Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 19 Μαρ 2024, 09:16 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 11:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 13:22
Δημοσιεύσεις: 52
Καταρχάς ζητώ συγγνώμη αν το θέμα έχει συζητηθεί ξανά αλλά μου είναι πολύ δύσκολο εδώ και λίγο καιρό ακόμη και να συνδεθώ στο φορουμ.

Θα ήθελα να αναφερθώ στο δείκτη της βενζίνης (c4 1.4 coupe).. Στο πρώτο γέμισμα (καινούριο) είχαν γεμίσει όλες οι μπάρες τις βενζίνης. Από εκεί και πέρα (εδώ και 4 χρόνια) πάντα η τελευταία μπάρα μένει άδεια(η 12η).. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ο υπολογιστής πρέπει να νομίζει ότι είναι γεμάτο στις 11 μπάρες γιατί κατανάλωση και ένδειξη υπόλοιπων χιλιομέτρων πρέπει να είναι σωστές.
Ξέρει κανείς πού οφείλεται αυτό το πρόβλημα και πως μπορεί να λυθεί? Έλεγα επειδή θα το πάω για service να το κοιτάξουν αλλά μου είπε φίλος με παρόμοιο πρόβλημα ότι δεν θέλουν να ασχοληθούν με αυτό καν...
Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ένδειξη βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 13:05 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Αν εξαιρέσουμε την περίπτωση της μηχανικής βλάβης, έχουν βγεί αρκετές αναβαθμίσεις λογισμικού που λύνουν αυτό το πρόβλημα. Άρα πέρνα απο το συνεργείο και ζήτα να σου περάσουν την τελευταία αναβάθμιση του BSI (και όλων των άλλων εγκεφάλων εννοείται). Αν δεν λυθεί, τότε ψάχνεις μήπως είναι κάτι άλλο... ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ένδειξη βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 16:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
ο skotis και εγω εχουμε ασχοληθει με αυτο το θεμα γιατι o skotis αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα. με τον lexia δεν θα κανεις τιποτα και ουτε μπορεις να το ρυθμισεις απο κει τον δεικτη. δυστηχως η αλλαγη τις τρομπας βενζινη-φλοτερ ειναι μονοδρομος. εγω εχω το αντιθετο προβλημα οι τελευταια παυλα δεν πεφτει ποτε και μενω απο βενζινη. αναβαθμιση εγκεφαλου γινεται σε καθε μεγαλο service και οτι καινουριο το παιρνανε μεσα.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ένδειξη βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Ιουν 2011, 21:23 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Ο manual να προσθέσω ότι τελικά είναι γείτονας και μιλήσαμε σχετικά χθες(επίσης είναι συνονόματος).Το κακό είναι ότι το πάμε και οι δύο στο εξουσιοδοτημένο στον Βόλο.Οπότε η λύση ίσως δοθεί στην Λάρισα αν έρθω φουλάρω εκεί και το κοιτάξουν εκεί ή εκτός το ψάξουν στο service των 50000 σε μένα.Αν και ο Δημήτρης(manual)έχει service νωρίτερα από μένα και μακάρι να έχει νεότερα συντομότερα.

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ένδειξη βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιουν 2011, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 13:22
Δημοσιεύσεις: 52
Δεν ξέρω πλέον αν έχει εξουσιοδοτημένο στο Βόλο.. στο σιτε της citroen που κοίταξα δεν λέει τίποτα για Βόλο παρά μόνο για Λάρισα. Θα πάρω και τηλ να ρωτήσω στα κεντρικά και αν είναι θα το πάω λάρισα ...
Επίσης σίγουρα θα κάνω και αναβάθμιση μπας και λυθούν κάτι άλλες βλακείες...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιουν 2011, 20:13 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Στη Λάρισα δεν κάνουν με τίποτα αναβάθμιση.Τους έπρηξα και εγώ και ο dimitrisc4vts

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιουν 2011, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
αναβαθμιση σημαινει σβηνεις ολο το προγραμμα του εγκεφαλου και το ξαναπαιρνας για να σβηστουν τυχον σφαλματα που εχει αποθηκευσει ο εγκεφαλος και δημιουργουν προβλημα στην λειτουργια του αυτοκινητου. στην λαρισα ο μαστορας μας ειπε οτι εφοσον το αυτοκινητο δουλευει καλα ειναι ασκοπα τα χρηματα για αναβαθμιση και δεν θα καταφερεις κατι με την ενδειξη της βενζινης. βεβαια ελεγε αυτα που πιστευε αν του πεις θελω αναβαθμιση οποσδηποτε θα το κανει με το αζημιωτο βεβαια.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιουν 2011, 22:07 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Δεν είναι έτσι δημήτρη. Αναβάθμιση κάνεις και χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα, επειδή η εταιρία έχει αλλάξει κάτι... Η διαδικασία είναι 10 λεπτά και δεν σβήνει τίποτα, δεν χάνεται τίποτα. Το μόνο που χρεάζεται είναι επαναπρογραμματισμός των κλειδιών. (Προσθέστε 3 λεπτά max ακόμα) Για να βγάζει μια εταιρία κάποια αναβάθμιση σημαίνει οτι έχει βρεί και έχει διορθώσει κάποια σφάλματα. (π.χ. οικονομία απο βελτίωση του χρόνου ψεκασμού, καλύτερη λειτουργία στο ρελαντί κλπ)

Η microsoft γιατί βγάζει συνέχεια patch και αναβαθμίσεις για τα windows; Στα κινητά γιατί βγαίνει κάθε μήνα νέα αναβάθμιση;

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Ιουν 2011, 23:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
στο αρχικο μου ποστ ειπα οτι αναβαθμιση γινεται σε καθε μεγαλο service ετσι και αλλιως εαν υπαρχει κατι καινουριο. σε περιπτωση που στειλουν στην αντιπροσωπεια αναβαθμιση τοτε το παιρνανε. :) εαν δεν υπαρχει καποια αναβαθμιση ο μονος λογος που πρεπει να κανεις αναβαθμιση ειναι να σβηστουν τα σφαλματα και αυτο το κανεις εαν υπαρχει καποιο προβλημα.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιουν 2011, 00:04 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
A, μιλάς για επανεγκατάσταση της ίδιας έκδοσης λογισμικού. Ε ναι αυτό το κάνεις μόνο αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος...

Όσο για τις αναβαθμίσεις, γίνεται και αναβάθμιση (για να περαστεί κάποια καινούρια έκδοση) απευθείας απο τους σέρβερ της citroen, απλά πολλοί δεν έχουν τους υπολογιστές στο ίντερνετ και περιμένουν να τους έρθουν τα CD με τις αναβαθμίσεις (τα οποία cd κάπου έχει πάρει το αυτί μου οτι έχουν σταματήσει ή θα σταματήσουν, και το νέο λογισμικό θα το κατεβάζουν αποκλειστικά απο το ιντερνετ)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιουν 2011, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 13:22
Δημοσιεύσεις: 52
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνουν άμα τους πληρώσω.. Λέτε να υπάρχει και το ενδεχόμενο να πάρουν τα λεφτά και να μην κάνουν τίποτα?
Σε μένα δεν έχουν κάνει ποτέ αναβάθμιση στο service και δεν πιστεύω ότι δεν έχει βγει καμία αναβάθμιση....
Τέλος θα το πάω μάλλον στη Λάρισα γιατί στο Βόλο δεν έχει πλέον εξουσιοδοτημένο (μου είπαν από τα κεντρικά ότι είναι σε συζητήσεις με άλλους και κάποια στιγμή θα έχει, αλλά τώρα δεν είναι κανένας)
Μπορούμε πουθενά να δούμε τι αναβαθμίσεις έχουν βγει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιουν 2011, 15:26 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
manual έγραψε:
Τέλος θα το πάω μάλλον στη Λάρισα γιατί στο Βόλο δεν έχει πλέον εξουσιοδοτημένο (μου είπαν από τα κεντρικά ότι είναι σε συζητήσεις με άλλους και κάποια στιγμή θα έχει, αλλά τώρα δεν είναι κανένας)

:surprised Πότε έγινε αυτό; Ούτε εμένα πάντως έχει γίνει ποτέ αναβάθμιση :angr

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Ιουν 2011, 19:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
Skotis έγραψε:
manual έγραψε:
Τέλος θα το πάω μάλλον στη Λάρισα γιατί στο Βόλο δεν έχει πλέον εξουσιοδοτημένο (μου είπαν από τα κεντρικά ότι είναι σε συζητήσεις με άλλους και κάποια στιγμή θα έχει, αλλά τώρα δεν είναι κανένας)

:surprised Πότε έγινε αυτό; Ούτε εμένα πάντως έχει γίνει ποτέ αναβάθμιση :angr


σας εχουν ξεχασμενους μητσε δεν σας εχουν καν στον χαρτι και γι αυτους τα συνορα τελειωνουν στην λαρισα. :laugh δεν θα πω ονομα για να μην θεωρηθει διαφημιση αλλα η αντιπροσωπεια στον βολο ειναι ανωτερας κλασεως απο τις λαρισας στο θεμα κοστος γιατι απο την εργασια δεν ξερω αλλα και ο σκοτις δεν εχει κανενα παραπονο. manual δεν ειπε κανενας οτι αν δεν πληρωσεις δεν θα στο κανουν στην ελλαδα εισαι. και αν εχεις αμφιβολιες για το αν το κανουν κατσε απο πανω απο το κεφαλι τους. παντως αν ερθεις λαρισα μου στελνεις πμ και παμε μαζι τα παιδια ειναι φιλαρακια.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Ιουν 2011, 17:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 13:22
Δημοσιεύσεις: 52
καλά ούτε εγώ είχα κανένα παράπονο.. μια χαρά.. θα μιλήσω και με τον skotis από κοντά και θα αποφασίσω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Ένδειξη Βενζίνης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Οκτ 2011, 18:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Δεκ 2008, 13:22
Δημοσιεύσεις: 52
Πριν λίγες μέρες με τράκαρε μια από πίσω. Από τότε η ένδειξη έφτιαξε και τώρα γεμίζουν και οι 12 μπάρες!!! Χτές που το γέμισα έλειπαν 2 μπάρες και πήρε 14,6 λίτρα. Ξέρει κανείς κάθε πότε σβήνει η κάθε μπάρα (όταν καταναλωθούν 5 ή έστω και 1 λίτρο από τα 5)? Δηλαδή στην περίπτωσή μου έπρεπε να έχω 2 ή 3 μπάρες σβηστές?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πραγματικά περίεργο πρόβλημα.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
Δοχεια Βενζινης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: xantiakias
Απαντήσεις: 10
πρόβλημα ανάρτησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: daskalos
Απαντήσεις: 16
C3 II 1.4 LPG Πρόβλημα cold start
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Xsara 1.6 16V περίεργο πρόβλημα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ