Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 23:43 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δημιουργείται πρόβλημα από το χέρι πάνω στον λεβιέ ταχυτ. ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 10:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 10:18
Δημοσιεύσεις: 88
Τοποθεσία: Νίκαια (Κοκκινιά)
Θέλω τα φώτα σας, για κάτι που μου είπε φίλος οτί συνέβη στο αμάξι του. Μου είπε οτί λόγω του οτί δεν έχει τεμπέλη (υποβραχιόνιο), ακουμπάει το χέρι του πάνω στον λεβιέ των ταχυτήτων. Λόγω αυτού αλλάζει τώρα δίσκο-πλατώ !!! :-?
Του είπαν οι τεχνικοί που το κοίταξαν, οτί όταν αφήνεις το χέρι σου πάνω στον λεβιέ των ταχυτήτων, μεταφέρονται οι δονήσεις από το χέρι σου στον δίσκο και δημιουργείτε πρόβλημα, μακροχρόνια.
Το αμάξι του βέβαια δεν είναι C4, αλλά έχω τον φόβο μήπως το πάθει και το δικό μου, λόγω του οτί κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Επειδή αυτό μου ακούγεται εντελώς κουφό, είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.

_________________
Citroen C4 Coupe 1.6 VTR, Gris Fer
και τα μυαλά στα κάγκελα ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Σε μηχανικο (χωρις υδραυληκη υποβοηθηση, που εχετε εσεις καλοπερασακιδες...) μεταδιδονται εντονοι καραδασμοι απο τον μοχλο στα χερι (και οχι απο το χερι στον μοχλο, εκτος αν κανεις αλλα με αυτον... :tong: ). Το μονο λογικο ειναι να επιβαρινεις το δεσιμο του μοχλου στα σασι, και να σου μινει στο χερι (αν ξεβιδωθει...)
Τι σχεση εχει με το δισκο πλατο, δεν πολυ καταλαβαινω. Αν και δεν ειμαι σχετικος, εχω ανοιξει 1-2 παλιοτερα, και δεν συσχετιζεται καπως ο λεβιες με το δισκοπλατο hmmm
Αν ξερει καποις περισοτερα για διαφωτιστε μας...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 11:14 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Κι εμενα μου το ειχαν πει αυτο παλια αλλα για φθορα του κιβωτιου. Συγκεκριμενα στο δικο μου (golf) ειχα χαλασει τα ελασματα στο κιβωτιο και μου ειχαν πει οτι εφταιγε αυτο... Προφανως δεν το αλλαξα βεβαια αφου πουλησα το αμαξι (130Κ χλμ.) αλλα ειδικα προς το τελος δεν μπορουσα να κανω αλλαγες ευκολα κυριως κατεβασματα με αρκετες στροφες απο 4η σε 3η καθως "χανονταν" οι θεσεις του κιβωτιου...

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 11:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
ΟΠΑ!!! Παιδια αλλο λετε...
Οχι αν αφινεις το χερι στο μοχλο, αλλα το ποδυ στον συμπλεκτη (εκτος αν το θεωρουμε κατω χερι... :tong: ).
Τοτε ναι, ακομα και λιγο να πατιεται ο συμπλεκτης χαλαν τα ελασματα του δυσκοπλατο, και φθειρεται παραπανω... Αυτο ισχιει και αν δεν ειναι καορυθμισμενος ο συμπλεκτης...
Εισαι σιγουρος οτι σου ειπαν για το χερι στον μοχλο? hmmm

Παράθεση:
αλλα ειδικα προς το τελος δεν μπορουσα να κανω αλλαγες ευκολα κυριως κατεβασματα με αρκετες στροφες απο 4η σε 3η καθως "χανονταν" οι θεσεις του κιβωτιου...


Αυτο ειναι λογικο αν χαλασεις την χαραξη ου "χτενιου" απο αποτομες αλαγες, που περνουν λιγο και το πλαινο του χτενιου... (δεν ξερω αν με πιανεις...). Εμενα ετσι ειναι η πρωτη που εχει φαγωθει λιγο και ειναι λιγο σχετικη η θεση της (βεβαια αν εχεις ξαναοδιγησει αμαξι, θα την βρεις...).
Αυτο παιζει απο το αφιμα του κουλου στον λεβιε...
Νομιζω...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 10:18
Δημοσιεύσεις: 88
Τοποθεσία: Νίκαια (Κοκκινιά)
Απ' ότι κατάλαβα, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τον δίσκο-πλατώ αλλά με το κιβώτιο. Ετσι κι'αλλιώς δηλαδή, την χερούκλα την ακουμπάμε στο πόδι (το δικό μας ή της συνοδηγού), και όχι στον λεβιέ ...

_________________
Citroen C4 Coupe 1.6 VTR, Gris Fer
και τα μυαλά στα κάγκελα ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 11:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Κατα προτυμιση της συνοδηγου... ;)

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 16:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 12 Σεπ 2006, 11:44
Δημοσιεύσεις: 216
Τοποθεσία: on air
κ μενα κουφο μου φενετε αυτο να γινετε αλλα ασχετα με αυτο εχω ακουσει πολυ κοσμο να παραπονιεται οτι το κιβωτιο ταχυτητων του C4 ειναι σκληρο κ οτι κ καλα δεν μπαινουν ευκολα οι ταχυτητες??!!!! hmmm :idea:
εσεις εχετε παρατηρησει κατι τετοιο???!!!εμενα παλι δε λεω μ'αρεσει αυτη η αισθηση που εχει....το οτι δλδ μπαινουν λιγο πιο δυσκολα κ πιστευω οτι αυτο ειναι σημα κατατεθεν των γαλλων γιατι οσα αμαξια citroen αλλα κ peugeot renault εχω οδηγησει ειναι καπως πιο σκληρα σε σχεση με γερμανικα η ιαπωνικα........κ λεω μ'αρεσει γιατι εχει μια αισθηση πιο σπορ το κιβωτιο κ αυτο ειναι που κανει την διαφορα πιστευω........ :thumbup ;)

_________________
Citroen C1 1.2 Pure tech 82 hp 3D

https://www.youtube.com/channel/UC_920d ... g/featured


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δημιουργείται πρόβλημα από το χέρι πάνω στον λεβιέ ταχυτ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ 2011, 10:04
Δημοσιεύσεις: 2781
Τοποθεσία: MAKRIA POLU MAKRIA
keltis έγραψε:
Θέλω τα φώτα σας, για κάτι που μου είπε φίλος οτί συνέβη στο αμάξι του. Μου είπε οτί λόγω του οτί δεν έχει τεμπέλη (υποβραχιόνιο), ακουμπάει το χέρι του πάνω στον λεβιέ των ταχυτήτων. Λόγω αυτού αλλάζει τώρα δίσκο-πλατώ !!! :-?
Του είπαν οι τεχνικοί που το κοίταξαν, οτί όταν αφήνεις το χέρι σου πάνω στον λεβιέ των ταχυτήτων, μεταφέρονται οι δονήσεις από το χέρι σου στον δίσκο και δημιουργείτε πρόβλημα, μακροχρόνια.
Το αμάξι του βέβαια δεν είναι C4, αλλά έχω τον φόβο μήπως το πάθει και το δικό μου, λόγω του οτί κάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα.
Επειδή αυτό μου ακούγεται εντελώς κουφό, είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.


Είναι το δεύτερο πιο κουλό πράμα που έχω ακούσει από μηχανικό ο δίσκος μπορεί να φθαρθεί πιο γρήγορα μόνο από τον συμπλέκτη και μόνο από αυτόν αν τον πατάμε π.χ. στο φανάρι που μερικοί τον έχουν πατημένο συνέχεια και ειδικά στα υδραυλικά με το παραμικρό πάτημα του πεντάλ, στο δίσκο είναι τεράστια η διαφορά το μόνο που μπορείς να προκλήσεις ζημιά με το λεβιε είναι το σασμαν στα γρανάζια στο λέω αυτό με πείρα 7 σασμαν ιστορικό και κάτι επισκευές

_________________
ΕικόναΕπιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται να σηκωθείς


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Οκτ 2006, 17:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
βασικα φθειρεται το ρουλεμαν του δισκου και οχι ο δισκος πλατο. αποτελεσμα ειναι περισοτεροι κραδασμοι και θορυβος σαν γρατσουνισμα. επισης οταν ακουμπατε το χερι σας στον λεβιε επιβαρυνετε τις φουρκετες στο κιβωτιο.

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δημιουργείται πρόβλημα από το χέρι πάνω στον λεβιέ ταχυτ. ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Φεβ 2009, 20:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 05 Αύγ 2008, 11:28
Δημοσιεύσεις: 442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σε ένα ξένο site που είχα διαβάσει κάποια στιγμή και μιλούσε για οδήγηση με μηχανικό κιβώτιο, έγραφε πως με το να ακουμπάμε το χέρι
στο μοχλό φθείρονται τα δίχαλα επιλογής των σχέσεων, δε ξέρω αν αυτά είναι οι "φουρκέτες" που λέει ο συνάδελφος,
πάντως είναι τα δίχαλα που μας επιτρέπουν να μετακινούμε μπρος-πίσω τους μηχανισμούς επιλογής των σχέσεων,
σ' αυτά αναφερόταν το συγκεκριμένο κείμενο.
Δεν ανέφερε κάτι για επίδραση του "χεριού" μας στον συμπλέχτη.
Οπότε θα συμφωνήσω ότι είναι λίγο κουφή η γνωμάτευση
ότι οφείλεται στο ακούμπιγμα του χεριού στο μοχλό.

Σε ένα ξένο forum με ένα σχετικό θεματάκι, κάποιος έγραψε μεταξύ άλλων

"When you drive, you aren't one of those who think that they have to keep their hand on the shift lever all the time are you?
That will lead to premature wear of the bushings in the shifter...proper technique is to only touch the shifter when you are actually shifting
(palm of the hand for forward, fingertips for back, hence the ergonomic shape of the shift lever)
keeping both hands on the steering wheel unless selecting another gear...remember that it's a gear selector, not a stirring rod"


(http://www.ppbb.com/boards/ppbbphp/show ... er=1131556)

Σε ένα άλλο site πάλι βρήκα αυτό:

Heavy-Handed Explanation

In this column in your May issue, you suggest that leaving your hand on the stick in a manual-shift car can lead to more rapid wear.

How can leaving my little hand on the shift knob possibly affect the wear and tear on the transmission?
No movement is involved…please explain.
Joseph Greenberg
Wycombe, Pennsylvania

Granted, it’s a remote possibility with modern floor-mounted shifters with short levers and positive stops,
but the weight of an arm on a shifter can load the transmission internals.
This can bring moving parts against one another, and that’s literally the rub.

In retrospect our caution was probably extra-conservative, but given a long shift lever and habitual arm hanging, the caveat applies.
It is especially true with ancient “three-on-the-tree”, steering column-mounted manual transmission shifters.
They make a great arm perch, leverage in the system is high and such wear was an issue when column shifters were popular.
But as far as a light hand on the shifter between shifts, no big deal.


(http://www.roadandtrack.com/article.asp ... e_number=2)

Και κάτι που βρήκα για τη BMW αλλά πιστεύω πως και τα άλλα αυτοκίνητα είναι παρόμοια:

Shift Knob No-Nos

Why can't I rest my hand on the shift knob?

Ever wonder why people say that its bad to rest you hand on the shift knob while driving? Well, there is a reason, and good thing you listened!

Within the transmission itself, BMW has a specification of 0.004" - 0.006" gap(10 - 15 εκατοστά του χιλιοστού)
between each gear and the shifter rail in the transmission
(for reference, a human hair is approximately 0.0035"). This gap allows for the transmission lubricant to act as a barrier
so that the shifter rail and gear are not directly touching, causing premature wearing of the gear (not syncros), shifter rail, or both.

When you make a 0.001" change at the shift knob and maintain pressure (like resting your hand on the shift knob while driving),
the required 0.004"-0.006" gap is closed, preventing the lubricant to ride between the gear and shifter rail.
Premature wear of the gear or shifter rail may hamper transmission shifting performance, gear engagement,
or worse, require rebuilding or replacement of the transmission.

A recent popular fix for short shifter notchiness is the use of an excessively heavy, metallic shift knob.
At only 3 oz. (approximately 100 grams), the factory shift knob is relatively light, in comparison with the available aftermarket knobs.
We have analyzed the additional mass of the Rogue Engineering shift knobs (approximately 6 oz.)
and have found that they're additional mass was not enough to close the 0.004"-0.006" gap.
However, as we began adding more weight to the shift knob area, we did find that when the mass increased to 8 oz., the gap began to close.
Using anything heavier than this would be the equivalent of driving with your hand resting on the shift knob.
When considering an aftermarket shift knob, consider how much mass it threatens to add.
Too much is a BAD thing for your transmission!


(http://www.rogueengineering.com/Merchan ... _Code=SNNN)

Οπότε, με τα τόσα που διάβασα αρχίζω κι εγώ να πιστεύω πως το να ακουμπάμε το χέρι στις ταχύτητες
ίσως να μην είναι και τόσο καλό,
αλλά σε καμιά περίπτωση δε πρόκειται να χαλάσουμε το συμπλέχτη μας απ' αυτό.
Φθορά στα σημεία του κιβωτίου που ανέφερα πιο πριν είναι πιθανή αλλά όχι και να χάσουμε ολόκληρο συμπλέχτη ! ! ! !

Στο Mazda Tribute που οδηγώ στη δουλειά, το ενδιάμεσο υποβραχιόνιο είναι ακριβώς στο σημείο ώστε να με βολεύει να ακουμπάω τον αγκόνα μου
και ταυτόχρονα να έχω το χέρι στο μοχλό, χωρίς να τον φορτίζω με το βάρος του υπόλοιπου χεριού.
Ίσως τελικά να μην είναι και τόσο άσχημη ιδέα η χρήση του υποβραχιόνιου αλλά στο σωστό ύψος

_________________
Keep the shiny side up


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Προβλημα στην αναφλεξη!!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 22
προβλημα αυτοματου κλειδωματος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: c2vtsssss
Απαντήσεις: 8
πρόβλημα σε xsara 1,6 16V
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: n_vergopoulos
Απαντήσεις: 14
Πρόβλημα στεγανώτητας
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xantia
Συγγραφέας: sergeant
Απαντήσεις: 16
Πρόβλημα στο βρντιλατερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια