλο θα εχει ενα σωρο ηλεκτρονικες παπαριες εκει μεσα .Αν φτασει εκει ευκολα πιστευω θα το καταλαβει γιατι μου φαινετε να ειναι κατι μεγαλο ωστε να χασει ετσι αποτομα τα νερα.Ας δουμε μηπως καποιος αλλος ειχε αναλογο προβλημα με c4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Απρ 2014, 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Λογικά θα βγεί το ταμπλό έξω δεν έχει και πολύ χώρο για να δουλέψει ο μηχανικός οπότε..απλά να προσέξουν στο βάλε-βγάλε μην σπάσουν τα πλαστικα του ταμπλό

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΠΕΤΡΟΣ XSARA II για την δημοσίευση του/της: borba
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Απρ 2014, 22:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 22 Σεπ 2013, 09:35
Δημοσιεύσεις: 7
Τελικα προς ενημερωση ηταν το ψυγειο του καλορφερ , στα 125 ευρω κανει το ψυγειο μου ειπε και το εβγαλε χωρις να ανοιξει
το ταμπλο μονο την κονσολα .Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Απρ 2014, 10:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Αφού απέφυγε το ταμπλό μπράβο! Τέλος καλό όλα καλά :thumb

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αλλαγη ψυγειου καλοριφερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Απρ 2014, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Πολύ καλός μάστορας τότε ο ξάδερφος!!! ;) Τέλος καλό όλα καλά!!!! :clap

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αλλαγη σετ δισκ'οπλακες-τακακια C3 mk1
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: kateriniotis
Απαντήσεις: 0
αλλαγη ψηγειο καλοριφερ σε zx
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: zxpanos
Απαντήσεις: 1
Αλλαγή ονόματος nickname
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Runner
Απαντήσεις: 2
αλλαγή υγρών υδραυλικού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: C4VTRS
Απαντήσεις: 3
Αλλαγή γραναζιού 5ης
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: SARC3
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια