Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:31 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Νοέμ 2016, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Εφόσον είναι ίδιας τεχνολογίας με αυτές που έχεις, όχι δεν τυφλώνουν. Η διαφορά στο χρώμα είναι αισθητή, από πλευράς απόδοσης ναι μεν είναι λίγο καλύτερες αλλά μην περιμένεις θαύματα, και από όσο ξέρω καίγονται λίγο πιο εύκολα από τις απλές (λόγω υψηλότερης θερμοκρασίας στο νήμα). Ως απλή και εύκολη αναβάθμιση αξίζουν, και εγώ την έχω κάνει στη C5 μου

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Νοέμ 2016, 10:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
+1.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Δεκ 2019, 23:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Απρ 2017, 09:44
Δημοσιεύσεις: 39
nikolaos έγραψε:
Λοιπόν τελικά είναι πολύ ωραίες οι...ψείρες led.....

Εικόνα


...αλλά.....
υπάρχει ένα προβληματάκι.
Μένουν αναμμένα όταν κλειδώνω το αμάξι :surprised :surprised
Τα ledakia μένουν αναμμένα. κι όταν λέω αναμμένα, ναι μεν αναμμένα αλλά με χαμηλό φωτισμό
περίπου 60% ένταση κάτω απ' ότι είναι με ΟΝ τον διακόπτη.

Οι κλασικές ψείρες δεν το κάνουν αυτό, παρά μόνο τα ledakia. :hmm
Λίγο κουλό μου φαίνεται αυτό αλλά θεωρητικά, και με 40% τάση να παίρνει σημαίνει ότι,
ανάβει περίπου με 4,5V μόνιμα μόλις κλειδώνω κι ας είναι κλειστοί όλοι οι διακόπτες.

Καμιά γνώμη??



Επαναφορά του θέματος...6 χρόνια μετά.

Κάηκε το ένα λαμπάκι 5W στο φρυδάκι και λέω δε βάζω led.
Το ίδιο θέμα. Το λαμπάκι αναμμένο ακόμα και με διακόπτη κλειστό (Δεν είχα μπει στο φόρουμ άρα δεν ήξερα ότι ίσως σβήσει αν το αφήσω για λίγη ώρα)

Είναι ασφαλές να τα αφήσω τα LED ; Παίζει αν προκαλέσουν καμία παράξενη λειτουργία αλλού ; (Διάβασα για πορτ μπαγκάζ κλπ)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 00:04 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Τα είχα χρόνια έτσι στην μικρή σκαλα. Έσβηναν μετά από λίγο γιατί δεν είναι canbus. Αν βάλεις canbus σβήνουν αμέσως. Για το Πορτ παγκαζ από την αρχή έχω με canbus οπότε δεν γνωρίζω αν σβήνει.
Γενικά led έξωτερικα έχω από το 2009 και στο εσωτερικό από το 2015. Δεν έχει δημιουργηθεί κάτι. Τώρα ανά βγάλει στα 13 χρόνια κάτι δεν ξέρω αν θα φταίνε τα led. Επίσης φοράω από το 2010 στην μεσαία Κιτ ξενον και στην μεγάλη κάποιους μήνες led. Πάλι δεν χω θέμα.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Skotis για την δημοσίευση του/της: SirGus
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 00:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Πρόσφατα έβαλα αυτά: https://www.aliexpress.com/item/32952447475.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.79654c4dEXid3V,
είναι εντάξει με το canbus, και επίσης δεν έχουν θέμα πολικότητας, όπως και να τα βάλεις θα δουλέψουν. Τα έβαλα στα φρυδάκια, στο μεσαίο στοπ , στα 2 κεντρικά της καμπίνας και στο παγκάζ. Κοντά 10 χρόνια είχα canbus led, κανένα πρόβλημα, μόνο που δεν έβγαζαν πλέον καλό φωτισμό. Με τα απλά LED, έσβηναν τα φρυδάκια μετά από κάποια ώρα, αλλά όσες ώρες και να έμενε το αμάξι κλειδωμένο, αν πάταγα το μπουτόν του παγκάζ (κλειδωμένο πάντα) άναβαν πάλι τα φρυδάκια.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Bill30f για την δημοσίευση του/της: SirGus
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 00:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Απρ 2017, 09:44
Δημοσιεύσεις: 39
Bill30f έγραψε:
Πρόσφατα έβαλα αυτά: https://www.aliexpress.com/item/32952447475.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.79654c4dEXid3V,
είναι εντάξει με το canbus, και επίσης δεν έχουν θέμα πολικότητας, όπως και να τα βάλεις θα δουλέψουν. Τα έβαλα στα φρυδάκια, στο μεσαίο στοπ , στα 2 κεντρικά της καμπίνας και στο παγκάζ. Κοντά 10 χρόνια είχα canbus led, κανένα πρόβλημα, μόνο που δεν έβγαζαν πλέον καλό φωτισμό. Με τα απλά LED, έσβηναν τα φρυδάκια μετά από κάποια ώρα, αλλά όσες ώρες και να έμενε το αμάξι κλειδωμένο, αν πάταγα το μπουτόν του παγκάζ (κλειδωμένο πάντα) άναβαν πάλι τα φρυδάκια.


Λογικά μένουν αναμμένα με το ρεύμα που "ήδη" υπάρχει στο κύκλωμα ε ; Δεν έχουμε θέμα δηλαδή αδειάσματος μπαταρίας, αυτό εννοώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 11:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Όχι, δίνει ρεύμα η bsi κανονικά, απλά είναι μικρή η κατανάλωση για να σε προβληματίσει. Για να έχεις όμως ήσυχο το κεφάλι σου βάλε canbus LED όχι απλά και κρατάει σφάλμα.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Bill30f για την δημοσίευση του/της: SirGus
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
+1

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Απρ 2017, 09:44
Δημοσιεύσεις: 39
Bill30f έγραψε:
Όχι, δίνει ρεύμα η bsi κανονικά, απλά είναι μικρή η κατανάλωση για να σε προβληματίσει. Για να έχεις όμως ήσυχο το κεφάλι σου βάλε canbus LED όχι απλά και κρατάει σφάλμα.


Ευχαριστώ!

Για ψάξω αρκετά γιατί προς το παρόν βρήκα Philips με 15 € .... Δεν αξίζει για τη χρήση αυτή νομίζω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 14:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
SirGus έγραψε:
Bill30f έγραψε:
Πρόσφατα έβαλα αυτά: https://www.aliexpress.com/item/32952447475.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.79654c4dEXid3V,
είναι εντάξει με το canbus, και επίσης δεν έχουν θέμα πολικότητας, όπως και να τα βάλεις θα δουλέψουν. Τα έβαλα στα φρυδάκια, στο μεσαίο στοπ , στα 2 κεντρικά της καμπίνας και στο παγκάζ. Κοντά 10 χρόνια είχα canbus led, κανένα πρόβλημα, μόνο που δεν έβγαζαν πλέον καλό φωτισμό. Με τα απλά LED, έσβηναν τα φρυδάκια μετά από κάποια ώρα, αλλά όσες ώρες και να έμενε το αμάξι κλειδωμένο, αν πάταγα το μπουτόν του παγκάζ (κλειδωμένο πάντα) άναβαν πάλι τα φρυδάκια.


Λογικά μένουν αναμμένα με το ρεύμα που "ήδη" υπάρχει στο κύκλωμα ε ; Δεν έχουμε θέμα δηλαδή αδειάσματος μπαταρίας, αυτό εννοώ.


Δεν υπάρχει "ρεύμα ήδη στο κύκλωμα", δεν έχουν καμία χωρητικότητα τα καλώδια. Όπως σου είπαν παίρνει κανονικά ρεύμα όσο μένει αναμένο, αλλά με κατανάλωση γύρω στα 300mW και μια ώρα να μείνουν αναμένα δεν θα σου αδειάσουν την μπαταρία. Εγώ δεν θα έπαιρνα χωρίς canbus όμως, απο ebay είναι τζάμπα έτσι και αλλιως.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 22:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Απρ 2017, 09:44
Δημοσιεύσεις: 39
aiolos έγραψε:
SirGus έγραψε:
Bill30f έγραψε:
Πρόσφατα έβαλα αυτά: https://www.aliexpress.com/item/32952447475.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.79654c4dEXid3V,
είναι εντάξει με το canbus, και επίσης δεν έχουν θέμα πολικότητας, όπως και να τα βάλεις θα δουλέψουν. Τα έβαλα στα φρυδάκια, στο μεσαίο στοπ , στα 2 κεντρικά της καμπίνας και στο παγκάζ. Κοντά 10 χρόνια είχα canbus led, κανένα πρόβλημα, μόνο που δεν έβγαζαν πλέον καλό φωτισμό. Με τα απλά LED, έσβηναν τα φρυδάκια μετά από κάποια ώρα, αλλά όσες ώρες και να έμενε το αμάξι κλειδωμένο, αν πάταγα το μπουτόν του παγκάζ (κλειδωμένο πάντα) άναβαν πάλι τα φρυδάκια.


Λογικά μένουν αναμμένα με το ρεύμα που "ήδη" υπάρχει στο κύκλωμα ε ; Δεν έχουμε θέμα δηλαδή αδειάσματος μπαταρίας, αυτό εννοώ.


Δεν υπάρχει "ρεύμα ήδη στο κύκλωμα", δεν έχουν καμία χωρητικότητα τα καλώδια. Όπως σου είπαν παίρνει κανονικά ρεύμα όσο μένει αναμένο, αλλά με κατανάλωση γύρω στα 300mW και μια ώρα να μείνουν αναμένα δεν θα σου αδειάσουν την μπαταρία. Εγώ δεν θα έπαιρνα χωρίς canbus όμως, απο ebay είναι τζάμπα έτσι και αλλιως.


Προφανώς με τη λέξη κύκλωμα δεν αναφέρομαι στα καλώδια.
Και ο υπολογιστής αν βγει από την πρίζα και πατήσεις το power θα δουλέψουν τα ανεμιστηρακια για 1 sec για γνωστούς λόγους που γνωρίζουμε.

Αλλά ναι, θα κοιτάξω το eBay


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Δεκ 2019, 23:06 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Δεν ξέρω τι ποσό διαθέτεις αλλά αν πάρεις oshram η Philips θα ξενοιασεις για χρόνια. Έχουν περίπου 20 ευρώ το ζευγάρι αν θυμάμαι καλά. Από το ebay κτλ είναι λαχείο. Μου έχουν κρατήσει από 2 μέρες έως χρόνια άσχετος τιμής.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Skotis για την δημοσίευση του/της: SirGus
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Δεκ 2019, 14:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
SirGus έγραψε:

Προφανώς με τη λέξη κύκλωμα δεν αναφέρομαι στα καλώδια.
Και ο υπολογιστής αν βγει από την πρίζα και πατήσεις το power θα δουλέψουν τα ανεμιστηρακια για 1 sec για γνωστούς λόγους που γνωρίζουμε.

Αλλά ναι, θα κοιτάξω το eBay


OK, σε τι αναφέρεσαι τότε; Ποιοί είναι ο λόγοι που γνωρίζουμε; :hmm


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω SirGus στις Τετ 25 Δεκ 2019, 16:08.
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγη Λαμπτηρων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 25 Δεκ 2019, 16:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 27 Απρ 2017, 09:44
Δημοσιεύσεις: 39
Skotis έγραψε:
Δεν ξέρω τι ποσό διαθέτεις αλλά αν πάρεις oshram η Philips θα ξενοιασεις για χρόνια. Έχουν περίπου 20 ευρώ το ζευγάρι αν θυμάμαι καλά. Από το ebay κτλ είναι λαχείο. Μου έχουν κρατήσει από 2 μέρες έως χρόνια άσχετος τιμής.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι το eBay έχει το ρίσκο του
Αν θυμάσαι ποια σου βγήκαν καλά, με ενημερώνεις.
Ευχαριστώ!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 6 [ 81 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο



Συναφή θέματα

Αλλαγή Εργοστασιακού Φίλτρου Αέρος;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 16
Αλλαγή διάστασης ελαστικών για περισσότερη ανεση
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: Kilomeater
Απαντήσεις: 15
Αλλαγη ελαστικων
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: johnny_bee
Απαντήσεις: 52
Αλλαγή φίλτρου αέρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: billys
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια