Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 01:29 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιουν 2021, 20:22 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5578
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Νίκο καλά ξεμπερδέματα... :(

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιουν 2021, 21:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Όχι απλά περιμένουμε με έκδηλη περιέργεια πια, θα επιστρατεύσουμε ποπ-κορν και μπυροτσιπρομεζέδες για μεγάλο ματς όπως πάει.

Εν τω μεταξύ, τιλτ βαρέσαμε, τι "να συμψηφίσουμε το ποσό με ότι ανταλλακτικό χρειαστεί" λένε;!
Θα κρατήσουν χρεωμένο τον αισθητήρα που θα έχουν πάρει πίσω και θα έχουν βάλει ξανά τον δικό σου;
Κι αν δηλαδή χρειαστούν κι άλλες τέτοιες δοκιμές, θα σου κρατάνε χρεωμένα τα ανταλλακτικά που δεν σου χρειάστηκαν; Κι αν στο τέλος, βρουν τι φταίει, και το ανταλλακτικό που θα χρειαστεί κοστίζει λιγότερο από το συνολικό κόστος των προηγούμενων; Θα πληρώσεις και το κάτι παραπάνω;
Σα να μη λένε κάτι καλά, που αν έχουν μάλιστα την ευαισθησία κάτι να συμψηφίσουν είναι τα 145 ευρά της ασφαλειοθήκης, νομίζω...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιουν 2021, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
jalbanis έγραψε:
Όχι απλά περιμένουμε με έκδηλη περιέργεια πια, θα επιστρατεύσουμε ποπ-κορν και μπυροτσιπρομεζέδες για μεγάλο ματς όπως πάει.

Εν τω μεταξύ, τιλτ βαρέσαμε, τι "να συμψηφίσουμε το ποσό με ότι ανταλλακτικό χρειαστεί" λένε;!
Θα κρατήσουν χρεωμένο τον αισθητήρα που θα έχουν πάρει πίσω και θα έχουν βάλει ξανά τον δικό σου;
Κι αν δηλαδή χρειαστούν κι άλλες τέτοιες δοκιμές, θα σου κρατάνε χρεωμένα τα ανταλλακτικά που δεν σου χρειάστηκαν; Κι αν στο τέλος, βρουν τι φταίει, και το ανταλλακτικό που θα χρειαστεί κοστίζει λιγότερο από το συνολικό κόστος των προηγούμενων; Θα πληρώσεις και το κάτι παραπάνω;
Σα να μη λένε κάτι καλά, που αν έχουν μάλιστα την ευαισθησία κάτι να συμψηφίσουν είναι τα 145 ευρά της ασφαλειοθήκης, νομίζω...


:D :D :D

Ναι για τον συμψηφισμό αυτό εννοούν, ξαναβάζουν πίσω τον δικό μου αισθητήρα, βάζουν τον καινούργιο πίσω στο κουτί του :) , και αφαιρούμε τα €35 του αισθητήρα από την τιμή του πολλαπλασιαστή (ή ότι τέλος πάντων μπει)

Ναι η αλήθεια είναι ότι αν η ασφαλειοθήκη είναι λάθος διάγνωση, κάποιο σκόντο θα έπρεπε να μου κάνουν
(τα €145 είναι εργασία, δεν έβαλαν άλλη)

Βέβαια θα σου πει, κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να το φτιάξουμε, σύμφωνα με τις ενδείξεις που έχουμε

Και εγώ πρέπει να κρίνω αν όντως γίνεται ότι καλύτερο μπορεί, ή αν κάποιος άλλος θα τα κατάφερνε καλύτερα
(αλλά είναι δύσκολο να πω γιατί δεν ξέρω επί της ουσίας από αυτά)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιουν 2021, 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Άλλο κατάλαβα. Αν είναι έτσι, κάνε προσευχή μέχρι να το φτιάξουν να πάει ψηλά το τζακ-ποτ και θα σε πληρώσουν κιόλας στο τέλος. Δες, pm...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Ιουν 2021, 09:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Το παρέλαβα, αλλάχθηκε ο πολλαπλασιαστής (€100)

Και η βαλβίδα φρένου (εντός εγγύησης γιατί την είχα αλλάξει πριν μερικούς μήνες) γιατί και αυτή έβγαλε ένδειξη μου είπαν

Στην ερώτηση γιατί δεν αλλάχθηκε ο πολλαπλασιαστής την προηγούμενη φορά που έβγαλε ένδειξη, το σκεπτικό ήταν ότι αφού έσβησε ο κινητήρας εν κινήσει ότι ο πολλαπλασιαστής μπορεί να προκαλούσε πρόβλημα σε ένα δύο κυλίνδρους αλλά δεν θα έκλεινε και τους τέσσερεις μαζί

Για να δούμε πως θα πάει...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 06 Ιούλ 2021, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Λοιπόν

Για δυο-τρεις εβδομάδες λειτούργησε χωρίς πρόβλημα

Μετά ξαναέβγαλε κάποια στιγμή την ίδια ένδειξη ("Depollution System Faulty" και το λαμπάκι του κινητήρα)

Το ξαναπήγα στο συνεργείο και εδώ και μέρες το ψάχνουν ακόμα

Αλλάζουν καλωδιώσεις και κάνουν χιλιόμετρα, αλλά μέχρι στιγμής κάποια στιγμή την ξαναβγάζει την ένδειξη
(χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα στην κίνηση το αμάξι)

Για να δούμε που θα καταλήξουμε ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2021, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
Η συνέχεια:

Άλλαξαν κάποια καλωδίωση, το κράτησαν κάμποσες μέρες και έκαναν αρκετά χιλιόμετρα για να δουν αν θα βγάλει ένδειξη προβλήματος, και μου το έδωσαν

Έκανα και εγώ τον τελευταίο μήνα περίπου 1000 χλμ, κανένα πρόβλημα

Σήμερα πήγα να το βάλω μπρος και έκανε κόλπα, πήρε μπρος με το τρίτο γύρισμα της μίζας, και καπάκι έβγαλε πάλι το μήνυμα "Depollution System Faulty" και άναψε το λαμπάκι του κινητήρα

Ως τώρα έχουν αλλαχθεί ασφαλειοθήκη, πολλαπλασιαστής, αισθητήρας στροφών, μπουζί, καλωδιώσεις, και η ταλαιπωρία συνεχίζεται ...

Και τώρα είμαι διακοπές στη Νάξο, και φοβάμαι αν μου μείνει και δεν ξεκινάει ενώ είμαι σε κάποια παραλία άντε να έρθει γερανός εκεί ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2021, 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Περαστικα. Αποψη μου αλλαξε ασφαλειοθηκη ξανα ή στειλε αυτην για επισκευη εκει που θα σου πω αν θες
Ενναλακτικα αμα περνας απο Αθηνα η μενεις εδω ενημερωσε να το βαλουμε στην λεξια να δουμε τι κωδικο βλαβης σου βγαζει,
Μπας και εχει πει το ποιημα κανενας αισθητηρας Λ? Βασικα οτι στρωνει και μετα χαλαει εμενα μου κανει οτι καποιο καλωδιο, επαφη, ρελε δεν κανει επαφη πχ απο ζεστη η τρανταγμα η δεν ξερω και εγω τι.

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2021, 12:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
grekoulis έγραψε:
Περαστικα. Αποψη μου αλλαξε ασφαλειοθηκη ξανα ή στειλε αυτην για επισκευη εκει που θα σου πω αν θες
Ενναλακτικα αμα περνας απο Αθηνα η μενεις εδω ενημερωσε να το βαλουμε στην λεξια να δουμε τι κωδικο βλαβης σου βγαζει,
Μπας και εχει πει το ποιημα κανενας αισθητηρας Λ? Βασικα οτι στρωνει και μετα χαλαει εμενα μου κανει οτι καποιο καλωδιο, επαφη, ρελε δεν κανει επαφη πχ απο ζεστη η τρανταγμα η δεν ξερω και εγω τι.


Ευχαριστώ γκρεκούλη

Το πήγα τώρα σε ένα συνεργείο εδώ στην Νάξο που είμαι διακοπές, το έβαλε στο διαγνωστικό και δίνει τις εξής ενδείξεις:

- Γείωση Μπεκ 1
- Γείωση Μπεκ 2
- Γείωση Μπεκ 3
- Γείωση Μπεκ 4
- Βαλβίδα Κανίστρου
- Βαλβίδα πεντάλ φρένου

Μου είπε και ο μηχανικός αυτός ότι δεν μπορεί να είναι τα μπεκ, γιατί δεν θα ήταν και τα τέσσερα μαζί

Κάποια καλωδίωση υποπτεύεται ή στην χειρότερη περίπτωση ο εγκέφαλος (αλλά με μικρή πιθανότητα)

Αν μου μείνει τώρα εδώ που είμαι, θα πρέπει να πάρω οδική για να το πάνε στο συνεργείο
Και όταν γυρίσω Αθήνα θα πρέπει να δω που θα το πάω

Γιατί λες ότι μπορεί να είναι η ασφαλειοθήκη πάλι?
Αυτό ήταν το πρώτο που σκέφθηκαν στο συνεργείο και υποτίθεται ότι έκαναν όλες τις κολλήσεις ώστε αν ήταν κάποιο θέμα επαφής να διορθωθεί


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Αύγ 2021, 13:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 08 Ιούλ 2021, 14:09
Δημοσιεύσεις: 23
Δες μήπως είναι θέμα immobilaizer,δεν αφήνει τον κινητήρα ή η φήσα στο πετάλ του γκαζιού.

_________________
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Αύγ 2021, 16:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 251
panosC4vts έγραψε:
Δες μήπως είναι θέμα immobilaizer,δεν αφήνει τον κινητήρα ή η φήσα στο πετάλ του γκαζιού.
Δεν νομίζω να είναι το immobilizer, δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς λειτουργεί το immobilizer αλλά νομίζω όταν βάζω το κλειδί και το γυρνάω και μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ηλεκτρικά, έχει ήδη περάσει τον έλεγχο του immobilizer

Γενικά δεν έχω βρει κάποιο μοτίβο στο ποτέ παρουσιάζει πρόβλημα ή εμφανίζει την ένδειξη του κινητήρα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Αύγ 2021, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 08 Ιούλ 2021, 14:09
Δημοσιεύσεις: 23
Άλλη εντολή τα ηλεκτρικά,άλλη το μοτέρ.Εγώ έχω αλλάξει κλειδί στο 2λιτρο.αλιός στη φίσα του γκαζιού,μου έκανε το ίδιο γιατί δεν κούμπωνε καλά το μπουστεράκι,μώλις κούμπωσε οκ.ρίξε σπρέι επαφών.

_________________
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Αύγ 2021, 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
nikos2k7b έγραψε:
panosC4vts έγραψε:
Δες μήπως είναι θέμα immobilaizer,δεν αφήνει τον κινητήρα ή η φήσα στο πετάλ του γκαζιού.
Δεν νομίζω να είναι το immobilizer, δεν είμαι σίγουρος πως ακριβώς λειτουργεί το immobilizer αλλά νομίζω όταν βάζω το κλειδί και το γυρνάω και μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ηλεκτρικά, έχει ήδη περάσει τον έλεγχο του immobilizer

Γενικά δεν έχω βρει κάποιο μοτίβο στο ποτέ παρουσιάζει πρόβλημα ή εμφανίζει την ένδειξη του κινητήρα
Το immobilizer δουλεύει όπως ακριβώς και η ανέπαφη πιστωτική σου κάρτα. Με RFID.

"Στάλθηκε από το γραφείο μου στον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα"

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Σεπ 2021, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
nikos2k7b έγραψε:
Η συνέχεια:

Άλλαξαν κάποια καλωδίωση, το κράτησαν κάμποσες μέρες και έκαναν αρκετά χιλιόμετρα για να δουν αν θα βγάλει ένδειξη προβλήματος, και μου το έδωσαν

Έκανα και εγώ τον τελευταίο μήνα περίπου 1000 χλμ, κανένα πρόβλημα

Σήμερα πήγα να το βάλω μπρος και έκανε κόλπα, πήρε μπρος με το τρίτο γύρισμα της μίζας, και καπάκι έβγαλε πάλι το μήνυμα "Depollution System Faulty" και άναψε το λαμπάκι του κινητήρα

Ως τώρα έχουν αλλαχθεί ασφαλειοθήκη, πολλαπλασιαστής, αισθητήρας στροφών, μπουζί, καλωδιώσεις, και η ταλαιπωρία συνεχίζεται ...

Και τώρα είμαι διακοπές στη Νάξο, και φοβάμαι αν μου μείνει και δεν ξεκινάει ενώ είμαι σε κάποια παραλία άντε να έρθει γερανός εκεί ...


Nίκο βρέθηκε κάποια λύση γιατί μοιάζει πολύ με πτόβλημα που παρουσιάζει το δικό μου και έχω γράψει σε άλλο post?

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη depollution
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Σεπ 2021, 07:10 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5578
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Miα γενικότερη απορία με τα ηλεκτρικά της PSA...Πόση φαιά ουσία ξόδεψαν για να τα φτιάξουν έτσι να χαλάνε μετά την εγγύηση? Τόσο δεν τους ενδιαφέρει το κακό ονομα που βγάζουν οι φίρμες τους?...Δηλαδή αν τα εφτιαχναν ετσι που να μην χαλάνε τοσο γρήγορα , ποσο πιο ακριβά θα μας τα πούλαγαν? Δέν έχω λόγια...καλά ξεμπερδέματα σε οσους υποφέρουν απο τα χαζά προβλήματα της PSA... :(

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 5 [ 63 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ηχητικό σήμα και ένδειξη ζωνών ασφαλείας.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: africa_twin
Απαντήσεις: 11
Ένδειξη ασφάλισης ζώνης συνοδηγού C4 VTS
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: koshalVTS
Απαντήσεις: 34
Λανθασμενη ενδειξη καυσιμων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 52
Μόνιμη ένδειξη Antipollution fault
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 26
Λανθασμένη ένδειξη θεροκρασιας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια