Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 22:14 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ρελαντί C4 κ υπέροχα συνεργεία...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2007, 19:43 
Άβαταρ μέλους
Κατ'αρχήν να ενημερώσω ότι το καινούριο τόπικ είναι (κατά τη γνώμη μου) δικαιολογημένο γιατί δεν έχω σκοπό να αναφέρω τη βλάβη μου. Θα πω απλά ότι τους τελευταίους 5 μήνες που έχω το C4 στην κατοχή μου, έχω ένα ισχυρό πρόβλημα στο ρελαντί μου, που έχει επιδεινωθεί απαράδεκτα τις τελευταίες 2 εβδομάδες. Κ εδώ είναι το πρόβλημά μου, αφού έχω πάει περίπου 6 φορές σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία χωρίς αποτέλεσμα. Πρώτη φορά στον αξιότιμο Κο. Κυριακόπουλο στην Αθήνα, όπου κ αγόρασα το αυτοκίνητο. Μου άλλαξαν βαλβίδα θερμοκρασίας, αλλά όταν έβαλα μπροστά το αυτοκίνητο μέσα στο συνεργείο έτρεμε ακόμα(!). Έτσι, φεύγω για Χαλκίδα όπου σπούδαζα κ καταλήγω στον Κο. Τσιγκρό, επίσης του επίσημου δικτύου Citroen. Αυτός μου άλλαξε ένα αισθητήρα λ, επίσης χωρις αποτέλεσμα. Κ εδώ ξεκινά ο πραγματικός Γολγοθάς: Από κει και πέρα, επισκεπτόμουν τακτικά αυτά τα 2 συνεργεία, πότε για τα καθιερωμένα service κ πότε για να μου βρούν τη βλάβη. Οι 2 αλλαγές εξαρτημάτων ήταν από διαγνώσεις του Lexia τις οποίες είδα κι ο ίδιος, αλλά από κει και πέρα @@, συνεχώς το διαγνωστικό με βγάζει υγειέστατο! Κ έχοντας αγανακτήσει από τους virtual "ξέρω τα πάντα" μηχανικούς που περιορίζονται στις ενδείξεις μιας οθόνης κ με βγάζουν τρελλό που τους τρέχω χωρίς λόγο, θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς να προτείνει κανείς κανένα αληθινό εξουσιοδοτημένο συνεργείο να απισκευθώ, με old school μηχανικούς με λαδωμένα χέρια κτλ... Η τουλάχιστον έμπειρους χειριστές του Lexia, αν χρειαζεται εμπειρια για να καταλαβεις τι λέει αυτή η π@π@ρια...
Συγνώμη για τη μακρυγορία παιδιά, αλλά είμαι ένα βήμα πριν καρφωθώ στη βιτρίνα της αντιπροσωπείας της Βουλιαγμένης, μαζί με το αμαξι.... :rant


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2007, 19:52 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Ρουσσάκης, Λ.Μεσογείων 487 απέναντι απο την ΕΡΤ

Και αν εξηγούσες λίγο ποιο ειναι ακριβώς το πρόβλημα, ίσως να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε κι απο 'δω. :thumbup

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2007, 20:22 
Άβαταρ μέλους
Το πρόβλημά μου είναι ότι το αυτοκίνητο ρετάρει πολύ άσχημα όταν είναι κρύο και ρετάρει μόνιμα με ανοιχτό a/c. Τελευταία μάλιστα, αν το απιβαρύνω κ με a/c όσο είναι κρύο όχι απλά ρετάρει, αλλα χαροπαλεύει. Με το τελευταίο εννοώ ότι ο κινητήρας πέφτει στις ~10 σαλ και ξανατινάζεται στις 1500~2000 και ξανά τα ίδια. Ασταμάτητα, μέχρι να κλείσω το a/c. Τι άλλο να πω, έχω αγανακτήσει. Κ δεν ανέφερα το πρόβλημα γιατί αυτό που αναζητούσα ήταν ένα σοβαρό συνεργείο. Ευχαριστώ για την προθυμία πάντως, κ κάθε βοήθεια-τηλεδιάγνωση είναι καλοδεχούμενη! ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2007, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Καποια βαλβιδα αισθητηρας ειναι το προβλημα σχετικα με το ρελαντι. Και για αισθητηρα αισθητηρα στροφαλου παιζει :-? ... hmmm Μια βολτα παντως απο τον Ρουσσακη που εχω ακουσει και γω τα καλυτερα ισως δωσει λυση στο προβλημα σου... :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2007, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 22 Ιαν 2007, 21:35
Δημοσιεύσεις: 1404
Τοποθεσία: Λοφος Σκουζε
μια αρυθμια εχεις και μαλιστα πολυ εντονη κι εγω το ειχα αυτο δεν κραταγε ρελαντι επαιζε απο 800 στις 1500 κ.ο.κ. και τρεμοπαιζαν και τα φωτα..
να ρεταρει αποκλειεται γιατι αναφερεις το ρελαντι οταν ρεταρει ενα αυτοκινητο δεν ανεβαζει πανω 3000 στροφες και οφειλεται συνηθως στον πολλαπλασιαστη η στα μπουζοκαλωδια.
λοιπον χρειαζεσαι προγραμμα αναβαθμισης επειγωντος
απευθυνσου στον κ. ντεκα στον ρουσσακη.

_________________
Life is too short to drink cheep beer... cheers mate!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2007, 23:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
παρομοιο προβλημα εχουν σχεδον ολα τα σαξο κ ραλλυ ,το ρελαντι ανεβενει μονο του στις 1.500μεχρι κ 2-2.500 καμια φορα .
αισθητηρας ρελαντι η βρωμικη βενζινη.
το επαθε ενας φιλος μου στο ραλλυ(καινουργιο ηταν τοτε)μεχρι κ εγκεφαλο του αλαξαν στην αντιπροσωπεια κ τιποτα δεν γινοταν .
πηγε σε εναν φιλο του μηχανικο κ του ειπε οτι ειχε καει ο αισθητηρας ρελαντι κ επειδη εχει ακομα εγγυηση να το παει στην αντιπρ. κ να τους πει να το αλαξουν.
οταν τους το ειπε αυτη γελουσαν <καλα ρε μεγαλε στο μηχανημα δεν βγαζει οτι ειναι χαλασμενο πως θα το αλαξουμε>με χιλια ζορια κ μετα απο μεγαλη φασαρια του το αλαξανε κ σταματησε το προβλημα! :thumbup
μπορεις επισης να τον καθαρισεις επειδη κραταει καπνια κ βρωμια αλλα στην δευτερη φορα θελει αλλαγη

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 00:56 
Άβαταρ μέλους
Μάλλον δεν το είπα σωστα λοιπόν. Το αυτοκίνητο δεν ανεβάζει απλά το ρελαντί, αλλά όταν ανοίξει το a/c φτάνει στα όρια του σβησίματος, τινάζεται στις 1500-2000 στροφές κ ξαναπέφτει στα όρια του σβησίματος και κάνει τέτοια "σκασίματα" συνέχεια, δε σταματάει ποτέ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 01:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
εμενα στο δικο μου οταν ανοιγω το κλιμα κανει μια μικρη βουτια προς τα κατω κ μετα απλα δουλευει λιγο ποιο ανεβασμενα λιγο ποιο αγρια το πολυ μερχι 1100στροφες καμια φορα παει κ 1500στροφες αλλα στιγμιαια, οταν σταματαω σε φαναρια παλι κανει μια μικρη βουτια προς τα κατω .αν στο κανει μονο οταν αναβεις το κλιμα ειναι σχεδον φυσιολογικο ειδηκα αν ο κινητηρας σου ειναι 1400 κ κατω.η μηχανη ζοριζετε με το κλιμα κ ειναι φυσιολογικο να κανει μικρα ναζακια οταν το εχεις αναμενο

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 01:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2007, 22:08
Δημοσιεύσεις: 572
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
Αυξομειωσεις κανει και σε εμενα. Για παραδειγμα οταν αναβει η μηχανη καποιες φορες ειναι στις 800? στροφες, καποιες στις 1100...

Παρ ολα αυτα, 2000 στροφες?? :shock:

_________________
"Τα μεθυσμένα αγγελούδια μου κοίτα
πως φτερουγίζουν στης στροφής τον αέρα
Κι όλοι το ξέρουν πως
απόψε θα έχουμε μια όμορφη νύχτα
κι αύριο θα είναι μια καλύτερη μέρα..."


Scary Greeks


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 01:07 
Άβαταρ μέλους
Αδερφέ, όχι μικρά ναζάκια. Ένα χάος σου λέω, αφού νομίζω ότι καμιά ώρα θα μου φύγει το μοτέρ κ θα σκοτώσω κανένα αθώο! Κ έχει καταντήσει χαζό αυτό το σκηνικό με τα reply, δε μιλάμε σε κανα msn? Και οι 2 εδώ είμαστε...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 01:39 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Kαλύτερα εδώ Digital, γιατί μπορεί και κάποιος άλλος να εχει αυτό το πρόβλημα και να ψάχνει λύση. :thumbup

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 09:54 
Άβαταρ μέλους
Παράθεση:
Κ έχει καταντήσει χαζό αυτό το σκηνικό με τα reply, δε μιλάμε σε κανα msn? Και οι 2 εδώ είμαστε...

:thumbdown :thumbdown


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 10:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 24 Μάιος 2007, 10:49
Δημοσιεύσεις: 241
Τοποθεσία: athens
εγω θα εριχνα ενα καθαρισμα στην πεταλουδα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 10:25 
Άβαταρ μέλους
Φιλε digital και εγω επειδη εχω εμπειρια απο Χαλκιδα (απο εκει το πηρα το αμαξι) ειχα και εγω το γνωστο προβλημα ρελαντι το οποιο σε εμενα εσβηνε εντελως το μοτερ ειδικα οταν κοτσαρα a/c. Το πηγα τρεις φορες .Τις δυο πρωτες με εβγαλαν τρελο και οτι ηταν τυχαιο σφαλμα.Τους εξηγω και επιμενουν.Την τριτη τελικα βγαζει βλαβη στον αισθητηρα υποπιεσης εισαγωγης αερα(ενα αισθητηριο bosch 65€) Το αλλαζουμε (δεν το εβαλαν εγγυσηση-ειχε περασει λιγοτερο απο ενας μηνας αλλα ειπα μηπως)Μετα απο δυο μερες παλι τα ιδια σκατα. Το ξαναπαω και τελικα μου λενε οτι ηθελε τηλεφορτιση ο εγκεφαλος και λεω μα καλα γιατι δεν μου το λεγατε απο την αρχη?? :mad Και μετα αφου επαθα το ιδιο με esp και ενεργοποιηση mp3(στο πρωτο δεν εβρισκαν την βλαβη και το δευτερο εβγαζε σφαλμα στο στερεοφωνικο) αποφασισα να παω Χανιαδακη ο οποιος σε πεντε λεπτα βρηκε οτι ειχε προβλημα η βαλβιδα φρενου και το mp3 ενεργοποιηθηκε σφεντονα.Και ολα αυτα ΤΣΑΜΠΑ ΕΓΓΥΗΣΗ (απο την οποια απειχα σχεδον 2 μηνες :shock: ) ενω στην Χαλκιδα μου ελεγαν οτι και μια μερα να εχει περασει δεν σε καλυπτουν :rant


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Ιούλ 2007, 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
αυτος φιλε μου ειναι σωστος επαγγελματιας !

κ σε κερδισε σαν πελατη !


στην αλεξανδρουλη μου ειχε καει ο αισθητηρας της οπισθεν ,πηγα στην αντιπρωσοπεια (αλεξ/λη)κ χωρις να ζητησουν αδειες εγγυησης κ τετοια βαζουν το αμαξι μεσα το αλαζουν μου δινουν κ το τημολογιο κ φευγω(ειμουν κ εκτος εγγυησης)
ενω αλλοιιιιιιιιιιιιιιιιιι σχεδον κανουν τα παντα για να μην στα περασουν στην εγγυηση λες κ μετα 10 η 100 ευρω παραπανω θα γινουν ανθρωποι :rant

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 41 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Παιξιμο στροφων στο ρελαντι και μπερδεματα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: tasos
Απαντήσεις: 18
Προβλημα στο ρελαντι..
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Lev
Απαντήσεις: 45
Ρελαντί σε C2 1.4 VTR
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 55
ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΡΕΛΑΝΤΙ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: efthimis85
Απαντήσεις: 23
ασταθια στο ρελαντι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: xsarakias
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια