Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 06 Δεκ 2019, 12:31 ]

Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Σεπ 2019, 19:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

thnszgns έγραψε:
Παιδιά έχετε καμία γνώμη για τα crossclimate+? Τα φοράει γνωστός και είναι καταευχαριστημένος. Εγώ έχω κάτι ταξίδια το χειμώνα και δεν θα ήθελα να κολλήσω κάπου αλλά γενικά η χρήση που κάνω δεν είναι για χειμερινά...
Σκεφτόμουν και τα Uniroyal all season expert σαν λίγο πιο οικονομικά αλλά δεν βρήκα κριτικές καθόλου. Καμία άλλη πρόταση ευχαρίστως! Επίσης Θεσσαλονίκη οποίος ξέρει κάποιο μαγαζί αξιόπιστο ας στείλει ένα πμ
επειδή τυχαίνει να φοράω all season ελαστικά (hankook kinergy 4s), θα σου πω τα εξής.
1. Toν χειμώνα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. Σε μαλακό χιόνι και λίγο πάγο το αμάξι πηγαίνει άνετα χωρίς χρήση αλυσίδων.
2. Στην βροχή επίσης αρκετά καλά.
3. Το καλοκαίρι τα δικά μου είναι επιεικώς απαράδεκτα.Χαζοσπινιάρουν όλη την ώρα στα φανάρια και το abs πιάνει δουλειά με το παραμικρό δυνατό πάτημα.
4. Τα crossclimate είναι κλάσσης ανώτερα απο τα δικα μου.
5. Τα crossclimate eίναι πιστοποιημένα εκτός απο χειμερινα και για θερινά.
6.Αν θέλεις κάτι παραπάνω για χιονια κοίταξε και τα continental all season contact.

Τελευταία επεξεργασία από Azan Gorde και Κυρ 29 Σεπ 2019, 20:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ελαστικά και Διαστάσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Σεπ 2019, 20:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εικόνες: 0
thnszgns έγραψε:
Παιδιά έχετε καμία γνώμη για τα crossclimate+? Τα φοράει γνωστός και είναι καταευχαριστημένος. Εγώ έχω κάτι ταξίδια το χειμώνα και δεν θα ήθελα να κολλήσω κάπου αλλά γενικά η χρήση που κάνω δεν είναι για χειμερινά...

thnszgns έγραψε:
Γενικά επειδή κάνω πολλά χιλιόμετρα θα αισθανομουν πιο ασφαλής με ένα λάστιχο που θα περπατούσε και λίγο σε χιόνι/πάγο αλλά επειδή δεν έχω ξαναβάλει δεν ξέρω τι γίνεται το καλοκαίρι ή σε υψηλές θερμοκρασίες γενικά

Τα CrossClimate είναι περίπτωση, δεν είναι ψέμα αν πούμε ότι είναι εξαιρετικά θερινά ικανά να ξεπερνάνε σημαντικού βαθμού δυσκολίες σε συνθήκες χειμώνα! Δεν έχουν καμία σχέση με τα all season που ξέραμε παλιά, ούτε και με τα περισσότερα all season της εποχής μας, που είναι προσανατολισμένα περισσότερο να αντιμετωπίζουν χειμώνα, με ότι κι αν σημαίνει αυτό. Η Michelin έχει κάνει άριστη δουλειά.
Τα φοράω και με έχουν βολέψει πολύ που κάνω αρκετές διαδρομές συναντώντας και ήπιες χιονοπτώσεις το χειμώνα. Μη φανταστείς όμως ότι είναι κανονικά χειμερινά και θα σε περάσουν από παντού χωρίς να χρειαστείς κάποια στιγμή και αλυσίδες. Και επίσης, κράτα ως δεδομένο ότι λόγω σχεδίασης και σύνθεσης (για να ανταποκρίνονται στις all season προκλήσεις) υπάρχουν κάποιες υποχωρήσεις σε σχέση με τα κορυφαία θερινά, που αναλόγως υπό ποιές συνθήκες (καιρικές, φύλαξης, χιλιόμετρα, οδηγικό στυλ κλπ) θα γεράσουν με σένα, μπορεί αυτές οι υποχωρήσεις να είναι αναλόγως ασήμαντες ή σημαντικές.
Αν κάνεις τόσες διαδρομές χειμωνιάτικα σε τέτοιες συνθήκες που πραγματικά τα χρειάζεσαι, προτίμησέ τα. Αλλιώς, βάλε καλά θερινά έχοντας (πάντα, είναι κανόνας ούτως ή άλλως!) και ένα καλό σετ αλυσίδες ή κουβέρτες.

(EDIT: Προσοχή! Τον πάγο, ξέχασέ τον! Μόνο ειδικά χειμερινά λάστιχα τον αντιμετωπίζουν! Κανένα από αυτά που συζητάμε!)

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★

Κορυφή 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Σελίδα 107 από 107 [ 1592 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 103, 104, 105, 106, 107

Συναφή θέματα

TIP ΓΙΑ ΑΘΑΝΑΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΣΤΑ ΜΤΒ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά
Συγγραφέας: chrisman28
Απαντήσεις: 13
ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1429
Διαστασεις πισω αξονων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: JIMBoy1
Απαντήσεις: 0
Διαστάσεις sunstrip
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Απαντήσεις: 19
Ελαστικά RUN FLAT
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Απαντήσεις: 18
Κορυφή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια