Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:39 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ραγισμα πολλαπλη εξαγωγης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Αύγ 2020, 14:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ 2020, 11:27
Δημοσιεύσεις: 13
Καλησπέρα σε ολους... Κατοχος C4 1.4 2008 εχει ραγισμα η πολλαπλη το κόστος ειναι μεγαλο και μεταχειρισμενα δεν βρίσκουμε... Ο αισθητηρας λ δεν αλλαζει διότι δεν μπορεί να βγει... Και γενικά εχω μπλέξει εχω ενα μηνα ασχολούμαι και ακρη δεν βγαζω... Υπαρχει επιπτώσεις στο αμαξι αν το αφήσω έτσι;; Γενικά χρειάζομαι τις γνώσεις σας... Ευχαριστώ πολυ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ραγισμα πολλαπλη εξαγωγης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 07 Αύγ 2020, 17:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Καλησπέρα και σε σένα!

Σε καμία περίπτωση μην αφήσεις έτσι το αυτοκίνητο! Σίγουρα θα επιδεινώνεται, οι επιπτώσεις είναι ήδη υπαρκτές και θα γίνουν σοβαρότερες:
- Μειωμένη απόδοση που με τη σειρά της προσπαθώντας οδηγός-αυτοκίνητο να την αντιμετωπίσουν οδηγεί και σε αύξηση της κατανάλωσης.
- Ο αισθητήρας λ μεταφέρει λάθος δεδομένα στον εγκέφαλο που διαμορφώνει τη λειτουργία έτσι που δεν χρειάζεται με ότι συνεπάγεται αυτό.
- Σίγουρα δεν θέλεις κάτω από το καπό να εξέρχονται υπέρθερμα καυσαέρια, αυτό μπορεί να βλάψει και υποσυστήματα με άσχημα αποτελέσματα.
Και πέρα από αυτά τα μηχανολογικά, το κυριότερο, που χειρότερο από αυτό δεν περιμένεις, και αυτό μετράει πρωτίστως:
- Όσο χάνει, τώρα κι όσο χειροτερεύει, μεγάλο μέρος το εισπνέετε εσύ και οι άνθρωποί σου στην καμπίνα, το φίλτρο συγκρατεί μόνο λίγα στερεά.

Με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση, είδα μεταχειρισμένες πολλαπλές για τον 1.4 στο car.gr να παίζουν στα 70 έως 110 ευρώ, και οι καινούργιες aftermarket για το μοντέλο σου στα ελληνικά ανταλλακτικάδικα στα 190 έως 250 ευρώ κομπλέ σετ με όσα χρειάζονται για την τοποθέτηση. Με τις μεταχειρισμένες είναι σίγουρα λαχείο, δεν ξέρεις πόσο-που-πως έχουν δουλέψει και έχεις πάντα το φόβο να πάθεις τα ίδια. Με τις καινούργιες δεν σε απασχολούν αυτά και έχεις και 2 χρόνια εγγύηση. Η διαφορά τιμής νομίζω αξίζει για καινούργια. Δεν ξέρω από εξωτερικό σε τι τιμές παίζουν οι καινούργιες και αν αξίζει αγορά από εκεί.
Τρίτη λύση που αξίζει να κοιτάξεις, αν π.χ. είσαι Αθήνα μάστορα θα βρεις, είναι αν μπορεί να κολληθεί, αναλόγως τη θέση και την έκταση της ζημιάς.
Είπες βέβαια ότι δεν βγαίνει ο αισθητήρας λ, πράγμα που σημαίνει τι, τι σου είπαν, ότι έχει πάρει άσχημα; Ότι δεν επισκευάζεται;
Και το ότι ράγισε, λόγω θερμοκρασιών έγινε, αν δεν παίζουν βαριές οξειδώσεις λόγω συνθηκών, μιας και μιλάμε για αυτοκίνητο 12 χρόνων, όχι για πολύ παλιό. Το ψάξατε καθόλου στο συνεργείο το θέμα μήπως συντρέχουν κι άλλα πίσω από αυτό;

Κι αυτό που λες ότι ασχολείσαι ένα μήνα και άκρη δεν βγάζεις, περίεργο! Σιγά την πρωτόγνωρη περίπτωση! Πες μας σε ποιά περιοχή είσαι, μήπως μπορεί κάποιος να σε κατευθύνει κάπου.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε jalbanis για την δημοσίευση του/της: Γιωργος 1210
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ραγισμα πολλαπλη εξαγωγης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 08 Αύγ 2020, 15:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αυτό ήθελα να γράψω και εγώ. Με ραγισμένη πολλαπλή ενα μήνα δεν έχεις πρόβλημα με καυσαέρια στην καμπίνα;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ραγισμα πολλαπλη εξαγωγης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 08 Αύγ 2020, 19:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Καλησπερα κι απο εμενα και να συμπληρωσω (ομοιοπαθων απο χρηση υγραεριου), ο αισθητηρας λαμδα αφαιρειται ή με ισχυρο ζεσταμα σωος, ή με ισχυρο ζεσταμα κατεστραμενος (το πιθανοτερο). Οποτε υπολογιζε σχεδον σιγουρα και τον αισθητηρα λαμδα στο κοστος.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ραγισμα πολλαπλη εξαγωγης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Αύγ 2020, 11:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ 2020, 11:27
Δημοσιεύσεις: 13
Σας ευχαριστώ για το χρονο σας... Ακομα δεν εχω κανει κατι διοτι συμπίπτουν αδειες κλπ κλπ. Οχι στη καμπινα δεν εχω θέματα απλα νιωθω το αμαξι βαρύ δεν ηταν έτσι... Θεσσαλονίκη μενω ευοσμο.. Εχω επισκεφτεί τρεις εξατμισαδες ο ενας γνωστος εξ'αυτόν και οι τιμες ξεκινάνε απο 350 ευρώ και πάνω... Τωρα μετα τις 24 Αυγούστου περιμένω που θα γυρίσουν απο άδειες και θεος βοηθός να μη με βγάλει κατι άλλο... Παρεμπιπτόντως το αμαξι ειναι τσιλικο 170000 χλμ εχει πως προέκυψε αυτο δεν ξέρω... Και εγω για καινούριο ψάχνουμε να βαλω φίλε δεν θελω μεταχειρισμενα κλπ κλπ... Ευχαριστώ και πάλι...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ραγισμα πολλαπλη εξαγωγης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Σεπ 2020, 13:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ 2013, 17:04
Δημοσιεύσεις: 21
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω τι εκανες με το προβλημα που ειχες παντως καλο συνεργειο υπάρχει αλλά είναι ανατολικά, Θέρμη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ραγισμα πολλαπλη εξαγωγης...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Σεπ 2020, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Φεβ 2020, 11:27
Δημοσιεύσεις: 13
Τετάρτη 30 του μηνός θα γίνει η δουλειά μου τελικά με κόστος 400ευρω συν τον λαμδα... Εύχομαι να μην ε ει συμβεί κατι στο καταλυτη... Στον Γιαλαντζη θα γίνει η δουλειά στη Γωγουση... Καλο χειμώνα κύριοι...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αντικατάσταση Βιδών στην πολλαπλή εισαγωγής
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Σπασμενη Πολλαπλη ! Picasso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: XsarasOPicassos
Απαντήσεις: 6
Καμένη βαλβίδα εξαγωγής Xara 1600 16v, 2001
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Φλάντζα ή Ράγισμα στο καπάκι;;;
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: AdamVTS
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron