Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:43 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Οκτ 2011, 16:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Πατριδα μου εχει τυχει εμενα.Δε ξερω τι σου κανανε στην αντιπροσωπεια αλλα η σωστη αντιμετωπιση βλαβης εχει ως εξης:
Πας στο συνεργειο,μπριζωνουν το αμαξι,βλεπουν τι βλαβη εβγαλε.
Τη σβηνουν,στο δινουν να το κυκλοφορησεις και αν το ξαναβγαλει,το ξαναπας.
Καλο θα ειναι να σου ξαναπερασουν το προγραμμα γιατι αυτο μπορει να δινει λαθος εντολη σε καποιο αισθητηρα..
Το antipollution μπορει να στο βγαλει σε διαφορες περιπτωσεις,σημαινει οτι καποιος αισθητηρας διαβαζει λαθος καυσαερια,οποτε:
Περιπτωση1:Οντως τα καυσαερια ειναι λαθος
Περιπτωση2:Ο αισθητηρας ειναι χαλασμενος
Για ασφαλειοθηκη δε το κοβω να ειναι,το μπουζι μαλλον στο αλλαξαν ερημειν...αισθητηρας "λ" ή αισθητηρας οξυγονου(μετα το λ) παιζουν αυτα να ειναι..
Παντως απ'οσα γραφεις δε μου φαινεται για επαγγελματικη αντιμετωπιση του προβληματος σου.Και ειδικα για αντιπροσωπεια δε δικαιολογειται..

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε GeoC4Madness για την δημοσίευση του/της: Lazy_Lizard
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Οκτ 2011, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:00
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Λάρισα
Επαγγελματική αντιμετώπιση προβλήματος;;; Καταρχας μου μιλούσαν σαν να μου καναν χάρη. όταν μου εμφανιίστηκε ξανά το μνμ και τους πήρα τηλ να παραπονεθώ προσπαθούσαν να με βγάλουν τρελλό με ατάκες του στυλ ''μηχανήματα είναι και χαλάνε'' τη στιγμή που το είχανε μεσα για 2 μέρες και το μόνο που καναν ήταν να μου αλλάξουν μπουζί για να μου τσιμπήσουν το 50ευρω. Με όσους μίλησα σήμερα πάντως τους φαίνεται περίεργο έως απίθανο να πρέπει να άλλαχτει η ασφαλειοθήκη.
Τέλος πάντων θα παώ ΞΑΝΑ αυριο απο εκεί και θα ζητήσω να μου εξηγήσουν ΑΚΡΙΒΩΣ τι έχει γίνει και αν επίμένουν οτι πρέπει να αλλαχτεί η ασφαλειοθήκη θα ζήτήσω εγγύηση οτι δεν θα ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα όπως επίσης να μου δώσουν και την παλιά που θα βγάλουν να την πάω και σε άλλο συνεργείο για να δώ αν όντως είναι χαλασμένη.
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΓΜΤ......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Οκτ 2011, 19:16 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Τετοια μηνυματα δεν νομιζω να τα βγαζει απο ασφαλειοθηκη. Κατι αλλο ειναι. πεταλουδα-map-"λ" καθαροτητα βενζινης-μπουζι. Δεν ειναι ασφαλειωθηκη. Αν ηταν συνηθως κανει μπακ αουτ και σε αλλα πραγματα και το αμαξι υπολειτουργει, δλδ ενω γυριζεις τον διακοπτη δεν αναβει τιποτα και μετα ξανα δουλευει κανονικα. Ή ανοιγει υαλοκαθαριστηρες αναβει φωτα μονο του κτλ κτλ.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Οκτ 2011, 19:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:00
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Λάρισα
Την πεταλούδα μου την είχαν καθαρίσει ή αλλάξει δεν θυμάμαι στο προηγούμενο σερβις και τον λ μου τον άλλαξαν επίσης. Το μπουζί μου το άλλαξαν την πρώτη φορά που το πήγα αλλά δεν έγινε τπτ. Τώρα μου είπαν ότι δεν παίρνει ρεύμα η αντλία βενζίνης απ την ασφαλειοθήκη και γι αυτό δεν παίρνει μπροστά το αμάξι. ΟΛΑ τα άλλα (ραδιόφωνο, αλάρμ, κτλ) δουλεύουν κανονικότατα.
Δεν ξέρω πολύ περίεργα μου τα λεν. Υπάρχει περίπτωση να έχει απλα καεί μια ασφάλεια και να μπορεί να αλλαχτεί και αυτοί να μου πασάρουν ολή την ασφαλειοθήκη;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Οκτ 2011, 19:45 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Δεν δοκιμαζουν πρωτα αν φταιει πρωτα το ρελαι της τρομπας και μετα να αλλαξουν την ασφαλειωθηκη;

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 10 Οκτ 2011, 20:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:00
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Λάρισα
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα πάω αύριο απο κεί και θα σας πώ τι έγινε...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 11 Οκτ 2011, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Την τρόμπα πάντως μπορείς να την ακούσεις. Όταν βάζεις το κλειδί χωρίς καν να το γυρίσεις λειτουργεί για 1-2 δευτερόλεπτα. Στο C2 ακούγεται όταν έχει ησυχία. Λογικά το ίδιο θα είναι και στο C4 ειδικά αν κάθεσαι πίσω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 11 Οκτ 2011, 15:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 02 Σεπ 2008, 16:00
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: Λάρισα
aiolos έγραψε:
Την τρόμπα πάντως μπορείς να την ακούσεις. Όταν βάζεις το κλειδί χωρίς καν να το γυρίσεις λειτουργεί για 1-2 δευτερόλεπτα. Στο C2 ακούγεται όταν έχει ησυχία. Λογικά το ίδιο θα είναι και στο C4 ειδικά αν κάθεσαι πίσω.



Φίλε μου την τρόμπα την άκουγα κ εγώ. Απο τότε που μου μεινε το αμάξι στα χέρια όμως δεν ακούω τπτ.
Μόλις γύρισα απο την αντιπροσωπεία όπου μου είπαν με 1000% βεβαιότητα (τους ρώτησα 3 φορές) ότι πρέπει να αλλαχτεί η ασφαλειοθήκη.
Μάλιστα μου την έδωσαν να την πάρω μαζί αν θέλω να βρώ μεταχειρισμένη. Βέβαια στη ουσία μου είπαν ότι το να πάρω μεταχειρισμένη είναι σαν να πετάω τα λεφτά μου γιατι στο εξάμηνο αντε χρόνο το πολυ θα μ αφήσει κ αυτή.
Φεύγοντας απ τη αντιπροσωπεία σταμάτησα σε ενα συνεργείο για citroen στο οποίο 4 γνωστοί μου που έχουν citroen το πάνε εκεί.
Ο άνθρωπος ήταν εξυπηρετικότατος, μου εξήγησε ότι τον ρώτησα, μου είπε και αυτός ότι πρέπει να αλλαχτεί αλλά μου είπε επίσης οτι το antipollution faulty δεν έχει καμία σχέση με την ασφαλειοθήκη και ότι φταίει ο αισθητήρας λ. Κ ότι απλά έτυχε να παρουσιαστούν 2 προβλήματα μαζί.
Έσεις τι γνώμη έχετε για μεταχειρισμένη; Αξίζει ή σε κάνα χρόνο θα θέλω πάλι και θα παν χαμένα τα 100-150 ευρώ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Νοέμ 2011, 02:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Παιδια καλησπερα,εχω βαλει συστημα φουλ εξατμισης δλδ χταποδι,καλυτη,μεσαιο και τελικο. Εχει περασει ενας μηνας.Χθες που πηρα το αμαξι (οντας σε 5 μερες ακινησια και με λαμπακι για βενζινη,εγραφε 85 χλμ ακομα περιπου) ,το βαζω μπρος,ξεκιναω και σε λιγα δευτερολεπτα αναβει το λαμπακι με την γνωστη αυτη ενδειξη του topic. Λεω γαμωτο τελικα δεν το γλιτωσα,κ ας εβαλα 300αρι καταλυτη,και παρολες τις εγγυησεις του μαστορα! Τελοσπαντων,εκανα περιπου 30 χιλιομετρα ακομα,στο μεταξυ στα φαναρια εκανα και 2-3 φορες ενα τεστ με σβησιμο μηχανης και ανοιγμα μηπως και ηταν απλα ηλεκτρονικη η κομπλα,αλλα τιποτα,η ενδειξη εκει!! Μετα σταματησα να βαλω βενζινη, βαζω 25 λιτρα,πληρωνω,μπαινω στο αμαξι,βαζω μπροστα και τελος η ενδειξη!! δεν εμφανιστηκε ξανα,και εκανα αρκετα χιλιομετρα,το αφησα και 2 ωρες παρκαρισμενο,ξαναμπηκα για να παω σπιτι,ολα καλα.Τι λετε τελικα να το επιρρεασε? Λετε η παλια βενζινη να μην ηταν καλης ποιοτητας και οπως κατακατσε 5 μερες και εβαλα μπρος να εππιρεαστηκαν οι λαμδα!?

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Νοέμ 2011, 09:27 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μαλλον ρουφουσες τα κατακαθια της βενζινης που κατεβαζουν και περισσοτερο νερο και σκουπιδακια και γι αυτο να σου εκανε κολπα.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Νοέμ 2011, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Kαταλαβα Βασιλη! κατι τετοιο οντος 8α εγινε!

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2011, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Λοιπον παιδια επενερχομαι σε αυτο που σας ειπα λιγακι πιο πανω αν δειτε! Χθες το πρωι (αφου οπως σας ειπα απο το βραδυ της Παρασκευης ειχε σβησει η ενδειξη) πηγαινω για μια δουλιτσα περιπου 30-35 χιλιομετρα,ολα καλα,καμμια ενδειξη! Αφηνω το αμαξι και το βραδυ κατα τις 8.30 οπως και την Παρασκευη,ιδια ωρα δλδ,ξεκιναω να φυγω για βολτα,με προορισμο παλι το ιδιο μερος οπως προχθες(Πειραιας). Παλι τα ιδια! ανοιξε το λαμπακι! Κατεβαινω λοιπον την Εθνικη,κανω παλι την ιδια διαδρομη οπως με Παρασκευη,και στο σημειο που τοτε εβαλα βενζινη και μετα σας ειπα οτι η ενδειξη σταματησε λογω μαλλον της βενζινης,εγω το κλεινω,το αφηνω 3-4 δευτερολεπτα,το ξανανοιγω και τελος παλι η ενδειξη αυτη! Που καταληξουμε? Οτι μαλλον εχει να κανει με το ζεσταμα του καταλυτη???? να σημειωσω εδω,οτι μενω λιγο σε υψομετρο,δλδ μια διαφορα 6-7 βαθμων απο την πολη υπαρχει στανταρτ και αν και το αμαξι το εχω σε κλειστο χωρο,υπαρχει παγωνια εντονη,δλδ αν αφησεις ενα αμαξι εξω πιανει υγρασια ολο,ομως δικαιολογειται απ την αλλη κατι τετοιο για να επιρρεαζεται ο λ ?!

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Νοέμ 2011, 14:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Χαρη απ'τη στιγμη που αναψε μια φορα,εχει καταγραφει σαν βλαβη.Και τιποτα να μη συμβαινει θα στο βγαζει μια στο τοσο..για αρχη πηγαινε να στο σβησουν με το λεξια.Αν ξανα αναψει το συζηταμε..

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Νοέμ 2011, 02:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Γιωργο διαπιστωμενο παντος,παλι σημερα φαντασου το πρωι ηταν μια χαρα,το πηρα παλι το βραδυ κανενα προβλημα,και τωρα που το ειχα αφησει για κανενα διωρο σε ενα υγρο σημειο,φαντασου ειχε πιασει λιγο παχνη το αμαξι,αυτη η υγρασια που λεμε,με το που εβαλα μπρος αναψε λαμπακι! αρα ειναι σιγουρα η υγρασια,το θεμα ειναι γιατι επιρρεαζει ομως τον καταλυτη!

Nαι θα παω να το δουν! η πλακα ειναι πως το πρωι κατα τις 11.30 πηγα να δω αν το κανει (σε συνεχεια απο χθες το βραδυ και οντως ειχε μεινει η ενδειξη),και μετα πηγα λιγο αργοτερα,και δεν υπηρχε!! εκανα και μια βολτα ετσι για τεστ,τιποτα! θα μας τρελανει!

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ενδειξη antipollution faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Νοέμ 2011, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Παντος πολυ παραξενο ρε παιδια,πηγα τωρα παλι ετσι για δοκιμη,και δεν το κανει! ειναι μια χαρα,αν ειχε προβλημα δεν θα το ειχε μονιμως αναμενο? κομπλα εχει φαει?

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 10 [ 138 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Επόμενο



Συναφή θέματα

ESP/ASR faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Goldfish
Απαντήσεις: 16
Antipollution fault
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
faulty antipolution?!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: c2vtsssss
Απαντήσεις: 24
ενδειξη λαμπακι μηχανης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Ηχητικό σήμα και ένδειξη ζωνών ασφαλείας.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: africa_twin
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια