Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 10:20 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2016, 23:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Μάιος 2016, 10:08
Δημοσιεύσεις: 7
Καλησπέρα σας. Έχω ένα C4 5πορτο του 06' και έχει το RD4 CD πάνω (χωρίς mp3). Είναι η Exclusive έκδοση με υπολογιστή ταξιδίου κλπ. Θέλω να αλλάξω την εργοστασιακή πηγή, διότι χρειάζομαι μια με Bluetooth. Έχω ρωτήσει για μη εργοστασιακή πηγή και μου είπανε 270€, τα οποία μου φαίνονται πολλά για 1 DIN συσκευή. Η άλλη επιλογή είναι να βάλω την RD4 Mp3 πηγή (μεταχειρισμένη) και να βάλω Bluetooth module (έχει κάποια στο eBay). Τι προτείνετε από τα δύο και γιατί? Επίσης, μου είπανε ότι για μη εργοστασιακή πηγή χρειάζεται μία φύσα ISO, μια πλακέτα για τα χειριστήρια τιμονιού και άλλο ένα αντάπτορα για την κεραία. Ισχύουν αυτά? Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο μήπως?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιουν 2016, 08:40 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Όλα όσα σου είπανε ισχύουν 100%. Βρίσκεις από ebay ένα RD45, μαζί με φύσα USB, καλώδιο USB και μικρόφωνο. Το RD45 έχει bluetooth ΚΑΙ για streaming μουσική. Όλα είναι plug and play αρκεί να ξέρεις να τα τοποθετήσεις, ενώ έχεις και τον μαμά χειρισμό μέσω των κουμπιών του τιμονιού! Απλά δε θυμάμαι αν θα χρειαστείς και τα 2 επιπλέον κουμπιά (κάτω αριστερή ροδέλα) για χειρισμό του bluetooth:

http://www.citroenet.org.uk/passenger-c ... /c4-15.jpg

Αν στα 270€ περιλαμβάνονται εκτός από το RD45 και όλα τα παραπάνω παρελκόμενα μαζί με εγκατάσταση, δεν είναι και άσχημη τιμή για μαμά αποτέλεσμα.



Αν πάλι θέλεις κάτι aftermarket, έχει πολλές πηγές με USB/bluetooth και θα δώσεις επιπλέον 50€-80€ για τον αντάπτορα σύνδεσης/χειρισμού της πηγής. Σε αυτήν την περίπτωση όμως χάνεις πολλά από τον έλεγχο της οθόνης C- του μαμά ηχοσυστήματος.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιουν 2016, 20:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Πολλά σου είπανε..Πλέον τα rcd έχουν πάει στα 150 ευρώ το πολύ..full extra με usb και bluetooth..
Δίνεις και άλλα 50-60 για τα χειριστήρια στο τιμόνι και με 200 σύνολο είσαι κομπλέ..Με τις λειτουργίες όμως και τις ρυθμίσεις που γίνονται από το rd4 τι γίνεται;Ισως πρέπει να το σκεφτείς αυτό.
Το rd45 που λέει ο πράκτορας πιο πάνω, θέλει και τη δική του οθόνη,δεν είναι συμβατή με αυτή που φοράμε στα c4..
Εγώ πάντως έβαλα module από το ebay και παίζει μια χαρά..το how-to εδώ: viewtopic.php?f=74&t=12023

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιουν 2016, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Μάιος 2016, 10:08
Δημοσιεύσεις: 7
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αρχικά, το RD45 από eBay μου φαίνεται καλή περίπτωση, γιατί είναι "μαμά" αλλαγή, δεν χάνω χειριστήρια κλπ και επίσης δουλεύει και το σύστημα παρκαρίσματος. Αυτό με την οθόνη δεν το ήξερα. Πίστευα πως η οθόνη μου θα μπορούσε να δουλέψει και με το RD45. Όμως, η τιμή του στο eBay είναι 200€ σύν την οθόνη πάμε στα 250€, όσο μου βγαίνει και το aftermarket με τους αντάπτορες κλπ. Πιστεύω πως στα ίδια χρήματα, το aftermarket θα είναι καλύτερη επιλογή από το RD45 όμως :/. Όσον αφορά στο module τώρα, είναι πολύ καλή δουλειά, αλλά χρειάζομαι το bluetooth οπωσδήποτε και τα χειριστήρια στο τιμόνι, οπότε είναι καλή λύση για να προσθέσω usb κλπ στο "μαμά" ηχοσύστημα, αλλά δεν με καλύπτει. Προς το παρόν παρήγγειλα έναν aux αντάπτορα από το eBay για να τον περάσω πάνω στην ήδη υπάρχουσα πηγή. Αν δουλεύει αυτό, με κάτι τέτοιο: http://i.ebayimg.com/images/g/r34AAOSwY ... -l1600.jpg μπορώ να έχω και τη δυνατότητα bluetooth με συνολικό κόστος 25€. Αναμένω να έρθει ο αντάπτορας για να το δοκιμάσω :).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιουν 2016, 08:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Θα μπορούσες να πας σε ένα Yatour, κρατώντας τη μαμά πηγή, έχοντας: USB/SD/AUX και με λίγα παραπάνω χρήματα ΚΑΙ bluetooth (QL-BTA045) Hands-free Phone Call -HFP):

http://www.ebay.co.uk/itm/Yatour-Digita ... Swv-NWX~om

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιουν 2016, 10:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 12 Μάιος 2016, 11:51
Δημοσιεύσεις: 11
Τοποθεσία: Αθήνα
Καλημερα να κανω και εγω μια ερωτηση ως νεος στα Citroen
Ποια η διαφορα του RD3 και RD4 και αν μπορω να το δω εγω βγαζοντας την πηγη?
Eνημερωνω οτι εμενα η πηγη μου ειναι μαμα με MP3 αλλα θα ηθελα να βαλω
και εγω υποδοχη με USB, απλα μην παραγγειλω κατι απο το e bay που δεν θα ταιριαζει.
ευχαριστω.

_________________
It's nice to be important but it's more important to be nice !!!
C4 - 1600cc - 120VTi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιουν 2016, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Όλα τα C4 έχουν RD4, το RD3 αφορά μόνο τα πολύ παλιά μοντέλα του group. Googlαρε photo και θα καταλάβεις ποιες οι διαφορές.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Αύγ 2016, 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Μάιος 2016, 10:08
Δημοσιεύσεις: 7
Τελικά αγόρασα αυτό το Bluetooth από το eBay με 12€ και αφού ενεργοποίησα την Aux θύρα, το συνέδεσα εκεί και δουλεύει κανονικά. Μάλιστα, τράβηξα ρεύμα από τον αναπτήρα κάτω από τα πλαστικά και έβαλα εκεί τον αντάπτορα για το USB και δεν φαίνεται τίποτα. Τη συσκευή την έβαλα κάτω από τον διακόπτη κλειδώματος και το καλώδιο πίσω από την κονσόλα. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και φωτογραφίες. Όλα δουλεύουν καλά και με κόστος 30€ έχεις Bluetooth στο αυτοκίνητο χωρίς να χάσεις χειριστήρια τιμονιού κλπ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Αύγ 2016, 08:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Ενδιαφερον...

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Αύγ 2016, 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Μαρ 2014, 21:47
Δημοσιεύσεις: 339
Τοποθεσία: Θεσ/νικη Καλαμαρια
δεν ειναι μονο να εχεις καποια πραγματα που δεν ειχες(οπως Bluetooth) ο σκοπος ειναι να βελτιωσεις και την ποιοτητα στην μουσικη!!! αφτο ειναι το μεγαλο
ζητουμενο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Αύγ 2016, 15:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
px2 έγραψε:
δεν ειναι μονο να εχεις καποια πραγματα που δεν ειχες(οπως Bluetooth) ο σκοπος ειναι να βελτιωσεις και την ποιοτητα στην μουσικη!!! αφτο ειναι το μεγαλο
ζητουμενο

Σίγουρα γιατί τα ηχεία του c4 δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο φτηνιαρικο είναι.Εγω τα αλλαξα με φοκαλ μπροστά/πισω και πήρα ένα ΒΤ που μπαίνει στο ΑΥΧ της RD4 χωρίς mp3 δυστυχώς και παίζει μουσική καλά αλλά τηλέφωνο δεν ακούγεται παίζει στο τηλέφωνο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Αύγ 2016, 16:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Μάιος 2016, 10:08
Δημοσιεύσεις: 7
Η ποιότητα στη μουσική, λόγω του ότι είναι Bluetooth 4.0 είναι αρκετά καλή. Επιπέδου CD δηλαδή. Στο τηλέφωνο, το θέμα είναι ότι δεν είναι δυνατός ο ήχος και χρειάζεται να το δουλεύεις σε εντάσεις του 15, ενώ η μουσική μπορεί να παίζει στην ένταση 5. Εγώ έτσι τα δουλεύω. Γενικότερα πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Απλά με αυτό, δεν βελτιώνουμε την ποιότητα του ήχου, αλλά απλά έχουμε Bluetooth στο C4 :).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Αύγ 2016, 16:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Θέλει λίγο ένταση παραπάνω αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό η ποιότητα καλή πιστεύω είναι δεν προσεξα κάτι.Φυσικα έχω αλλάξει τα ηχεία με τα μαμά μάλλον δεν θα ακουγα και πολλά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 22:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 18 Μαρ 2014, 21:47
Δημοσιεύσεις: 339
Τοποθεσία: Θεσ/νικη Καλαμαρια
εχω 2 απορριες
1)θελω να βγαλω την πηγη απο το αμαξι μετα θα θελει τον κωδικο...και αν θελει επηδη το πηρα απο δευτερο χερι που μπορω να βρω τον κωδικο?
2)θελω να κανω καποιες δοκιμες με την πηγη μπορω να την δουλεψω εκτος αμαξιου δηλ με
τροφοδοτικο σε εργαστιριο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή πηγής μουσικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
1.Αν είναι του δικού σου αυτοκινήτου δεν θέλει lexia.
Αν είναι απο άλλο αυτοκίνητο θέλει.

2.Σαφέστατα.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αλλαγή εργοστασιακού ραδιοcd σε xsara
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: n_vergopoulos
Απαντήσεις: 1
Αλλαγη αμορτισερ saxo vts 1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: citroen4
Απαντήσεις: 3
Ερώτηση για αλλαγή ταχυτήτων
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: jorjo
Απαντήσεις: 2
Εγγραφη μουσικης σε CD απο τα video του YOUTUBE
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Jethro Tull
Απαντήσεις: 3
Ερώτηση για αλλαγή τιμόνι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: scientist
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ