Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:14 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 03 Μαρ 2018, 17:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2018, 16:50
Δημοσιεύσεις: 8
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα citroen 1.6 c4 vts του 07 το οποίο ειναι καλοσυντηριμένο και γενικά χωρίς πρόβληματα αμάξι εχει 140.000km. Τον τελυταιο μήνα παρατηρησα κατι περίεργο, ημουν βραδυ εξω και γυρνουσα σπιτι σε δρομο χωρις φωτα οποτε αναγκαστικα με μεγαλη σκαλα και παρατηρησα στα φωτα του αμαξιου οπως και στις οθονες ενα συνεχες ντιμαρισμα, τι εννοω οτι τις οθονες τις ρυθμιζεις σε μια συγκεκριμενη φωτεινοτητα και αυτες μια χαμηλωναν μια ξανα φωτιζαν, μην φανταστειτε τεραστια διαφορα τοσο οσο να το καταλαβαινεις, μετα εσβησα την μεγαλη σκαλα, και συνεχισα οταν αναβα φλας το ιδιο οταν γυρνουσα το τιμονι για στροφη το ιδιο ελαχιστη διαφορα αλλα το καταλαβαινες, μεχρι που κατεβηκα να δω τι γινεται, οταν ανοιξα την πορτα και ανοιξε το φως στην οροφη και αυτο μια χαμηλωνε μια ανεβαινε. (Να σημειωθει οτι εχω xenon φωτα και μπροστα οταν γυρνας το τιμονι στριβουν και τα φωτα ). Το παρατηρω εδω και καιρο αυτο χωρις να βγαζει καποια ενδειξη στο αμαξι. Σαφως αυτο συμβαινει οταν εχει ζεσταθει το αμαξι μονο οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα γιατι το πρωι δεν καταλαβαινω να γινεται κατι. Δεν εχει θεμα να παρει μπρος ουτε δυσκολευεται ολα ειναι καλα απλα μονο αυτο με τα φωτα. επισης και οταν παταω τα φρενα τα πισω φωτα κανουν το ιδιο (ααα ξεχασα τα xenon δεν κανουν αυτο που ανεφερα, μονο η μεγαλη σκαλα που δεν ειναι xenon και ολα τα υπολοιπα φωτα στο αμαξι). Ετσι αποφασισα να παω σε ηλεκτρολογο ολα οκ μου λεει οτι μπορει να ειναι το δυναμο αλλα του εξηγω οτι το κανει κανενα μηνα και ετσι αυτος μου λεει τοτε αλλαζει το πραγμα καλο θα ειναι να πας και απο την σιτροεν και ετσι επραξα πηγα στην σιτροεν και με ρωτησαν απο που ειμαι γιατι η πινακιδες μου δεν ειναι απο τον τοπο που κατοικω τωρα, με ενα περιεργο υφος με ρωτησαν απο που ειμαι και μολις απαντησα εγω (χαζομαρα μου βεβαια) μου λεει κατευθειαν θελει αλλαγη ολο το δυναμο και λεω ρε παιδια μηπως να το κατεβασετε να το δειτε πρωτα το δυναμο μηπως ειναι τα καρβουνακια η κατι αλλο, να το βαλετε στον υπολογιστη το αμαξι μην εχει βγει κανενα λαθος η μην ειναι και ο πολλ/στης.. Λεω ποσο κανει, μου λεει 260εουρος, ειπα καλα και εφυγα (να σημειωθει οτι ηταν επισημο σερβις σιτροεν και ειχε και αντιπρωσοπεια απο διπλα, απλα ολο το σκηνικο φανηκε καπως δλδ δεν αντιλεγω οτι μπορει να θελει αλλαγη ουτε οτι δεν ειχα να τα δωσω απλα κατεβασε το δες το και μετα μην με φεσωνεις χωρις να εχεις εικονα απο μεσα).
Τωρα θα παω στον ηλεκτρολογο που μου συστησαν για να το κατεβασει και να το δει να δουμε τι ειναι.

Παιδια εαν εχει συμβει σε κανενα πειτε τι μπορει να ειναι η οποιος καλος μπορει να με βοηθησει να εχω μια εικονα του τι γινεται.
Ευχαριστω
:c4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Συνήθως είναι ύποπτη η μπαταρία σε αυτές τις περιπτώσεις. Να κ πως μετριέται ΣΩΣΤΑ:

https://youtu.be/Oi8sUE9XCgA

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 03 Μαρ 2018, 18:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2018, 16:50
Δημοσιεύσεις: 8
Αυτο με την μπαταρια το σκεφτηκα και εγω η αληθεια ειναι, αλλα οταν κανει αυτο με τα φωτα αν βγεις εξω απο το αμαξι και το παρατηρησεις θα ακουσεις και ενα μικρο σφυριγμα ελαχιστο. Οταν ειπα οτι φωτιζουν πιο πολυ και πιο λιγο και υπαρχει αυτη η κλιμακωση γινεται σε 1 δευττερολεπτο και ακολουθει σε καθε κλιμακωση και το σφυριγμα δλδ για αυτο ισως να ειναι το ρουλεμαν απο το δυναμο δεν ξερω τι να πω...

φωτα κανονικα
φωτα λιγο πιο σβησμενα σφυριγμα 1 δευτ.
φωτα ξανα κανονικα
υπαρχει αυτη η εναλλαγη ..

ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 03 Μαρ 2018, 21:56 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Μπορει να ειναι μονο το ενα ή κ τα 2 μαζι. Ευχομαι να το βρεις συντομα.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 12:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2018, 16:50
Δημοσιεύσεις: 8
Σε ευχαριστω το ευχομαι και εγω :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 14:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Πιστεύω πάντως ότι θα ήταν καλύτερα να μη πας σε επίσημο γιατί όπως και να έχει η φάση θα σε γδυσουν. Ίσως αν μας πεις σε ποια περιοχή βρίσκεσαι, κάποιοι να μπορούν να σου προτείνουν κάποιο καλό συνεργείο.

Στάλθηκε από το Galaxy S7 χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Μαρ 2018, 14:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2018, 16:50
Δημοσιεύσεις: 8
Εχω βρει σε ποιο ηλεκτρολογο θα παω και μου τον εχουν συστησει ευτυχως. Απλα ηθελα να ρωτησω αν εχει συμβει σε κανενα αυτο το προβλημα για να ξερω τι μπορει να ειναι !


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Μαρ 2018, 18:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
ο "αυτοματος" του δυναμο...βεβαια στο δικο σου παει σετ με τα καρβουνακια....το αλλαζεις και θα εισαι οκ!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Μαρ 2018, 19:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Μαρ 2018, 16:50
Δημοσιεύσεις: 8
vil έγραψε:
ο "αυτοματος" του δυναμο...βεβαια στο δικο σου παει σετ με τα καρβουνακια....το αλλαζεις και θα εισαι οκ!!!



Τελος καλο ολα καλα οντως ηταν ο αυτοματος οπως λες μου εβαλε Valeo αυτοματακι και ολα ειναι ποπα !


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Μαρ 2018, 20:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
:thumb
:clap :clap :clap

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΔΥΝΑΜΟ/ΕΡΩΤΗΣΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Μαρ 2018, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Ωραιος ο Vil! :clap

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ερώτηση: Γιατί το κοτόπουλο διέσχισε τον δρόμο
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: shadow_
Απαντήσεις: 2
ερωτηση - προβληματισμος σε citroen c4 hatchback thp 2009
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Tsitourman
Απαντήσεις: 1
Ερώτηση για ζάντες.
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΘΟΝΗ C3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: thanos339
Απαντήσεις: 5
ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ C4 DIESEL
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια