Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 15:18 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Οκτ 2022, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 19:18
Δημοσιεύσεις: 46
Καλησπερα.

Εχω ενα c4 2.0 vts του 2006. Ειχε μεινει ακινητο για δυο χρονια χωρις να το εχω βαλει μπροστα καθολου, λογω καποιων προσοπικων προβληματων δεν ειχα τον χρονο να ασχοληθω. Πριν 2 μερες που αποφασισα να ασχοληθω και παλι, παρατηρησα οτι η τρομπα βενζινης δεν λειτουργουσε, οποτε και αγορασα καινουρια. Η καινουρια δουλευει κανονικα, ωστοσο το αμαξι δεν περνει καθολου. Γυρναει αλλα δεν περνει. Εβαλα το Lexia επανω για να δω αν θα βγαλει λαθη και δεν μου εδειξε κατι. Τι θα μπορουσε να ειναι, εφοσον δεν βρισκει λαθη το lexia?
Ευχαριστω πολυ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Οκτ 2022, 21:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μπορεί να φταίει το κλειδί!
Να έχει χάσει τον προγραμματισμό του το immobilizer και να μην παίρνει. Δοκίμασε με το 2ο κλειδί μήπως σταθείς τυχερός και είναι κάτι τόσο απλό.

Στάλθηκε από το SM-A536B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Οκτ 2022, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 19:18
Δημοσιεύσεις: 46
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμαεση απαντηση. Ομως το πρωτο μου κλειδι εχει χαλασει εδω και χρονια και δεν πηγα να το φτιαξω και χρησιμοποιουσα το δευτερο που ειναι χωρις τα κουμπακια, σε αυτη την περιπτωση τι κανω? Και παλι χιλια ευχαριστω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Οκτ 2022, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Δε νομίζω οτι είναι θέμα immobilizer. Όταν το δικό μου είχε μείνει απο μπαταρία και χάθηκε ο προγραμματισμός όταν γύριζα το κλειδί δεν έκανε τίποτα. Μόλις έκανα τη διαδικασία προγραμματισμού δούλεψε η μίζα. Οπότε κάτι άλλο πρέπει να κοιτάξεις. 2 χρόνια παρατημένο, θα έλεγα να ξεκινήσεις απο τη μπαταρία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Οκτ 2022, 16:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
aiolos έγραψε:
Δε νομίζω οτι είναι θέμα immobilizer. Όταν το δικό μου είχε μείνει απο μπαταρία και χάθηκε ο προγραμματισμός όταν γύριζα το κλειδί δεν έκανε τίποτα. Μόλις έκανα τη διαδικασία προγραμματισμού δούλεψε η μίζα. Οπότε κάτι άλλο πρέπει να κοιτάξεις. 2 χρόνια παρατημένο, θα έλεγα να ξεκινήσεις απο τη μπαταρία.


Μην το αποκλείεις!
Φέτος το καλοκαίρι, μια Παρασκευή του Αυγούστου άρχισε να κάνει κόλπα η C5 και να μην παίρνει μπροστά. Η μίζα γυρνούσε κανονικά, η αντλία βενζίνης ακουγόταν πως δούλευε πριν γυρίσει τελείως το κλειδί, η μπαταρία ήταν καινούργια (ενός μήνα), το αυτοκίνητο είχε κάνει πολύ πρόσφατα σέρβις, όλα ήταν φυσιολογικά.

Πήρε με την 5η-6η προσπάθεια, δεν έδωσα σημασία, ξεκίνησα για Χαλκιδική, έφτασα, όλα ΟΚ.
Την επόμενη ημέρα που χρειάστηκα το αυτοκίνητο, δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα! Κάποια στιγμή στην 10η μιζιά βγήκε φευγαλέα στην οθόνη ένα μήνυμα λάθους με ένα κλειδί και την λέξη immobilizer. Κυριακή τα ίδια, πήρε μπροστά με χίλια ζόρια, ούτε αυτή τη φορά πρόλαβα να δώ το μήνυμα με το κλειδί στην οθόνη. Με το που έφτασα πίσω Θεσσαλονίκη, δοκίμασα το 2ο κλειδί και όλα καλά!

Το 1ο κλειδί (με τον τηλεχειρισμό για την κλειδαριά) δε δούλευε, το 2ο και άθικτο κλειδί (χωρίς έξτρα κουμπιά) δούλευε χωρίς κανένα θέμα.

Πέρασε και ο Σεπτέμβριος χρησιμοποιώντας το 2ο κλειδί και πολλές δουλειές, και νά'μαι τον Οκτώβριο στον ηλεκτρολόγο για να το ψάξω. Αυτό που φοβόμουν ήταν μη σταματήσει να δουλεύει και το 2ο κλειδί και μείνω να καμαρώνω μια C5 που δεν παίρνει μπροστά.

Υπάρχει μεγάλη διαδικασία να βγάλεις νέο κλειδί και να προγραμματιστεί με τον κωδικό του immobilizer, από ότι μου εξήγησε:
- Πρέπει να γίνει μια βόλτα σε εξουδιοδοτημένο με ταυτότητα και άδεια κυκλοφορίας για να πάρεις τον κωδικού του immobilizer. Στη C4 μου είχαν δώσει κάρτα με τον κωδικό, στη C5 όχι. Κάνεις λέει αίτηση και σου το στέλνουν με μέηλ μετά από λίγες μέρες (!)
- Πρέπει να προγραμματιστεί ένα νέο κλειδί με αυτόν τον κωδικό. Εδώ σημειώστε πως είναι διαφορετικός ο κωδικός του immobilizer στο κλειδί για να ξεκινάει το αυτοκίνητο, σε σχέση με τον "κωδικό" για το τηλεκοντρόλ στις πόρτες. Το τελευταίο προγραμματίζεται πολύ απλά μέσα στο αυτοκίνητο χωρίς να απαιτείται κάποιο μηχάνημα.

Τελικά δε χρειάστηκε τίποτα απολύτως, όταν ο ηλεκτρολόγος άνοιξε το καβούκι από το πλαστικό κλειδί για να το κοιτάξει, αυτό έστρωσε από μόνο του!!!

Απλά διάβασα την περιγραφή του προβλήματος και το μυαλό μου πήγε κατευθείαν εκεί.
Εννοείται πως μπορεί να είναι από ασφαλειοθήκη μέχρι πολλαπλασιαστές ή οτιδήποτε άλλο ηλεκτρικό ή ηλεκτρονικό. Αν όμως υπήρχει πρόχειρο το 2ο κλειδί, θα έβγαινε άκρη στο πεντάλεπτο...

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Νοέμ 2022, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Περίεργη περίπτωση. Συνήθως όταν είναι immobilizer δεν παίρνει και τέλος. Προφανώς στο δικό σου για να έφτιαξε έτσι κάτι θα μισοέκανε επαφή και με το άνοιξε κλείσε διορθώθηκε. Προσοχή όμως γιατί μπορεί το ίδιο εύκολα να ξαναχαλάσει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Νοέμ 2022, 11:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
πρεπει να δεις πολλα πραγματα ματι στροφαλου τσεκαρες αν παει βενζινα στα μπεκ η βνεζινα ειναι η παλια που ειχε η εβαλες λιγο καινουργια....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα εκκινησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2022, 22:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ 2012, 19:18
Δημοσιεύσεις: 46
Το αμαξι τελεικα πηρε αφοθ ψεκασα την πεταλουδα με καθαριστικο. Το κακο ειναι οτι τωρα δεν κραταει ρελαντι και μου βγαζει και Depolution system faulty.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα στο ρελαντί
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: efmi13
Απαντήσεις: 4
Πρόβλημα με εβαπορέτα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: dimitrisc4vts
Απαντήσεις: 21
ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΒΗΣΙΜΟ ΜΗΧΑΝΗΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: malama1967
Απαντήσεις: 8
Προβλημα με θερμοκρασια
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ