Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:18 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 12 Ιαν 2021, 17:04 
Άβαταρ μέλους
Παίδες καλησπέρα. Εδώ και τρεις μήνες κατά κάποιες φορές το πρωί όταν έβαζα το αμάξι μπροστά, δούλευε πολύ ασθενικά και έτρεμε το σύμπαν. Το έσβηνα, το ξανάβαζα μπροστά και όλα ΟΚ. Τελευταία μου έχει ανάψει η λυχνία του κινητήρα και βγάζει το μήνυμα «depollution system». Τα ίδια (σβήσιμο και ξανα εκκίνηση του κινητήρα), όλα καλά αλλά η λυχνία συνεχώς αναμμένη. Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει εάν πρόκειται για σοβαρό πρόβλημα και τί είδους βλάβη είναι αυτή; Ευχαριστώ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Μάιος 2021, 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
ΚΩΣΤΑΣ ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ έγραψε:
Παίδες καλησπέρα. Εδώ και τρεις μήνες κατά κάποιες φορές το πρωί όταν έβαζα το αμάξι μπροστά, δούλευε πολύ ασθενικά και έτρεμε το σύμπαν. Το έσβηνα, το ξανάβαζα μπροστά και όλα ΟΚ. Τελευταία μου έχει ανάψει η λυχνία του κινητήρα και βγάζει το μήνυμα «depollution system». Τα ίδια (σβήσιμο και ξανα εκκίνηση του κινητήρα), όλα καλά αλλά η λυχνία συνεχώς αναμμένη. Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει εάν πρόκειται για σοβαρό πρόβλημα και τί είδους βλάβη είναι αυτή; Ευχαριστώ!


Μου έτυχε και εμένα, και κάποια στιγμή η ένδειξη από μόνη της σταμάτησε χωρίς να κάνω κάτι

Λέω να πάρω εκείνο το πρόσθετο βενζίνης που μπαίνει στο ρεζερβουάρ καυσίμου να βάλω

Αλλά δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι

Βλέπω διάφορα εδώ στο skroutz
https://www.skroutz.gr/c/1884/Prostheti ... zinis.html

Ξέρει κανείς ποιο είναι που μπαίνει στο C4 με βενζίνη ;

Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Μάιος 2021, 19:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Κώστα, καλωσήρθες στο GCC, εύχομαι καλή διαμονή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα από τώρα και στο εξής!
Σε πρώτη φάση, άλλαξε πρατήριο καυσίμων! Πολύ πιθανό να προέρχεται από κακής ποιότητας καύσιμο. Από λάδια-φίλτρα-σέρβις-κλπ είσαι εντάξει;
Δοκίμασε και ένα καθαριστικό κυκλώματος καυσίμου, μπορείς (κι εσύ Νίκο) να σε καθοδηγήσουν και να βρεις σε καλό πρατήριο εμπιστοσύνης ή σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο/εξειδικευμένο συνεργείο Citroen. Σε τέτοιο συνεργείο, θα 'λεγα να πας, να το δουν καλού-κακού.
Αν δεν έχει προκληθεί ανεπιστρεπτί κάτι σοβαρό που να θέλει οπωσδήποτε επέμβαση, π.χ. βουλωμένα μπεκ ή θέματα στην αντλία καυσίμου, θα σου πουν, και θα στρώσει με καλό καθαρό καύσιμο και κάποιο καθαριστικό για πρώτου βαθμού θεραπεία.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Μάιος 2021, 14:33 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
nikos2k7b έγραψε:
ΚΩΣΤΑΣ ΚΡΕΜΜΥΔΑΣ έγραψε:
Παίδες καλησπέρα. Εδώ και τρεις μήνες κατά κάποιες φορές το πρωί όταν έβαζα το αμάξι μπροστά, δούλευε πολύ ασθενικά και έτρεμε το σύμπαν. Το έσβηνα, το ξανάβαζα μπροστά και όλα ΟΚ. Τελευταία μου έχει ανάψει η λυχνία του κινητήρα και βγάζει το μήνυμα «depollution system». Τα ίδια (σβήσιμο και ξανα εκκίνηση του κινητήρα), όλα καλά αλλά η λυχνία συνεχώς αναμμένη. Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει εάν πρόκειται για σοβαρό πρόβλημα και τί είδους βλάβη είναι αυτή; Ευχαριστώ!


Μου έτυχε και εμένα, και κάποια στιγμή η ένδειξη από μόνη της σταμάτησε χωρίς να κάνω κάτι

Λέω να πάρω εκείνο το πρόσθετο βενζίνης που μπαίνει στο ρεζερβουάρ καυσίμου να βάλω

Αλλά δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι

Βλέπω διάφορα εδώ στο skroutz
https://www.skroutz.gr/c/1884/Prostheti ... zinis.html

Ξέρει κανείς ποιο είναι που μπαίνει στο C4 με βενζίνη ;

Ευχαριστώ


Φίλε μου καλησπέρα. Το depollution faulty μπορεί να έχει πολλές αιτίες.

Θα πρότεινα καλύτερα να επισκεφτείς ένα συνεργείο, να δουν ακριβώς τι κωδικό βγάζει. Ας μην υποπτευόμαστε κατευθείαν τα πρατήρια καυσίμων.

Ωστόσο το φαινόμενο που περιγράφεις για κρύα πρωινά (εφόσον μιλάμε για 3 μήνες πριν) παραπέμπει στο ότι κάτι δε πάει καλά με την ανάφλεξη. Σε αυτό υπάρχει μια σειρά εξαρτημάτων να ελεγχθούν: πολλαπλασιαστής, σπινθηριστές (μπουζί) ή ακόμη και αισθητήρας λ.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Μάιος 2021, 22:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
Xμ χμ.....depolution....χμ χμ....
Δηλαδή βήχας. Που έχει αιτία σε δεκα πράγματα.
Εγω θα βάλω τα λεφτά μου σε ασφαλειοθήκη....
Ασφαλώς και ισχύουν όσα είπαν όλοι....
Χμ....

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Μάιος 2021, 22:35 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Depollution λογω ασφαλειοθηκης δεν θυμάμαι να έχει αναφερθει.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Μάιος 2021, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Λοιπόν εγώ το πήγα στο συνεργείο, γιατί δύο φορές μου έτυχε να πάω να το βάλω μπρος και να μην παίρνει
(μετά από 1', πήρε)

Ο μηχανικός συνέδεσε το μηχάνημα για να δει τι έχει καταγραφεί ως σφάλμα, και μου είπε ότι έδειχνε τα μπεκ

Μου είπε ότι είναι απίθανο να έχουν βλάβη και τα τέσσερα μπεκ ταυτόχρονα, αν ήταν μόνο το ένα θα μπορούσε να το εξετάσει

Μου είπε ότι μπορεί να είναι πολλές και διάφορες οι αιτίες, π.χ. η αντλία, η ασφαλειοθήκη, κλπ

Την ποιότητα βενζίνης ή την έλλειψη καθαριστικού βενζίνης την απέκλεισε για το συγκεκριμένο σύμπτωμα

Και καταλήξαμε ότι δεδομένου ότι δεν μπορεί να αρχίζει να αντικαθιστά εξαρτήματα στην τύχη, θα πρέπει να περιμένουμε να το ξανακάνει και να δούμε αν η εγγραφή είναι πιο σωστή ώστε να ξέρει προς τα που να κατευθυνθεί ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Μάιος 2021, 16:57 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Σωστός μου φαίνεται ο συλλογισμός του. Οπότε αναμονή!

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Μάιος 2021, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Εν τω μεταξύ, όσο περιμένετε με το μάστορα να δει ααααν το ξανακάνει για να πιάσει το τζακ ποτ στο διαγνωστικό που θα του πει ααααυτό...
...βάλε επώνυμη 100άρα σε ένα πρατήριο που εκ πείρας το έχεις κόψει για καλό και βγες εκτός πόλης να το ξεκαπνίσεις και να δεις πως πάει.

Ναι οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές, όπως αυτές που ειπώθηκαν, αλλά αν, τα φαινόμενα είναι παροδικά και τυχαία όπως τα ανέφερε ο Κώστας κι όχι συστηματικά, και έχουν προηγηθεί κιόλας και ακινησίες λόγω κ-ιού, μια πρώτη καλή ύποπτη αιτία είναι η παρουσία νερού και ξένων σωμάτων στο κύκλωμα, είτε από συσσώρευση υγρασίας και βρωμιάς στο ντεπόζιτο είτε από κακής ποιότητας βενζίνη είτε και από τα δύο αυτά μαζί.
Και ένα καθαριστικό που και που, ποτέ δε βλάπτει. Να μη ξεχνάμε ποτέ κι ότι η νοθεία οργιάζει, το νεράκι από παραμελημένες δεξαμενές πρατηρίου είναι το πιο αθώο που μπορεί να μας τύχει στο ντεπόζιτο, παίζουν και μούργες και άλλα χειρότερα.
Έχουν αναφερθεί πολλές φορές "depollution faulty" που εξαφανίστηκαν μετά από μια πρώτη "αγωγή" με καλό καύσιμο, ενίοτε και καθαριστικό.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Μάιος 2021, 07:42 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Αν λοιπόν βάζουμε το διαγνωστικό και μετά ψαχνόμαστε κλάφτα Χαράλαμπε. Δεν γνωρίζω πως δουλεύουν αυτά , ούτε τι διάγνωση κάνει το συγκεκριμένο, αλλά εμένα μου φαίνεται περίεργο να σου λέει το φταίει και μετα ο μάστορας να ψάχνει κάτι άλλο. Αν είναι έτσι , ούτε το διαγνωστικο είναι αξιόπιστο σε αυτά που λέει. Ισως βέβαια οι κινητηρες της PSA να μην έχουν τοσους αισθητηρες που το διαγνωστικο να μπορει να μιλάει με ακριβεια με τον κινητηρα οπως ισως σε άλλες φιρμες ακριβοτερες (π.χ. ΒΜW που ελέγχει την ποιοτητα του λαδιου και σου λέει ποτε πρέπει να αλλάξεις λάδια). Ασε που αν ειχε πολλούς αισθητηρες , θα χαλαγανε γρηγορα γιατι θα ηταν φθηνιάρικοι και πάλι θα γκρινιάζαμε...Καλά ξεμπερδεματα φιλε Νικο.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Μάιος 2021, 13:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Ναι το ιδανικό θα ήταν να υπάρχουν περισσότεροι αισθητήρες και πιο ακριβείς ενδείξεις για τις βλάβες για να μην ψάχνουμε

Αλλά μιλάμε για ποιο παλιά μοντέλα, φαντάζομαι σε νεότερα μοντέλα, ανεξάρτητα μάρκας, υπάρχουν περισσότεροι αισθητήρες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση οι πιθανές αιτίες είναι πολλές και η καταγεγραμμένη ένδειξη είναι λανθασμένη οπότε τρέχα γύρευε ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Μάιος 2021, 21:16 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
jalbanis έγραψε:
Εν τω μεταξύ, όσο περιμένετε με το μάστορα να δει ααααν το ξανακάνει για να πιάσει το τζακ ποτ στο διαγνωστικό που θα του πει ααααυτό...
...βάλε επώνυμη 100άρα σε ένα πρατήριο που εκ πείρας το έχεις κόψει για καλό και βγες εκτός πόλης να το ξεκαπνίσεις και να δεις πως πάει.

Ναι οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές, όπως αυτές που ειπώθηκαν, αλλά αν, τα φαινόμενα είναι παροδικά και τυχαία όπως τα ανέφερε ο Κώστας κι όχι συστηματικά, και έχουν προηγηθεί κιόλας και ακινησίες λόγω κ-ιού, μια πρώτη καλή ύποπτη αιτία είναι η παρουσία νερού και ξένων σωμάτων στο κύκλωμα, είτε από συσσώρευση υγρασίας και βρωμιάς στο ντεπόζιτο είτε από κακής ποιότητας βενζίνη είτε και από τα δύο αυτά μαζί.
Και ένα καθαριστικό που και που, ποτέ δε βλάπτει. Να μη ξεχνάμε ποτέ κι ότι η νοθεία οργιάζει, το νεράκι από παραμελημένες δεξαμενές πρατηρίου είναι το πιο αθώο που μπορεί να μας τύχει στο ντεπόζιτο, παίζουν και μούργες και άλλα χειρότερα.
Έχουν αναφερθεί πολλές φορές "depollution faulty" που εξαφανίστηκαν μετά από μια πρώτη "αγωγή" με καλό καύσιμο, ενίοτε και καθαριστικό.


Θεωρώ εντελώς λανθασμένη την εκτίμησή σου. Αν είναι δυνατόν σε κάθε πρόβλημα που έρχεται σε ένα συνεργείο να αρχίζουμε να ψάχνουμε αν φταίει το κακό καύσιμο. Με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα καταφέρειο φίλος μας είναι να κυνηγάει μαγισσες και να κάψει μερικά λίτρα βενζίνης σε τσάμπα βόλτες.

Που και ακόμη να μην εμφανιστεί μετά από μερικές βόλτες (ειδικά σε φουλ γκάζι ΔΕ θα εμφανιστεί, συνήθως εμφανίζεται σε χαμηλές στροφές και νορμάλ πορεία) αυτό δε σημαίνει ότι ελυσες το πρόβλημα, αλλά ότι το κουκουλωσες. Γιατί ακόμη και αν το αμάξι δουλεψει με 100αρα, αλλά έχει θέματα με 95αρα, πάλι ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Μην εμμένεις λοιπόν στο κακό καύσιμο, εκτός κι αν έχεις χρήματα και χρόνο χάσιμο.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Μάιος 2021, 21:23 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Παιδιά και οι αισθητήρες δε μπορούν να κάνουν μαγικά.

Παράδειγμα σχετικό: έρχεται c4 στο συνεργείο με engine fault και βλάβες με αναφορά σε μπεκ και turbo boost. ---> αιτία φραγμένο DPF! Ο λόγος είναι ότι η δυσκολία εξαγωγής καυσαερίων δημιουργεί δυσλειτουργίες σε περιφερειακά εξαρτήματα, χωρίς όμως να έχουν θέμα! Ενώ δηλαδή η ecu έδωσε εντολή (στόχο) για boost στο 1.3bar, δεν επετεύχθη, άρα είχαμε το σφάλμα. Ομοίως και για τον ψεκασμό των μπεκ. Χωρίς όμως να έχουμε πρόβλημα είτε στην τουρμπίνα είτε στα μπεκ.

Κάτι αντίστοιχο και με την περίπτωση των παραπάνω βλαβών του depollution.

Το απλό για το συνεργείο θα ήταν να αρχίσει να του αλλάζει ότι του ρθει, ή να του πει να κάνει μήνυση στο βενζινάδικο.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Μάιος 2021, 08:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Εντάξει...

Απαντάς, λες και απέκλεισα εγώ οτιδήποτε άλλο και θεωρώ ότι οφείλεται μόνο στο καύσιμο (...δες ξανά τι είπα στο πρώτο-πρώτο ποστ μου εδώ), λες και πρότεινα να βάλουν κάτι που υπάρχει περίπτωση να τους είναι άχρηστο από τώρα και στο εξής (...βενζίνη των max οκτανίων πρότεινα, κι όσο το δυνατόν από πιο προσεγμένο πρατήριο, και γιατί όχι συν κάποιο καθαριστικό), και μαζί, λες και δεν ξέρεις ότι πολλοί (μια χαρά καλοί) μηχανικοί αν πριζώζουν και δεν δουν άμεσα κάτι σαφές προτείνουν και αυτό ακριβώς που είπα, σε πρώτο χρόνο, μέχρι να τους το ξαναπάνε για πρίζωμα. Υπάρχει περίπτωση βέβαια, στατιστικά, να μη το ξέρεις αυτό το τελευταίο.

Μια λεπτομέρεια μόνο που έχει μεγάλη σημασία, και δεν πρόσεξα εξ αρχής, είναι που είπε ο Κώστας ότι παραμένει αναμμένο το λαμπάκι κινητήρα. Εννοεί όταν σβήσει το "depollution faulty" και δείχνει κατά τ' άλλα να πηγαίνει κανονικά το αυτοκίνητο;

Τέλος πάντων, δεν πάμε για διαγνώσεις πληκτρολογίου! Απλά, ιδίως μετά και τις κλεισούρες και τις ακινησίες που ζήσαμε το τελευταίο εξάμηνο, συν την πάντα υπαρκτή πιθανότητα να μας τύχει κακό καύσιμο, έχει ακόμη περισσότερο νόημα, γι' αυτό και μου ήρθε να προτείνω κι αυτό. Αναλόγως, εννοείται, και πως-πόσο κινήθηκαν και πως-πόσο έβαλαν καύσιμο αυτό το διάστημα ο Κώστας κι ο Νίκος.

Δεν έχω χρόνο τώρα, φεύγω, αλλά όποιος θέλει, ή από τους άμεσα ενδιαφερόμενους ή άλλος που παρακολουθεί, ας κάνει ένα γκουγκλάρισμα, και δεν υπάρχει περίπτωση, κάπου θα βρει ότι έχουν προτείνει και κάτι τέτοιο. Και αργότερα, θα το ψάξω κι εγώ.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Μάιος 2021, 13:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
jalbanis έγραψε:
Εντάξει...

Απαντάς, λες και απέκλεισα εγώ οτιδήποτε άλλο και θεωρώ ότι οφείλεται μόνο στο καύσιμο (...δες ξανά τι είπα στο πρώτο-πρώτο ποστ μου εδώ), λες και πρότεινα να βάλουν κάτι που υπάρχει περίπτωση να τους είναι άχρηστο από τώρα και στο εξής (...βενζίνη των max οκτανίων πρότεινα, κι όσο το δυνατόν από πιο προσεγμένο πρατήριο, και γιατί όχι συν κάποιο καθαριστικό), και μαζί, λες και δεν ξέρεις ότι πολλοί (μια χαρά καλοί) μηχανικοί αν πριζώζουν και δεν δουν άμεσα κάτι σαφές προτείνουν και αυτό ακριβώς που είπα, σε πρώτο χρόνο, μέχρι να τους το ξαναπάνε για πρίζωμα. Υπάρχει περίπτωση βέβαια, στατιστικά, να μη το ξέρεις αυτό το τελευταίο.

Μια λεπτομέρεια μόνο που έχει μεγάλη σημασία, και δεν πρόσεξα εξ αρχής, είναι που είπε ο Κώστας ότι παραμένει αναμμένο το λαμπάκι κινητήρα. Εννοεί όταν σβήσει το "depollution faulty" και δείχνει κατά τ' άλλα να πηγαίνει κανονικά το αυτοκίνητο;

Τέλος πάντων, δεν πάμε για διαγνώσεις πληκτρολογίου! Απλά, ιδίως μετά και τις κλεισούρες και τις ακινησίες που ζήσαμε το τελευταίο εξάμηνο, συν την πάντα υπαρκτή πιθανότητα να μας τύχει κακό καύσιμο, έχει ακόμη περισσότερο νόημα, γι' αυτό και μου ήρθε να προτείνω κι αυτό. Αναλόγως, εννοείται, και πως-πόσο κινήθηκαν και πως-πόσο έβαλαν καύσιμο αυτό το διάστημα ο Κώστας κι ο Νίκος.

Δεν έχω χρόνο τώρα, φεύγω, αλλά όποιος θέλει, ή από τους άμεσα ενδιαφερόμενους ή άλλος που παρακολουθεί, ας κάνει ένα γκουγκλάρισμα, και δεν υπάρχει περίπτωση, κάπου θα βρει ότι έχουν προτείνει και κάτι τέτοιο. Και αργότερα, θα το ψάξω κι εγώ.
Ναι η ουσία είναι πως δύο μυνήματα παραπάνω λες "περιμένουμε τον μάστορα αν πιάσει το Τζακ Ποτ". Ενώ στην πραγματικότητα ο άνθρωπος λειτουργεί κατά τα μάτια μου επαγγελματικά.

Και θέλω να πω πως αν δεν έχει κάποιος εμπειρία από ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΒΛΑΒΩΝ δεν είναι κακό. Μπορεί να μην είναι η δουλειά του. Μην κριτικάρουμε επαγγελματίες όμως χωρίς να έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις -που δεν αποκτούνται μέσω ίντερνετ, αλλά μέσω τριβής με το αντικείμενο-.

Όσο για το "τζάκποτ". Πάμπολλες φορές δίνουμε αεροσκάφη "released to service" ή για δοκιμαστικές πτήσεις, όταν βλάβες επιμένουν, περιμένοντας το "Τζακ Ποτ", ή κάποια παρατήρηση του πιλότου για τα χαρακτηριστικά της πτήσης στη φάση που "πέταξε" την βλάβη (ύψος, ταχύτητα, στοιχεία κινητήρα κλπ). Δεν είναι όλα τόσο απλά λοιπόν. Ακόμη και ένα depollution.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 5 [ 63 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Gearbox faulty, depollution system faulty, αλλά όλα καλά
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: karas
Απαντήσεις: 43
XsaraII 1.6VTS Συνεχόμενο beep χωρίς κάποια ένδειξη
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
ένδειξη service στο κατράν
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: chsevdas
Απαντήσεις: 17
ένδειξη στο κοντέρ?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: foudou
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ