Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:28 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "airbag(s) or pretensioner seat belt(s) faulty"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ 2011, 09:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ 2011, 12:32
Δημοσιεύσεις: 86
χεχε ναι ναι ετσι ειναι και ολα γινοντασι μονο για να πληρωνεις.....αν πας για εγκεφαλο να δς ποσο τηα μου παει το μαλι..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "airbag(s) or pretensioner seat belt(s) faulty"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Σεπ 2011, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιαν 2007, 19:39
Δημοσιεύσεις: 530
Τοποθεσία: Πάτρα-Θεσσαλονίκη
Ενημερωτικά θα σας πω ότι χθες "άναψε" πάλι το συγκεκριμένο μήνυμα κι έψαχνα το γιατί...
Συνειδητοποίησα ότι λίγο πριν είχα απενεργοποιήσει τον αερόσακο συνοδηγού. Πείραξα λίγο με το δάχτυλο (και όχι με το κλειδί) το κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και το μήνυμα εξαφανίστηκε. Ίσως κάποια σκόνη ή η απότομη αλλαγή κρύου-ζέστης (είναι ο αγωγός του a/c για για το ψυγειάκι εκεί) ή κάτι τέτοιο...
Ως τώρα πίστευα ότι κάτι γινόταν με τις ζώνες και τα κλιπς τους. Μάλλον όμως πρέπει να φταίει ο διακόπτης στο ντουλαπάκι.
Αυτά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: "airbag(s) or pretensioner seat belt(s) faulty"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιούλ 2020, 11:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 01 Μαρ 2007, 14:53
Δημοσιεύσεις: 171
Τοποθεσία: Athina
nrap έγραψε:
Επειδη και εμένα ξεκίνησε να μου βγάζει αυτο το μύνημα σε άσχετες ώρες (δηλαδη μπορεί να μην μου το βγάλει για 1 μήνα και μετά να κολήσει για 1 μερα, και να σταματησει για αλλο ενα μήνα) έχει κανείς καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει/πόσο στοιχίζει περίπου? (Το εφτιαξε κανείς δηλαδή??)

Πιστεύω οτι ειναι κατι με τα καλωδια, γιατι μου το κάνει μόνο οταν το αμάξι είναι στον ηλιο, οταν το έχω στο γκαράζ δεν θα μου το βγάλει..


10 χρόνια μετά ΝΑΙ 10 χρόνια μετά και αφού είχα ακούσει λογιών λογιών fixes απο διάφορους μαστόρους, (απο οτι πρέπει να αλλαχτεί η κεντρική πλακέτα του τιμονιού/πρέπει να αφαιρέσω τελείως τις φύσες κάτω απο τα καθίσματα και να κολλήσω τα καλώδια μεταξύ τους για να αποφύγω την σκόνη κλπ κλπ), χτές επιτέλους έλυσα το πρόβλημα..

Υπόψην το lexia δεν εμφάνιζε τίποτα καθώς και κανένα άλλο διαγνωστικό, παρά μόνο η ένδειξη "airbag(s) or pretensioner seat belt(s) faulty" και ενα σπαστικό "ΜΠΙΠ" κάθε χ δευτερόλεπτα, όταν ενεργοποιώταν η ένδειξη.

Η λύση του προβλήματος είναι ΜΟΝΟ για το C4 VTS Coupe (λόγω του γεγονότος ότι είναι το μόνο που έχει οσφοιηκή στήριξη)...
α) Αφαιρούμε στην καρέκλα του οδηγού το πίσω πλαστικό τραβώντας προς τα κάτω και πίσω με δύναμη. \
β) Βλέπουμε το καλώδιο του πλευρικού αερόσακου να έρχεται κάτω απο την καρέκλα στο αριστερό μέρος και να ανεβάινει προς τον αερόσακο....
Εκεί λοιπόν στο σημείο το οποίο υπάρχει η στήριξη, υπάρχει ένα ελατήριο το οποίο τεντώνει/χαλαρώνει την στήριξη... Στο ελατήριο αυτό η άκρη του που πιάνει στο κάθισμα είναι μυτερή, και δίπλα του ακριβώς περνάει το καλώδιο του αερόσακου.
Σε εμένα λοιπόν έκοψε το πλαστικό κάλυμα του καλωδίου, και είχε φάει το ένα καλώδιο, το οποίο όταν ακουμπούσα την πλάτη μου στο κάθισμα, κάποιες φορές συνέδεε το καλώδιο με το ελατήριο (και με την γείωση δηλαδή) και εμφάνιζε σφάλμα αερόσακου "airbag(s) or pretensioner seat belt(s) faulty".
γ) Διορθώνουμε το καλώδιο με μονωτική κλπ, ανάλογα την ζημειά που έχει υποστεί. (Καλό θα ήταν να αφαιρέσουμε την μπαταρία του αυτοκινήτου μισή ώρα πριν αρχίσουμε να παίζουμε με το καλώδιο για να αποφύγουμε τυχαία ενεργοποίηση του αερόσακου).
δ) Προσπαθούμε είτε να περάσουμε το καλώδιο απο άλλη μεριά είτε να βάλουμε ένα προστατευτικό πλαστικό μεταξύ ελατηρίου και καλωδίου (έκανα την δεύτερη λύση και το έπιασα με υφασμάτινη ταινία αυτοκινήτου).
ε) Ξανασυνδέουμε την μπαταρία και θεωρητικά το πρόβλημα λύθηκε... (Σε μένα τουλάχιστον αυτό ήταν το πρόβλημα και η λύση!)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

_________________
C4 1.6 VTS - 2007
15 years on the road and counting....


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

system faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Βελτιωτικός Οίκος "gutmann"
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: KarlBarks
Απαντήσεις: 7
Οδήγηση "Ότι νάναι"
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: vasim
Απαντήσεις: 39
"καπακια" αμορντισερ...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Ατίθαση Ε.
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron