Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:05 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Φεβ 2008, 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Σεπ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 917
Τοποθεσία: PALLHNH
Εικόνες: 3
οκ λοιπον το αμαξι το πηγα σημερα το πρωι και το μασημερι με πηραν τηλ αλαξα λαδια 5-30 τοταλ και το πορισμα ειναι οτι τα πισω αμορτισερ ειναι χαλια ειδικα το δεξι ειχε πεταξει τα λαδια του παραγγελθηκαν καινουργια και περιμενω τηλ για αντικατασταση.πριν μια βδομαδα ο ρουσακης φοναζε οτι ηταν οκ και με ταλεπορουσαν με το προσχημα να παρουν εγκριση και να ξαναπαρουν εγκριση και τελικα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ειναι ενταξει :rant ρουσακης=καραγκιοζης

_________________
Xsara 1.6. 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Φεβ 2008, 20:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 23 Σεπ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 917
Τοποθεσία: PALLHNH
Εικόνες: 3
Αντωνόπουλος Παναγιώτης έγραψε:
Κι εγω εχω ενα κοπάνημα στο πίσω μέρος και ψάχνω ένα μήνα τώρα να βρω από που προέρχεται... Τα πίσω καθίσματα εχουν λίγο τζόγο κι αν τα κουνήσεις με δυναμη κανουν γκαπ γκαπ. Αλλα ο ήχος που ακούω στις λακούβες μοιάζει να προέρχεται από κάτι πλαστικό κι όχι μεταλλικό... Λες να είναι τα καθίσματα???? Αμα το πάω στην αντιπροσωπεία θα ψάξουν καθόλου ή θα με νομίζουν για τρελο λες?? Α επίσης μου το κάνει όταν πέσω με χαμηλή ταχύτητα στις λακούβες κι όχι όταν τρέχω...


αυτο με τις πλατες των καθισματων ειναι παλιο προβλημα σε πολλα αυτοκινητα και βελτιωνεται βαζοντας και λιγο μονωτικη ταινια στα κλειστρα :thumbup

_________________
Xsara 1.6. 16v


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 23 Σεπ 2009, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 18:37
Δημοσιεύσεις: 24
Γεια σας
Έχουν περάσει πια 5 μήνες από την αγορά του c4 coupe και όλα πάνε ρολόι. Εκτός από το γνωστό πρόβλημα του κρότου των αμορτισέρ. Πήγα λοιπόν σε άλλη αντιπροσωπεία έπειτα από συνεννόηση με τα κεντρικά της Citroen λόγο απαθείας της αντιπροσωπείας με το πρόβλημα των αναρτήσεων μου. Τελέσαντος να μην τα πολυλογώ στη νέα αντιπροσωπεία μου έκαναν μέτρηση τα αμορτισέρ και μου βρήκαν διάφορα 4-5% και επιτέλους θα στείλουν fax για να γίνει έγκριση αλλαγής! Μου είπε ότι η κανονική απόκλιση είναι 0% και μέχρι 2% αλλά εγώ έχω 4-5% εξού και η αλλαγή. Λοιπόν ελπίζω να πάρω έγκριση σύντομα και να έρθουν τα νέα αμορτισέρ .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Οκτ 2009, 23:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 18:37
Δημοσιεύσεις: 24
Άσχημα νέα τελικά,
Αφού κάναμε αμορτισομετριση και βρίκαμε κάποιο πρόβλημα στείλαμε φωτογραφίες στην Citroen και περιμέναμε άγκριση αλλαγής.Η απαντιση απο την Citroen ηταν οτι τα αμορτισέρ δεν είχαν προβλημα αλλά ο θόρυβος ακούγετε απο τα Σινεμπλοκ! Ο τεχνικός ειπε οτι το ψάχνουν ακομα στην Citroen... Είπα οτι θα ξαναμιλίσουσε απο δευτέρα. Τωρα εσείς αν σαε ξανατυχε κατι παρόμιο κανονικά αφου εχουν πρόβλημα τα Σινεμπλόκ δεν πρέπει να μου τα αλλάξουν η έστω να τα αγορασω ρε γαμότο ποσο να κανουν! Και κρίμα 6 μήνες το έχω το αμάξι.Τι να κάνω? Απο την εμπιρεία σας να με βοηθησει κάποιος.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 11 Οκτ 2009, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δυστυχως, επειδη εισαι ακομα στην εγγυηση, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις. Α και να τους "ενοχλεις" ξαναθυμιζοντας το προβλημα σου. Γιατι μερικες φορες κανουν τα στραβα ματια.......

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Νοέμ 2009, 01:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 18:37
Δημοσιεύσεις: 24
Παίδες μήπως κάποιος μπορεί να ρίξει τα φώτα του λίγο.
Που μπορώ να κοιτάξω στο internet η που αλλού να κοιτάξω για σινεμπλοκ(silent block) και για βάσεις αμορτισέρ(top mount) .
Τα έχει αλλάξει κάνεις? Αλλάζουν σε συνεργεία Citroen?( Εργατικά-Χρόνος?)

Όποιος γνωρίζει κάτι….


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Νοέμ 2009, 03:36 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δεν ειναι τιποτα δυσκολο....... Ειναι πολυ ευκολη διαδικασια, και συνηθως γινεται ελεγχος τους σε καθε αλλαγη των αμορτισερ, και αν ειναι απαραιτητη η αντικατασταση τους αλλαζονται. Γιατι ρωτας? Χτυπανε τελικα τα σινεμπλοκ και οχι τα αμορτισερ :? :scratch

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Νοέμ 2009, 00:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 18:37
Δημοσιεύσεις: 24
Φίλε Billara τελικά έστειλαν φωτο στην Citroen και είπαν ότι είναι οκ τα αμορτισέρ.
Ο τεχνικός από την αντιπροσωπία μου είπε πως φταίει ο σχεδιασμός των σινεμπλοκ από την Citroen. Εγώ μετά από μια μικρή μελέτη αποφάσισα να αγοράσω κάποιας καλής ποιότητας σινεμπλοκ και βάση αμορτισέρ για ελάττωση του κρότου. Αλλά δεν μπορώ να βρω στο ιντερνέτ κάποια εταιρία η κάποιο e-shop για το C4 μας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Νοέμ 2009, 00:17 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Τι να πω και εγω........καλη τυχη και καλο ψαξιμο. :thumb
Παντως αν ισχυει αυτο που σου ειπαν στην αντιπροσωπεια, εχε τον νου σου, μηπως και σε ειδοποιησουν για τυχον επισκεψη και αντικατασταση τους καποια στγμη. Δεν νομιζω να το αφησουν ετσι στην Citroen........ :confused

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Δεκ 2009, 19:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2009, 18:37
Δημοσιεύσεις: 24
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ !

Αφού έχω ρωτήσει τους πάντες και τα πάντα βρέθηκε ένας τεχνικός της Citroen και μου έδωσε λύση.
Σπρέι Σιλικόνης στο σινεμπλοκ !
Αφού καθάρισε καλά από βρομιές τα 2 πίσω σινεμπλοκ τα έπλυνε με πίεση τα άφησε να στεγνώσουν και τα ψέκαζε με αρκετό Σπρέι Σιλικόνης.
Λοιπόν τέρμα ο κρότος τέρμα το ‘γκαπ γκουπ’ τέρμα ο θόρυβος τις πίσω ανάρτησης Τέρμα τα νεύρα μου . Τώρα ηρέμισα σαν να έχω άλλο αυτοκίνητο λες και έβαλα αθόρυβες πανάκριβες αναρτήσεις.
Τα περιγράφω πολύ έντονα αλλά ο ενθουσιασμός μου είναι τεράστιος.

Για το χτύπημα των αμορτισέρ βρέθηκε λύση : ΣΠΡΕΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ

Ελπίζω να βοηθήσει και άλλο κόσμο με το ίδιο πρόβλημα στο C4 μας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Δεκ 2009, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
sefisgak έγραψε:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ !
Για το χτύπημα των αμορτισέρ βρέθηκε λύση : ΣΠΡΕΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ

Ελπίζω να βοηθήσει και άλλο κόσμο με το ίδιο πρόβλημα στο C4 μας.

Την επόμενη φορά που θα πάω στο συνεργείο πρέπει να θυμηθώ να τους το πω. Βαρέθηκα τα γουπ - γουπ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Δεκ 2009, 21:12 
Άβαταρ μέλους
peripteras έγραψε:
οκ λοιπον το αμαξι το πηγα σημερα το πρωι και το μασημερι με πηραν τηλ αλαξα λαδια 5-30 τοταλ και το πορισμα ειναι οτι τα πισω αμορτισερ ειναι χαλια ειδικα το δεξι ειχε πεταξει τα λαδια του παραγγελθηκαν καινουργια και περιμενω τηλ για αντικατασταση.πριν μια βδομαδα ο ρουσακης φοναζε οτι ηταν οκ και με ταλεπορουσαν με το προσχημα να παρουν εγκριση και να ξαναπαρουν εγκριση και τελικα ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ειναι ενταξει :rant ρουσακης=καραγκιοζης


ΠΩΠΩ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΠΑΝΕ..ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΚΟΜΗ..ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...?
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑΞΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΠΙΣΩ ΔΕΞΙΟ ΚΑΙ ΜΕΝΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ KΑΓΙΑΜΠΑ..ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. 4ΤΡΑΔΑ ΕΒΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΝΗΣΙΑ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ Ο ΗΧΟΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΟΠΗΚΕ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Δεκ 2009, 05:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
THANOS 29 έγραψε:
ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΥΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ KΑΓΙΑΜΠΑ..ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.


Ειναι η καραμελα ολων αυτα τα Kayba, προσωπικα δε θα τα εβαζα ποτε!!! :cool

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Δεκ 2009, 15:56 
Άβαταρ μέλους
Η διαφορα των "καγιαμπα" φιλε Blanc Ange με τα "μανησια" αμορτισερ ειναι οτι το αμαξι το νιωθω πιο "σταθερο" και "σφιχτο" σε στροφες και ανηφορες εδω στους "κακοτραχαλους" δρομους της Βεροιας.(οποιος εχει ερθει ΒΕΡΟΙΑ θα γνωριζει μαλλον :ot )
βεβαια σε σχεση με την τιμη που αγορασα τα καγιαμπα την 4 αδα (180Ε) ειναι πολυ καλυτερη απο αυτα που με προτεινε ο τεχνικος 480 (μια μαρκα που με διαφευγει και την οποια επικαλεστηκε οτι "φορανε" τα citroen).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντονο χτυπημα των αμορτισερ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Ιουν 2020, 10:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Νοέμ 2017, 17:19
Δημοσιεύσεις: 9
sefisgak έγραψε:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΕΘΗΚΕ ΛΥΣΗ !

Αφού έχω ρωτήσει τους πάντες και τα πάντα βρέθηκε ένας τεχνικός της Citroen και μου έδωσε λύση.
Σπρέι Σιλικόνης στο σινεμπλοκ !
Αφού καθάρισε καλά από βρομιές τα 2 πίσω σινεμπλοκ τα έπλυνε με πίεση τα άφησε να στεγνώσουν και τα ψέκαζε με αρκετό Σπρέι Σιλικόνης.
Λοιπόν τέρμα ο κρότος τέρμα το ‘γκαπ γκουπ’ τέρμα ο θόρυβος τις πίσω ανάρτησης Τέρμα τα νεύρα μου . Τώρα ηρέμισα σαν να έχω άλλο αυτοκίνητο λες και έβαλα αθόρυβες πανάκριβες αναρτήσεις.
Τα περιγράφω πολύ έντονα αλλά ο ενθουσιασμός μου είναι τεράστιος.

Για το χτύπημα των αμορτισέρ βρέθηκε λύση : ΣΠΡΕΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ

Ελπίζω να βοηθήσει και άλλο κόσμο με το ίδιο πρόβλημα στο C4 μας.


Καλημερα σας! Επαναφερω το θεμα και ελπιζω να με βοηθησετε. Είναι ευκολο να μου πεις το συνεργειο που το πας να το παω κι εγω (C4 grand picasso) μιας και εχω μεγάλο θεμα. Μεχρι και αμορτισερ εχω αλλαξει αλλα τιποτα. Ευχαριστω.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 45 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ