Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:17 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Φεβ 2015, 12:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
καλημερα σε ολους

ως γνωστον εχω περασει στο αμαξι μια κινεζια οθονη με υποστηριξη για καμερα οπισθοπορειας
( viewtopic.php?f=74&t=10837&p=354774#p354774 )

την αγορασα λοιπον αυτη την γ@@@@ καμερα απο τους φιλους μου τους κινεζους (βλεπε alibaba)

και πηγα μια ωραια πρωια στην omegahellas να την εγκαταστησουν μιας και χρειαζοταν να ανοιξει τρυπα στον προφυλακτηρα για να τοποθετηθει

εχει την ιδια ακριβως εγκατασταση με τους αισθητηρες παρκαρισματος στον προφυλακτηρα

το προβλημα πιο ειναι θα αναρωτιεστε

βαζοντας το κλειδι στην μιζα και βαζοντας οπισθεν , η εικονα που βλεπει η καμερα εμφανιζεται στην οθονη μου .... ολα καλα μεχρι εδω


γυρνοντας τη μιζα και βαζοντας μπροστα το αμαξι , ξαναβαζοντας οπισθεν , ενω θα περιμενα οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος να δω και παλι την εικονα μεσω της καμερας

μου δειχνει μαυρη οθονη σαν να μην περναει το σημα της καμερας



η καμερα εχει 2 καλωδια ενα τροφοδοσιας ρευματος το οποιο το εχω ενωσει στο πισω δεξια φαναρι της οπισθεν και ενα καλωδιο σηματος που παει απευθειας στην οθονη μπροστα

υποσημειωση οι αισθητηρες παρκαρισματος οι οποιοι δουλευουν αψογα ειναι εγκατεστημενοι στην αριστερη πλευρα...


η ερωτηση ειναι απλη αν αποσυνδεσω εντελως τους αισθητηρες θα παιξει ? ? ? η ειναι κατι αλλο που προκαλει το προβλημα????

ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Φεβ 2015, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Μπορεί να είναι 3-4 διαφορετικά πράγματα, αλλά γιατί να φταίνε οι αισθητήρες, που μπλέκουν με την κάμερα ? Αν η κάμερα δουλεύει με το κλειδί στο Acc, προφανώς δεν είναι καμμένη. Επίσης αφού η οθόνη γυρνάει στο Camera input (και στο Acc και στο On από ότι λες), σημαίνει ότι το σήμα της όπισθεν είναι σωστό, τόσο προς την οθόνη όσο και προς τη κάμερα. Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τάσεις, μπορεί για κάποιο λόγο να μην παίρνει καθαρά 12V η κάμερα με τον κινητήρα σε λειτουργία (γειώσεις ?). Μπορεί να είναι κάποιος από πίσω για να δει αν η φωτεινότητα της όπισθεν παίζει ή μειώνεται ? Μπορείς να δοκιμάσεις να της δώσεις 12V από αλλού για να δεις αν λύνεται το πρόβλημα....

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Φεβ 2015, 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 10:01
Δημοσιεύσεις: 329
Τοποθεσία: kipseli
gerant έγραψε:
καλημερα σε ολους

ως γνωστον εχω περασει στο αμαξι μια κινεζια οθονη με υποστηριξη για καμερα οπισθοπορειας
( viewtopic.php?f=74&t=10837&p=354774#p354774 )

την αγορασα λοιπον αυτη την γ@@@@ καμερα απο τους φιλους μου τους κινεζους (βλεπε alibaba)

και πηγα μια ωραια πρωια στην omegahellas να την εγκαταστησουν μιας και χρειαζοταν να ανοιξει τρυπα στον προφυλακτηρα για να τοποθετηθει

εχει την ιδια ακριβως εγκατασταση με τους αισθητηρες παρκαρισματος στον προφυλακτηρα

το προβλημα πιο ειναι θα αναρωτιεστε

βαζοντας το κλειδι στην μιζα και βαζοντας οπισθεν , η εικονα που βλεπει η καμερα εμφανιζεται στην οθονη μου .... ολα καλα μεχρι εδω


γυρνοντας τη μιζα και βαζοντας μπροστα το αμαξι , ξαναβαζοντας οπισθεν , ενω θα περιμενα οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος να δω και παλι την εικονα μεσω της καμερας

μου δειχνει μαυρη οθονη σαν να μην περναει το σημα της καμερας



η καμερα εχει 2 καλωδια ενα τροφοδοσιας ρευματος το οποιο το εχω ενωσει στο πισω δεξια φαναρι της οπισθεν και ενα καλωδιο σηματος που παει απευθειας στην οθονη μπροστα

υποσημειωση οι αισθητηρες παρκαρισματος οι οποιοι δουλευουν αψογα ειναι εγκατεστημενοι στην αριστερη πλευρα...


η ερωτηση ειναι απλη αν αποσυνδεσω εντελως τους αισθητηρες θα παιξει ? ? ? η ειναι κατι αλλο που προκαλει το προβλημα????

ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ :)



στη δική μου κινεζιά που έχω βάλει στο c4 coupe μου, κάπου μέσα στις ρυθμίσεις είχε και μια επιλογή για το τι γίνεται με την οπισθεν.
εκεί είχε δύο επιλογές: radar και camera, όπου με την πρώτη η οθόνη δείχνει το γραφικό από τους μαμίσιους αισθητήρες παρκαρίσματος (αν υπάρχουν) και στη δεύτερη την εικόνα της κάμερας (αν υπάρχει).
με την πρώτη επιλογή και έχοντας εγκαταστήσει την κάμερα, η οθόνη ήταν μαύρη...

βέβαια, δεν έχω δοκιμάσει με σβηστή τη μηχανή αν δουλεύει η κάμερα στην επιλογή radar, αλλά με πρώτη ευκαιρία θα δοκιμάσω και θα σου πω.

κοίταξε αν έχεις ανάλογη επιλογή στις ρυθμίσεις του κινέζου...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Φεβ 2015, 23:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
@The Ace λεω για τους αισθητηρες μηπως αυτοι τραβανε το ρευμα και δεν δουλευει η καμερα

@mutunas το δι μου κινεζακι δεν εχει επιλογη για την οπισθεν η για την καμερα, την μονη επιλογη που εχει ειναι αν θα παιζει η οχι το ραδιο σοταν ανοιγει η καμερα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Φεβ 2015, 09:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
gerant έγραψε:
@The Ace λεω για τους αισθητηρες μηπως αυτοι τραβανε το ρευμα και δεν δουλευει η καμερα


Αφού παίρνουν από την ίδια γραμμή, τότε γιατί δουλεύει στο Acc και δεν δουλεύει σωστά στο Ign ? Μήπως υπάρχει γενικότερα θέμα με τάσεις ? Γι'αυτό λέω μήπως μπορείς να τσεκάρεις τη φωτεινότητα της όπισθεν, και αν "παίζουν" τα φώτα όταν βάζεις όπισθεν (που θα υποδείκνυε κάποια πτώση τάσης). Βέβαια με ένα πολύμετρο και ένα φίλο να βοηθάει μπορείς να τσεκάρεις ακριβώς τι γίνεται...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Φεβ 2015, 15:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
επειδη το εψαξα ολο το βραδυ το θεματακι με τον αγαπητο google , ειδα το παρακατω

http://www.hostpic.org/images/1306260731510111.jpg

σε εμενα το καλωδιο προεκτασης για εικονα που φτανει μεχρι την πηγη , εχει οντως 2 κοκκινα καλωδιακια στις καθε ακρη , τα οποια με βαση την παραπανω φωτο θα πρεπει να συνδεθουν επισης το μεν πισω στην τροφοδοσια της οπισθεν , και το μπροστινο επισης σε ενα καλωδιο που αφορα την τροφοδοσια για reverse στην πηγη (υπαρχει σχετικη θεση πανω στην πλεξουδα που κουμπωνει στην πηγη)


προς ενημερωση σας ...

μου φυγε η παναγια για να ενωσω το πισω , καθοτι θα πρεπε να βαλω το χερι μου και με 4 διαφορετικα σπασιματα να πιασω το καλωδιο εκει που το εχουν σταθεροποιησει πισω ακριβως απο τον πισω προφυλακτηρα ... να κοψω το δεματικο που το κρατουσε στη θεση του ... να ξεγυμνωσω το καλωδιο , να ενωσω το κοκκινο καλωδιακι με την τροφοδοσια της οπισθεν, να το ξανακολλησω με μονωτικη ,και να το ξανασταθεροποιησω στη θεση που ηταν με δεματικο ... ολο αυτο 2 ωρες γιατι δεν ειμαι και κανενας σπεσιαλιστ

τωρα απομενει να ξαναβγαλω την πηγη εξω και να ενωσω το κοκκινο καλωδιακι απο την αλλη ακρη του καλωδιου...

αν παιξει θελω το οσκαρ :p


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Φεβ 2015, 00:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 07:36
Δημοσιεύσεις: 59
Τοποθεσία: Δραπετσωνα
Εικόνες: 2
σημερα μετα κοπως και βασανων (ελεω βροχης) καταφερα να βγαλω την πηγη ξανα και να συνδεσω και το μπροστινο καλωδιακι ... και ω ναι, το προβλημα λυθηκε και η καμερα δουλευει κανονικα οποτε βαζω την οπισθεν

:)))


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Φεβ 2015, 08:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Άρα δεν ήταν active η είσοδος της πηγής, έπρεπε να δει σήμα από την όπισθεν για να γυρνάει στο input της κάμερας...και τότε πως γύρναγε κανονικά όταν ήταν στο Acc το κλειδί ? Τεςπα, αφού δουλεύει, όλα ΟΚ :thumb

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: βοηθεια με καμερα οπισθοπορειας σε c4 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Φεβ 2015, 11:29 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Ευγε!!

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ESP/ASR fault, Engine fault, Service, 1,6 Diesel - ΛΥΘΗΚΕ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: billys
Απαντήσεις: 1
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CITROEN C4 DIESEL.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: varonos
Απαντήσεις: 51
μικρη βοηθεια...
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
Βοηθεια! προβλημα.. χρειαζομαι απαντηση μεχρι Δευτερα...
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: YpNoS
Απαντήσεις: 9
Κάμερα παρκαρίσματος σε C3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ