Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:54 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Απρ 2017, 17:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Προσωπικά δεν έχω ακουσει ποτέ να αρνηθούν εγγύηση εάν εσυ βαζεις την σωστη προδιαγραφή και ιξώδες σε όποια εγκεκριμένη μάρκα θες.

Ισχύει.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Λοιπόν φίλοι και συμφορουμίτες ήρθε και η δική μου η σειρά μου να γράψω review και εντυπώσεις. Το αυτοκίνητο που αφορά είναι το άλλο Γαλλάκι της οικογένειας renault clio 1,5 dci (110 hp). To αυτοκίνητο το έχω στην κατοχή μου 5,7 χρόνια και πρίν απο 10 ημέρες έκανα το μεγάλο service της 6 ετίας. Το συγκεκριμένο περιλαμβάνει λάδια,-φ. λαδιού, φ.πετρελαίου,σετ ιμάντα χρονισμού, σετ ιμάντα παρελκομένων,φ.αέρα, φ. καμπίνας,παραφλού και συντήρηση clima (λάδι-υγρά).Για τα ανταλλακτικά-αναλώσιμα δεν ψάχτηκα καθόλου μιάς και πάντα προτιμώ τα γνήσια ανταλλάκτικά της Renault . Αυτή την φορά όμως όσον αφορά τα λάδια και το παραφλού αποφάσισα να μην ακολουθήσω την πεπατημένη που ακούει στο όνομα elf αλλά αντικατάσταση αυτών με yacco lybe R 5W30 RN 0720 και RL Organigue. Μετά απο συννενόηση που ήρθα με τον γνωστό σε όλους μας κ.ο Μάνθο τα μαγικά ζουμιά σε χρόνο dt ήταν στα χέρια μου :) (περιττό να πώ ότι η συνεργασία μας ήταν άψογη :no1 ).Το service λοιπόν έγινε, τα ζουμιά αλλάχτηκαν, και πλέον έχοντας γράψει 2375 χλμ σε ευθείες,ανηφόρες κατηφόρες,στροφιλίκια, αυτοκινητόδρομους,επαρχιακούς,βουνά, λαγκάδια έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη και σε καμιά των περιπτώσεων placebo. Το αυτοκίνητο δουλέυει στο ρελαντί πολύ πιο γλυκά και "μελωδικά" σε σύγκριση με τα προηγούμενα ίδιων προδιαγραφών. Ακόμα και ένα ελάχιστο κροτάλισμα του dci στα πρωϊνά ξεκινήματα έχει σχεδόν εξαλειφτεί.Τωρα το αυτοκίνητο δουλέυει πολύ πιο πολίτισμένα και στρωτά. Τέλος να συμπληρώσω ότι μέχρι και η γυναίκα μου είπε ότι" κάτι έχει αλλάξει στον θόρυβο του αυτοκινήτου, τι ωραία και γλυκά δουλεύει!!!" :) .
Υ.Γ Για τα παραφλού δεν έχω άποψη ο χρόνος θα δείξει!!!

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Οπως λεει το ψηλο αγορι "μπηκες στο δρομο της αρετης".

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Ιούλ 2017, 21:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
:clap :clap :clap :clap :clap

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την ανάλυση, καθώς εγώ στη ζήτησα! :thumb

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Ιούλ 2017, 21:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
bakevang έγραψε:
:clap :clap :clap :clap :clap

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη για την ανάλυση, καθώς εγώ στη ζήτησα! :thumb
:thumb :thumb :thumb έτσι είναι φίλε γι'αυτό άλλωστε είναι τα φόρουμ, για να ανταλάσσουμε απόψεις, ιδέες, και εντυπώσεις :)

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Ιούλ 2017, 00:22 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Εννοείται δεν είναι placebo η μείωση του θορύβου με Τα Yacco. Είναι γεγονός, όπως είναι και γεγονός και η μείωση της κατανάλωσης.

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Ιούλ 2017, 19:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Ιουν 2014, 18:48
Δημοσιεύσεις: 356
Με yacco σήμερα, με παρών τον πελάτη, σε getz και λάδι 10 40 vx σταμάτησε θόρυβος από ωστηριο που γκρινιάζει εδώ και πολύ καιρό....

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Ιούλ 2017, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Νομίζω πως ακόμα και στα ημισυνθετικά της η Yacco, το VX 10W40, στην προκειμένη, είναι πιο μπροστά από κάθε άλλο 10W40 της αγοράς. Γι'αυτό βέβαια, ανήκει και στη σειρά VX.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Ιούλ 2017, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Για αυτο τα φορουσα στη xsara μου.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Ιούλ 2017, 22:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Απρ 2016, 19:35
Δημοσιεύσεις: 338
Τοποθεσία: Κομοτηνή, Λάρισα
Azan Gorde έγραψε:
Λοιπόν φίλοι και συμφορουμίτες ήρθε και η δική μου η σειρά μου να γράψω review και εντυπώσεις. Το αυτοκίνητο που αφορά είναι το άλλο Γαλλάκι της οικογένειας renault clio 1,5 dci (110 hp). To αυτοκίνητο το έχω στην κατοχή μου 5,7 χρόνια και πρίν απο 10 ημέρες έκανα το μεγάλο service της 6 ετίας. Το συγκεκριμένο περιλαμβάνει λάδια,-φ. λαδιού, φ.πετρελαίου,σετ ιμάντα χρονισμού, σετ ιμάντα παρελκομένων,φ.αέρα, φ. καμπίνας,παραφλού και συντήρηση clima (λάδι-υγρά).Για τα ανταλλακτικά-αναλώσιμα δεν ψάχτηκα καθόλου μιάς και πάντα προτιμώ τα γνήσια ανταλλάκτικά της Renault . Αυτή την φορά όμως όσον αφορά τα λάδια και το παραφλού αποφάσισα να μην ακολουθήσω την πεπατημένη που ακούει στο όνομα elf αλλά αντικατάσταση αυτών με yacco lybe R 5W30 RN 0720 και RL Organigue. Μετά απο συννενόηση που ήρθα με τον γνωστό σε όλους μας κ.ο Μάνθο τα μαγικά ζουμιά σε χρόνο dt ήταν στα χέρια μου :) (περιττό να πώ ότι η συνεργασία μας ήταν άψογη :no1 ).Το service λοιπόν έγινε, τα ζουμιά αλλάχτηκαν, και πλέον έχοντας γράψει 2375 χλμ σε ευθείες,ανηφόρες κατηφόρες,στροφιλίκια, αυτοκινητόδρομους,επαρχιακούς,βουνά, λαγκάδια έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη και σε καμιά των περιπτώσεων placebo. Το αυτοκίνητο δουλέυει στο ρελαντί πολύ πιο γλυκά και "μελωδικά" σε σύγκριση με τα προηγούμενα ίδιων προδιαγραφών. Ακόμα και ένα ελάχιστο κροτάλισμα του dci στα πρωϊνά ξεκινήματα έχει σχεδόν εξαλειφτεί.Τωρα το αυτοκίνητο δουλέυει πολύ πιο πολίτισμένα και στρωτά. Τέλος να συμπληρώσω ότι μέχρι και η γυναίκα μου είπε ότι" κάτι έχει αλλάξει στον θόρυβο του αυτοκινήτου, τι ωραία και γλυκά δουλεύει!!!" :) .
Υ.Γ Για τα παραφλού δεν έχω άποψη ο χρόνος θα δείξει!!!

+1000 απλά να προσθέσω ότι στο δικό μου μετά και την αλλαγή βαλβολίνης με Yacco, έχω μείωση κατανάλωσης από 0,5 έως 0,8 λίτρα τα 100χλμ.

_________________
''BLANCHE''CITROEN C4 1.6 MCP STT AERO PACK


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Απρ 2018, 09:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Αύγ 2015, 19:48
Δημοσιεύσεις: 54
Για πείτε μου και εμένα μια γνώμη.. Citroen c4 coupe 2007 1.4 με αέριο και 150000 χλμ. Μέχρι τώρα έβαζα total 10w40 και τις δύο τελευταίες φορές έβαλα eneos πάλι 10-40. Γενικά σε αυτά τα λεφτά πάνω κάτω υπάρχει κάτι καλύτερο να κινηθώ; Το μόνο θέμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι στο κρύο ακούγονται τα ωστήρια μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ.
Κατανάλωση που έχω είναι περίπου 1lt κάθε 10000χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Απρ 2018, 10:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Ιουν 2014, 18:48
Δημοσιεύσεις: 356
σε αυτα τα μοτερ οπως και στα μεταγεννεστερα ειναι συνηθησμενο να ακουγονται ωστηρια μεχρι να ζεσταθουν λογω φθιρας τοσο και οχι λαδιου.....τωρα οσον αφορα το λαδι που χρησιμοποιεις δεν ειμαι συμφωνος με ενεος μιας και υπαρχουν πολυ πιο ποιοτικα και ευρωπαικα λαδια που εχουν σωστοτερες προδιαγραφες για τα μοτερ αυτα...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2018, 09:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 00:37
Δημοσιεύσεις: 17
Καλημερα παιδες,
Συντομα θα χρειαστει να αλλαξω λαδια σε cactus 1600 diesel 2016 model 100hp. Ξερει κανενας ποιον τυπο ακριβως φοραει το αμαξι εργοστασιακα κ την ποσοτητα ακριβως?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2018, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Καλημέρα και από εμένα. Με συμβουλές του Μάνθου, άλλαξα και εγώ την Παρασκευή λάδια και παραφλού valvoline. Η πρώτη εντύπωση είναι, ποιό αθόρυβη και στρωτή λειτουργία του κινητήρα από την πρώτη στιγμή.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συζήτηση περί Λαδιών (Μάρκες - Τύποι)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Ιούλ 2018, 11:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Το γεγονός ότι εγώ πήρα πρώτος απ'όλους σας τα νέας γενιάς παραφλού της Valvoline για να τα δοκιμάσω στο C4 και ακόμα είναι στο υπόγειο, με ενοχλεί! :laugh

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 34 από 40 [ 587 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 40  Επόμενο



Συναφή θέματα

ΤΥΠΟΙ ΣΦΑΙΡΩΝ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: xantiamanolis
Απαντήσεις: 7
Γενική συζήτηση DS5
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS5
Συγγραφέας: ΖήσηςXsara
Απαντήσεις: 980
Γενικη συζητηση berlingo
Δ. Συζήτηση: Επαγγελματικά μοντέλα
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 13
θορυβος μηχανης σε αυτοκινητα psa σε σχεση με αλλες μαρκες
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: kostasc476
Απαντήσεις: 18
Περί ''Κώδικα Τιμής''.....
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 128
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια