Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 01:19 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2015, 20:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Έχω ένα C4 του 2007

Εδώ και λίγο καιρό ακούω μερικές φορές ένα τσιριχτό ήχο, που δεν μπορώ να προσδιορίσω που οφείλεται

Ακούγεται όταν το αυτοκίνητο κινείται σε διάφορες ταχύτητες, και με διαφορετικές ταχύτητες στο κιβώτιο

Όταν έχω δευτέρα, ακούγετα στα 30 km/h, όταν έχω τρίτη στα 40 km/h, όταν έχω τετάρτη στα 50 km/h και όταν έχω πέμπτη στα 60 km/h

Κυρίως σε επιβράδυνση, π.χ. να έχω δευτέρα να είμαι στα 35 km/h και να πέφτω στα 30 km/h

Καμιά ιδέα από που μπορεί να προέρχεται και σε τι μπορεί να οφείλεται?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2015, 20:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Ρουλεμάν τίποτα; Έπεσε καμια ρόδα με δύναμη σε λακούβα; Πρώτο χέρι το έχεις; Ιμάντες άλλαξες στα χρόνια/χιλιόμετρά τους; Σίγουρα δεν είναι από τα φρένα; Ποιόν κινητήρα φοράει ;

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2015, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Bill30f έγραψε:
Ρουλεμάν τίποτα; Έπεσε καμια ρόδα με δύναμη σε λακούβα; Πρώτο χέρι το έχεις; Ιμάντες άλλαξες στα χρόνια/χιλιόμετρά τους; Σίγουρα δεν είναι από τα φρένα; Ποιόν κινητήρα φοράει ;


Ναι, πρώτο χέρι, λίγα σχετικά χιλιόμετρα έχω κάνει για τα χρόνια που το έχω, προσεγμένο, σε λακούβα δεν έχει πέσει

Το σετ ιμάντα χρονισμού (ιμάντας, τεντωτήρες, 2 ρουλεμάν) αντικαταστάθηκε πριν 3 χρόνια

Τα φρένα δεν πρέπει να είναι, γιατί και με φυσική επιβράδυνση, πάλι ακούγεται

Στοιχεία Κινητήρα:


General information
Product type CAR
Commercial marque/Component type CITROEN
Vehicle family C4
Silhouette 3 DOOR SALOON
Trim level EXCLUSIVE VTS
Engine TU5JP4 INJECTION
Transmission BVM5
Model Year MODEL YEAR 2004
Gearbox (Characteristics) BVM MA5 / N
Engine (Type) TU/TUD


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2015, 21:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Μπορούσες να γράψεις και 1600 coupe :P Αντλία νερού άλλαξες μαζί με το σετ χρονισμού; btw τα πίσω τακάκια μου όταν ήταν τα τελευταία τους ακούγονταν χωρίς να φρενάρω και σταμάταγε ο ήχος όταν φρέναρα. Προσπάθησε να αποκλείσεις ότι δεν είναι από φρένα/δίσκους και βασικά ένα έμπειρο αυτί μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο από τις υποθέσεις που μπορεί κάποιος να κάνει με την περιγραφή. Αν δεις ότι γίνεται πιο έντονο με τον καιρό, κανα ρουλεμάν θα είναι, με νεκρά τον ακούς τον ήχο;

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2015, 22:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Bill30f έγραψε:
Μπορούσες να γράψεις και 1600 coupe :P Αντλία νερού άλλαξες μαζί με το σετ χρονισμού; btw τα πίσω τακάκια μου όταν ήταν τα τελευταία τους ακούγονταν χωρίς να φρενάρω και σταμάταγε ο ήχος όταν φρέναρα. Προσπάθησε να αποκλείσεις ότι δεν είναι από φρένα/δίσκους και βασικά ένα έμπειρο αυτί μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο από τις υποθέσεις που μπορεί κάποιος να κάνει με την περιγραφή. Αν δεις ότι γίνεται πιο έντονο με τον καιρό, κανα ρουλεμάν θα είναι, με νεκρά τον ακούς τον ήχο;


Αντλία νερού όχι, δεν έχω αλλάξει ποτέ

Ο ήχος δεν είναι πίσω, είναι κάπου από τη μέση και μπροστά

Τακάκια μπροστά έχω αλλάξει πριν 1-2 χρόνια

Με νεκρά όχι, δεν ακούγεται ποτέ ο ήχος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2015, 22:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Πιστεύω ρουλεμάν συμπλέκτη, έλεγξε το στο συνεργείο σου.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Bill30f για την δημοσίευση του/της: nikos2k7b
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 27 Νοέμ 2015, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Και εμένα κάτι τέτοιο κάνει από τη μεριά του συνοδηγού ή πίσω... μάλλον ρουλεμάν και το κάνει στα 20 χλμ 30χλμ μετά χάνετε μπορεί μετά σε πιο ψηλές ταχύτητες αλλά δε το δοκιμασα.Από ότι ξέρω το ρουλεμάν δε θα βελτιωθεί θα χειροτερέψει οπότε το αφήνω να δούμε πόσο θα αγριεψει...τότε θα πάω στο γιατρό να δούμε τι θα μου πει...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Bill30f έγραψε:
Πιστεύω ρουλεμάν συμπλέκτη, έλεγξε το στο συνεργείο σου.


Το πήγα, αλλά παρά τους ελέγχους, δεν μπόρεσαν να βρουν την πηγή του ήχου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Κάνε τον κόπο να πας και κάπου αλλού, να το γνωρίζουν το μοντέλο, αν δεν μπόρεσε να το βρει το συνεργείο που πήγες, πόσο μάλλον να γίνει τηλεδιάγνωση.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 04 Δεκ 2015, 22:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Μπορώ να πώ με σιγουριά ότι είναι με ταχύτητα μέσα και σε Νορμάλ επιτάχυνση και επιβραδύνση στα 20-30χλμ με κάτι ποιο γρήγορο καλύπτεται από τον ήχο της μηχανής/εξάτμισης και δε βγάζω άκρη πάντως με νεκρά δεν υπάρχει ήχος... Αναπτύσεται λίγο από τα 20-30χλμ σαν βουή και εγώ πιστεύω κάποιο ρουλεμάν είναι στο συνεργείο δεν το πήγα ακόμα. Τουλάχιστον είναι κάτι που θα γίνει ζημιά καλή αν είναι ρουλεμάν στο σαζμαν? θέλει άμεσα αλλαγή; δεν το νομίζω γιατί ρουλεμάν ρόδας κάνει πολύ πιο πολύ φασαρία.. όχι ότι δεν θα το φτιαξω αλλά λέμε τώρα. Ξέρει κανείς;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Δεκ 2015, 12:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Bill30f έγραψε:
Κάνε τον κόπο να πας και κάπου αλλού, να το γνωρίζουν το μοντέλο, αν δεν μπόρεσε να το βρει το συνεργείο που πήγες, πόσο μάλλον να γίνει τηλεδιάγνωση.

Σε εξουσιοδοτημένο citroen το πήγα, το ξέρουν το μοντέλο
Δεν κατέχουν την υπέρτατη τεχνογνωσία αλλά έχουν πλεονέκτημα όταν πρόκειται για σπάνιο πρόβλημα που παρουσιάζεται σε συγκεκριμένο μοντέλο γιατί μπορεί να το έχουν ξανασυναντήσει (ή όταν χρειάζεται lexia)
Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν το γνώριζαν το πρόβλημα, ούτε περιγράφεται εύκολα για να ρώταγαν στα κεντρικά αν το ξέρουν
Κάναμε βόλτες με τον αρχιμηχανικό, το ακούει, αλλά δεν μπορεί να προσδιορίσει το είναι
Βιδώσανε και δέσανε καλύτερα κάτι λαμαρίνες από κάτω, αλλά μηδέν εις το πηλίκο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Δεκ 2015, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
C4LA1.4 Manos έγραψε:
Μπορώ να πώ με σιγουριά ότι είναι με ταχύτητα μέσα και σε Νορμάλ επιτάχυνση και επιβραδύνση στα 20-30χλμ με κάτι ποιο γρήγορο καλύπτεται από τον ήχο της μηχανής/εξάτμισης και δε βγάζω άκρη πάντως με νεκρά δεν υπάρχει ήχος... Αναπτύσεται λίγο από τα 20-30χλμ σαν βουή και εγώ πιστεύω κάποιο ρουλεμάν είναι στο συνεργείο δεν το πήγα ακόμα. Τουλάχιστον είναι κάτι που θα γίνει ζημιά καλή αν είναι ρουλεμάν στο σαζμαν? θέλει άμεσα αλλαγή; δεν το νομίζω γιατί ρουλεμάν ρόδας κάνει πολύ πιο πολύ φασαρία.. όχι ότι δεν θα το φτιαξω αλλά λέμε τώρα. Ξέρει κανείς;

Ναι και μένα δεν το κάνει ποτέ με νεκρά, είτε σε κίνηση είτε σταματημένο, ανεξαρτήτως ταχύτητας κίνησης ή ύψους στροφών

Και για αυτό δεν μπορεί να αναπαραχθεί μέσα στο συνεργείο, όπου θα εντοπιζόταν εύκολα

Το σημείο ταχύτητας όπου το κάνει, συσχετίζεται με την ταχύτητα του κιβωτίου, αλλά μου το απέκλεισαν να είναι το σαζμάν

Ούτε κάποιο ρουλεμάν σε τροχό, όπου είναι κοινό πρόβλημα και θα το έβρισκαν εύκολα

Πιθανολογησαν ότι μπορεί να σχετίζεται με την εξάτμιση, χωρίς να προκύπτει από κάποια οπτική παρατήρηση, αλλά όταν το αμάξι ήταν σηκωμένο και χτυπάμε την εξάτμιση ο ήχος είναι πολύ διαφορετικός για να μπορείς να πεις ότι υπό κάποιες συνθήκες συντονισμού θα μπορούσε να παράγει έναν τσιριχτό ήχο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Το κάνει πιο συχνά τώρα αλλά έχει μέλλον ακόμα πιστεύω.Εμένα μολις βάλω ταχύτητα και αφήσω ακούγεται στα χαμηλά και μετά χάνετε ή δε το ακούω λόγο φασαρίας της εξάτμισης και της μηχανής. Κρατάει ο ήχος σα βοή σε κάποια χλμ 25 ,45 ελπίζω να μη το κάνει στα ψηλά γιατί θα πάω ταξίδι και βλέπω να αγανακτω μάλλον.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Ο ήχος είναι σαν να τρίζει παλιό κρεβάτι και στιγμιαίος?Τότε είναι ζουάν και θα κάνει σίγουρα αν πάτε να παρκάρετε με όπισθεν στην ανηφόρα.Τώρα εμένα κάνει έναν μπάσο ήχο στις πολύ χαμηλές,καμιά φορά και με νεκρά αν πατήσω γκάζι σαν να φοράω σκούπα.Το σήκωσα εξάτμιση δεν είναι οπότε θα δω την πολλαπλή στο service.Αφήστε που είναι και ωραίος ο ήχος

Στάλθηκε από το SM-T210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περίεργος ήχος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 23:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Skotis έγραψε:
Ο ήχος είναι σαν να τρίζει παλιό κρεβάτι και στιγμιαίος?Τότε είναι ζουάν και θα κάνει σίγουρα αν πάτε να παρκάρετε με όπισθεν στην ανηφόρα.Τώρα εμένα κάνει έναν μπάσο ήχο στις πολύ χαμηλές,καμιά φορά και με νεκρά αν πατήσω γκάζι σαν να φοράω σκούπα.Το σήκωσα εξάτμιση δεν είναι οπότε θα δω την πολλαπλή στο service.Αφήστε που είναι και ωραίος ο ήχος

Στάλθηκε από το SM-T210 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όχι κάτι άλλο είναι ναι αυτό το ξέρω στα πολύ χαμηλά το κάνει ένα τρίξιμο γνωστό αυτό το κάνει εμένα εδώ και καιρό το έμαθα αυτό κάτι άλλο είναι σαν βοή.Θα το πάω ταξίδι τώρα ελπίζω να μην έχω θέμα ότι είναι να πάθει θα το εμφανίσει για να δούμε και εμείς τι τα έφτυσε τελικά εκεί μέσα! Δεν είναι κάτι σπουδαίο όμως πιστεύω ...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 23 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ ΗΧΟΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: AlexC4
Απαντήσεις: 10
Ηχος ειδοποίησης χωρίς ένδειξη
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Περιεργος ηχος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: aenaos15
Απαντήσεις: 14
Ηχος στην εκκινηση!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 17
εντονος ηχος οταν στριβω το τιμονι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ