Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 20:56 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: SOS Πρόβλημα με εγκέφαλο C4 1600
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Μαρ 2008, 12:16 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα
Έχω αποκτήσει ένα Citroen C4 1600 VTS από τον 8/2007 από την Citroen Βέροιας Γιανταμίδης.
Από τον Αύγουστο μέχρι σήμερα έχω αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα με το αμάξι τα οποία και δεν λύθηκαν μέχρι και σήμερα.
1) SWAN το έχουν αλλάξει υποθετικά 3 φορές και έχουν ισιώσει μια λαμαρίνα στην εξάτμιση άλλες τόσες αλλά και πάλι ακούγετε σαν να χτυπάμε ντενεκέδες φέτας Τιρνάβου.
2) 2 Φορές αλλαγή τον μηχανισμού στα παράθυρα αλλά πάλι το παράθυρο τρίζει και δεν κλίνει με άνεση.
3) Το σημαντικότερο ο εγκέφαλος εμφανίζει σφάλματα στο Υδραυλικό Τιμόνι, στους αισθητήρες τροχών και ποτενσιόμετρο. Προσπάθησαν να το λύσουν οι αντιπροσωπίες Γιανταμίδης (Βέροια), Παναγιωτίδης (Κατερίνη), Γιαννίρης (Θεσσαλονίκη). Αποτέλεσμα μετά από όλοι αυτί την ταλαιπωρία ήταν η τηλεφωνική επικοινωνία με την Citroen Hellas (κ. Γαλάνης Υπεύθυνος Service), ο οποίος προσπάθησε να με καθησυχάσει δηλώνοντας ότι όλα τα Citroen C4 1600 έχουν το ίδιο πρόβλημα από την γραμμή παραγωγής και δεν υπάρχει πρόβλημα άλλα λάθος ένδειξη.
Παρακαλώ όλους τους κατόχους Citroen C4 1600 μόλις επισκεφθούν συνεργείο να προσέξουν αν έχουν το ίδιο πρόβλημα κατά το Test που κάνει το Lexia δηλαδή αν θα σας εμφανίσει στους αισθητήρες τροχών και υδραυλικού τιμονιού ΟΧΙ επικοινωνία. Σημαντικό στην προσπάθεια τους οι τεχνικοί να το σβήσουν τα σφάλματα ξαναεμφανίζονται.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Μαρ 2008, 13:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:22
Δημοσιεύσεις: 801
Τοποθεσία: Αθήνα. Seat Leon 1.8 TSi
Πρωτη φορα τα ακουω ολα αυτα.

_________________
http://www.dgp.gr
http://panc4.blogspot.com
http://i40.servimg.com/u/f40/11/60/90/66/ps110.jpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Μαρ 2008, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:15
Δημοσιεύσεις: 932
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
panc4 έγραψε:
Πρωτη φορα τα ακουω ολα αυτα.


:lol:
Εγώ πάντως τα δύο πρώτα τουλάχιστον, τα ακούω κάθε μέρα... :schraeg

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Μαρ 2008, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:22
Δημοσιεύσεις: 801
Τοποθεσία: Αθήνα. Seat Leon 1.8 TSi
georgep800
Εχεις δικιο, για το 3) μιλουσα....

_________________
http://www.dgp.gr
http://panc4.blogspot.com
http://i40.servimg.com/u/f40/11/60/90/66/ps110.jpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Μαρ 2008, 15:26 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2007, 15:56
Δημοσιεύσεις: 1820
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Όταν πήγα στο Lexia για ενεργοποίηση συναγερμού, ο τεχνικός "έτρεξε" το γενικό διαγνωστικό για ECU και NaviDrive. Σε διάφορα συστήματα, δεν θυμάμαι ποια, έδειξε ερωτηματικά. Δεν ξέρω τι σήμαινε, έλλειψη επικοινωνίας ίσως; Όταν ρώτησα γιατί κάνει έτσι μου είπε κι εμένα ότι σε όλα τα C4 το κάνει αυτό. Το αμάξι όμως δεν έχει κανένα πρόβλημα, όλα λειτουργούν κανονικά και απροβλημάτιστα. Ούτε ένδειξη σφάλματος βγάζει... Οπότε ίσως να μην πρέπει να σε ανησυχεί.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το αν η μηχανή δουλεύει ή όχι. Εμένα πάντως εκείνη τη στιγμή δεν δούλευε, το κλειδί ήταν γυρισμένο στην θέση "ON".


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Μαρ 2008, 23:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2006, 11:44
Δημοσιεύσεις: 216
Τοποθεσία: on air
εμενα στους 9 μηνες που ειχα το αμαξι με αφησε απο εγκεφαλο.....δυστηχως εκτως Αθηνων κ ταλαιπωρηθηκα αρκετα......αργοτερα μου εξηγησαν στην citroen hellas ο κος Γαλανης οτι τα αυτοκινητα ΔΕΝ εχουν μια πλακετα εγκεφαλου αλλα 6-7 αν θυμαμαι καλα κατι τετοιο....κ οτι μια απο αυτες τις πλακετες αλλαξα......οπως κ να εχει το θεμα ΔΕΝ δικαιολογηται τοσο καινουργιο αυτοκινητο να μενει απο πλακετα εγκεφαλου.......αν ειναι δυνατον!!!!!!!!!!!!!!!!!!μαλιστα μου ειπαν πως ΕΤΥΧΕ(δεν πετυχε)κ οτι η παρτιδα τις Magnetti Marelli εφταιγε που βγαζει τους εγκεφαλους η οποια τροφοδοτη citroen peugeot audi VW κτλ κ ΟΧΙ η Citroen........εμενα ΔΕΝ με νοιαζει ποιος εφταιγε αλλα το οτι ΔΕΝ δικαιολογηται ειτε παρεις hyundai ειτε mercendes να εχεις τετοια προβληματα απο τοσο νωρις........... :spank: :spank: :spank: :mad :mad :mad

_________________
Citroen C1 1.2 Pure tech 82 hp 3D

https://www.youtube.com/channel/UC_920d ... g/featured


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Μαρ 2008, 13:43 
Άβαταρ μέλους
Ο Κος Γαλάνης σωστά είπε οτι το c4 έχει 5-6 πλακέτες αλλά όχι Magentti Marelli τουλάχιστον για την πλακέτα που ρυθμίζει την λειτουργία του κιννητήρα τα c4 μας φοράνε SAGEM και ώς παθών ( μετά από 7 μήνες και αφού ο Χανιαδάκης δεν έβλεπε βλάβη..!!!! μόνο euros βλέπει αυτός....) και σε τηλ-επικοινωνία ( e-mail thl..klp..) και με τον Γαλάνη άλλαξα τον SAGEM πακέτο με την κεντρική καλωδίωση του κιννητήρα στην Dyna Motors που κάνανε καλή δουλειά ευτυχώς...!!

Μακάρι να φόραγε m-marelli ...τέλος πάντων ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Μαρ 2008, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2006, 11:44
Δημοσιεύσεις: 216
Τοποθεσία: on air
εμενα παντως μετα απο πολυωρη συζητηση με τον κο Γαλανη μου ειχε μιλησει για magentti marelli...τεσπα δεν θα κολλησουμε εκει......εμενα η αλλαγη της πλακετας εγινε στην Ευβοια κ λογο αυτου το πηγα στα κεντρικα για να μου το ελεγξουν ξανα διοτι ειχα αμφιβολιες για το ποσο καλη δουλεια εκαναν στην Ευβοια......ηταν πολυ ευγενικοι κ εξυπηρετικοι κατι που στον κυριακοπουλο ΔΕΝ γνωριζαν τι σημαινει κ γι αυτο κ ΔΕΝ ξαναπατησα εκει.....κατι αλλο μετα απο αυτο το περιστατικο ΔΕΝ μου εχει βγαλει το αμαξι......thnk GOD!!!!!!!!!!!!!!
;) :thumbup :tong: :ysteric :schraeg :bambam

_________________
Citroen C1 1.2 Pure tech 82 hp 3D

https://www.youtube.com/channel/UC_920d ... g/featured


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
εμενα παντος στον χανιαδακη δεν βλεπουν κανενα προβλημα με το αμαξι αν και κανει αρυθμιες οταν βαζω κληματιστικο κοπαναει ολη η εξατμιση απο κατο οταν κανω οπισθεν και το εχουν δει 2 φορεσ το φιαχνουν και μετα απο μια μερα τα ηδια,κοπαναει πισω αυτο ευτηχος το εφιαξαν με την δευτερη αλαξαν το r/cd με την δευτερη επισκεψη κανει υπερβολικο θορηβο το μοτερ του τημονιου αλα ετσι κανει λεει!βεβεα ακομα δεν ειχα αγριεψει αλα στην επομενη μου επισκεψη μαλον θα πρεπει γιατι εινε μολις 3 μηνων με 8000 κμ....α και το παραθηρο του οδηγου κανει ενα κλακ οταν ανεβενει στην αυτοματη λητουργεια αλα αυτο το εκανε και το 307 οταν αλαξα γρηλους σταματισε

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Μαρ 2008, 11:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Μάιος 2007, 15:57
Δημοσιεύσεις: 279
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
κανει υπερβολικο θορηβο το μοτερ του τημονιου αλα ετσι κανει λεει.

Αυτο δεν νομιζω να παιζει , μα...κιες λενε.

_________________
COUPE 1.6 VTR PACK

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Μαρ 2008, 22:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
kostasc4 έγραψε:
κανει υπερβολικο θορηβο το μοτερ του τημονιου αλα ετσι κανει λεει.

Αυτο δεν νομιζω να παιζει , μα...κιες λενε.

και εγω ετσι νομιζω αλα δεν εχω ακουσει κανενα αλο θα το ακουσω και θα δω.δεν καταλαβενω ωμος γιατι μας ταλεπορουν ετσι?αφου ξερουν οτι το αμαξι εχει παιδικες ασθενιες ωπος π.χ το r/cd γιατι δεν το αλαξαν με την πρωτη?και επρεπε αν παω και δευτερη?με την εξατμιση το ηδιο με τα παραθυρα το ηδιο εγω παντος στο μαγαζι βγαζω εγγυηση αμεσος αυτοι γιατι οχι?ηπαρχει κανα αλο service ανοιχτα σαββατο?

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μαρ 2008, 16:19 
Άβαταρ μέλους
Στον Χανιαδάκη το ίδιο μου έλεγε ο Γαλάνης ( και εκεί Γαλάνης εκτός από τα Citroen Hellas ) όλα έτσι κάνουν ...και η δική αντλία τιμονιού σφύριζε και την άκουγες από μίλια μακριά ...Για να τον πείσω του είπα ότι είναι εκτός προδιαγραφών DB ( μονάδα μέτρησης / ντεσιμπέλ ) και δεν μπορεί η αντλία να κανει πιο πολλή θόρυβο από τον κιννητήρα !!! άρα δουλεύει αλλά με πρόβλημα , και του είπα θέλω αντικατάσταση..κλπ κάτι που έγινε μετά από 30 μέρες...Η τιμής της μαζί με τα περαστικά πάει περίπου 500 euros !! Δηλαδή φίλε μου θέλει αγώνα . για να τους πείσεις.....αυτοί έχουν τις γνωστές ατάκες = όλα έτσι κάνουν ...δεν ακούμε τίποτα κλπ...ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.....
Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Μαρ 2008, 12:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
TRADE έγραψε:
Στον Χανιαδάκη το ίδιο μου έλεγε ο Γαλάνης ( και εκεί Γαλάνης εκτός από τα Citroen Hellas ) όλα έτσι κάνουν ...και η δική αντλία τιμονιού σφύριζε και την άκουγες από μίλια μακριά ...Για να τον πείσω του είπα ότι είναι εκτός προδιαγραφών DB ( μονάδα μέτρησης / ντεσιμπέλ ) και δεν μπορεί η αντλία να κανει πιο πολλή θόρυβο από τον κιννητήρα !!! άρα δουλεύει αλλά με πρόβλημα , και του είπα θέλω αντικατάσταση..κλπ κάτι που έγινε μετά από 30 μέρες...Η τιμής της μαζί με τα περαστικά πάει περίπου 500 euros !! Δηλαδή φίλε μου θέλει αγώνα . για να τους πείσεις.....αυτοί έχουν τις γνωστές ατάκες = όλα έτσι κάνουν ...δεν ακούμε τίποτα κλπ...ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.....
Ευχαριστώ

ασε γιατι πλεον δεν θα ειμε και τοσο ευγενικος παλι σαν κουδουνιστρα κανει και αυτη την φορα και εν κινηση!!!!!!!!!!οσο για την αντλια αν δεν μου την αλαξουν απλα θα αρχισω τα τηλεφονα θα παω το σαββατο

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: γιαντανιδης γιαννιτσα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιούλ 2008, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 01 Οκτ 2007, 13:47
Δημοσιεύσεις: 10
Τοποθεσία: Γιαννιτσα
nmavro

hi filos eimai apo giannitsa kai exo to coupe 1.6 vtr giati den erxese mia bolta ston aderfo toy sta giannitsa to zouan eixa problima ston ixo mou to alakse k apo tote einai olla good :) tora tin deytara kano to 1to service kai tha moy kanei to tzami poy trizei kai leei den einai tipote paneykolo apla ean den bariese dokimase edo kernao kai kafe :) .....



Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες. Τα greeklish απαγορευονται.
vagosvtr

_________________
mia mera eimoun :s kai :shock: enan :cop kai arxisa na ton :bambam


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με το Bluetooth
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα στην εμπρός ανάρτηση, σφαίρες, σωληνάκια επιστροφής
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: n555
Απαντήσεις: 24
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΕΞΟΥΔΑ C2 DIESEL
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα με το δεξί μπροστινό φανάρι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Iliasv13
Απαντήσεις: 1
πρόβλημα με φώτα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: manual
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια