Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 23 Απρ 2024, 19:46 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Αύγ 2015, 10:03 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα,
Με την σειρά μου και εγώ, θα ήθελα να σας αναφέρω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το αναφερόμενο θέμα.
Έχω στην κατοχή μου ένα C4 1.6 του 2008 με κινητήρα TU5JP4. στο οποίο έχω βάλει υγραέριο της BRC.
Πριν 6 μήνες άρχισαν τα προβλήματα με την εμφάνιση τους μηνύματος depolution system faulty, τρεμόπεγμα στις χαμηλές και διάφορα λαμπάκια να ανάβουν κατά διαστήματα ( abs, service, κ.α).
Από τότε έχω κάνει τις εξής αλλαγές: πολλαπλασιαστής, μπουζί (2 φορές), αισθητήρα στροφάλου, καθάρισμα πεταλούδας, map, μπαταρία, έλεγχος συστήματος υγραεριοκίνησης.
Την προηγούμενη εβδομάδα το πρόβλημα είχε αρχίσει να επιδεινώνεται με αποτέλεσμα να μείνω 2 φορές, και τις δύο φορές μόλις έβαζα καλώδια έπαιρνε με την μία.
το άφησα λοιπόν στο συνεργείο με την προοπτική να αλλαχτεί ο αισθητήρας εκκεντροφόρου αφού το έβγαζε σαν πρόβλημα στον υπολογιστή του μηχανικού.
Μετά από ώρες ψαξίματος για το που βρίσκεται, ανακαλύψαμε πως το 1.6 δεν έχει αισθητήρα εκκεντροφόρου.
Τελικά ο μηχανικός αποφάνθηκε ασφαλειοθήκη. Την οποία είναι να πάω να αλλάξω τέλος του μήνα.
Επειδή έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά και έχω ρίξει πολύ χρήμα, θα ήθελα την γνώμη σας μήπως και βγάλω κάποια άκρη.
Αυτό που δεν έχω κάνει και ίσως να είναι και το λάθος μου, είναι ότι δεν το έχω πάει στην αντιπροσωπία.
Έχω διαβάσει όλο το forum και γενικά έχω καταλάβει πως κάθε ένας που έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα το έχει διορθώσει και με διαφορετικό τρόπο.

Συγνώμη για το μέγεθος το μηνύματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Αύγ 2015, 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Μάλιστα.
Για κάνε τώρα και το πιο απλό.
Κάνε ένα καλό σέρβις τον δυναμό σου.Εύκολα μπαίνει,εύκολα βγαίνει.
Καρβουνάκια,ρουλεμάν και βλέπουμε.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 13 Αύγ 2015, 09:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Και το δικό μου το Coupe 1.4 είχε όταν το είχα πάρει μεταχειρισμένο δεν κρατούσε ρελαντί στα πρωινα ξεκινηματα αλλά και μετά από σερβίς δε φτιάχτηκε.Με νέα μπουζί κάπως καλύτερα φάρμακο στη βενζίνη και με τα 5-30 λάδια μπορούσα να ξεκιναω το πρωι αλλιώς περίμενα ένα 10λεπτο να ζεσταθεί μπορεί και παραπάνω. Το ρελαντί το κρατούσε με παραξενο δουλεμα απλά μολις ακουμπουσα το γκάζι έσβηνε και φυσικά άναβε και έσβηνε το depolution system faulty ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Πιστεύω πως είναι η βενζίνη τουλάχιστον σε εμένα μπορεί να είχε νερό το ντεπόζιτο και με τα φάρμακα που έβαλα εφτιαξε. κάθε φορά εβαζα αλλιώς μου έσπαγε τα νεύρα στα κρύα ξεκινήματα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Αύγ 2015, 10:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Καλημέρα, νέο μέλος και πρώτο post! Καλώς σας βρήκα.
Ηθελα μόνο να αναφέρω και την δική μου εμπειρεία που είχα με την ένδειξη depolution system faulty.
Μετά απο πλύσιμο (απρόσεκτο) του κινητήρα, στο πρώτο άναμα διαπίστωσα ρετάρισμα και εμφανίστηκε η παραπάνω ένδειξη.
Μετα απο καθαρισμα και στεγνωμα πολλαπλασιαστη και καλωδίων, το ρεταρισμα σταματησε, η ενδειξη ομως συνεχισε να υφισταται, η οποια εσβησε μονη της μετα απο καποιες ωρες και καμμια 100σταριά χιλιομετρα.
Ευχαριστω για το χρονο σας.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2015, 10:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2010, 22:45
Δημοσιεύσεις: 34
Καλημέρα και απο εμένα,να πω και εγω τον πόνο μου.
Πριν απο κατι μήνες έκανα το σέρβις των 80000 χλμ,πηγαίνοντας να πάρω το αμάξι απο τον τεχνικό μου είπε ότι ρεταρει και δεν ειναι ακόμα έτοιμο...χωρις εμένα να μου εχει συμβεί κατι τέτοιο προηγουμένως.με τα πολλά, αποφάνθηκε ότι ειναι πολλαπλασιαστής,ο οποίος αλλάχθηκε και βάλαμε και αλλά μπουζί.υστερα απο αυτο αρχίζει η περιπέτεια κου με το depollution faulty.
Να σημειώσω πως το αμάξι πάσχει απο την παιδική ασθένεια, η οποία ονομάζεται φλάντζα κεφαλής.....
Άκαιρη ξεκινάω βάζω βενζίνη σε έναν κυριουλη και μετα απο 10 χλμ μου ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα, πηγαίνω σε έναν άλλο μάστορα μου το σβήνει και μου λέει κακή ποιότητα βενζίνης,οκ...
Ξανά βάζω βενζίνη απο άλλο βενζινάδικο και πάλι τα ίδια πηγαίνω στον πρώτο μάστορα που μου είχε κανει το σέρβις και βλέπουμε στο λεξια να βγάζει αισθητήρα λ και γήρανση καταλύτη. Να σημειώσω εδώ πως οταν βάζω όπισθεν για να το παρκάρω σε κλειστό πάρκινγκ βρωμάει απίστευτα απο πίσω.
Επανέρχομαι πάλι αφού μου το εχει σβήσει το σφάλμα ξαναβάζω βενζίνη και ολα κομπλέ για περίπου 400 χλμ...
Χθες μου ξανααναψετο σφάλμα....
Τι συμβαίνει; Η μυρωδιά απο την εξάτμιση να ειναι καταλύτης;;;δικαιολογείται σε αυτα τα χλμ;
Ή μήπως παίζει και το ρόλο της η διαρροή λαδιού που έχω απο την προβληματική φλάντζα...
Τι ειναι πιο σοβαρό;γιατι λεφτά και να αλλάξω και τα δυο μαζί δεν παίζει....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2015, 10:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Πόσα λάδια χάνεις; βλέπεις κάτω λάδια; οι ταχύτητες σου μπαίνουν εύκολα? Για αρχή πρέπει να δεις πόσα λάδια χάνει και αν είναι πολλά αυτό φτιαχνεις πρώτα δε γίνετε αλλιώς είναι το βασικότερο. Θα πρέπει να καταλάβεις πόσα λάδια χάνει και πόσα καίει αν είναι λάδι αυτό που μυρίζει. Βάλε ένα καθαριστικό μέσα πάρε 2 ένα για τα μπεκ και ένα για τα νερά στο ντεπόζιτο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2015, 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Μάιος 2010, 22:45
Δημοσιεύσεις: 34
Χάνω γιατι το βλέπω και στην ράμπα του πάρκινγκ που το παρκάρω ,όσον αφορά μόνο η πρώτη μπαίνει με δυσκολία όλες οι άλλες οκ.ευχαριστω για την απάντηση θα πάω να πάρω καθαριστικά κ θα φτιάξω αυτο πρώτα,σκεφτομουνα μήπως σχετίζεται το κάψιμο λαδιού με το depollution faulty.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Σεπ 2015, 13:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
C4LA1.4 Manos έγραψε:
Βάλε ένα καθαριστικό μέσα πάρε 2 ένα για τα μπεκ και ένα για τα νερά στο ντεπόζιτο.

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες Μανο για τα προσθετα καθαριστικα.
Ευχαριστω.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Σεπ 2015, 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
kolokithaki έγραψε:
Καλημέρα και απο εμένα,να πω και εγω τον πόνο μου.
Πριν απο κατι μήνες έκανα το σέρβις των 80000 χλμ,πηγαίνοντας να πάρω το αμάξι απο τον τεχνικό μου είπε ότι ρεταρει και δεν ειναι ακόμα έτοιμο...χωρις εμένα να μου εχει συμβεί κατι τέτοιο προηγουμένως.με τα πολλά, αποφάνθηκε ότι ειναι πολλαπλασιαστής,ο οποίος αλλάχθηκε και βάλαμε και αλλά μπουζί.υστερα απο αυτο αρχίζει η περιπέτεια κου με το depollution faulty.
Να σημειώσω πως το αμάξι πάσχει απο την παιδική ασθένεια, η οποία ονομάζεται φλάντζα κεφαλής.....
Άκαιρη ξεκινάω βάζω βενζίνη σε έναν κυριουλη και μετα απο 10 χλμ μου ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα, πηγαίνω σε έναν άλλο μάστορα μου το σβήνει και μου λέει κακή ποιότητα βενζίνης,οκ...
Ξανά βάζω βενζίνη απο άλλο βενζινάδικο και πάλι τα ίδια πηγαίνω στον πρώτο μάστορα που μου είχε κανει το σέρβις και βλέπουμε στο λεξια να βγάζει αισθητήρα λ και γήρανση καταλύτη. Να σημειώσω εδώ πως οταν βάζω όπισθεν για να το παρκάρω σε κλειστό πάρκινγκ βρωμάει απίστευτα απο πίσω.
Επανέρχομαι πάλι αφού μου το εχει σβήσει το σφάλμα ξαναβάζω βενζίνη και ολα κομπλέ για περίπου 400 χλμ...
Χθες μου ξανααναψετο σφάλμα....
Τι συμβαίνει; Η μυρωδιά απο την εξάτμιση να ειναι καταλύτης;;;δικαιολογείται σε αυτα τα χλμ;
Ή μήπως παίζει και το ρόλο της η διαρροή λαδιού που έχω απο την προβληματική φλάντζα...
Τι ειναι πιο σοβαρό;γιατι λεφτά και να αλλάξω και τα δυο μαζί δεν παίζει....


H έντονη μυρωδιά σαν " κλούβιο αυγό" είναι ένδειξη μη σωστής λειτουργίας του συστήματος του καταλύτη .
Λες ότι έχεις διαρροή από την φλάντζα κεφαλής ( μήπως είναι από την φλάντζα του καπακιού των βαλβίδων) ;
Αν έχεις όντος πολύ καιρό διαρροή από φλάντζα κυλινδροκεφαλής το πιθανότερο τα ρεταρίσματα να είναι από εκεί. (Ήρθε η ώρα για αντικατάστασή της)
Λάδια και νερά σε τι κατάσταση είναι ; (Μπας και είναι ανακατεμένα )
Δεν μπορώ να συνδέσω την απώλεια λαδιού του κινητήρα με τον αν παίρνει εύκολα ή δύσκολα της ταχύτητες το κιβώτιο (είναι "ψιλοάσχετα" μεταξύ τους).Μήπως χάνεις και βαλβολίνες;
Από καπνό πως πάει η εξάτμιση ;
Βγάζει τίποτα ή όχι ;
Έχετε δει σε αναλυτή καυσαερίων τι ρύπους βγάζει το όχημά σου;

Πόσο καιρό πριν το είδε το όχημα ο μηχανικός;

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nik0laus για την δημοσίευση του/της: kolokithaki
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Σεπ 2015, 06:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Θάνος έγραψε:
C4LA1.4 Manos έγραψε:
Βάλε ένα καθαριστικό μέσα πάρε 2 ένα για τα μπεκ και ένα για τα νερά στο ντεπόζιτο.

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες Μανο για τα προσθετα καθαριστικα.
Ευχαριστω.


Καλό θα ειναι κάθε μήνα να βάζεις δύο μπουκάλια ένα για καθαρισμό μπεκ και ένα για την υγρασία και το νερό στο ντεπόζιτο το ξέρω ότι είναι έξτρα έξοδο αλλά αν ψαξεις στην αγορά υπάρχουν και φτηνά στα 5€ το ένα είναι καλή τιμή.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Σεπ 2015, 07:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Και τα δυο στο ντεποζιτο ή αυτο για τα μπεκ εννοεις του ψεκασμου στην πεταλουδα?

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Σεπ 2015, 09:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Θάνος έγραψε:
Και τα δυο στο ντεποζιτο ή αυτο για τα μπεκ εννοεις του ψεκασμου στην πεταλουδα?


Όχι όλα στη βενζίνη, καλό θα είναι σε διαφορετικά γεμισματα και καλύτερα πρώτα αυτό για το νερό και μετά το καθαριστικό μπέκ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε C4LA1.4 Manos για την δημοσίευση του/της: Θάνος
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Σεπ 2015, 09:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Ευχαριστω Μανο. :thumb

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Θάνος για την δημοσίευση του/της: C4LA1.4 Manos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ 2015, 08:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Θάνος έγραψε:
C4LA1.4 Manos έγραψε:
Βάλε ένα καθαριστικό μέσα πάρε 2 ένα για τα μπεκ και ένα για τα νερά στο ντεπόζιτο.

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες Μανο για τα προσθετα καθαριστικα.
Ευχαριστω.

καλης ποιοτητας καθαριστικα και πιο αραια και θα εισε οκ δεν χρειαζετε κάθε μηνα εχουν τοσα χημικα που θα σου μαμησουν τα μπεκ....
ρωτα τον μανθο και θα σου πει σχετικα...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε xantiamanolis για την δημοσίευση του/της: Θάνος
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: depolution system faulty C4 auto 1.6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ 2015, 09:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Εμένα τώρα που μου το έβγαλε, είναι επειδή είναι τίγκα στο λάδι η πεταλούδα κο αισθητήρας από τις αναθυμιάσεις λαδιού, αυτό το έχεις ελέγξει; Έχει καθαριστεί ποτέ η πεταλούδα;

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 4 [ 49 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

stop & start system για c2 με μηχανικο κιβώτιο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: jimnik
Απαντήσεις: 7
Anti-pollution faulty- ΡΕΤΑΡΙΣΜΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Anti pollution system faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: trapezitis
Απαντήσεις: 0
gear box faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: koloko
Απαντήσεις: 16
Faulty.... grand picasso 1.6 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια