Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:32 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αμοιβή συνεργείου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιαν 2018, 15:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Προσωπικά σε αυτήν την περίπτωση σκέφτομαι: υπάρχει το Lexia/diagbox, στα λέει όλα ακριβώς, που πάσχει κλπ για να μην κάνεις πειράματα, υποτίθεται έχεις μια εμπειρία από αυτοκίνητα και ξέρεις από παλαιότερη περίπτωση ότι αυτά τα συμπτώματα συνάδουν με αυτό το πρόβλημα, κουμπώνεις έναν πολλαπλασιαστή από άλλο ή την καβάτζα - όλο και κάποια θα έχεις αν ασχολείσαι με μια συγκεκριμένη μάρκα κατά κανόνα - σβήνεις σφάλματα και ελέγχεις με τον άλλο πολλαπλασιαστή, δούλεψε; Καλώς, σφάλματα 0, προχωράμε σε δοκιμή, καθαρό και μετά, παραδίδεις στον πελάτη με το κόστος που αναλογεί αφού του βάλεις καινούριο στην θέση του δοκιμαστικού. Δεν δούλεψε; Συνεχίζεις τις δοκιμές. Μπορεί να είμαι λάθος, δεν ξέρω, προσωπικά έτσι το βλέπω.
Δεν ξεχνώ την περίπτωση που μου είχε κάτσει με το antipollution πριν 3 χρόνια: το βάζει ο "τα ξέρω όλα" μάστορας επάνω στο διαγνωστικό του που έχει για όλες τις μάρκες, μου λέει με ύφος 40 καρδιναλίων αυτά έτσι κάνουν, εγκέφαλος είναι, του βγάζει σφάλμα επικοινωνίας, "ναι, εγκέφαλο θέλει, κάτσε να σου πω τιμή" . Όχι του λέω, δεν έχω τώρα τόσα χρήματα, σβήσε το σφάλμα σε παρακαλώ, και όταν με αφήσει ή έχω τα χρήματα έρχομαι να το κάνουμε. Την κάνω με ελαφρά, παίρνω το σπρέι, καθαρίζω τον αισθητήρα αέρος και την πεταλούδα όπως μπορούσα και τέλος εκεί η ιστορία.
Είναι μια εποχή που ο πελάτης δεν μπορεί να πληρώνει καινούρια ανταλλακτικά μέχρι να βρεθεί τελικά η βλάβη, τα συνεργεία που πάνε με αυτόν τον τρόπο δεν θα επιβιώσουν αυτήν την εποχή. Πιστεύω όσοι μηχανικοί αναγνωρίζουν το λάθος στην διάγνωση και βάζουν πίσω το ανταλλακτικό που υπήρχε επάνω πιστώνοντας το κόστος του στον πελάτη και το κρατάνε για την επόμενη φορά που θα βρεθεί κάποιο με πρόβλημα σε αυτό το ανταλλακτικό, το βγάζουν και τελειώνει εκεί έχοντας κερδίσει τον πελάτη με την ειλικρίνειά τους και τον σεβασμό στον χρόνο και την τσέπη του. Στην τελική, αν αρχίσουν και μαζεύονται ανταλλακτικά από αποτυχημένες διαγνώσεις, συγνώμη ρε φίλε, δεν το έχεις, μείνε σε αυτό που ξέρεις καλά, μην ταλαιπωρείς και μην ταλαιπωρείσαι.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αμοιβή συνεργείου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιαν 2018, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 04 Δεκ 2015, 16:53
Δημοσιεύσεις: 68
Τοποθεσία: Sicily
Titan έγραψε:
Καλη χρόνια σε όλους,

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Έχω ένα c4 1.6 πριν μια βδομάδα μου ρεταρε το αμάξι και έβγαλε μήνυμα depollution system faulty και το αμάξι ρεταρε . Πήγα σε συνεργείο και έβγαλε ο εγκεφαλος πολλαπλασιαστη . Τον αλλάζει ο τεχνικός και πληρώνω σύνολο 170 ευρώ. Το παίρνω και την επόμενη μέρα τα ίδια πάλι. Του το πάω πίσω και μου λέει τελικά ήταν η ασφαλειοθηκη. Μου έβαλε μια μεταχειρισμένη 100ευρω. Του είπα ότι δε σε πληρώνω γιατί μου άλλαξες χωρίς λόγο πολλαπλασιαστη και πλήρωσα 170. Τι λέτε έχω δίκιο η αυτός που θέλει αλλά 100 και τελικά άμα και αυτό δεν είναι και προέρχεται από αλλού ή βλάβη τι θα κάνω θα πληρώνω συνέχεια?



Το συνεργείο Αθήνα;

Το λάθος είναι του συνεργείου καθαρά και όχι δικό σου, έτσι εμένα κάποτε είχε πρόβλημα το αμάξι με τον εγκέφαλο και μου λέγε δυναμό (ασχέτως αν οι μετρήσεις δείχαν οκ) στο συνεργείο και του είχα πει αν δεν είναι αλλάζει το καινούριο με το παλιό και δεν πληρώνεσαι και έτσι είχε γίνει. Καθαρά το λάθος δικό του!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αμοιβή συνεργείου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιαν 2018, 20:21 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
grekoulis έγραψε:
ΙΣΩΣ το ενα να φερνει το αλλο.


Εδώ τα είπες όλα.!!

Στάλθηκε από το γραφείο μου στον πλανήτη Nibiru !!!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αμοιβή συνεργείου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιαν 2018, 21:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Titan έγραψε:
Καλη χρόνια σε όλους,

Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Έχω ένα c4 1.6 πριν μια βδομάδα μου ρεταρε το αμάξι και έβγαλε μήνυμα depollution system faulty και το αμάξι ρεταρε . Πήγα σε συνεργείο και έβγαλε ο εγκεφαλος πολλαπλασιαστη . Τον αλλάζει ο τεχνικός και πληρώνω σύνολο 170 ευρώ. Το παίρνω και την επόμενη μέρα τα ίδια πάλι. Του το πάω πίσω και μου λέει τελικά ήταν η ασφαλειοθηκη. Μου έβαλε μια μεταχειρισμένη 100ευρω. Του είπα ότι δε σε πληρώνω γιατί μου άλλαξες χωρίς λόγο πολλαπλασιαστη και πλήρωσα 170. Τι λέτε έχω δίκιο η αυτός που θέλει αλλά 100 και τελικά άμα και αυτό δεν είναι και προέρχεται από αλλού ή βλάβη τι θα κάνω θα πληρώνω συνέχεια?



Θεωρώ οτι έκανες λάθος στην δεύτερη επίσκεψή σου.
Και αν θέλεις να στο αιτιολογήσω,πολύ ευχαρίστως.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

Εύρεση συνεργείου στην Θεσσαλονίκη
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: ΠΕΤΡΟΣ XSARA II
Απαντήσεις: 15
Το ελληνικό "dsg" του ελληνικού συνεργείου!!! ΔΕΙΤΕ ΤΟ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 45
Αναζήτηση ηλεκτρολογικού συνεργείου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 4
Περί Service/συνεργείου και κόστος Θεσσαλονίκη (Diesel).
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Ign508
Απαντήσεις: 15
Αλλη μια αναζητηση συνεργειου για Θεσσαλονικη
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 15
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ