Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 20:59 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 17 Ιαν 2011, 18:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2011, 22:54
Δημοσιεύσεις: 32
εχω ενα c4 vtrs 1.4 εδω και 4 χρονια.οταν πηγαινω σιγα μεσα σε ενα στενο να παρω στροφη ακουγεται ενα τριξιμο μπροστα και αριστερα.εκει που ακουγεται συνηθως ειναι οταν ειμια σταματημενος και εχω το ποδι στο φρενο.το πηγα στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της citroen αλλα σε εκεινους δεν εκανε αυτο το θορυβο και το κοιταξαν αλλα δεν βρηκαν κατι :sad.τακακια αλαξα προσφατα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 01:36 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Βασικά δεν πολύ κατάλαβα φίλε μου.Στο κάνει όταν προχωράς ή σταματημένος;Αν πριν μπεις σε μικρή στροφή και όταν αφήσεις το φρένο και στρίβεις με λίγα χιλιόμετρα ακούγετε σαν μικρό χαμηλό τσίριγμα το κάνει και εμένα και το προσέχεις μόνο όταν είναι τελείως ήσυχα.Αν ακούς αυτό είναι το τακάκι που ακουμπάει ελάχιστα γιατί πιο πριν πάτησες φρένο.Δεν είναι τίποτα δεν έχεις πρόβλημα.Απλά είναι τόσο κοντά που μέχρι και λίγη σκόνη παραπάνω να τα κάνει να ακουμπάνε ελάχιστα για πολύ λίγο.Δεν ακουμπάει συνέχεια.Τώρα αν στις πολύ απαλές λακκούβες ακούς ένα πολύ μικρό θόρυβο κοίτα μήπως νομίζεις ότι είναι από μπροστά και συνήθως είναι από τις πίσω θέσεις.Βάζεις λίγο γράσο κουμπώνεις καλά και είσαι οκ.Συνήθως αυτός ο ήχος ακούγεται όταν έχει ανεβασματάκι να μπεις σε πάρκινγκ ή αφήσεις απότομα τον συμπλέκτη.Και τέλος αν ταυτόχρονα όταν πατάς φρένο στρίβεις το τιμόνι και κάνει έναν ήχο είναι από τα φρένα και επίσης είναι άκρως φυσιολογικό και το κάνουν όλα τα αμάξια.Αν δεν είναι αυτά περιέγραψε λίγο καλύτερα το τρίξιμο και προχωράμε :thumb .

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 09:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
το ηξερα οτι θα απαντησεις Δημητρη αφου με τα τριξιματα εχεις ψυχωση και αρχιζω να παθαινω και εγω το ιδιο. :D


Υ.Γ: το αυτοκινητο του δημητρη οταν πηγαινει με 180 μεσα επικρατει ακρα του ταφου σιωπη. και τα πλαστικα μεταξυ τους ακουμπανε με ακριβεια δεκατων του χιλιοστομετρου προς αποφυγη τριξιματων.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 09:45 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
εμενα οταν το εκανε αυτο ειχε προβλημα με το σηρταρακι το αριστερο και εκανε απαισιο θορηβο

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
dimitrisc4vts έγραψε:
το ηξερα οτι θα απαντησεις Δημητρη αφου με τα τριξιματα εχεις ψυχωση και αρχιζω να παθαινω και εγω το ιδιο. :D


Υ.Γ: το αυτοκινητο του δημητρη οταν πηγαινει με 180 μεσα επικρατει ακρα του ταφου σιωπη. και τα πλαστικα μεταξυ τους ακουμπανε με ακριβεια δεκατων του χιλιοστομετρου προς αποφυγη τριξιματων.

:lol Άστα Μήτσο...Είχα μεγάλο πρόβλημα με το πορτμπαγκάζ το οποίο το ξήλωσα πάνω από τις φορές σπάζοντας και ένα πλαστικό αλλά τώρα οκ.Απλά μπορεί να νομίζεις ότι ακούγετε από κάπου και τελικά να ακούγετε αλλού.Γι αυτό πάντα καλό είναι να το ψάχνεις και με δεύτερο άτομο.Πάνο πως το διόρθωσες;Μήπως τρίζει το συρταράκι του παιδιού;
Υ.Γ.Άμα έχεις τριξιματάκια έλα Μήτσο να τα ψάξουμε.Με χαρά ασχολούμαι με τέτοια :thumb .

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 15:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
Skotis έγραψε:
dimitrisc4vts έγραψε:
το ηξερα οτι θα απαντησεις Δημητρη αφου με τα τριξιματα εχεις ψυχωση και αρχιζω να παθαινω και εγω το ιδιο. :D


Υ.Γ: το αυτοκινητο του δημητρη οταν πηγαινει με 180 μεσα επικρατει ακρα του ταφου σιωπη. και τα πλαστικα μεταξυ τους ακουμπανε με ακριβεια δεκατων του χιλιοστομετρου προς αποφυγη τριξιματων.

:lol Άστα Μήτσο...Είχα μεγάλο πρόβλημα με το πορτμπαγκάζ το οποίο το ξήλωσα πάνω από τις φορές σπάζοντας και ένα πλαστικό αλλά τώρα οκ.Απλά μπορεί να νομίζεις ότι ακούγετε από κάπου και τελικά να ακούγετε αλλού.Γι αυτό πάντα καλό είναι να το ψάχνεις και με δεύτερο άτομο.Πάνο πως το διόρθωσες;Μήπως τρίζει το συρταράκι του παιδιού;
Υ.Γ.Άμα έχεις τριξιματάκια έλα Μήτσο να τα ψάξουμε.Με χαρά ασχολούμαι με τέτοια :thumb .


αν εχω λεει. :rop ενα τρομερο τριξιμο απο το πορτ παγκαζ και δεν ξερω απο που ερχεται γιατι οδηγαω. :shift μαλλον θα σε κλεισω στο πορτ παγκαζ και εγω θα το παταω και εσυ θα ακους. :P και καπου καπου στην πορτα του οδηγου ακουω κατι θορυβους σαν να ειναι ποντικια μεσα στην πορτα και να μου την τρωνε. :D

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 22:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Ιαν 2011, 22:54
Δημοσιεύσεις: 32
Skotis έγραψε:
Βασικά δεν πολύ κατάλαβα φίλε μου.Στο κάνει όταν προχωράς ή σταματημένος;Αν πριν μπεις σε μικρή στροφή και όταν αφήσεις το φρένο και στρίβεις με λίγα χιλιόμετρα ακούγετε σαν μικρό χαμηλό τσίριγμα το κάνει και εμένα και το προσέχεις μόνο όταν είναι τελείως ήσυχα.Αν ακούς αυτό είναι το τακάκι που ακουμπάει ελάχιστα γιατί πιο πριν πάτησες φρένο.Δεν είναι τίποτα δεν έχεις πρόβλημα.Απλά είναι τόσο κοντά που μέχρι και λίγη σκόνη παραπάνω να τα κάνει να ακουμπάνε ελάχιστα για πολύ λίγο.Δεν ακουμπάει συνέχεια.Τώρα αν στις πολύ απαλές λακκούβες ακούς ένα πολύ μικρό θόρυβο κοίτα μήπως νομίζεις ότι είναι από μπροστά και συνήθως είναι από τις πίσω θέσεις.Βάζεις λίγο γράσο κουμπώνεις καλά και είσαι οκ.Συνήθως αυτός ο ήχος ακούγεται όταν έχει ανεβασματάκι να μπεις σε πάρκινγκ ή αφήσεις απότομα τον συμπλέκτη.Και τέλος αν ταυτόχρονα όταν πατάς φρένο στρίβεις το τιμόνι και κάνει έναν ήχο είναι από τα φρένα και επίσης είναι άκρως φυσιολογικό και το κάνουν όλα τα αμάξια.Αν δεν είναι αυτά περιέγραψε λίγο καλύτερα το τρίξιμο και προχωράμε :thumb .

το κανει οταν εχω πατημενο το ποδι μου στο φρενο οταν ειμαι για παραδειγμα σε φαναρι.παρατηρησα αν το εδαφος ειναι κατηφορικο και ειμαι σταματημενος με το ποδι στο φρενο το κανει πιο πολυ(ο θορυβος αν δεν αφησω το ποδι απο το φρενο δεν σταματαει).επισης οταν παιρνω μια στροφη μεσα σε ενα στενο ακουγεται αυτο το τριξιμο αλλα πριν εχω πατησει φρενο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 22:57 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Δεν μπορώ να καταλάβω :hmm Δηλαδή πατάς φρένο και αυτό κάνει θόρυβο;Αν το πατήσεις τέρμα σταματάει;Αν ναι είναι φυσιολογικό.Είναι σαν να παρκάρεις σε ανηφόρα να πατάς τέρμα το φρένο,να στρίβεις και να κάνει θόρυβο.Αυτό είναι φυσιολογικό.Δηλαδή στα φανάρια πάτα πιο πολύ το φρένο(αν είναι αυτό πατάς το φρένο τόσο όσο να μην κυλάει αλλά και τόσο ώστε να μην είναι κοκαλωμένο και κάνει αυτό τον ήχο-αυτό είναι φυσιολογικό)Κάτι άσχετο..Μήπως ακούς ένα ζζζζζζζζζζ κάπως που δυναμώνει όταν στρίβεις το τιμόνι και το έχεις συνδυάσει λάθος με το φρένο;Αν πάλι είναι αυτό θα γίνω πάλι κουραστικός και θα πω ότι είναι από το υδραυλικό τιμόνι και είναι φυσιολογικό.Βάλε κάποιον να στρίβει το τιμόνι και πήγαινε μπροστά θα το ακούσεις καθαρά.Απλά επειδή πας σιγά ίσως να το ακούς.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. :sad

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τριξιμο προς την μερια του οδηγου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 18 Ιαν 2011, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
αυτο το ζζζζζ υπαρχει περιπτωση να ειναι και καμια μυγα. :D φιλε κωστα τα τακακια σου θα ειναι. δεν ειναι τιποτα αυτοκινητο ειναι σιδερα εχει κατι θα ακουστει. στο δικο μου να δεις τι γινεται. :thumb

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ένδειξη αερόσακων οδηγού - συνοδηγού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 14
Λαμπάκι ζώνης οδηγού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Jimisballjohn
Απαντήσεις: 10
Αερας στο παραθυρο οδηγου
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Βαγγελης
Απαντήσεις: 3
Τριξιμο στα πεταλια!!!????
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Mariner1979
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ