Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:43 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Σεπ 2021, 01:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Καλημέρα σας,

Γράφω πρώτη φορά αλλά παρακολουθώ το Forum από την αρχή που πήρα το C4αράκι μου, οπότε θα ήθελα να πω και γω με τη σειρά μου ένα ευχαριστήσω όσους γράφουν εδώ και διαβάζουμε όλοι εμείς οι Citroenakides!!!

Λοιπόν το πρόβλημα το δικό μου με το τουτού είναι ότι δεν ξεκινάει και κυρίως όταν είναι ζεστό δηλαδή μετά από κάποια σύντομη στάση. Το έχω αέριο της Lovato και το αυτοκινητακι έχει αρκετά χιλιομετράκια 230χιλ.
Πέμπτη ήμουν στη δουλειά και το αέριο είχε τελειώσει και ο δείχτης βενζίνης έδειχνε 2 γραμμές.(Ε λέω στο γυρισμό θα βάλω.) Πάω να ξεκινήσω δεν παίρνει... Παω γεμίζω ένα πετόνι βενζίνη το γεμίζω και όλα καλά. Γεμίζω και στο δρόμο και φτάνω στον προορισμό μου(φιλικό σπίτι). Το βράδυ μόλις πήγα να γυρίσω σπίτι μου, μιζαρει και δν παίρνει μπροστά!! Χτυπάω λίγο την αντλία βενζίνης, ανοίγω και τις τάπες(βενζίνης και λαδιού μην έχει πάρει τίποτα, ξαναμιζάρω και παίρνει! Φτάνω σπίτι, σβήνω τσουφ πάλι τα ίδια μόλις έσβησα. Δοκιμάζω πάλι λίγο κ το αφήνω.
Παρασκευή πρωί πάω και παίρνει μπροστά κανονικά, οπότε ξεκινάω και πάω δουλειά.(Λέω θα το δω μετά τι έχει γίνει)
Μόλις τελείωσα τη δουλεία ξεκινάει κανονικά πάλι (και λέω ωραία αυτό ήταν.) κάνω μια στάση κάπου για αρκετή ώρα(ήταν και ελάχιστα ανηφορικό το παρκινγκ καταστήματος)και μετά απο κανα 20λεπτο που πάω να ξεκινήσω πάλι δεν πήρε. Καλώ οδική και το στέλνω συνεργείο...Με ξεφορτώνει και εκεί παίρνει κανονικά πάλι! Τελος πάντων ξεπαρκάρω και το αφήνω εκεί.
Από στο Σάββατο και μετά έχει ελέγξει ο Μηχανικός και μ λέει δεν δίνει ρεύμα στην τρόμπα βενζίνης. Μ είπε ότι ή φύσα της τρόμπας είναι κακοποιημένη λίγο(δεν ξέρω από τι). Αλλά το κύριο είναι ότι δεν στέλνει ρεύμα στην τρόμπα, Άλλαξε λοιπόν Ασφαλειοθήκη γιατί πίστευε ότι ήταν αυτό,άλλαξε και αισθητήρα στροφών αν δεν κάνω λάθος ότι είναι αυτό "Camshaft position sensor" και πάλι τίποτα.
Οπότε την Τετάρτη μου είπε πως μάλλον είναι Εγκέφαλος.

Υ.Γ Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπρος ούτε με το υγραέριο αλλά αυτό μου το έκανε και από πιο πριν. Πριν πάρει μπροστά απ τη βενζίνη δεν μου ανάβει το κουμπί του υγραερίου για να το χρησιμοποιήσω ώστε να πάρει μπρος απ εκεί. Επίσης μου χάλασε πρόσφατα το καλοριφέρ που είναι μέσα στο ταμπλό και έιχε ξεράσει νερά μέσα στο αμάξι αφού το πίεσε ο μάστορας να δούμε που χάνει νερά. Ταυτόχρονα αφαίρεσα ένα OBD 2 Bluetooth που είχα πάνω γιατί είχε χαλάσει ένα Pin του.

Καμία ΙΔΕΑ κανείς για το τί μπορεί να είναι και το τι θα πρέπει να κάνω;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας ζάλισα!!! Έγγραψα όσες περισσότερες λεπτομέιες μπορούσα μήπως και βγάλουμε καμιάν άκρη...

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Μάιος 2022, 17:08 
Άβαταρ μέλους
Μια από τα ίδια έχω ελενξει κ το κλειδί άλλαξα ασφαλειοθηκη κ αισθητήρα στρόφαλου δεν ξέρω κατά . Εσύ έβγαλες άκρη?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Δισκοφρενα πισω, ειναι οντως θεμα κοστους???
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: oiko79
Απαντήσεις: 5
Τι θα αλλαζατε στο C1 οταν θα γινει το facelift
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C1
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 26
Ξεκινάει η εξέλιξη του S2000+ της Citroen!
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 12
C3 diesel 1.4 2014 δυσκολία στην εκκίνηση μόνο ζεστο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: xaralam
Απαντήσεις: 7
Τι είναι αγάπη ....
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: FOTINI
Απαντήσεις: 64
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ