Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 19 Μαρ 2024, 06:14 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 01:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
Καλημέρα σε όλους.
Έχω ένα C4, 1.6, Hatchback, μοντέλο 2004 (εγώ το είχα αγοράσει καινούριο τον Απρίλιο του 2005), προφανώς βενζινο-κίνητο.
Εδώ και περίπου 1 χρόνο, κάθε περίπου 3 εβδομάδες (κατά μέσο όρο, άλλοτε λιγότερο, άλλοτε περισσότερο), αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Φαίνεται σε μεγάλο βαθμό στο ακόλουθο youtube video: https://www.youtube.com/watch?v=2KLsZMGzaFo
Κατά 99% μου συμβαίνει το ίδιο, όπως το βλέπετε! Μόνο η οθόνη δεν δείχνει ακριβώς έτσι, αλλά σε μένα δείχνει σαν να απεικονίζεται μόνο το κάτω κάτω μέρος σε σχέση με μία κανονική ένδειξη.
Για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα την 1η φορά που συνέβη αλλά και όλες τις επόμενες (6-7 φορές), ακολούθησα τις οδηγίες από έναν μηχανικό του συνεργείου της Citroen στο οποίο πηγαίνω το αυτοκίνητό μου (τώρα στην ΩΜΕΓΑ, Λ.Μεσογείων):
1) Σταματάω το αυτοκίνητο το συντομότερο δυνατόν στην άκρη του δρόμου.
2) Βγάζω το κλειδί.
3) Ανοίγω το καπό και αποσυνδέω τον θετικό πόλο της μπαταρίας (αυτόν που σου δίνει πρόσβαση το πλαστικό περίβλημα το οποίο υπάρχει πάνω από την μπαταρία).
4) Το αφήνω αποσυνδεδεμένο για περίπου 10 δευτερόλεπτα και μετά ξανασυνδέω τον θετικό πόλο της μπαταρίας.
5) Βάζω μπροστά το αυτοκίνητο και όλα λειτουργούν κανονικά, μέχρι την επόμενη φορά που θα ξανασυμβεί, δηλαδή μετά από 2 έως 4 εβδομάδες συνήθως.

Να σημειώσω ότι όταν συμβαίνει το πρόβλημα μπορώ να οδηγήσω ακόμη κανονικά το αυτοκίνητο. Δεν δουλεύουν όμως διάφορα πράγματα, όπως τα παράθυρα (δεν μπορώ να τα ανοίξω και να τα κλείσω), το adjustment για τους πλαϊνούς καθρέφτες, τα κουμπιά για το air condition (ο δυνατός εξαερισμός για να ξεθολώσει π.χ. το παρπρίζ δουλεύει, αν θυμάμαι καλά).
Επίσης, ότι και αν κάνω, οι φωτεινές ενδείξεις, όπως φαίνονται και στο video, συνεχίζουν να δείχνουν, δεν φαίνεται να μπορεί να διορθωθεί με τίποτα το θέμα σε λογικό χρονικό διάστημα από μόνο του, αν δεν κάνω εγώ τα παραπάνω βήματα, που φαίνεται να είναι η μόνη λύση για να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα.
Έχοντας φτιάξει το πρόβλημα με τα παραπάνω βήματα, ώστε να αισθάνομαι και ασφαλής στην οδήγηση, έχω πάει την επόμενη (ή και την ίδια) μέρα, στο συνεργείο και έχω ζητήσει να γίνει διαγνωστικός έλεγχος, όπως και γίνεται, αλλά δεν βλέπουν και δεν βρίσκουν τίποτα με τον έλεγχο αυτόν. Σκέφτομαι ότι αν μου συμβεί πάλι αυτό το πρόβλημα μια κάποια ώρα και μέρα που δεν βιάζομαι πολύ και είναι καθημερινή, τότε να το πάω επί τόπου να το δουν και να το βάλουν στον διαγνωστικό έλεγχο, μήπως και δουν κάτι που δεν βλέπουν όταν τους το πάω την επόμενη μέρα, έχοντας όμως ήδη ακολουθήσει τα παραπάνω βήματα (οπότε και έχοντας διορθώσει το πρόβλημα, προσωρινά).

Στα σχόλια του παραπάνω youtube video, βλέπω ότι ναι μεν δεν έχει λύσει ποτέ το πρόβλημά του ο Κος Heins, αλλά του έχουν γίνει προτάσεις που μπορεί ίσως να λύνουν το παρόμοιο πρόβλημα κάποιου άλλου, όπως:
α) Αλλαγή Engine Bay FuseBox (νομίζω εννοεί κάποια ασφαλειοθήκη)
β) Fix of loose cables on the BSI (Built-in Systems Interface).
γ) Repair and re-route accordingly some 'chaffed' (φθαρμένα) cables within the steering column.

Οι προσωρινές λύσεις που προτείνονται, ψάχνωντας και σε άλλα C4 forums στο Internet, περιλαμβάνουν BSI reset και ECU (Engine Control Unit) reset, χωρίς να αποτελούν την τελική λύση.
Κάποιοι προτείνουν και αλλαγή BSI ή και ECU. Το BSI δεν έχω ψάξει να δω πόσο κοστίζει, το ECU πρέπει να είναι όμως πολύ ακριβό.

Εγώ σκέφτομαι να ζητήσω από το συνεργείο μου να εφαρμόσουν κάποιες από τις 3 παραπάνω προτάσεις (α, β, γ) για αρχή, κυρίως την αλλαγή του Engine Bay FuseBox και τον έλεγχο της καλωδίωσης στο BSI, και μετά βλέπουμε, ανάλογα αν θα λυθεί το πρόβλημα.

Περιμένω και τις δικές σας απόψεις/προτάσεις για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα που έχω.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 08:22 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Καλή σου μέρα και εύχομαι σύντομα μια λύση. Καταρχήν, παρότι το συναντω/διαβάζω πρώτη φορά ως πρόβλημα, να αναφερθώ στο γεγονός πως η ασφαλειοθήκη ενδέχεται να παρουσιάσει θέμα στο συγκεκριμένο μοντέλο. Δεκτό πως μπορεί κάποια φύσα ή ακόμη και η BSI να έχει αρχίσει να παραδίδει πνέυμα. Όχι όμως η ECU που αφορά αποκλειστικά τη λειτουργία του κινητήρα.

Αρχικά όμως, θα σου πρότεινα να πας έστω στην Ωμέγα και να ζητήσεις τηλεφόρτωση (update) για το όχημα σου. Υπάρχει περίπτωση να μην έχει γίνει ποτέ και να είναι τόσο απλή η λύση.

Αν εξακολουθήσει, πριν προβείς σε οποιαδήποτε αντικατάσταση εξαρτημάτων και δει ακριβών όπως η BSI (περί τα 400€) και ασφαλειοθήκη (περί τα 450€), πρέπει να ψαχτεί σχεδόν καλώδιο με καλώδιο από ηλεκτρολόγο που θέλει να ασχοληθεί πραγματικά. Ξεκινά από τις φύσες και συνεχίζει με τα καλώδια των BSI και ασφαλειοθήκης. Τσεκάρει αρχικά μπαταρία και δυναμό για τυχόν απώλειες, ελέγχει όλες τις ασφάλειες μία προς μία, στη συνέχεια καλώδια. Τέλος, αν υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης μεταχειρισμένης BSI και στη συνέχεια ασφαλειοθήκης για δοκιμή μερικών ημερών και εβδομάδων, ώστε να αποκλειστούν αυτά ως αιτίες.

Ποτέ δεν ήμουν υποστηρικτής του "άλλαζε και πλήρωνε" (κοινώς του trial and error) κάνοντας κακό μόνο στη τσέπη μου.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 08:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Παρακολουθώντας το βίντεο και διαβάζοντας τα σχόλια από κάτω, ο ιδιοκτήτης αναφέρει ότι παρότι αλλάχθηκε η ασφαλειοθήκη δεν φτιάχτηκε παρά μόνο όταν ελέχθηκαν κάποια καλώδια στην κολώνα του τιμονιού. Στο τελευταίο σχόλιο του αυτό λέει.Άρα θέλεις καλό ηλεκτρολόγο όπως είπε και ο Δημήτρης.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 10:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Καλύτερα να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να πας αντιπροσωπεία να το βάλουν σε Lexia. Πιθανότατα είναι κάτι πολύ απλό που αν του βάλει χέρι ο μαστρο μητσος να γίνει πολύ πολύπλοκο

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 10:06 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Φίλε Dasimo, πήγε ήδη στην Ωμέγα και του είπανε να αφαιρεί τον πόλο για να κάνει reset! Λογικά δε θα το έχουν ήδη συνδέσει εκεί για τυχόν σφάλματα; Αν όχι, είναι για τα μπάζα...

Θέλει ηλεκτρολόγο με κάκαλα λοιπόν που να το ψάξει διεξοδικά, ιδανικά κάποιον που να κατέχει τα PSA.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 12:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Ok δεν το ειχα δει...


Sent from my iPad using Tapatalk

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 13:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Φίλε μου πήγαινε και σε άλλη αντιπροσωπεία..υπάρχουν παντού πορτοκαλιές...

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 14:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
Πράκτορας έγραψε:
Θέλει ηλεκτρολόγο με κάκαλα λοιπόν που να το ψάξει διεξοδικά, ιδανικά κάποιον που να κατέχει τα PSA.

:agree :agree :agree

εγω θα λεγα μονο σε καποιον που κατεχει τα PSA

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Ιουν 2016, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5574
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Μπορεις να πας και στον Χρυσικο στη Θηβων, διπλα στον Μερκουρακη. Λεγεται "Xrysikos Service", εχει και site. Eιναι πολυ καλος με τα ηλεκτρονικα. Αν σου φαινεται μακρια, πρωτα μια βολτα απο την "Mενεξεδων" στον Δ.Κουτσομυλο στην Κατω Κηφισια. Ειναι επισης πολυ καλοι.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Ιουν 2016, 12:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
Όπως έγραψα στο αρχικό post έχει γίνει διαγνωστικός έλεγχος και δεν βρίσκουν τίποτα, αλλά αυτό είναι μετά το reset με την προσθαφαίρεση του θετικού πόλου της μπαταρίας. Θα δω αν μπορέσω κάποια μέρα να το πάω κατευθείαν όταν θα έχει πρόβλημα.

@Πράκτορας: Δεν ήξερα ότι ηταν τόσο ακριβά ρε φίλε αυτά!!! Πωπωωω!! Άντε να δούμε!...

@dasimo: Τι είναι το Lexia;;;;.......

Γενικά και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να βρω πολύ καλό ηλεκτρολόγο, πριν τα σκάσω χοντρά και με αμφίβολο αποτέλεσμα!!! Οπότε προτείνετέ μου ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ηλεκτρολόγους που να γνωρίζουν από Citroen και συγκεκριμένα και το δικό μου μοντέλο!!
Ευχαριστώ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Ιουν 2016, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16610
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
dasimo έγραψε:
Καλύτερα να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να πας αντιπροσωπεία να το βάλουν σε Lexia. Πιθανότατα είναι κάτι πολύ απλό που αν του βάλει χέρι ο μαστρο μητσος να γίνει πολύ πολύπλοκο

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Πολυ μικροτερες οι πιθανοτητες ν ασχοληθει σοβαρα αντιπροσωπεια με σοβαρο και ΜΗ τυπικο προβλημα, παρα γατος ηλεκτρολογος χρονια στο κουρμπετι που εχει πιασει απ ολες τις μαρκες...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Ιουν 2016, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Δεν είναι ασφαλειοθήκη.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Ιουν 2016, 03:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Δεκ 2012, 07:20
Δημοσιεύσεις: 120
kostask έγραψε:
Παρακολουθώντας το βίντεο και διαβάζοντας τα σχόλια από κάτω, ο ιδιοκτήτης αναφέρει ότι παρότι αλλάχθηκε η ασφαλειοθήκη δεν φτιάχτηκε παρά μόνο όταν ελέχθηκαν κάποια καλώδια στην κολώνα του τιμονιού. Στο τελευταίο σχόλιο του αυτό λέει.Άρα θέλεις καλό ηλεκτρολόγο όπως είπε και ο Δημήτρης.


Ούτε όταν ελέγχθηκαν τα καλώδια στην κολώνα του τιμονιού φτιάχτηκε, ακόμη ψάχνεται αυτός ο Alex Haines όπως γράφει στο τελευταίο post του: "Any help regarding this issue would be fantastic as Citroen don't seem to know what is wrong. Has been in over 5 times now with this issue."
Πρέπει να τα είχε σκάσει χοντρά με όλες αυτές τις αλλαγές και το πρόβλημα ακόμη δεν είχε λυθεί!...
Πραγματικά απογοητευτικό, μου το έλεγαν για τα γαλλικά και τα προβλήματα με τα ηλεκτρολογικά τους, αλλά δεν το πίστευα..

Για την ώρα μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω και η πιο λογική υπόθεση είναι το Engine Bay FuxeBox, αλλά πρώτα καλό θα ήταν να το δει ένας πραγματικά καλός ηλεκτρολόγος, αν γνωρίζετε κάποιον. Όχι κάποιος που κάνει ή λέει ότι ξέρει πολλά, αλλά κάποιος εκ του αποτελέσματος, που πραγματικά να ξέρει και να έχει λύσει δύσκολα προβλήματα στο παρελθόν. (Δυστυχώς από "φαφλατάδες" που τα "ξέρουν όλα" και έχουν "λύση" στα πάντα, έχει γεμίσει ο τόπος στην χώρα μας ιδίως!).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Ιουν 2016, 07:12 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5574
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Tα συγχρονα γαλλικα οπως και το δικο σου δεν εχουν προβληματα με τα ηλεκτρολογικα. Αυτη η φημη προερχεται απο τις δεκαετιες 70-80 και δυστυχως τα συνοδευει ακομα στη χωρα μας με τα στρεβλα στερεοτυπα. Εγω οδηγω citroen απο το 1988 και δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα σημαντικο ουτε με τα μηχανολογικα, ουτε με τα ηλεκτρολογικα. Ειχα C4 σαν το δικο σου για 8 χρονια. Μια φορα οντως με αφησε ευτυχως στο συνεργειο, απο πλακετα ασφαλειοθηκης, κοστος 250 ευρω. Απο κει και περα καμμια αλλη δυσλειτουργια ολα αυτα τα χρονια. Το C4 ειναι ενα πολυ συγχρονο αυτοκινητο με εξισου συγχρονη τεχνολογια και στα ηλεκτρολογικα. Και βεβαια δεν φτιαχνονται τα κυκλωματα του στη Γαλλια για να φταιει που ειναι γαλλικο. Ολοι οι συγχρονοι πινακες ταμπλω ειτε αναλογικοι ειτε ψηφιακοι σε ενδειξεις απο πισω ειναι ηλεκτρονικοι και παρομοιο προβλημα αν και σπανιο μπορει να προκυψει και σε ακριβοτερα αυτοκινητα ανεξαρτητως χωρας προελευσης. Δικαιολογημενα εκνευριζεσαι αλλα αποτι φαινεται ειναι σπανιο προβλημα και θα σε ταλαιπωρησει. Κατα τη γνωμη μου θα βοηθαγε και ενα email στα κεντρικα εδω η στη Γαλλια οπου θα εκθεσεις ακριβως το προβλημα σου αλλα και την αντιμετωπιση που ειχες απο τα ντοπια συνεργεια. Σιγουρα χρειαζεται ενας καλος και μερακλης ηλεκτρολογος-ηλεκτρονικος που θα εχει παρακολουθησει εκπαιδευση επανω στα ηλεκτρονικα του συγκεκριμενου μοντελου και θα γνωριζει και καταννοει καλα το συστημα can-bus του αυτοκινητου. Μπορει να ειναι κατι πολυ απλο, μπορει και κατι πολυπλοκο. Αν ξαναπας στην Ωμεγα στην Αγ.Παρασκευη, χρησιμοποιησε το ονομα μου και ζητα τον Χρηστο Αυγουστη, η τον Κωστα Ροσμαρακη. Επισης σου ειπα , πολυ καλος σε τετοια προβληματα ειναι ο Χρυσικος στην Θηβων. Παντως το lexia κατι θα δειξει...δεν γινεται να μην δειξει που ειναι το προβλημα. Επισης προτενε τους προληπτικα αν γινεται να ξεκουμπωσουν τον πινακα οργανων και να τον ξανακουμπωσουν. Μπορει να ειναι θεμα επαφων. Καλο κουραγιο.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα (Dash Board) ενδείξεων.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Ιουν 2016, 08:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
Ακολουθεί

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Τελευταία επεξεργασία από grekoulis και Κυρ 12 Ιουν 2016, 08:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 28 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

πρόβλημα airbag xsara '02
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Black Bullet
Απαντήσεις: 21
Πρόβλημα με air condition...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: wizard
Απαντήσεις: 3
Πρόβλημα με επαναφορα φλας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: texle
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα air condition.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 22
Πρόβλημα με RT3 Navi
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron