Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:31 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 21 Ιαν 2020, 11:09 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Τώρα δουλεύει το SST?

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Φεβ 2020, 19:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Ιαν 2020, 21:01
Δημοσιεύσεις: 5
vpafi έγραψε:
Τώρα δουλεύει το SST?

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!


Επανέρχομαι και έχω να πω ότι τελικά ήταν ελαττωματικό το ανακατασκευασμένο δυναμό.
Έγινε αλλαγή με νέο ανακατασκευασμένο και όλα λειτουργούν ρρρρολόϊ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Φεβ 2020, 05:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Vagkyr έγραψε:
vpafi έγραψε:
Τώρα δουλεύει το SST?

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!


Επανέρχομαι και έχω να πω ότι τελικά ήταν ελαττωματικό το ανακατασκευασμένο δυναμό.
Έγινε αλλαγή με νέο ανακατασκευασμένο και όλα λειτουργούν ρρρρολόϊ!
Όλα καλά λοιπόν.

Στάλθηκε από τον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα..!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Οκτ 2020, 17:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
Στο νέο μου γαλλικό (peugeot 308 II 1.6 bluehdi 120eat6 allure του 2016),αγορασμένο Ιούνιο 2016 καινούργιο ,τον τελευταίο καιρό δεν λειτουργεί το start-stop (περίπου 20 ημέρες) και μου έβγαλε 2-3 φορές μια ένδειξη engine fault στιγμιαία και ενεργοποιεί το eco μόνο του ,ενώ αυτό γίνεται χειροκίνητα ,το πήγα αντιπροσωπεία λόγω εγγύησης (ήξερα ότι 99% είναι μπαταρία μετά από 4 έτη),το έλεγξαν στο διαγνωστικό και μου είπαν ότι είναι πεσμένη στο 70% περίπου και 280 ευρώ για αλλαγή μπαταριάς , εννοείται ότι δεν δέχτηκα παρόλο την συμβουλή ότι θα μου κάνουν έκπτωση 15% , ότι εάν δεν την αλλάξω άμεσα οι χαμηλές τάσεις θα δημιουργήσουν πρόβλημα στα ηλεκτρονικά κλπ. Έχω βρει varta 130 ευρώ,bosch 110 ευρώ ,exide 150 ευρώ , mitsuba 130 ευρώ Κορέας , ποια η γνώμη σας για τις συγκεκριμένες μάρκες ,την μπαταρία θέλω να την αλλάξω για να λειτουργήσει πάλι το start-stop, ο τύπος είναι 70ah 760a(en) ,υπάρχει και μία περίπτωση να βρω exide ακόμη ποιο οικονομικά θα ξέρω μέσα στην εβδομάδα .Ευχαριστώ και συγνώμη εάν κούρασα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Οκτ 2020, 19:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
280 ευρώ για μια μπαταρία??? :surprised
Εγώ θα τους έδινα και άλλα 5 ευρώ να πάνε να πάρουν βαζελίνη, να αλείψουν την μπαταρία και να την βάλουν εκεί που ξέρουν.
Στο c4 έδωσα 148 ή 158 ευρώ σε αντιπροσωπεία πάντως. Εννοείται ότι θα βάλεις aftermarket.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Οκτ 2020, 14:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ναι και σε smart φίλου κάτι τέτοια ζήταγαν. Οι μπαταρίες των start stop είναι πανάκριβες και οι αντιπροσωπείες βάζουν τρελό καπέλο.
Απο αυτές που έγραψες varta και mitsuba θα σου έλεγα αλλά ψάξε αν υπάρχει και σε banner.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Οκτ 2020, 09:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
isi έγραψε:
Στο νέο μου γαλλικό (peugeot 308 II 1.6 bluehdi 120eat6 allure του 2016),αγορασμένο Ιούνιο 2016 καινούργιο ,τον τελευταίο καιρό δεν λειτουργεί το start-stop (περίπου 20 ημέρες) και μου έβγαλε 2-3 φορές μια ένδειξη engine fault στιγμιαία και ενεργοποιεί το eco μόνο του ,ενώ αυτό γίνεται χειροκίνητα ,το πήγα αντιπροσωπεία λόγω εγγύησης (ήξερα ότι 99% είναι μπαταρία μετά από 4 έτη),το έλεγξαν στο διαγνωστικό και μου είπαν ότι είναι πεσμένη στο 70% περίπου και 280 ευρώ για αλλαγή μπαταριάς , εννοείται ότι δεν δέχτηκα παρόλο την συμβουλή ότι θα μου κάνουν έκπτωση 15% , ότι εάν δεν την αλλάξω άμεσα οι χαμηλές τάσεις θα δημιουργήσουν πρόβλημα στα ηλεκτρονικά κλπ. Έχω βρει varta 130 ευρώ,bosch 110 ευρώ ,exide 150 ευρώ , mitsuba 130 ευρώ Κορέας , ποια η γνώμη σας για τις συγκεκριμένες μάρκες ,την μπαταρία θέλω να την αλλάξω για να λειτουργήσει πάλι το start-stop, ο τύπος είναι 70ah 760a(en) ,υπάρχει και μία περίπτωση να βρω exide ακόμη ποιο οικονομικά θα ξέρω μέσα στην εβδομάδα .Ευχαριστώ και συγνώμη εάν κούρασα.

Τελικά χθες βρήκα χρόνο και έβγαλα ένα καπάκι και είδα την μπαταρία varta,άρα πάλι την ίδια θα βάλω οικονομικά και με τοποθέτηση και δίπλα μου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2020, 14:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Ιαν 2017, 07:54
Δημοσιεύσεις: 68
Καλησπέρα, είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον isi. Μου έβγαζε το engine fault και μου ενεργοποιουσε το eco. Την άλλαξα πέρασαν δυο μέρες και μετά ξανά τα ίδια με το σφάλμα. Έχουμε καμία εικόνα τι μπορεί να φταίει ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Νοέμ 2020, 16:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
Τελικά περίπου πριν ένα μήνα άλλαξα την μπαταρία σε κατάστημα varta agm 70ah 760a(en) και λειτουργεί το αυτοκίνητο τέλεια , όσο άλλαζε την μπαταρία είχε συνδέσει άλλη για να μην χαθούν οι μνήμες και βγάλει κάποιο σφάλμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Νοέμ 2020, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Ιαν 2017, 07:54
Δημοσιεύσεις: 68
isi έγραψε:
Τελικά περίπου πριν ένα μήνα άλλαξα την μπαταρία σε κατάστημα varta agm 70ah 760a(en) και λειτουργεί το αυτοκίνητο τέλεια , όσο άλλαζε την μπαταρία είχε συνδέσει άλλη για να μην χαθούν οι μνήμες και βγάλει κάποιο σφάλμα.


Τυχερος είσαι γιατί και εμένα μου είχε βάλει μπαταρία 3 μέρες όλα καλά και μετά πάλι τα ίδια και λίγο χειρότερα. 4 μέρες ψάχνουμε και ακόμα δεν έχουμε βρει άκρη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Μάιος 2021, 16:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Μάιος 2021, 16:06
Δημοσιεύσεις: 7
Καλησπέρα σε όλους.
Νέος κάτοχος C4 B7 exclusive 09/2014
Αγόρασα το αμάξι πριν μια βδομάδα και έχω ξενερώσει ήδη :( ...το αμάξι είχε αναμμένο το λαμπάκι SERVICE ( σκέτο το σερβισε χωρίς να συνοδεύεται από κάτι αλλο) και στην οθόνη του ράδιο λέει 'Engine fault: repair needed! ο μαντρας μου είπε ότι ανάβει επειδή άλλαξε μπαταρία διότι δεν ήταν καλή αυτη που είχε και ότι όταν κάνω το σερβισε θα μου το σβήσουν( είναι start stop η μπαταρία το τσεκαρα)..75ah 720a! Αγόρασα λοιπόν το αμάξι, το κάναμε σερβισε σε εξειδικευμένο συνεργείο PSA και ο μάστορας δεν μπόρεσε να το σβήσει! βγάζει κάτι άκυρες ' βλάβες' U1133 και U1134 κάτι με δίκτυο LIN...
το πήγα σήμερα αντιπροσωπεία και μου είπαν ακριβώς το ίδιο με τον προηγούμενο μάστορα και μου είπαν πρέπει να κλείσεις ραντεβού και να αφήσεις το αμάξι για να το ψάξουμε περισσότερο.
έχω την εντύπωση ότι θα είναι κάποιο bug η κάτι άλλο οχι τόσο σημαντικό γιατί το αμάξι δουλεύει μια χαρά απλά βγάζει την ένδειξη και δεν δουλεύει το start stop.
οποιαδήποτε βοήθεια για την εκτιμούσα πολύ! :sad


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Μάιος 2021, 23:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Μόνο που διάβασα την λέξη μαντράς ανατρίχιασα....

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Μάιος 2021, 23:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Μάιος 2021, 16:06
Δημοσιεύσεις: 7
Μακάρι να είχα την δυνατότητα να αγοράσω καινούργιο αμάξι φίλε μου!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Μάιος 2021, 00:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Pablo, καλωσήρθες στην παρέα του GCC, εύχομαι να 'ναι το μοναδικό πρόβλημα και να χαρείς τη C4 ξέγνοιαστος στο εξής.

Δες, αναλυτικά για τους συγκεκριμένους κωδικούς βλάβης σε Peugeot-Citroen και τα βήματα ελέγχου και αποκατάστασης, εδώ:
https://uk.autologic.com/news/top-tip-1

Ψυχραιμία, κατ' αρχήν! Το αυτοκίνητο είναι μόλις μιας εβδομάδας αγορά, κάθε έμπορος ακόμη και μεταχειρισμένο να είναι οφείλει να το καλύπτει με κάποια εγγύηση για ένα εύλογο διάστημα. Οπότε, αφού πάρεις την τελική διάγνωση και το κόστος επισκευής, πήγαινε κατευθείαν στο μαντρά και ήρεμα κι ωραία αλλά αποφασιστικά απαίτησε να σου το καλύψει.

Έκανες πολύ καλά που το πήγες σε γνώστες της μάρκας, γιατί ο μαντράς στη μαύρη τύφλα θα βολόδερνε, ότι κι αν είναι από το απλούστερο έως το πολυπλοκότερο-ακριβότερο, κοίτα να σου το καλύψει.
Και με την ευκαιρία, ζήτα εκεί που το πήγες να του κάνουν και έναν εξονυχιστικό έλεγχο, και μέσα-έξω και με βάση και τον αριθμό πλαισίου, αν δεν έκανες πριν την αγορά, μη βρουν και τίποτα άλλο. Και σε καμία περίπτωση μην απελπίζεσαι, ακόμη και δικαίωμα άμεσης επιστροφής έχεις, αν έχεις γνωμάτευση από επίσημο συνεργείο για ύπαρξη σοβαρών προβλημάτων.
Έχει βέβαια τη φασαρία του αυτό, ανάλογα και τον έμπορο, αλλά στην εσχάτη δικαίωμά σου είναι και μη του χαρίσεις αν χρειαστεί.

Δεν ήταν ότι καλύτερο "από μαντρά", που είπε κι ο Κώστας, αλλά έγινε, και μπορεί και να βγει καλό. Εισαγωγής ή ελληνικό; Κινητήρας; Χιλιόμετρα;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ START-STOP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Μάιος 2021, 00:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Μάιος 2021, 16:06
Δημοσιεύσεις: 7
Το είχα πάει για έλεγχο σε ένα συνεργείο στην Θεσσαλονίκη που μου πρότειναν, μου είπε και το συνεργείο στο τηλ όταν τους πήρα ότι εχουν γνήσιο διαγνωστικό! και στον έλεγχο μου είπαν 'βγάζει κάτι άσχετες 'βλάβες λογικά από την αλλαγή μπαταρίας' δεν έμαθα πολλά τελικα από αυτό το συνεργείο πάρα μόνο ότι το αμάξι δεν ήταν τρακαρισμενο και γενικά ήταν καλο... έπρεπε να φύγω, τελικά βιαστικά και 'πίστεψα' τον μάντρα που μου είπε για το λαμπάκι service ότι θα το σβήσουν στο service μόλις το πάρω... το αμάξι ήταν σε άριστη κατάσταση μέσα/έξω και το αγόρασα! είναι 09/14 e-HDi 115 αυτόματο με αυτάκια και έχει 103.000 χλμ, το αμάξι είναι εισαγωγής, έχω βιβλίο service και όλα τα τιμολόγια από την συντήρηση του αυτοκινήτου


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 12 από 14 [ 203 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα ηλεκτρικού παραθύρου οδηγού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Προβλημα με αριστερο παραθυρο..
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: johnnynia69
Απαντήσεις: 4
Προβλημα μετα απο αλλαγη ελαστικων.....
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: c2_vTs_16v
Απαντήσεις: 26
προβλημα με εμπρος υαλοκαθαριστηρες μκ1
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: takzip1
Απαντήσεις: 3
Πρόβλημα Με Κλιματισμό
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: kaparo
Απαντήσεις: 29
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ