Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 01:29 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Μαρ 2018, 20:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 308
Μετά από 800 περίπου χιλιόμετρα με τα Uniroyal θα ήθελα να αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις. Σε σχέση με τα χειμερινά, βελούδο!!!! Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Η ποιότητα κύλισης είναι εξαιρετική! Μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι βουτυρένια στις ρωγμές και ανωμαλίτσες της ασφάλτου. Φρενάρισμα δεν ξέρω και ούτε θέλω να μάθω, ΟΜΩΣ, στο πρώτο φρενάρισμα επιβράδυνσης στην εθνική για να μπω σε βενζινάδικο (είχα κάνει περίπου 60 χλμ) είχα έντονο τρέμουλο!!! Τώρα στα 800 έχει σχεδόν εξαλειφθεί, οπότε θέλουν το στρώσιμό τους, κάτι που τα Energy δεν μου έκαναν ποτέ.

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι την καινουργίλα των Energy καθόλου!!! Λες και τα ‘βαλα μεταχειρισμένα. Δεδομένα από καινούργια καθόλου, delete [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Τα Uniroyal, πάντως, με έχουν εντυπωσιάσει και δεν το περίμενα....


Sent from my iPad using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Απρ 2018, 00:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2007, 23:17
Δημοσιεύσεις: 81
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
σε C4-VTS 1600cc 2005, διασταση ελαστικων 205/50/R17... τι εχετε να προτεινετε????? ειμαι αναμεσα σε hankook ventus prime 3 93V XL kai se Uniroyal Rainsport 3 XL τα οποια βγαινουν και σε 89V..... ερωτηση ο δεικτης 93V τι διαφορα εχει απο to 89V περα απο το βαρος.... μπορει να φορεθει απο το c4????? επισης σε καποιεσ διαστασεισ παρατηρησα στον ορισμο τησ διαμετρου αντι για R17 εχει ΖR ήYR ή WR VR17 τι ειναι αυτοι οι δεικστες στη διαμετρο???? οποιαδηποτε πηροφορια η προταση... ευπροσδεκτη.......

_________________
C4/vts/1600
ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΤΖΗΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Απρ 2018, 07:34 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Καλα λαστιχα κ τα 2. Θα προτεινα Hankook σε δεικτη V.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Απρ 2018, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
zeos έγραψε:
Μετά από 800 περίπου χιλιόμετρα με τα Uniroyal θα ήθελα να αναφέρω τις πρώτες εντυπώσεις. Σε σχέση με τα χειμερινά, βελούδο!!!! Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Η ποιότητα κύλισης είναι εξαιρετική! Μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι βουτυρένια στις ρωγμές και ανωμαλίτσες της ασφάλτου. Φρενάρισμα δεν ξέρω και ούτε θέλω να μάθω, ΟΜΩΣ, στο πρώτο φρενάρισμα επιβράδυνσης στην εθνική για να μπω σε βενζινάδικο (είχα κάνει περίπου 60 χλμ) είχα έντονο τρέμουλο!!! Τώρα στα 800 έχει σχεδόν εξαλειφθεί, οπότε θέλουν το στρώσιμό τους, κάτι που τα Energy δεν μου έκαναν ποτέ.

Δυστυχώς, δεν θυμάμαι την καινουργίλα των Energy καθόλου!!! Λες και τα ‘βαλα μεταχειρισμένα. Δεδομένα από καινούργια καθόλου, delete [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Τα Uniroyal, πάντως, με έχουν εντυπωσιάσει και δεν το περίμενα....

Sent from my iPad using Tapatalk


Περισσοτερες εντυπωσεις?

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Απρ 2018, 14:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Θάνο, ventus prime 3 εμείς, τα έχω χαρεί από τον Γενάρη, κοντά 3000 χλμ και μόνο καλές εντυπώσεις. Περιμένω να περάσουν τα χρόνια να δω και πόσα χλμ/ χρόνια θα μου αντέξουν.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Bill30f για την δημοσίευση του/της: Θάνος
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Απρ 2018, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Bill30f έγραψε:
Θάνο, ventus prime 3 εμείς, τα έχω χαρεί από τον Γενάρη, κοντά 3000 χλμ και μόνο καλές εντυπώσεις. Περιμένω να περάσουν τα χρόνια να δω και πόσα χλμ/ χρόνια θα μου αντέξουν.

:thumb

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Απρ 2018, 19:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Μαρ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 308
Θάνος έγραψε:

Περισσοτερες εντυπωσεις?


Το Πάσχα πήγα Ξηρόμερο και είμαι ενθουσιασμένος με την ησυχία κύλισης. Σε συνδυασμό με την αλλαγή δίσκου πριν κανά δίμηνο, μου έχουν ρίξει και την κατανάλωση!!!

Μελανό σημείο το τρέμουλο σε φρεναρίσματα μικρομεσαίας έντασης από τα 100 χλμ/ώρα περίπου το οποίο μειώθηκε σε σχέση με το αρχικό αλλά έχει, πλέον, σταθεροποιηθεί.... Σκέφτομαι να κάνω τα μπρος-πίσω μπας και σταματήσει


Sent from my iPad using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Απρ 2018, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
zeos έγραψε:
Θάνος έγραψε:

Περισσοτερες εντυπωσεις?


Το Πάσχα πήγα Ξηρόμερο και είμαι ενθουσιασμένος με την ησυχία κύλισης. Σε συνδυασμό με την αλλαγή δίσκου πριν κανά δίμηνο, μου έχουν ρίξει και την κατανάλωση!!!

Μελανό σημείο το τρέμουλο σε φρεναρίσματα μικρομεσαίας έντασης από τα 100 χλμ/ώρα περίπου το οποίο μειώθηκε σε σχέση με το αρχικό αλλά έχει, πλέον, σταθεροποιηθεί.... Σκέφτομαι να κάνω τα μπρος-πίσω μπας και σταματήσει
Sent from my iPad using Tapatalk


Αυτο με το τρεμουλο δεν μ αρεσει και αν μου συνεβαινε θα ειχα αρρωστησει..κι εγω..και το βουλκανιζατερ και ο εισαγωγεας και το τελωνειο και η χωρα που κατασκευαστηκε!!
Στα σοβαρα ομως τωρα, πρεπει να το κοιταξεις αμεσα γιατι αν δεν εχει να κανει με την ζυγοσταθμιση, ειναι αστοχια του ελαστικου/ων το/τα οποιο/α πρεπει να αντικατασταθει/ουν με καινουριο/α.
Το/τα καταλαβες αυτο/α που εγραψα; :D

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Απρ 2018, 21:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Πλέον μπορώ να μοιραστώ κι εγώ μερικές εντυπώσεις από τα Rainsport 3, μιας και έκανα κάπου 1000 χλμ.

Σε θέματα άνεσης και θορύβου νομίζω ότι είναι πολύ καλά, παρότι αυτό δεν αποτελεί προτεραιότητα για μένα. Νομίζω πάντως ότι έχουν καλή ποιότητα κύλισης, καθώς νιώθω ένα "smoothness" (συγγνώμη που δε μπορώ να σκεφτώ κάποια ελληνική λέξη!) κατά την οδήγηση σε κάθε είδους οδόστρωμα.

Όσον αφορά σε συμπεριφορά υπό έντονες συνθήκες πίεσης, και δη "πλευρικής", δεν έχω ακόμη γνώμη - ομολογώ ότι τα λυπάμαι λίγο. Σε απλά σβέλτο ρυθμό είναι εξαιρετικά - από κει και πέρα, θα δείξει.

Σε βίαιη επιτάχυνση βέβαια έχω δει το ESP να ενεργοποιείται στιγμιαία (antispin πιο σωστά), αλλά δε μπορώ να συγκρίνω με τα προηγούμενα ελαστικά γιατί πλέον υφίσταται και το remap.

Εκεί που είναι πραγματικά απίστευτα είναι στο φρενάρισμα. Με εντυπωσίασαν σε φρενάρισμα ανάγκης στο στεγνό, και με σόκαραν (ευχάριστα!) στο βρεγμένο... ούτε ABS ούτε κανένα δράμα - απλά σταμάτησα λες και ήταν στεγνός ο δρόμος!

Σχετικά με το τρέμουλο που αναφέρθηκε, όπως και με τα προηγούμενα ελαστικά, παρατήρησα συντονισμό στα 125-135, αλλά μόνο εκεί. Μου φάνηκε, επίσης, ότι ελαττώθηκε σταδιακά - αν όχι, θα πάω για ζυγοστάθμιση.

Γενικά, είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Σκέφτομαι βέβαια ότι για να είναι τόσο ισορροπημένα κατά τη χρήση, πιθανότατα να υστερούν σε κάτι, και αυτό το κάτι ίσως είναι η διάρκεια ζωής! Θα δείξει!

Sent from my LG-H870 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Απρ 2018, 22:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 25 Αύγ 2015, 22:56
Δημοσιεύσεις: 2772
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 0
Μου αρεσουν οι ως τωρα εντυπωσεις σας (μονο το τρεμουλο με προβληματιζει λιγο) κι ευχαριστω που τις μοιραστηκατε μαζι μας.
Εχει παρει ενα συν για την επομενη αλλαγη ελαστικων, σε συνδιασμο βεβαια με το σχετικα χαμηλο κοστος.

_________________
Εικόνα
C4 Coupe 1.6 16V LPG *253000 km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Απρ 2018, 16:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2007, 23:17
Δημοσιεύσεις: 81
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
καποιο σχετικο update στις εντυπωσεις των παραπανω ελαστικων????? καποια νεα πληροφορια-προταση?????

_________________
C4/vts/1600
ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΤΖΗΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Απρ 2018, 17:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν 2013, 12:13
Δημοσιεύσεις: 691
Δε ξέρω αν είναι χρήσιμο update, αλλά γυρνώντας από Αττική οδό συνειδητοποίησα ότι το τρέμουλο μειώθηκε αισθητά. Πιστεύω ότι μέσα στα επόμενα 1000χλμ θα έχω μια οριστική εικόνα.

Η απόδοση στο φρενάρισμα δε σταματά να με εντυπωσιάζει, η άνεση εξαιρετική, αλλά σε κάνα δυο βίαιες επιταχύνσεις το antispin ενεργοποιήθηκε. Ορεινές διαδρομές δεν πρόλαβα να κάνω, καθώς πλέον δεν υπάρχει λόγος να περνάω από Δομοκό (αλλά ούτε έχω μάλλον τα ίδια guts όσο κάποτε).

Είμαι σίγουρος ότι εξαιρετική επιλογή είναι και τα Hankook. Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι που δεν κάλυψα, ευχαρίστως!



Sent from my LG-H870 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Απρ 2018, 23:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Ιαν 2007, 23:17
Δημοσιεύσεις: 81
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
με καλυψες και με το παραπανω..... σε ευχαριστω..... τωρα μενει μονο...... μια αναφορα μακροζωιας των ελαστικων!

_________________
C4/vts/1600
ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΤΖΗΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Μάιος 2018, 16:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Μετά από 5 πλήρεις ζυγοσταθμίσεις (1 στην τοποθέτηση, 1 στο ίσιωμα της ζάντας, 1 για τρέμουλο και 2 για σκάσιμο) τσέκαρα το αυτοκίνητο από κάτω και έκανα έλεγχο Ευθυγράμμισης για να είμαστε 100% σίγουροι οτι δεν φταίει το αυτοκίνητο.

Τελικά καταλήγουμε οτι κάτι παίζει με τα ελαστικά και ίσως κάποιο ή κάποια να είναι ελαττωματικά.
Έκλεισα λοιπόν μέσω του Λαστιχά ραντεβού με τον "εκπρόσωπο" της Michelin ο οποίος θα έρθει, θα γίνει ζυγοστάθμιση μπροστά του και μετά θα τον πάω βόλτα.
Αν συνεχίσει το τρέμουλο, που 100% θα συνεχίσει λογικά θα δώσει έγκριση για δοκιμή με άλλα ελαστικά και αντικατάσταση.

Έχει ξανακάνει κανείς αυτή τη διαδικασία ? Αν έχει θέμα ένα λάστιχο θα μου αλλάξουν το ζευγάρι του ίδιου άξονα ή θα έχω 3 φαγωμένα και 1 καινούργιο? Ή θα τα αλλάξουν 4άδα?

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Μάιος 2018, 17:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Μάιος 2013, 19:22
Δημοσιεύσεις: 1563
Τοποθεσία: Κιάτο Κορινθίας
Εικόνες: 0
Μάλλον 4αδα γιατι δεν νομίζω να ξέρουν πιο κάνει το τρέμουλο
Οταν είχα αλλάξει και εγώ είχα το ιδιο πρόβλημα αλλά με το που έγινε
αλλαγή δεξιά αριστερά τα λάστιχα έφτιαξε

_________________
C3 1.6 e-hdi Eco Chic
http://stergiopoulosmeat.gr


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 101 από 110 [ 1643 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104 ... 110  Επόμενο



Συναφή θέματα

Μεταχειρισμένα Ελαστικά
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 54
ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: kolokithaki
Απαντήσεις: 9
Ελαστικά Καλούδης
Δ. Συζήτηση: Υπόλοιπης Ελλάδας
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 0
Διαστάσεις για υαλοκαθαριστήρες
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: thanos5692
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια