Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:07 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φρενάρισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 08:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
Χθές το βράδυ περνώντας από ένα δρόμο και πηγαίνοντας με 50 χλμ μια μπροστά μου κοκκάλωσε το φοβερό swift της επειδή της πετάχτηκε κάποιος από το stop. Κατα συνέπεια πάτησα και εγώ φρένο, λίγο αργοπορημένα γιατί ήμουν αφηρημένος. ΚΑΙ Ω!!!!

Το αυτοκίνητο άρχισε να πλέει σα βάρκα στο γυαλό με το ABS να είναι αδύνατο να ακινητοποιήσει το αυτοκίνητο. Παραλίγο θα είχα γίνει χαλκομανία μαζί της. Αλλά τελευταία στιγμή και στρίβοντας το τιμόνι το αυτοκίνητο "χώθηκε" σε ένα στενάκι και ακινητοποιήθηκε.

Και ρωτάω : Έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο; Γιατί δε φρέναρε σε δρόμο στεγνό. Τι θα κάνει σε περίπτωση που θα έχει βρέξει;

Για μένα τίθεται θέμα αξιοπιστίας....

Είναι πολύ επικίνδυνο να μη σταματάει το αυτοκ σε στεγνό δρόμο (και χωρίς λάδια κάτω, έλεγξα μετά)

Έχω κάποιο πρόβλημα; Λάστιχα; Φρένα; ΑΒΣ ? Τι; αγχώθηκα..

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 09:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Μαλον πατισες παρα πολυ δινατα το φρενο. Υποτιθετε το αμαξι σας εχει απο τα καλητερα φρενα γενικα. Δοκιμασε το παλυ, σε ελενχομενες συνθικες...
Γενικα αν μπει το ABS και δεν λεει να φιγει, αφινεις και ξαναπατας... Σαν στα χωρις ABS δηλαδι :fsss

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 09:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
Συμφωνώ, Δε μπορώ να δεχθώ ότι υπάρχει πρόβλημα.
Μάλλον υπερμπιστεύτηκα το ΑΒΣ...

Δε ξέρω αν θα το έκανε σε άλλα αμάξι..Πιστεύω ότι και με Porche να μούν πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα είχα...

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 09:36 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Εδω στην Αθηνα με εχει ταλαιπωρησει και εμενα αυτο το θεμα λιγο. Οι δρομοι ειναι γλιτσα και ακους το abs να χτυπαει σαν τρελο... Με το πατα ασε δεν προκειται να καταφερεις τιποτα καθως αν λειτουργει σωστα στο αμαξι σου κανει τοσα "πατα-ασε" στο δευτερολεπτο που ουτε ο flash να ησουνα δεν θα τα εκανες... Απο την αλλη αν δε λειτουργει σωστα ισως ξεμπλοκαρει με αυτο αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε... Πες μας ποια εκδοση εχεις κιολας. Φταινε οι δρομοι κυριως καθως και τα energy αν τα εχεις στην εκδοση σου τα οποια γλυστρανε σαν τρελα...

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 09:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Βασικα, εκεινη την ωρα μαλον κοκαλωσες, λογο οπως λες υπερεμπυστοσινης στο ABS. Αυτο συμβαινει γενικα, οταν δεν την εχεις ξαναπαθει...
Για να μην την ξαναπαθεις εχω 2 τροπους να πρωτεινω. Η διανοητικα [δηλαδι βιωνεις καταστασεις στην φαντασια σου, αλλα τοσο εντωνα που να ειναι σαν αληθινες, (βιβλιο Ιαβερη :iconcool )] ή πολυ απλα, προπονισουλα. Το παιρνεις και δοκιμαζεις τι ξερει... :thumbup

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Τελευταία επεξεργασία από crazywolf και Τετ 20 Σεπ 2006, 09:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 09:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
enginekiller έγραψε:
Εδω στην Αθηνα με εχει ταλαιπωρησει και εμενα αυτο το θεμα λιγο. Οι δρομοι ειναι γλιτσα και ακους το abs να χτυπαει σαν τρελο... Με το πατα ασε δεν προκειται να καταφερεις τιποτα καθως αν λειτουργει σωστα στο αμαξι σου κανει τοσα "πατα-ασε" στο δευτερολεπτο που ουτε ο flash να ησουνα δεν θα τα εκανες... Απο την αλλη αν δε λειτουργει σωστα ισως ξεμπλοκαρει με αυτο αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε... Πες μας ποια εκδοση εχεις κιολας. Φταινε οι δρομοι κυριως καθως και τα energy αν τα εχεις στην εκδοση σου τα οποια γλυστρανε σαν τρελα...


Με το πατα (ABS) ασε, απενεργοποιεις το ABS (σαν να κανεις reset...). Ετσι αν πριν πχ πατισες κατι που σε εκανε να γλυστρισεις και μπικε, το βγαζεις εκτος...
Εγω παντος σπανεια γλυστραω, και δεν εχω ABS... hmmm

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 09:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
C4 VTRS 1.6 έχω και με λάστιχα EXALTO..

Πάντως μέτά άρχισα τις δοκιμές.. Δεν το παρατήρησα ξανά...

Όμως όντως έχεις δίκιο... Οι δρόμοι είναι λες και είσαι σε πάγο...Καλύτερα θα φρενάρει στα χιόνια..

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 10:11 
Άβαταρ μέλους
τα αλαρμ σου άναψαν από το απότομο φρενάρισμα?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 10:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
Ma_D έγραψε:
τα αλαρμ σου άναψαν από το απότομο φρενάρισμα?


Όχι, Τα αλάρμ δεν ανάβουν...Ποτέ δεν μου έχουν ανάψει με απότομο φρενάρισμα..Το βάζω στη λίστα που έχω για έλεγχο απο citroen..

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 10:18 
Άβαταρ μέλους
Εμένα μια φορά μου άναψαν. Αλλά ήταν πολύ δυνατό το φρενάρισμα (ευτυχώς τη γλίτωσα και εγώ και το C και τα... πρόβατα).
Πάντως αυτό με το ABS είναι γεγονός οτι σε ορισμένες περιπτώσεις η απόσταση ακινητοποίησης ίσως είναι και μεγαλύτερη από αυτή που υπολογίζεις.Τις περισσότερες το περιπτώσεων όμως το σύστημα αποδεικνύεται σωτήριο. Μια φορά στην εθνική με όλες αυτές τις παρακάμσεις που υπάρχουν, θα έιχα βγεί σίγουρα από το δρόμο χωρις ABS.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Συμφωνώ απολύτως με τον enginekiller και μένα η γνωριμία μου το ABS έγινε στην Αθήνα...!Όμως παρά το γεγονός ότι τα λάστιχα αλλού πατούν και αλλού βρίσκεσαι, τα φρένα έχουν αποκριθεί άψογα κάθε φορά (και είναι αρκετες δυστυχώς) που γίνεται στραβή στην Κηφισίας. Τη μια και μοναδική φορά που το αυτοκίνητο φρέναρε και βρήκε και νερά, έπλευσε λίγο αλλά διατήρησε κατευθυντικότητα και σταμάτησε τελικά εκεί που έπρεπε :inno:
Τα δε alarm ανάβουν, σίγουρα...δοκιμασμένο από 130 σε 60 στην εθνική με hatchback...

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 22:02
Δημοσιεύσεις: 101
Τοποθεσία: Athens
κοίτα,

Διατήρησε πλήρως την κατευθηντικότητα του.. Έστριψα το τιμόνι και έστριψε και αυτό μαζί άμεσα..

Μιλάω μόνο για το χρόνο ακινητοποίησης

Αυτό από ότι συζήτησα με κάποιους οφείλεται τόσο στην κακή κατάσταση του οδοστρώματος που έχει προκληθεί από τις βροχές.

_________________
ΕικόναΕικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
crazywolf έγραψε:
enginekiller έγραψε:
Εδω στην Αθηνα με εχει ταλαιπωρησει και εμενα αυτο το θεμα λιγο. Οι δρομοι ειναι γλιτσα και ακους το abs να χτυπαει σαν τρελο... Με το πατα ασε δεν προκειται να καταφερεις τιποτα καθως αν λειτουργει σωστα στο αμαξι σου κανει τοσα "πατα-ασε" στο δευτερολεπτο που ουτε ο flash να ησουνα δεν θα τα εκανες... Απο την αλλη αν δε λειτουργει σωστα ισως ξεμπλοκαρει με αυτο αλλα δεν μου εχει τυχει ποτε... Πες μας ποια εκδοση εχεις κιολας. Φταινε οι δρομοι κυριως καθως και τα energy αν τα εχεις στην εκδοση σου τα οποια γλυστρανε σαν τρελα...


Με το πατα (ABS) ασε, απενεργοποιεις το ABS (σαν να κανεις reset...). Ετσι αν πριν πχ πατισες κατι που σε εκανε να γλυστρισεις και μπικε, το βγαζεις εκτος...
Εγω παντος σπανεια γλυστραω, και δεν εχω ABS... hmmm


Αυτο θα συνεβαινε σε οδοστρωμα με διαφορετικους συντελεστες τριβης (πχ στην αρχη χωμα και μετα καθαρο...) επειδη θα δουλευε σε ολο το φρεναρισμα με τα δεδομενα του οδοδτρωματος που ειχε χωμα εξαλλου δεν ειπε οτι γλυστραγε και δε δουλευε σωστα το abs απλως οτι αργησε να σταματησει. Πιστευω οτι δουλευε καλα απλως εδω στην αθηνα πρεπει να μαθεις και πατιναζ γιαυτο και δουλευει συνεχεια... Στις διαδρομες που κανω εγω τουλαχιστον εδω εχει τυχει μερικες φορες να σταματησω μεσα στη διασταυρωση και οχι πριν ενω η ταχυτητα μου και η αποσταση απο τη διασταυρωση δεν το δικαιολογουσε...
εσυ εισαι υδροπνευματικος και πιο ελαφρυς μην το ξεχνας και τα 2 παιζουν πολυ σημαντικο ρολο...
Επισης μην ξεχναμε οτι με το abs δε σταματας πιο γρηγορα απλως διατηρεις πολυ μεγαλυτερη κατευθυντικικοτητα και ευσταθεια...

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:44
Δημοσιεύσεις: 214
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΘΗΝΑ
ΣΩΣΤΟΣ ο enginekiller :thumbup

εμενα παρολο που εχει μπει το ΑBS κανα 2 φορες σε αποτομa φρεναρισματα δεν εχω ακουσει κοπανηματα θορυβο δηλ την διαρκεια αυτη

ειναι καλο αυτο η κακο?

εχω ακουσει σε αλλα επωνυμα αυτοκινητα και εχω τρομαξει απο το θορυβο που κανει :shock:

δεν με χαλαει καθολου που δεν κανει οπως αυτα αλλα λεω μηπως εχει προβλημα το αυτοκινητο και γιαυτο δεν ακουω τιπτ ?

_________________
C4 VTS 2.0
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Σεπ 2006, 14:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Παιδια, μια χαρα φρενα εχετε. Το οτι δεν κανει θοριβο ειναι σχετικο. Σιγουρα κανει λιγο, αλλα σιγουρα δεν θα χτυπιεται και οπως σε κατι αμαξια 10ετιας που παταγες φρενο και νομιζες οτι ερχωνταν οι γερμανοι (ή οι γαλλοι, ή οι ιταλοι, :tong: κλπ), αλλα ενα τρεμουλο σιγουρα το εχετε...

Παράθεση:
εσυ εισαι υδροπνευματικος και πιο ελαφρυς μην το ξεχνας και τα 2 παιζουν πολυ σημαντικο ρολο...

Μαρεσει να το ακουω... :iconcool

Παράθεση:
Αυτο θα συνεβαινε σε οδοστρωμα με διαφορετικους συντελεστες τριβης

Γιατι ρε Ανδρικο, εχεις δει πολους δρομους στην ελλαδα με ιδιο συντελεστη τρυβης? Αμμα προσεξεις σε πολλα σημεια εκει που πιανει τελεια, ξαφνικα κοκαλωνει (*γλυστρα) και πριν προλαβεις να το ξανασκευτεις ξαναπιανει...
Με το πατα ασε, εχεις περισοτερες πιθανοτιτες να σταματισεις εντελος, ή καθολου... hmmm


Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα :thumbup

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 44 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Θόρυβος στο φρενάρισμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα στο φρενάρισμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: AntonisSerres
Απαντήσεις: 20
Έντονος ήχος νερού κατά την κίνηση ή απότομο φρενάρισμα
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: xenbast
Απαντήσεις: 3
Αυτόματο φρενάρισμα - εκκίνηση σε ΑΝΗΦΟΡΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 43
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ