Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 03:18 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 16:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Είχα αναφέρει κάποια στιγμή στο "τι κάνατε σήμερα στο Citroen σας" ότι μου ζεσταίνεται το πάτωμα πολύ και το παρατήρησα να γίνεται σταδιακά όλο και πιο έντονο από τότε που είχα κολλήσει στην άμμο. Σήμερα πήγα στον "Εξατμίσεις Θεόφιλος" κοντά μου και την κοιτάξαμε.
Δεν παρατήρησα να έχει στραβώσει αλλά ήταν και τα 2 καζανάκια αναμμένα, σαν κοκκινισμένα ένα πράγμα. Ο εξατμισάς μου λέει πως το έχω ζορίσει πολύ το αμάξι και έχει ανάψει όλη η εξάτμιση. Θέλει όπως είπε αλλαγή και τα 2 καζανάκια.
Τελικά άλλαξα μόνο το μπροστινό και έφυγα με την σκέψη να το δω αν βελτιώθηκε και αναλόγως να αλλάξω και το πίσω (τελικό) σε δεύτερη φάση.
Έκανα μια διαδρομή και όντως στα πόδια μου δεν ζεστάθηκε, αλλά το πάτωμα του παγκάζ ακριβώς πάνω από το τελικό είχε ανάψει πάλι σε σημείο να ψήνεις άνετα κοψίδια.
Με πρώτη ευκαιρία θα αλλάξω και το πίσω (60€ μου πήρε για το εμπρός και θέλει 90€ για το πίσω).
Οι απορίες μου είναι η εξής: Είναι λογικό σε αυτοκίνητο με 92000χλμ να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα; Είναι τόσο εύκολο να βγάλεις off και τα 2 καζανάκια; Το αμάξι το δουλεύω με αλλαγές στις 2,5-3000 σαλ και πάω το πολύ με 130 στην εθνική με μόνο ζόρισμα όταν κάνω προσπέραση σε φορτηγό που ως ψόφιο 14άρι θέλει σκέψη, προετοιμασία και φόρα για να κάνεις μια προσπέραση.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 16:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Βασίλη, μήπως επειδή το πας πολύ μαλακωσά, γέμισαν τα καζανάκια μέσα με μούργα και καρβουνάκια;

Έτσι εξηγείται μόνο. Γέμισαν, μη αφήνοντας τα καυσαέρια και τη θερμοκρασία να περνούν ελεύθερα, οπότε ζεσταίνονταν.

Καθαριστικά, χρησιμοποιείς καθόλου; Παίζουν και αυτά το ρόλο τους απ'όσο ξέρω.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 17:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
τα καζανακια απο τα βενζινοκινητα δεν βουλωνουν..και ειδικα απο μουργα :D και αν ηταν βουλωμενα καταρχας το αμαξι δεν θα πηγαινε βημα..για να ψηνεις στο πορτ μπαγκαζ πρεπει το καζανακι να εχει θερμοκρασια ηλιου, πραγμα απιθανο μιας και εχει θερμοπαγιδα απο πανω...το μονο που βουλωνει ειναι ο καταλυτης, και οχι απο τα καυσαερια αλλα απο τη θερμοκρασια θρυμματιζεται και βουλωνουν οι κυψελες..

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 17:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Εγώ μέσα στο καλοκαίρι, είδα Picasso 18άρι με 80.000 χλμ., το είχε παππούς και ήταν βουλωμένη η εξάτμιση. Καταλύτης και καζανάκια.
Όταν δε το πήρε ο μάστορας για ξεμπούκωμα, δεν πήγαινε βήμα. Με καθαριστικά, βενζίνες, ξεμπουκώματα και κτλ., έστρωσε.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 17:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
δεν παιζει φιλε...τα καζανακια τα αλλαζουν μονο οταν σαπιζουν..και διαφραγμα να σπασει παλι δεν βουλωνει..εκτος και αν ητανε διχρονο.. :D

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 17:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Αν κατάλαβα καλά, επειδή είχαν υπερθερμανθεί παραμορφώθηκαν μέσα και εμποδίζεται η ροή των καυσαερίων. Μείωση στην απόδοση του αμαξιού έχω παρατηρήσει, δύσκολα φορτώνει πάνω από 3800 σαλ. Πάντως παρά το ότι η θερμοπαγίδες εμπρός και πίσω είναι μια χαρά, μέσα βράζει. Το νιώθεις και πάνω από την μοκέτα του παγκάζ, και αν την σηκώσεις δεν αντέχει το χέρι να μείνει επάνω.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
το δυσκολο ομως ειναι να γινει αυτο που λες (σπανιο) και στα δυο συγχρονος...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 18:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Σεπ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 917
Τοποθεσία: PALLHNH
Εικόνες: 3
Για να βουλωσει καζανακι πρεπει να έχει φύγει κομματι απο τον καταλύτη. Θα σου ανέβαζε και θερμοκρασία το αμαξι

_________________
Xsara 1.6. 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 19:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:55
Δημοσιεύσεις: 249
Δεν είναι για να παίζεις νομίζω ρώτησε τιμές και άλλαξε τα μην πάρει φωτιά δεν θα είναι κάλο θέαμα. Ξέρω αν δεν σαπίσει το καζανάκι δεν το αλλάζεις δεν έχει πρόβλημα όμως το μαμά τελικό σαπίζει εύκολα μιας και είναι μεγάλο και έχει διαφράγματα για να μην κάνει θόρυβο εγώ το αλλάζω σε ελεύθερο γιατί άπλα δε χαλάει ποτέ ξανά 100χιλιαδες έχει κάνει και χάλασε ο σωλήνας!. Μπορεί όντως να διαλύθηκε ο καταλύτης και να τα βούλωσε όλα δες το και αυτό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2016, 20:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Κεκ όμως έβγαλε χωρίς πρόβλημα.... δεν ξέρω, τι να πω....

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Σεπ 2016, 16:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Άλλαξα το Σάββατο και το τελικό καζανάκι, και άμεσα φάνηκε διαφορά στην απόκριση και το τράβηγμα του αυτοκινήτου και φορτώνει πιο πρόθυμα πάνω από τις 3500 σαλ. Η απορία βέβαια παραμένει για το πως μπορεί να προκλήθηκε το όλο θέμα, μιας και δεν βλέπω κάτι στο καζανάκι που εμένα τουλάχιστον να δικαιολογεί αυτό το θέμα. Έβγαλα μόνο το τελικό φωτό, το μεσαίο το ξέχασα εκείνη την ώρα, αλλά όλο είχε αυτό το κοκκινωπό - σκουριασμένο χρώμα που έχει το τελικό στην είσοδό του.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και οι 3 εξατμισάδες με διαβεβαίωσαν πως όλες οι βάσεις είναι εντάξει (το Σάββατο ήταν άλλος ο οποίος δεν το είχε δει την προηγούμενη ημέρα μαζί με τους άλλους 2, οπότε δεν είχε ακούσει τι μου είχαν πει εκείνοι).

Ακούμπησα πάλι τα πατώματα στα σημεία που ένιωθα να καίει, στα πόδια μου τίποτα, και πίσω μόνο μετά από επίτηδες ζόρισμα και τρέξιμο σηκώνοντας την μοκέτα του παγκαζ ένιωσα κάποια ζέστη, αλλά καμία σχέση με το κάψιμο που έκανε πριν.
Ευελπιστώ αυτό να έλυσε το πρόβλημα και να μην ξαναεμφανιστεί, μένει να κάνω μεγάλη διαδρομή, άνω της μιας ώρας και βάλε για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Σεπ 2016, 17:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
αναμενουμε εντυπωσεις...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Σεπ 2016, 18:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
...και κοστος! Δεν θυμαμαι αν αναφερθηκε..σορρυ αν ναι.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Σεπ 2016, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
150 συνολικά, το είχα γράψει πιο πάνω, φθηνότερα αν επέλεγα πιο ελεύθερα από κάποια που είχαν σε προσφορά, αλλά λόγω μωρού και της αγάπης του για νάνι στο αμάξι, παρέμεινα στην ήσυχη επιλογή. Μεγάλη διαδρομή λογικά θα αργήσω να κάνω, απλά έβαλα και τις φωτό μήπως κάποιος πιο έμπειρος δει το καζανάκι και επιβεβαιώσει ότι είχε πρόβλημα, αν και οι πρώτες ενδείξεις δείχνουν ότι όντως χρειαζόταν αλλαγή.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα εξάτμισης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Σεπ 2016, 19:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
εγω μια χαρα τα ειδα τα καζανακια και ελπιζω να τα πηρες μαζι σου...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προβλημα με κόρνα.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: johnis
Απαντήσεις: 8
Πρόβλημα χρώματος!!
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C5
Συγγραφέας: pikos2000gr
Απαντήσεις: 26
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: bizakias
Απαντήσεις: 3
Προβλημα με αυτοματο σασμαν Peugeot 107
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα με καλοριφέρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: sakis zaf
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια