Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:51 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Μάιος 2015, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Ιαν 2015, 16:45
Δημοσιεύσεις: 29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μάλλον περιστασιακό πρόβλημα θα ήταν καλύτερος τίτλος. :s Πάμε να δούμε, μπας και βγει καμιά άκρη:

Προσοχή ακολουθεί μεγαλο ποστ, σε μια προσπάθεια να πω όλες τις λεπτομέρειες. Να διευκρινίσω πως το αμάξι είναι ένα C4 Coupe 1.6 , 2005 μοντέλο.

Στις 5 Δεκεμβρίου και ενώ ετοιμάζομαι να πάω το πρωί στη δουλειά, το αμάξι δε παίρνει μπρος. Γυρνάω το κλειδί, ανάβουν κανονικά τα όργανα στη 1η σκάλα και όταν το γυρνάω στη 2η για να πάρει μπρος κάνει το "γρου γρου" αλλά τίποτα, τζίφος. Αυτό συνεχίστηκε για περίπου μισή ώρα οπότε από το πολύ γύρισμα του κλειδιού κατέληξε να μπει σε economy mode και μετά δεν αντεχε και πολλά πολλά.
Καλώ οδική, που έκανε κανένα 40λεπτο να φτάσει, και στο ενδιάμεσο το δοκίμαζα μπας και δουλέψει.
Ερχεται ο τυπάς της οδικής και με ρωτάει "Τι έχει;", για να του απαντήσω "δε παίρνει μπρος". Κάθεται ο μισός στο κάθισμα του οδηγού ίσα ίσα να φτάνει το κλειδί, το γυρνάει και το αμάξι παίρνει μπρος με τη μία. Άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. :rop
Πάω το αμάξι σε τοπική αντιπροσωπεία, μου λένε πως στο διαγνωστικό έχει μήνυμα πως δεν περνάει σήμα στην αντλία να στείλει καύσιμο και άρα θέλω ασφαλειοθήκη. Χμ. Οκ λέω, τα φάγαμε τα λεφτά μας.

1 εβδομάδα μετά: Μετά από μια γύρα μέσα σε δυνατή βροχή, παρκάρω το αμάξι για ένα μισάωρο και μετά όταν έρχομαι να το πάρω αρχίζει πάλι τα ίδια. Αυτή τη φορά πήρε μπρος με την 4η ή την 5η προσπάθεια.
Καλώ την αντιπροσωπεία και μου λένε φέρ'το από εδώ. Το πάω, τους το αφήνω κιόλας για 1 μέρα, για να μου πουν την επόμενη πως όσο ήταν εκεί το αμάξι έπαιρνε μπρος μια χαρά.

1 μήνας μετά (5-7 Ιανουαρίου): Ενώ πάω να φύγω από τη δουλειά, το αμάξι δε παίρνει μπρος. Τα γνωστά, όλα τα όργανα αναμμένα (οπότε μπαταρία φαινόταν οκ) κτλ.
Καλώ οδική.
Έρχεται και βάζει καλώδια στη μπαταρία: Δε παίρνει μπρος
Βάζει το χέρι από κάτω και βαράει την αντλία: Πήρε μπρος.

Αντλία βενζίνης μου λέει και να τσεκάρω και τη μπαταρία καλού, κακού.

Μετά από προτροπή εδώ στο φορουμ πάω auto-experts, όπου από τα παιδιά μου λένε να φτιάξουμε την αντλία. Υπάρχουν 2 επιλογές, είτε αλλάζει όλη, είτε μόνο το μοτέρ. Εν τέλει όπως την ανοίξανε μου άλλαξαν μόνο το μοτέρ και ότι πρέπει να είχε πρόβλημα σε κάτι pin-άκια που δεν έκαναν καλή επαφή λόγω φθοράς; Κάτι τετοιο νομίζω

Τέλος Ιανουαρίου: Πάω να αλλάξω ημίμπαρα στα παιδιά. Με το που τελειώνει όλη η εργασία, παώ να πάρω το αμάξι να φύγω. Γυρνάω το κλειδί και...τα γνωστά. Βγαίνει ο Ντίνος και ο Φώτης και μου προτείνουν να το πάω στον Καλούμενο να το δει για ηλεκτρολογικά, να μου κάνει κι ένα κλειδί μήπως παίζει τίποτα με το immobilizer. Επίσης παρατήρησαν πως κουνιόταν πάρα πολύ ο διακόπτης του κλειδιου στο τιμόνι.

Αρχές Φεβρουαρίου: Πάω στο Νίκο, όπου βρίσκω και Πράκτορα με ολόκληρο πάπυρο του τι ήθελε να φτιάξει. :)
Το βάζουμε στο διαγνωστικό, δε βγάζει τίποτα. Φτιάχνει τον διακόπτη του κλειδιου, και στο τέλος κοιτάζουμε τη μπαταρία. Η μπαταρία έφαγε άκυρο από το διαγνωστικό μηχάνημα του.
Ξαναπάω την επόμενη να μου βάλει καινούργια, είπαμε να βάλουμε μια σχετικά καλή για να μην έχουμε τίποτα περίεργα ( "αυτήν έχει και ο Μάνθος" ). Μου δίνει και το νέο κλειδί, (του οποίου τα χειριστήρια για ξε/κλείδωμα δούλεψαν 3 φορές και μετά πέθαναν, όταν ξαναπεράσω θα το κοιτάξω). Ελπίζοντας ότι το θέμα ήταν η μπαταρία που αλλάχθηκε, φεύγω.

Αμ δε. Έκτοτε μου συμβαίνει περιστασιακά, αλλά λόγω οικονομικών υποχρεώσεων δε μπορουσα να το ψάξω. Όταν συμβαίνει δε παίρνει με τη μία μπροστά, αλλά θέλει μερικές προσπάθειες. Μια φορά μου πήρε κανένα μισάωρο. Τις προάλλες μου συνέβη στο βενζινάδικο αφού μολις είχα σχεδόν γεμίσει το ντεπόζιτο.
Γενικά από τις βλάβες και μετά προσπαθώ να το έχω όσο πιο γεμάτο γίνεται και ποτέ κάτω από τη μέση, για να αποκλείσω όσο γίνεται το ενδεχόμενο αντλίας.

Ίσως να είναι περίεργη παρατήρηση αλλά νομίζω πως όσες φορές έχει συμβεί ήταν σε στιγμές που δεν το είχα κάψει πολύ, δηλαδή είτε αργή διαδρομή μέσα σε κατοικημένη περιοχή, είτε διαδρομή με πολύ βροχή όπου δεν το τρέχω και γενικα είμαι με σχετικά χαμηλές στροφές. Μπορεί να είναι και απλά μια σύμπτωση.

Να αναφέρω πως σε 2 περιπτώσεις (από τις πόσες) πάνω στο γύρισμα του κλειδιού, έσβησαν όλα τα όργανα στιγμιαία, ξαναάναψαν, πήρε μπρος και μου έβγαζε μηνυμα "Handbrake" (χειρόφρενο, ντε) στην κεντρική οθόνη για μερικά δευτερόλεπτα. Άλλο και τούτο.


Έχουμε και πρόσφατο βίντεο:



και το 2ο βίντεο μετά από μερικές προσπάθειες. Να πούμε πως δεν αφήνω το κλειδί νωρίς, απλά επειδή αυτό το βίντεο είναι μετά από μερικές προσπάθειες να πάρει μπρος ψοφάει πιο νωρίς (κάνει ένα κλικ και μετά δεν ακούγεται τίποτα, οπότε και αφήνω το κλειδί μιας και δεν έχει νόημα):



Έχει κανείς καμιά ιδέα;

_________________
Μάνος
C4 Coupe, 2005.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2015, 01:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
Ανάδρομος Ερμής :hmm

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2015, 06:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Andeus, μπορεί να είναι φοβερά βλακώδες αυτό που θα πω αλλά, από πού βάζεις βενζίνη; Από ένα συγκεκριμένο πρατήριο; Έχεις δοκιμάσει ποτέ κάτι καλύτερο;

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2015, 09:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Είχα παραπλήσια προβλήματα και τελικά έφταιγε η πλεξούδα του κινητήρα.Μου την
επισκεύασε ο Νίκος,απο τότε κανένα πρόβλημα!Αρχικά πιστεύαμε ότι έφταιγε η μίζα
αλλάχτηκε επειδή ήταν στα τελευταία της (θα την άλλαζα έτσι κι αλλιώς),αλλά
μετά απο ψάξιμο και αφού το αμάξι έμεινε μία μέρα μεσα (το είχα πάει αργά στον Νίκο)
βρέθηκε το πρόβλημα στην πλεξούδα του κινητήρα και όλα οκ!

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΠΕΤΡΟΣ XSARA II για την δημοσίευση του/της: Andeus
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2015, 09:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Φίλε Αντρέα πραγματικά πολύ περίεργο. Μπορεί όντως να είναι ηλεκτρικής φύσης το πρόβλημα αλλά ταυτόχρονα να είχε θέμα και η μπαταρία (από τις πολλές προσπάθειες) αλλά και η αντλία. Παράδειγμα ο Μάνθος που είχε θέμα πριν 1 εβδομάδα με δυναμό και με τον πνεύμονα από το υγραέριο ταυτόχρονα! :s

Πάντως ακούγεται και κάτι περίεργο όταν μιζάρει (ιμάντας αξεσουάρ;).

Η ασφαλειοθήκη δεν είναι σπάνια ζημιά στα C4 αλλά θα την άφηνα ως τελευταία επιλογή. Προκρίνω το θέμα "ρεύμα" ως πρόβλημα και εκεί πρέπει να εξεταστεί πρώτα, ίσως ακόμη και τη μίζα.

Εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα!

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Πράκτορας για την δημοσίευση του/της: Andeus
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2015, 22:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Κάπου παίρνεις αέρα,φίλε.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2015, 23:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Ιαν 2015, 16:45
Δημοσιεύσεις: 29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
bakevang έγραψε:
Andeus, μπορεί να είναι φοβερά βλακώδες αυτό που θα πω αλλά, από πού βάζεις βενζίνη; Από ένα συγκεκριμένο πρατήριο; Έχεις δοκιμάσει ποτέ κάτι καλύτερο;


Τίποτα δεν είναι βλακώδες. Στη τελική που ξέρεις, μπορεί όντως να είναι κάτι τέρμα χαζό που απλά κάνει μεγαλύτερα προβλήματα ;)
Στην ερώτηση σου τώρα: Όταν έγινε το 1ο συμβάν το Δεκέμβρη είχα V-power από ένα Shell (ας το πούμε "Α"). Επειδή την ένιωθα λίγο μάπα και επειδή από τότε είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου μήπως ήταν κακό το καύσιμο το γύρισα σε ένα άλλο Shell (ας το πούμε "Β"). Μπορεί να έτυχε, μπορεί στις προσφορές της Τρίτης να φέρνουν πιο μάπα καύσιμο, αλλά πάντα είχα την εντύπωση πως του Β ήταν κάπως καλύτερη.

Μέχρι τον Φεβρουάριο πήγαινα στο Β και μία (ίσως δυο φορές; ) είχα βάλει και V-power racing. Από το Μάρτιο μέχρι σήμερα βάζω από ΈΚΟ και μόνο 100άρα.

Πράκτορας έγραψε:
Φίλε Αντρέα πραγματικά πολύ περίεργο. Μπορεί όντως να είναι ηλεκτρικής φύσης το πρόβλημα αλλά ταυτόχρονα να είχε θέμα και η μπαταρία (από τις πολλές προσπάθειες) αλλά και η αντλία. Παράδειγμα ο Μάνθος που είχε θέμα πριν 1 εβδομάδα με δυναμό και με τον πνεύμονα από το υγραέριο ταυτόχρονα! :s


Μάνος :P
Ναι, δεν αποκλείεται απλά να έκατσαν πολλά και το ένα πρόβλημα να κρύβει το άλλο. Η μπαταρία πχ. οκ έφαγε άκυρο ήθελε όντως αλλαγή. Από όλα αυτά δεν είμαι σίγουρος για την ασφαλειοθήκη, που ναι ξέρω ότι είναι στα τοπ-3 για άλλαγμα και γι αυτό συμφώνησα τότε να γίνει η εργασία, και ίσως το μοτέρ. Δεν ξέρω μπορεί να ήθελε άλλαγμα όλη η αντλία και όχι μόνο αυτό, αλλά φαντάζομαι θα το έβλεπαν τα παιδιά μιας και φυσικά τη βγάλαμε όλη για να γίνει η αλλαγή.

Πράκτορας έγραψε:
Πάντως ακούγεται και κάτι περίεργο όταν μιζάρει (ιμάντας αξεσουάρ;).


Ξέχασα να το διευκρινήσω αυτό. Ναι, ακούγεται περίεργα στο συγκεκριμένο βίντεο, δεβ ξέρω το γιατί. Βασικά ο θόρυβος γίνεται έτσι μετά από μερικές προσπάθειες να πάρει μπρος. Το νιώθεις και σαν δόνηση ότι ζορίζεται/προσπαθεί να πάρει μπρος. Είναι σαν μια μίξη ήχου από τον κινητήρα και το τράνταγμα του αμαξώματος, δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω, μήπως και οι αναρτήσεις κάνουν κάποιο θόρυβο με το τράνταγμα; (άλλο έξοδο από εκεί, αλλά λογικά μέχρι τον Αύγουστο θα πρέπει να τις αλλάξω)

Πράκτορας έγραψε:
Η ασφαλειοθήκη δεν είναι σπάνια ζημιά στα C4 αλλά θα την άφηνα ως τελευταία επιλογή. Προκρίνω το θέμα "ρεύμα" ως πρόβλημα και εκεί πρέπει να εξεταστεί πρώτα, ίσως ακόμη και τη μίζα.

Εύχομαι γρήγορα ξεμπερδέματα!


Ευχαριστώ, μπορεί αυτές τις μέρες να περάσω από τον Νίκο να δούμε λίγο το κλειδί και θα του πω μήπως να δούμε πιο καλά όλο το ζήτημα κάποια στιγμή, να τον ρωτήσω και για την πλεξούδα που είπε ο φίλος πιο πάνω.

Tzakos έγραψε:
Κάπου παίρνεις αέρα,φίλε.


Για να είμαι ειλικρινής, δεν το καταλαβαίνω αυτό.

edit: Δεν είναι χρήσιμο, δε βοηθάει και πολύ αλλά τώρα πια σε κάθε εκκίνηση είμαι με το κινητό στο χέρι, οπότε ας βάλουμε και ένα τυπικό και κανονικό ξεκίνημα


_________________
Μάνος
C4 Coupe, 2005.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Μάιος 2015, 00:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι και εσένα δεν σου ανάβει την ένδειξη της μπαταρίας μέχρι να πάρει μπρός... (Λογικά άσχετο με το πρόβλημά σου) Ούτε καν ασχολήθηκα με το ζήτημα, ούτε καν ξέρω πόσα χρόνια είναι έτσι το δικό μου και δεν θα το είχα προσέξει ποτέ εαν δεν μου το επισήμανε ο αθηναίος ψηλός φίλος του Μάνθου.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Μάιος 2015, 13:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Στο τελευταίο σου βίντεο,ο θόρυβος είναι τελείως διαφορετικός.
Κάπου μπάζει αέρα,το θέμα........

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Μάιος 2015, 17:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Ιαν 2015, 16:45
Δημοσιεύσεις: 29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Bill30f έγραψε:
Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι και εσένα δεν σου ανάβει την ένδειξη της μπαταρίας μέχρι να πάρει μπρός... (Λογικά άσχετο με το πρόβλημά σου) Ούτε καν ασχολήθηκα με το ζήτημα, ούτε καν ξέρω πόσα χρόνια είναι έτσι το δικό μου και δεν θα το είχα προσέξει ποτέ εαν δεν μου το επισήμανε ο αθηναίος ψηλός φίλος του Μάνθου.


Αν κατάλαβα καλά θες να πεις πως κανονικά όταν γυρίζω το κλειδί στη 1η σκάλα που δίνει ρεύμα στα όργανα, θα έπρεπε να ανάβει και κάποια ένδειξη σωστής λειτουργίας μπαταρίας; Σχεδόν 10 χρόνια τώρα, ποτέ δε θυμάμαι κάτι τέτοιο.


Tzakos έγραψε:
Στο τελευταίο σου βίντεο,ο θόρυβος είναι τελείως διαφορετικός.
Κάπου μπάζει αέρα,το θέμα........


Ναι είναι ο τυπικός. Το άλλο είναι συμβαίνει όταν ζοριστεί λίγο μερικές φορές. Για να είμαι ειλικρινής (επειδή έχει περάσει και καιρός) όταν κόλλησε στον Ντίνο δε πρέπει να το είχαμε παρατηρήσει ή να του είχε δώσει σημασία. Όταν ξαναπεράσω από εκεί θα του το πω, μήπως είναι τίποτα κι αυτό.

_________________
Μάνος
C4 Coupe, 2005.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Μάιος 2015, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Ιαν 2015, 16:45
Δημοσιεύσεις: 29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχουμε και update.

Πριν μερικές μέρες αποκτήσαμε νέο θέμα. Πως είχα πει πιο πάνω ότι μου έβγαζε μήνυμα για handbrake όταν μετά από ζόρι πήγαινε να πάρει μπρος; Ε, πριν μερικές μέρες που ξανακόλλησε και αφού χρειάστηκε κανα 5λεπτο για να συνέλθει μου πέταξε και "Anti-Pollution Faulty". Μετά τη δουλειά πήγα να δω τι θα βγάζει στο διαγνωστικό και μας έδειξε αυτό:

Εικόνα

Επόμενη μέρα πήγα από τον Νίκο (τον Καλούμενο για όποιον διαβάζει και δεν ξέρει), ήπιαμε το πρωινό καφεδάκι μας, αλλάξαμε και έναν Αισθητήρα στροφάλου και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν τέλεια. Απ' ότι μου είπε και ο Νίκος, προβληματικός αισθητήρας θα προκαλούσε καταστάσεις σαν αυτές που είχα μιας και ο εγκέφαλος δε βάζει μπρος αν δεν πάρει πρώτα σήμα από εκεί. Παρεπιπτόντως ο ίδιος ο "στρόφαλος" (με τα δοντάκια) τιγκα στη σκουριά, μάλλον η υπέροχη υγρασία των προαστίων κάνει το θαύμα της.

Είναι κάπως νωρίς για σίγουρα συμπεράσματα, αλλά μέχρι στιγμής με αρκετές εκκινήσεις δεν έχω δει το παραμικρό.


Και το κουλό της υπόθεσης: Όπως είπα πιο πάνω τα χειριστήρια του κλειδιου δεν δουλεύανε από τη 1η μέρα που το είχα πάρει, μόνο στο μαγαζί του Νίκου δούλεψαν.
Τις προάλλες που ήμουν εκεί πήγα να του δείξω ότι δεν δουλεύουν, όμως αυτά δούλεψαν μια χαρά. Μου είπε μήπως έχω τίποτα πυλώνες ή κάτι που να κάνει παρεμβολές κοντά στη γειτονιά μου, αλλά έκτοτε τα χειριστήρια δουλεύουν παντού κανονικά. :scratch

_________________
Μάνος
C4 Coupe, 2005.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Andeus για την δημοσίευση του/της: johnkGr
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Μάιος 2015, 19:03 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ολα θελουν τον Καλουμενο τους...χαχαχαχα.

Γκαντεμια στη γκαντεμια, ναναι η τελευταια!

Στάλθηκε από το LG-P880 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Σεπ 2021, 00:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Andeus έγραψε:
Έχουμε και update.

Πριν μερικές μέρες αποκτήσαμε νέο θέμα. Πως είχα πει πιο πάνω ότι μου έβγαζε μήνυμα για handbrake όταν μετά από ζόρι πήγαινε να πάρει μπρος; Ε, πριν μερικές μέρες που ξανακόλλησε και αφού χρειάστηκε κανα 5λεπτο για να συνέλθει μου πέταξε και "Anti-Pollution Faulty". Μετά τη δουλειά πήγα να δω τι θα βγάζει στο διαγνωστικό και μας έδειξε αυτό:

Εικόνα

Επόμενη μέρα πήγα από τον Νίκο (τον Καλούμενο για όποιον διαβάζει και δεν ξέρει), ήπιαμε το πρωινό καφεδάκι μας, αλλάξαμε και έναν Αισθητήρα στροφάλου και μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν τέλεια. Απ' ότι μου είπε και ο Νίκος, προβληματικός αισθητήρας θα προκαλούσε καταστάσεις σαν αυτές που είχα μιας και ο εγκέφαλος δε βάζει μπρος αν δεν πάρει πρώτα σήμα από εκεί. Παρεπιπτόντως ο ίδιος ο "στρόφαλος" (με τα δοντάκια) τιγκα στη σκουριά, μάλλον η υπέροχη υγρασία των προαστίων κάνει το θαύμα της.

Είναι κάπως νωρίς για σίγουρα συμπεράσματα, αλλά μέχρι στιγμής με αρκετές εκκινήσεις δεν έχω δει το παραμικρό.


Και το κουλό της υπόθεσης: Όπως είπα πιο πάνω τα χειριστήρια του κλειδιου δεν δουλεύανε από τη 1η μέρα που το είχα πάρει, μόνο στο μαγαζί του Νίκου δούλεψαν.
Τις προάλλες που ήμουν εκεί πήγα να του δείξω ότι δεν δουλεύουν, όμως αυτά δούλεψαν μια χαρά. Μου είπε μήπως έχω τίποτα πυλώνες ή κάτι που να κάνει παρεμβολές κοντά στη γειτονιά μου, αλλά έκτοτε τα χειριστήρια δουλεύουν παντού κανονικά. :scratch


Καλησπέρα,

Φίλε επειδή αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο... Είχες κάποια λύση στο πρόβλημα;

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα ανάρτησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: pikos2000gr
Απαντήσεις: 19
Προβλημα με κεντρικο κλειδωμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: johni41
Απαντήσεις: 0
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα με λαμπτήρες Led
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: GK.ENIAC
Απαντήσεις: 6
προβλημα με το αυτοματο σαζμαν? C4 Grand Picasso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: C4 Grand Picasso
Απαντήσεις: 35
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια